ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
05.07.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/427/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., за участі секретаря судового засідання Феденько Н.М., учасників справи: прокурора відділу представництва інтересів держави в суді Івано-Франківської обласної прокуратури Андрусяк Н.А., представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" - адвоката Іванишина В.І., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу № 909/427/24 за позовом Івано-Франківської обласної прокуратури до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 61618,10 грн.
Суть спору.
Івано-Франківська обласна прокуратура звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" про визнання недійсними шести додаткових угод до договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021, якими збільшувалася вартість одиниці електричної енергії, та стягнення 61 618,10 грн зайво сплачених за спожиту електричну енергію коштів.
Процесуальні дії у справі, вирішення заяв та клопотань.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Івано-Франківської області від 03.05.2024, для розгляду справи № 909/427/24 визначено суддю Горпинюка І.Є.
08.05.2024 суд відкрив провадження у справі та ухвалив здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження; підготовче судове засідання призначив на 03.06.2024; встановив сторонам строки на подання суду відзиву, відповіді на відзив, заперечення.
23.05.2024 до суду від ТОВ “Прикарпатенерготрейд”, у встановлений судом строк, надійшов відзив від 23.05.2024 на позовну заяву (вх. № 8654/24 від 23.05.2024), який прийнятий судом і долучений до матеріалів справи.
03.06.2024 до суду від представника відповідача адвоката Іванишина В.І. надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв'язку з неможливістю представника відповідача прийняти участь у даному підготовчому засіданні.
03.06.2024 суд відклав підготовче засідання на 17.06.2024.
17.06.2024 до суду від представника відповідача адвоката Іванишина В.І. надійшло клопотання про продовження строку підготовчого провадження та відкладення підготовчого засідання у зв'язку з неможливістю представника відповідача прийняти участь у даному підготовчому засіданні.
В підготовчому засіданні 17.06.2024 взяла участь прокурор відділу представництва інтересів держави в суді Івано-Франківської обласної прокуратури Андрусяк Н.А. (самопредставництво позивача). Відповідач явку свого повноважного представника в підготовче засідання 17.06.2024 не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце проведення підготовчого засідання ухвалою суду від 03.06.2024, копія якої в електронній формі доставлена в його електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи “Електронний суд”, що забезпечує обмін документами, і це підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 06.06.2024.
Відповідно до положень ч. 2 статті 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи, що відповідач належно повідомлений про дату, час і місце підготовчого засідання ухвалою суду від 03.06.2024, його неявка в підготовче засідання є повторною, що враховуючи положення п. 2 частини 2 та п. 2 частини 3 статті 202 ГПК України не є підставою для відкладення підготовчого засідання незалежно від причин неявки, відсутні передбачені законом підстави для відкладення чи оголошення перерви в підготовчому засіданні, суд визнав за можливе провести підготовче засідання у відсутності відповідача та його представника. За наведеного, відсутні підстави для задоволення клопотання представника відповідача про продовження строку підготовчого провадження та відкладення підготовчого засідання.
В підготовчому засіданні 17.06.2024 суд вирішив передбачені законом завдання підготовчого провадження та ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання № 3009899 від 17.06.2024, закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 05.07.2024.
В судове засідання з розгляду справи по суті 05.07.2024 з'явились прокурор відділу представництва інтересів держави в суді Івано-Франківської обласної прокуратури Андрусяк Н.А. (самопредставництво позивача) та представник відповідача - адвокат Іванишин В.І.
05.07.2024, у відповідності до вимог глави 6 розділу ІІІ ГПК України суд розглянув справу, зокрема заслухав вступне слово прокурора відділу представництва інтересів держави в суді Івано-Франківської обласної прокуратури Андрусяк Н.А., представника відповідача - адвоката Іванишина В.І., їх відповіді на питання один одного та суду, дослідив письмові докази, заслухав виступи учасників справи в судових дебатах, після чого в нарадчій кімнаті ухвалив це рішення. Вийшовши з нарадчої кімнати суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Стислий виклад позиції позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням вимог п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі” при укладенні додаткових угод до договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021, укладеного між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд", якими збільшено ціну одиниці електричної енергії та зменшено обсяг електричної енергії, який підлягає постачанню.
Позивач доводить суду, що постачальником не надано замовнику належного документального підтвердження коливання (підвищення) ціни на ринку електричної енергії, надані в підтвердження таких обставин фактографічні довідки Івано-Франківської торгово-промислової палати (з додатками) не містять розрахунків вартості електричної енергії на попередні календарні дати, у тому числі на дату укладення договору (02.03.2021), а також на дату укладення відповідної попередньої додаткової угоди, дату, з якої вносяться зміни до договору та дані про відсоток коливання ціни електроенергії на ринку у вказаний період.
