Єдиний унікальний номер 599/1543/24
Номер провадження 3/599/494/2024
Іменем України
"11" липня 2024 р. суддя Зборівського районного суду Тернопільської області Чорна В.Г., розглянувши в м. Зборові матеріали, які надійшли із відділення поліції №2 (м.Зборів) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 , не працює, за ч.1 ст. 173-2, ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 161199 від 02.07.2024 року зафіксовано, що ОСОБА_1 02 липня 2024 року приблизно о 14 год 30 хв за місцем спільного проживання: у АДРЕСА_1 порушила вимоги ТЗП стосовно кривдника серії АА № 330206 від 27.06.2024 в частині в будь який спосіб контактувати з постраждалою особою, а саме своєю свекрухою ОСОБА_2 за місцем спільного проживання.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 164688 від 02.07.2024 року ОСОБА_1 02.07.2024 року о 13:35 год не виконувала батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя для своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_3 - 2015 року народження та ОСОБА_4 - 2014 року народження, так як перебувала в алкогольному сп'янінні.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 161126 від 01.07.2024 року ОСОБА_1 01.07.2024 року о 19:40 год не виконувала батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя неповнолітнім дітям ОСОБА_3 - 2015 року народження та ОСОБА_4 - 2014 року народження.
Даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 161182 від 01.07.2024 року встановлено, що 01 липня 2024 року приблизно о 19 год 40 хв за місцем спільного проживання: у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 порушила вимоги ТЗП стосовно кривдника серії АА № 330206 від 27.06.2024 у частині в будь який спосіб контактувати з постраждалою особою, а саме своєю свекрухою ОСОБА_2 за місцем спільного проживання.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 365200 від 27.06.2024 зафіксовано, що 27 червня 2024 року приблизно о 19 год 30 хв за місцем спільного проживання: у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 порушила вимоги ТЗП стосовно кривдника серії АА № 365200 від 27.06.2024р. у частині в будь який спосіб контактувати з постраждалою особою, а саме своєю свекрухою ОСОБА_2 за місцем спільного проживання.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 161151 від 27.06.2024 року ОСОБА_1 27.06.2024 року о 19:30 год не виконувала батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя для своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_3 - 2015 року народження та ОСОБА_4 - 2014 року народження, так як перебувала в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, матеріали єдиний унікальний номер 599/1543/24 номер провадження 3/599/494/2024, єдиний унікальний номер 599/1544/24 номер провадження 3/599/495/2024, єдиний унікальний номер 599/1546/24 номер провадження 3/599/496/2024, єдиний унікальний номер 599/1548/24 номер провадження 3/599/497/2024, єдиний унікальний номер 599/1549/24 номер провадження 3/599/498/2024, єдиний унікальний номер 599/1550/24 номер провадження 3/599/499/2024, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 та ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний унікальний номер 599/1543/24 номер провадження 3/599/494/2024.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушень доводиться її поясненнями, що відповідають обставинам відображеним у протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАД № 161199 від 02 липня 2024 року, ВАД № 164688 від 02 липня 2024 року, ВАД № 161126 від 02 липня 2024 року, ВАД № 161182 від 01 липня 2024 року, ВАД № 365200 від 27 червня 2024 року, ВАД № 161151 від 27 червня 2024 року, поясненнями ОСОБА_2 , протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншими матеріалами справ про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.
Частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми, тобто за вчинення домашнього насильства.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 року домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Дослідивши матеріали справи, із врахуванням особи ОСОБА_1 , вважаю, що його вина доведена, дії за ст.173-2 ч.2 КУпАП кваліфіковані вірно, Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей , тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини.
Крім того, за ч. 6 наведеної статті Закону батьки несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків у відповідності до закону.
Також, статтею 150 Сімейного кодексу України на батьків покладена низка обов'язків, зокрема, піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, ухилення від виконання яких у силу ст. 155 СК є підставою для покладення на батьків відповідальності, встановленої законом.
Дослідженими доказами встановлено, що ОСОБА_1 не виконала покладені на неї батьківські обов'язки щодо своїх малолітніх дітей, тобто вчинила адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, вважаю, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 враховую характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника та ступінь вини.
При застосуванні адміністративного стягнення вважаю необхідним прийняти до уваги особу, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, враховуючи відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність, з метою виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень, вважаю, що до ОСОБА_1 доцільно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в мінімальному розмірі, визначеному санкцією частини 1 статті 184 КУпАП, тобто в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 27, 33, 36, 40-1, ч.1 ст.173-2, ч.1 ст.184, ст.221, ст.283-285, ст.294 КУпАП,
матеріали єдиний унікальний номер 599/1543/24 номер провадження 3/599/494/2024, єдиний унікальний номер 599/1544/24 номер провадження 3/599/495/2024, єдиний унікальний номер 599/1546/24 номер провадження 3/599/496/2024, єдиний унікальний номер 599/1548/24 номер провадження 3/599/497/2024, єдиний унікальний номер 599/1549/24 номер провадження 3/599/498/2024, єдиний унікальний номер 599/1550/24 номер провадження 3/599/499/2024, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 та ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний унікальний номер 599/1543/24 номер провадження 3/599/494/2024.
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст. 173-2 та ч.1 ст.184 Кодексу про адміністративні правопорушення України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в сумі 605.60 грн.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Терн.обл./тг м.Зборів 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37977599, банк отримувача - Казначейство України, номер рахунку UA 818999980313070106000019733, код класифікації доходів бюджету 21081100. Призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 , код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Зборівський районний суд.
Суддя Зборівського
районного суду Чорна В.Г.