Разом з тим, за інформацією з вебсайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) вбачається, що напередодні укладення додаткових угод 1, 2, 3, середньозважені ціни на електричну енергію мали тенденцію до зниження, а напередодні укладення додаткових угод № 4 та № 6 середньозважена ціна коливалася як у бік зменшення, так і в бік збільшення
Зокрема, середньозважена ціна на РДН України складала станом на 02.03.2021 (дата укладення Договору) - 1507,5 грн/МВт-год., станом на 29.06.2021 (дата Додаткової угоди 1) - 1 782,38 грн/МВт-год., станом на 01.06.2021 (дата внесення змін) - 1028,95 грн/МВт-год. При цьому середньозважена ціна на РДН України у травні та напередодні укладення договору мала тенденцію до зменшення у порівнянні із квітнем 2021 року і становила 1018,74 грн/МВт-год. (квітень 1 450,22 грн/МВт-год.), тобто упала на 29,75%.
Крім того, позивач зазначає, що для обґрунтування необхідності підвищення ціни за одиницю електричної енергію у фактографічній довідці ТПП № В-331 від 14.06.2021 наведено дані щодо зміни середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН по Об'єднаній енергетичній системі України (ОЕС) при тому, що Івано-Франківська область входить до Бурштинського енергоострову (БуОС), торгової зони «Острів Бурштинської ТЕС». За інформацією веб-сайту «Оператор ринку», середньозважені ціна купівлі електроенергії на РДН по БуОС за 10 днів травня 2021 року (01.05-10.05) складала 1701,53 грн/МВт-год., а за 10 днів червня 2021 року (01.06-10.06) - 1 700,45 грн/МВт-год., тобто знизились на 0,06%. Загалом у травні-червні 2021 року ціна була стабільна - 1705,05 грн/МВт-год., у липні зросла лише на 0,05% та становила 1 705,85 грн/МВт-год.
Відповідно до даних сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН ОЕС України, станом на 01.08.2021 ціна становила 3666,73 грн/МВт-год. та у порівнянні із 14.08.2021 знизилась, напередодні укладення додаткової угоди № 2 станом на 03.09.2021 ціна мала тенденцію до зменшення та становила 2988,53 грн/МВт-год.
За інформацією з веб-сайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 11.08.2021 (дата, з якої внесено зміни Додатковою угодою № 3) - 3 211,34 грн/МВт-год., станом на 03.09.2021 (дата укладання Додаткової угоди № 2) - 2 988,53 грн/МВт-год., станом на 10.09.2021 (дата укладання додаткової угоди № 3) - 2 525,45 грн/МВт-год. Тобто середньозважена ціна мала тенденцію до зменшення.
За інформацією з веб-сайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 01.09.2021 (дата, з якої внесено зміни Додатковою угодою № 4) - 2939,75 грн/МВт-год., станом на 10.09.2021 (дата укладання Додаткової угоди № 3) - 2525,45 грн/МВт-год. Напередодні укладення додаткової угоди станом на 29.09.2021 (дата укладання додаткової угоди № 4) становила 3122,75 грн/МВт-год. Тобто середньозважена ціна коливалася як у бік зменшення, так і в бік збільшення.
За інформацією з веб-сайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 01.11.2021 (дата, з якої внесено зміни Додатковою угодою № 6) - 3820,12 грн/МВт-год., станом на 20.10.2021 (дата укладання Додаткової угоди № 5) - 3 643,50 грн/МВт-год. та станом на 10.11.2021 (дата укладання додаткової угоди № 6) становила 3646,98 грн/МВт-год. Тобто середньозважена ціна коливалася як у бік зменшення, так і в бік збільшення.
Також позивач покликається на те, що додаткові угоди з номерами 2-6 передбачають збільшення ціни електричної енергії за договором на понад 10%, порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі, що порушує встановлений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону імперативний максимальний ліміт у 10% щодо збільшення ціни, визначеної у договорі.
Зокрема, за наслідками укладення додаткових угод з номерами, 2, 3, 4, 5, 6 ціна за одиницю електричної енергії, зростала, відповідно на 10,39%, 16,35%, 22,9%, 25,38% та 32,8% порівняно з ціною, передбаченою договором.
У зв'язку з незаконністю збільшення ціни одиниці електричної енергії виникла переплата на суму 61 618,10 грн, яку позивач просить стягнути з відповідача у свою користь.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що фактографічними довідками Івано-Франківської торгово-промислової палати № В-331 від 14.06.2021, № В-469 від 13.08.2021, № В-477 від 26.08.2021, № В-499 від 08.09.2021, № В-544 від 15.09.2021, № В-604 від 13.10.2021 підтверджуються зростання середньозваженої ціни на електричну енергію на ринку “на добу наперед”.
Дані фактографічні довідки та пропозиції ТОВ “Прикарпатенерготрейд”, що містять детальний та обґрунтований розрахунок ціни електричної енергії, стали підставою для укладення додаткових угод про збільшення ціни електричної енергії в межах зростання ціни електроенергії на ринку, та в межах 10%, визначених Законом України “Про публічні закупівлі”.
При цьому, жодним нормативно-правовим документом не визначено форму документа, який підтверджує коливання ціни товару на ринку.
Фактографічні довідки Івано-Франківської торгово-промислової палати це результат дослідження інформації, розміщеної на сайті ДП “Оператор ринку” компетентним та уповноваженим органом.
Листом-роз'ясненням Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору» вказано органам державної влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям, підприємствам іншим суб'єктам сфери публічних закупівель, що у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю, та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.
Ціна електричної енергії на РДН зросла з 1,59651666666 грн за 1 кВт-год. (на час укладення договору) до 2,81975 грн (станом на грудень 2021) або на 76,62 %. Такі дані підтверджуються інформацією з сайту Державного підприємства «Оператор ринку» і є свідченням того, що невнесення змін до Договору про постачання електричної енергії №56 від 02.03.2021 у частині збільшення ціни на електричну енергію у спірних періодах було б очевидно невигідним та збитковим. Тому, безпідставними є звинувачення Позивачем Відповідача у недобросовісності дій, які «зробили результат закупівлі невизначеним та потягнули за собою неефективне використання бюджетних коштів».
Тому, стверджує відповідач Додаткові угоди №1 від 29.06.2021, №2 від 03.09.2021, №3 від 10.09.2021, №4 від 29.09.2021, №5 від 20.10.2021 та №6 від 10.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №56 від 02.03.2021 укладені між ТОВ «Прикарпатенерготрейд» та Івано-Франківською обласною прокуратурою з дотриманням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», ГК України, ЦК України та відсутні підстави для визнання їх недійсними, оскільки такі: укладені за взаємною згодою сторін; порядок зміни умов договору визначений самим договором; підстава збільшення ціни - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару не збільшувалась на понад 10 % та підвищувалась в межах зростання ціни на електроенергію на Ринку; загальна сума договору не збільшувалась.
Заперечення відповідача також ґрунтуються на обов'язковості двосторонньої реституції, як правового наслідку визнаного судом недійсним правочину, що зумовлює необхідність визначитися із ефективністю обраного позивачем способу захисту - визначити наслідки визнання договору недійсним, з'ясувати, яким чином будуть відновлені права позивача, зокрема у разі відшкодування іншій стороні правочину (ТОВ “Прикарпатенерготрейд”) вартість товару за цінами на електричну енергію на день відшкодування, з урахуванням постійного зростання цін.
Фактичні обставини справи, встановлені судом. Оцінка доказів. Норми права, які застосував суд, та інші мотиви ухваленого рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Оскільки позивач заявив позовні вимоги про визнання недійсними шести додаткових угод до договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021 та стягнення суми зайво перерахованих коштів за електричну енергію у розмірі 61618,10 грн, та враховуючи підстави заявленого позову, то предмет доказування у справі становлять обставини укладення та виконання сторонами договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021 та додаткових угод до нього, в тому числі додержання або недодержання сторонами вимог законодавства, зокрема ЦК України, Закону України “Про публічні закупівлі”, під час укладення спірних додаткових угод до договору.
З наданих сторонами доказів, суд встановив наступні обставини, які становлять предмет доказування у справі.
За результатами проведення публічної закупівлі № UA-2021-02-23-002835-c за переговорною процедурою, 02.03.2021 між ТОВ “Прикарпатенерготрейд” (Постачальник) та Івано-Франківською обласною прокуратурою (Споживач) було укладено договір № 56 від 02.03.2021 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір).
Згідно з п. 2.1 Договору, Постачальник у 2021 році продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 2.2 Договору, планова кількість електричної енергії, яку Постачальник продає Споживачу, становить 135 400 кВт/год. Обсяги закупівлі товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.
Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору (п. 3.1 Договору).
За п. 3.2 Договору, Постачальник за цим договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору.
Згідно з п. 5.1 Договору, ціна договору складає: 514520 грн 00 коп. з урахуванням ПДВ - 85753,33 грн. Ціна товару та цього договору включає вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії споживачу.
За умовами п. 5.11 договору, комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до цього договору, має містити наступну інформацію: 1) ціну (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи); 2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж); 3) термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу через Постачальника з наступним переведенням цієї оплати Постачальником оператору системи; 5) розмір пені за порушення строку оплати або штраф; 6) розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником якості надання комерційних послуг; 7) розмір штрафу за дострокове розірвання Договору у випадках, не передбачених умовами Договору; 8) термін дії договору та умови пролонгації; 9) дата та підпис споживача. Внесення змін до комерційної пропозиції можливе лише за згодою сторін або в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до п. 13.1 договору, такий набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє в частині постачання електричної енергії до 31 грудня 2021 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Згідно з п. 41.1 договору, його умови не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадку перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції Учасника без зменшення обсягів закупівлі. Істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених статтею 41 Закону України “Про публічні закупівлі”.
Згідно з заявою-приєднанням до договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 1 до договору) сторони визначили, зокрема види об'єктів, адреси та ЕІС-коди точок комерційного обліку споживача.
Відповідно до умов Комерційної пропозиції постачальника електричної енергії, яка є додатком 2 до Договору, ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,80 грн з ПДВ.
Фактична ціна (тариф) купованої Споживачем електроенергії у розрахунковому періоді визначаються Постачальником за формулою:
Цфакт = Цзак + Тпер + ТР, грн/кВт*год.,
де Цзак - фактична середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на Оптових ринках (ринок двосторонніх договорів, ринок “на добу наперед”, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок) з урахуванням розподілу небалансів та всіх обов'язкових податків (крім ПДВ, що облікується окремо), яка визначається згідно Правил ринку, Правил ринку “на добу наперед” та внутрішньодобового ринку, іншими нормативними документами;
Тпер - тариф на послуги передачі електроенергії, встановлений Регулятором;
ТР - тариф на послуги з розподілу електроенергії , встановлений Регулятором.
Також у Комерційній пропозиції зазначено, що у разі укладення договору з дотриманням положень Закону України “Про публічні закупівлі”, зміна ціни цього Договору допускається із настанням підстав, передбачених ч. 5 ст. 41 згаданого Закону.
18.06.2021 ТОВ “Прикарпатенерготрейд” направило заступнику керівника Івано-Франківської обласної прокуратури пропозицію № 2222 від 18.06.2021 про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 56 від 02.03.2021 у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку “на добу наперед” (далі - РДН) в червні 2021 року. В пропозиції вказано, що: "згідно з фактографічною довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати від 14.06.2021 № В-331, середньозважена ціна купівлі електроенергії на РДН за 10 днів червня 2021 року зросла на 34,19% у порівнянні із середньозваженою ціною купівлі електроенергії на РДН за 10 днів травня. Таким чином, індикативна закупівельна ціна на електричну енергію збільшилась на 34,19%, тому доцільно пропорційно відобразити зростання вартості електроенергії в ціні Договору в межах 10% , а саме на 9,8%." У пропозиції зазначено, що ціна підсумкова за договором становить 3,988572 грн/кВт*год. з ПДВ. Ціну розраховано наступним чином: 1) (3,80/1,2-0,29393-1,27622)?1,098=1,753667 - вартість електроенергії збільшено в межах 10,00% (9,8%); 2) (1,753667 + 0,29393 + 1,27622)?1,2 = 3,988572 грн/кВт*год. з ПДВ - додано тариф на послуги з передачі електричної енергії.
До пропозиції про внесення змін долучено копію фактографічної довідки Івано-Франківської торгово-промислової палати № В-331 від 14.06.2021, відповідно до якої середньозважена ціна на РДН за 1 декаду червня 2021 року складає 1339,27 грн/МВт-год. (без ПДВ). Це на 34,19% вище ніж за 10 днів травня та на 21,93% вище ніж за травень в цілому. Середньозважена ціна по ОЕС України за 10 днів червня збільшилась в порівнянні з декадою травня на 41,66% та становить 1293,14 грн/МВт.год. (без ПДВ). По Бурштинському острову за 10 днів червня в порівнянні з 10 днями травня середньозважена ціна збільшилась на 8,25% та складає 1,697,9 грн/МВт.год. (без ПДВ). На ВДР за 10 днів червня 2021 середньозважена ціна складає 1194,99 грн/МВт.год. (без ПДВ), що вище на 38,3% від аналогічного періоду травня, та на 23,79% вище в порівнянні з травнем місяцем в цілому. По ОЕС України - 1192,32 грн/МВт.год. (без ПДВ), що вище на 38,18% в порівнянні з 1 декадою травня. По Бурштинському остроку середньозважена ціна вища, ніж за 10 днів травня на 34,42% та становить 1736,1 грн/МВт.год. (без ПДВ).
На підставі зазначених документів між ТОВ “Прикарпатенерготрейд” та Івано-Франківською обласною прокуратурою було укладено Додаткову угоду № 1 від 29.06.2021 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, якою змінено умови Договору, зокрема: а) викладено п. 2.2 договору в такій редакції: “2.2. За Договором, планова кількість Товару, яку Постачальник продає Споживачу, становить 130 873 кВт/год. Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.”; б) абзац 1 таблиці Додатку 2 до Договору викладено в такій новій редакції: “Ціна з 1 кВт*год електричної енергії за цим договором становить 3,988572 грн/кВт*год. з ПДВ”.
У п. 3 додаткової угоди сторони зазначили, що дана угода набирає чинності з моменту підписання її Сторонами, є невід'ємною частиною договору та відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України поширює свою дію на відносини, що виникли з 01.06.2021.
19.08.2021 ТОВ “Прикарпатенерготрейд” направило заступнику керівника Івано-Франківської обласної прокуратури пропозицію № 2809/36 від 19.08.2021 про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 56 від 02.03.2021 у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку “на добу наперед” (далі - РДН) в серпні 2021 року. У пропозиції вказано, що "згідно з фактографічною довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати від 13.08.2021 № В-469, середньозважена ціна купівлі електроенергії на РДН за 10 днів серпня 2021 року складає 2,1271 грн/кВт*год без податку на додану вартість та тарифу на послуги з передачі електричної енергії. Натомість, середньозважена ціна електроенергії на РДН за 10 днів липня становила 1,0556 грн/кВт*год без ПДВ та тарифу на передачу. Таким чином, протягом вищезгаданого періоду, індикативна закупівельна ціна на електричну енергію збільшилась на 101,51%, тому доцільно пропорційно відобразити зростання вартості електроенергії в ціні Договору. Ціну перераховано наступним чином: 1) (3,988572/1,2-0,29393-1,27622)?1,098=1,925519 грн - вартість електроенергії збільшено в межах 10,00% (9,8%); 2) (1,925519 + 0,29393)?1,2 = 4,1948028 грн/кВт*год з ПДВ - кінцева ціна за договором з врахуванням податку на додану вартість та послуги з передачі електричної енергії."
До пропозиції про внесення змін долучено фактографічну довідку Івано-Франківської торгово-промислової палати № В-469 від 13.08.2021, відповідно до якої середньозважена ціна на РДН за 1 декаду серпня 2021 складає 2079,35 грн/МВт.год., це на 81,69% вище ніж за 10 днів липня 2021 та на 41,02% вище, ніж за липень в цілому. Середньозважена ціна по ОЕС України за 10 днів серпня збільшилась в порівнянні з 1 декадою липня на 101,51% та становить 2127,10 грн/МВт.год. По Бурштинському острову за 10 днів серпня в порівнянні з 10 днями липня 2021 середньозважена ціна зменшилась на 0,06% та складає 1700,45 грн/МВт.год.
На підставі зазначених документів між ТОВ “Прикарпатенерготрейд” та Івано-Франківською обласною прокуратурою було укладено Додаткову угоду № 2 від 03.09.2021 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, якою змінено умови Договору, зокрема: а) викладено п. 2.2 договору в такій редакції: “2.2. За Договором, планова кількість Товару, яку Постачальник продає Споживачу, становить 127 911 кВт/год. Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.”; б) абзац 1 таблиці Додатку 2 до Договору викладено в такій новій редакції: “Ціна з 1 кВт*год електричної енергії за цим договором становить 4,1948028 грн / кВт*год. з ПДВ”.
У п. 5 додаткової угоди сторони зазначили, що ця додаткова угода набирає чинності з дня її підписання та відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України поширює свою дію на відносини, що виникли з 01.08.2021.
30.08.2021 ТОВ “Прикарпатенерготрейд” направило заступнику керівника Івано-Франківської обласної прокуратури пропозицію № 2906/5 від 30.08.2021 про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 56 від 02.03.2021 у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку “на добу наперед” (далі - РДН) у серпні 2021 року. У пропозиції вказано, що: "згідно з фактографічною довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати від 26.08.2021 № В-477, середньозважена ціна купівлі електроенергії на РДН за 20 днів серпня 2021 року складає 2,10207 грн/кВт*год без податку на додану вартість та тарифу на послуги з передачі електричної енергії. Натомість, середньозважена ціна електроенергії на РДН за 20 днів липня становила 1,33226 грн/кВт*год без ПДВ та тарифу на передачу. Таким чином, протягом вищезгаданого періоду, індикативна закупівельна ціна на електричну енергію збільшилась на 57,78%, тому доцільно пропорційно відобразити зростання вартості електроенергії в ціні Договору. Ціну перераховано наступним чином: 1) (4,1948028/1,2-0,29393-1,27622)?1,098=2,114220 грн - вартість електроенергії збільшено в межах 10,00% (9,8%); 2) (2,114220 + 0,29393 + 1,27622) ? 1,2 = 4,421244 грн/кВт*год з ПДВ - кінцева ціна за договором з врахуванням податку на додану вартість та послуги з передачі електричної енергії."
До пропозиції про внесення змін долучено фактографічну довідку Івано-Франківської торгово-промислової палати № В-477 від 26.08.2021, відповідно до якої середньозважена ціна на РДН за 20 днів серпня 2021 складає 2056,67 грн/МВт.год., це на 49,29% вище ніж за 20 днів липня 2021, та на 39,48% вище, ніж за липень в цілому. Середньозважена ціна по ОЕС України за 20 днів серпня збільшилась в порівнянні з 20 днями липня на 57,78% та становить 2102,07 грн/МВт.год. По Бурштинському острову за 20 днів серпня в порівнянні з 20 днями липня 2021 середньозважена ціна збільшилась на 0,2% та складає 1704,75 грн/МВт.год.
На підставі зазначених документів між ТОВ “Прикарпатенерготрейд” та Івано-Франківською обласною прокуратурою було укладено Додаткову угоду № 3 від 10.09.2021 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, якою змінено умови Договору, зокрема: а) викладено п. 2.2 договору в такій редакції: “2.2. За Договором, планова кількість Товару, яку Постачальник продає Споживачу, становить 124 380 кВт/год. Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.”; б) абзац 1 таблиці Додатку 2 до Договору викладено в такій новій редакції: “Ціна з 1 кВт*год електричної енергії за цим договором становить 4,421244 грн / кВт*год. з ПДВ”.
У п. 5 додаткової угоди сторони зазначили, що ця додаткова угода набирає чинності з дня її підписання та відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України поширює свою дію на відносини, що виникли з 11.08.2021.
16.09.2021 ТОВ “Прикарпатенерготрейд” направило заступнику керівника Івано-Франківської обласної прокуратури пропозицію № 3112/10 від 16.09.2021 про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 56 від 02.03.2021 у зв'язку зі значним зростанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку “на добу наперед” (далі - РДН) в об'єднаній енергетичній системі України у серпні 2021 року. У пропозиції зазначено, що: "згідно з фактографічною довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати від 08.09.2021 № В-499, середньозважена ціна купівлі електроенергії на РДН у серпні 2021 року складає 2,07695 грн/кВт*год без врахування податку на додану вартість та тарифу на послуги з передачі електричної енергії. Натомість, середньозважена ціна електроенергії на РДН у липні становила 1,44405 грн/кВт*год без ПДВ та тарифу на передачу. Таким чином, протягом вищезгаданого періоду, індикативна закупівельна ціна на електричну енергію збільшилась на 43,83%, тому доцільно пропорційно відобразити зростання вартості електроенергії в ціні Договору. Ціну перераховано наступним чином: 1) (4,421244/1,2-0,29393-1,27622)?1,098=2,321413 грн - вартість електроенергії збільшено в межах 10,00% (9,8%); 2) (2,321413 + 0,29393 + 1,27622) ?1,2 = 4,669876 грн/кВт*год з ПДВ - кінцева ціна за договором з врахуванням податку на додану вартість та послуги з передачі електричної енергії."
До пропозиції про внесення змін долучено фактографічну довідку Івано-Франківської торгово-промислової палати № В-499 від 08.09.2021, відповідно до якої середньозважена ціна на РДН у серпні 2021 збільшилась на 37,99% в порівнянні з липнем 2021 та склала 2034,63 грн/МВт.год. В порівнянні з серпнем 2020 року середньозважена ціна на РДН збільшилась на 53,52%. По “ОЕС України” у серпні 2021 середньозважена ціна збільшилась на 43,83% та склала 2076,95 грн/МВт.год. По Бурштинському острову середньозважена ціна збільшилась на 0,05% та становить 1705,85 грн/МВт.год.
На підставі зазначених документів між ТОВ “Прикарпатенерготрейд” та Івано-Франківською обласною прокуратурою було укладено Додаткову угоду № 4 від 29.09.2021 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, якою змінено умови Договору, зокрема: а) викладено п. 2.2 договору в такій редакції: “2.2. За Договором, планова кількість Товару, яку Постачальник продає Споживачу, становить 121 133 кВт/год. Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.”; б) абзац 1 таблиці Додатку 2 до Договору викладено в такій новій редакції: “Ціна з 1 кВт*год електричної енергії за цим договором становить 4,669876 грн / кВт*год. з ПДВ”.
У п. 5 додаткової угоди сторони зазначили, що ця додаткова угода набирає чинності з дня її підписання та відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України поширює свою дію на відносини, що виникли з 01.09.2021.
28.09.2021 ТОВ “Прикарпатенерготрейд” направило заступнику керівника Івано-Франківської обласної прокуратури пропозицію № 3252/5 від 28.09.2021 про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 56 від 02.03.2021 у зв'язку зі значним зростанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку “на добу наперед” (далі - РДН) в об'єднаній енергетичній системі України за 1 декаду вересня 2021 року. У пропозиції зазначено, що: "згідно з фактографічною довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати від 15.09.2021 № В-544, середньозважена ціна купівлі електроенергії на РДН в торговій зоні “ОЕС України” за 1 декаду вересня 2021 року зросла в порівнянні з декадою серпня 2021 року на 11,19%. Отже, доцільно пропорційно відобразити зростання вартості електроенергії в ціні Договору. Ціну розраховано наступним чином: 1) (4,669876/1,2-0,29393-1,27622)?1,0339=2,400109 грн - вартість електроенергії збільшено в межах 10,00% (3,39%); 2) (2,400109 + 0,29393 + 1,27622) ?1,2 = 4,764311 грн/кВт*год з ПДВ - кінцева ціна за договором з врахуванням податку на додану вартість та послуги з передачі електричної енергії."
До пропозиції про внесення змін долучено фактографічну довідку Івано-Франківської торгово-промислової палати № В-544 від 15.09.2021, відповідно до якої за 1 декаду вересня 2021 на РДН в торговій зоні “ОЕС України” середня ціна зросла в порівнянні з декадою серпня 2021 року на 11,19%. В порівнянні з 1 декадою вересня 2020 року індекс ціни “база” збільшився на 40,36%.
На підставі зазначених документів між ТОВ “Прикарпатенерготрейд” та Івано-Франківською обласною прокуратурою було укладено Додаткову угоду № 5 від 20.10.2021 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, якою змінено умови Договору, зокрема: а) викладено п. 2.2 договору в такій редакції: “2.2. За Договором, планова кількість Товару, яку Постачальник продає Споживачу, становить 120 311 кВт/год. Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.”; б) абзац 1 таблиці Додатку 2 до Договору викладено в такій новій редакції: “Ціна з 1 кВт*год електричної енергії за цим договором становить 4,764311 грн / кВт*год. з ПДВ”.
У п. 5 додаткової угоди сторони зазначили, що ця додаткова угода набирає чинності з дня її підписання та відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України поширює дію на відносини, що виникли з 01.10.2021.
25.10.2021 ТОВ “Прикарпатенерготрейд” направило заступнику керівника Івано-Франківської обласної прокуратури пропозицію № 3647/2 від 25.10.2021 про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 56 від 02.03.2021 у зв'язку зі значним зростанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку “на добу наперед” (далі - РДН) в об'єднаній енергетичній системі України за 10 днів жовтня 2021 року. У пропозиції зазначено, що: "згідно з фактографічною довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати від 13.10.2021 № В-604, середньозважена ціна купівлі електроенергії на РДН в торговій зоні “ОЕС України” за 10 днів жовтня 2021 року збільшилась в порівнянні з 1 декадою вересня на 15,84%. Отже, доцільно пропорційно відобразити зростання вартості електроенергії в ціні Договору. Ціну розраховано наступним чином: 1) (5,046564/1,2-0,29393-1,27622)?1,098=2,63532 грн - вартість електроенергії збільшено в межах 10,00% (9,8%); 2) (2,63532 + 0,29393 + 1,27622) ? 1,2 = 5,046564 грн/кВт*год з ПДВ - кінцева ціна за договором з врахуванням податку на додану вартість та послуги з передачі електричної енергії."
До пропозиції про внесення змін долучено фактографічну довідку Івано-Франківської торгово-промислової палати № В-604 від 13.10.2021, відповідно до якої середньозважена ціна на РДН за 1 декаду жовтня 2021 року складає 2446,49 грн/МВт.год., це на 13,39% вище, ніж за 10 днів вересня 2021, та на 12,74% вище, ніж за вересень в цілому. Середньозважена ціна по ОЕС України за 10 днів жовтня збільшилась в порівнянні з 1 декадою вересня на 15,84% та становить 2568,15 грн/МВт.год. По Бурштинському острову за 10 днів жовтня в порівнянні з 10 днями вересня 2021 середньозважена ціна збільшилась на 4,34% та складає 1788,51 грн/МВт.год.
На підставі зазначених документів між ТОВ “Прикарпатенерготрейд” та Івано-Франківською обласною прокуратурою було укладено Додаткову угоду № 6 від 10.11.2021 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, якою змінено умови Договору, зокрема: а) викладено п. 2.2 договору в такій редакції: “2.2. За Договором, планова кількість Товару, яку Постачальник продає Споживачу, становить 114 715 кВт/год. Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.”; б) абзац 1 таблиці Додатку 2 до Договору викладено в такій новій редакції: “Ціна з 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 5,046564 грн / кВт*год. з ПДВ”.
У п. 5 додаткової угоди сторони зазначили, що ця додаткова угода набирає чинності з дня її підписання та відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України поширює дію на відносини, що виникли з 01.11.2021.
Актами за використану електроенергію від 25.03.2021 № 3, від 27.04.2021 № 4, від 25.05.2024 № 5, від 07.07.2021 № 6, від 06.08.2021 № 7, від 06.09.2021 № 8, від 07.10.2021 № 9, від 08.11.2021 № 10, від 17.12.2021 № 11, які сторони склали за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2021 року підтверджується, що у період березня-листопада 2021 року ТОВ “Прикарпатенерготрейд” поставило, а Івано-Франківська обласна прокуратура отримала та спожила загалом 123 599 кВт-год електричної енергії.
Платіжними дорученнями за період березня-грудня 2021 року підтверджується оплата Івано-Франківською обласною прокуратурою в користь відповідача грошових коштів в сумі 536797 грн, за електричну енергію, спожиту за даними актами.
При цьому, із зазначеної суми, 22277,00 грн сплачені платіжним дорученням № 2786 від 20.12.2021 за електроенергію за актом № 11 від 17.12.2021 на підставі договору № 2021/1343 від 13.12.2021, тобто сплачені за іншим договором.
Відтак, із обсягу спожитої електроенергії, зазначеної в акті за використану електроенергію від 17.12.2021 № 11 лише 19023,71 кВт-год. електричної енергії позивач спожив відповідно до умов договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021, а 4414,29 кВт-год. спожиті за іншим договором - договором № 2021/1343 від 13.12.2021. Щодо інших актів за використану електроенергію (від 25.03.2021 № 3, від 27.04.2021 № 4, від 25.05.2024 № 5, від 07.07.2021 № 6, від 06.08.2021 № 7, від 06.09.2021 № 8, від 07.10.2021 № 9, від 08.11.2021 № 10), то такі підтверджують споживання відповідачем електроенергії, яка йому поставлена відповідно до умов договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021.
Таким чином, в період березня-листопада 2021 року ТОВ “Прикарпатенерготрейд” поставило, а Івано-Франківська обласна прокуратура отримала та спожила на підставі договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021 загалом 119 184,71 кВт-год електричної енергії, за яку відповідач оплатив позивачу грошові кошти в сумі 514520 грн (зазначена у п. 5.1 договору загальна ціна договору, яку учасники публічних закупівель не вправі перевищувати).
Виходячи з встановлених обставин, суд при вирішенні спору застосовує норми права, які регулюють правовідносини сторін.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України (ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 ст. 180 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.
Правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем за своєю правовою природою є відносинами з договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Відповідно до статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
У відповідності до ч. 1 статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до частин 1, 2 статті 56 Закону України “Про ринок електричної енергії”, постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
За змістом частини 5 статті 56 Закону України “Про ринок електричної енергії”, для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту.
Як встановлено судом, договір № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021 укладено між Івано-Франківською обласною прокуратурою та відповідачем за результатами переговорної процедури закупівлі (номер закупівлі UA-2021-02-23-002835-c), яка проводилась відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” (Закон № 922-VIII), який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад, і метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. Цей Закон також має на меті адаптувати законодавство України acquis Європейського Союзу на виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом. Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.
Як зазначено в ч. 1 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі", договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Договором № 56 від 02.03.2021 та додатками до нього Івано-Франківська обласна прокуратура та ТОВ “Прикарпатенерготрейд” досягли згоди щодо всіх істотних умовах постачання електричної енергії - предмета, ціни та строку виконання зобов'язань.
Зокрема, у графі “Ціна (тариф) електричної енергії” Комерційної пропозиції постачальника електричної енергії (додаток 2 до договору) сторони погодили, що ціна за 1 кВт*год. електричної енергії за цим договором становить 3,80 грн з ПДВ.
Як встановлено судом із фактичних обставин справи, між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Прикарпатенерготрейд” укладено шість додаткових угод до основного договору, за якими поступово збільшено вартість електричної енергії: 1) за додатковою угодою № 1 від 29.06.2021 - до 3,988572 грн / кВт*год з ПДВ (на 4,962421% більше порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі); 2) за додатковою угодою № 2 від 03.09.2021 - до 4,1948028 грн / кВт*год з ПДВ (на 10,389547% більше порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі); 3) за додатковою угодою № 3 від 10.09.2021 - до 4,421244 грн / кВт*год з ПДВ (на 16,348526% більше порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі); 4) за додатковою угодою № 4 від 29.09.2021 - до 4,669876 грн / кВт*год з ПДВ (на 22,891474% більше порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі); 5) за додатковою угодою № 5 від 20.10.2021 - до 4,764311 грн / кВт*год з ПДВ (на 25,376605% більше порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі); 6) за додатковою угодою № 6 від 10.11.2021 - до 5,046564 грн / кВт*год з ПДВ (на 32,804316% більше порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі).
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону № 922-VIII умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Разом з тим, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Такий правовий висновок викладено, зокрема, у п. 56-66, 90 постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 по справі № 922/2321/22, яка ухвалена за наслідком розгляду спору у подібних правовідносинах.
Як вище встановив суд: додатковою угодою № 2 від 03.09.2021 ціна за одиницю електричної енергії була збільшена до 4,1948028 грн / кВт*год з ПДВ, тобто на 10,389547% порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі; додатковою угодою № 3 від 10.09.2021 ціна за одиницю електричної енергії була збільшена до 4,421244 грн / кВт*год з ПДВ, тобто на 16,348526% порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі; додатковою угодою № 4 від 29.09.2021 ціна за одиницю електричної енергії була збільшена до 4,669876 грн / кВт*год з ПДВ, тобто на 22,891474% порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі; за додатковою угодою № 5 від 20.10.2021 ціна за одиницю електричної енергії була збільшена до 4,764311 грн / кВт*год з ПДВ, тобто на 25,376605% більше порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі; додатковою угодою № 6 від 10.11.2021 ціна за одиницю електричної енергії була збільшена до 5,046564 грн / кВт*год з ПДВ, тобто на 32,804316% порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі.
Таким чином, додаткові угоди: № 2 від 03.09.2021, № 3 від 10.09.2021, № 4 від 29.09.2021, № 5 від 20.10.2021, № 6 від 10.11.2021 не відповідають положенням п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі” щодо того, що загальне збільшення ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що умовах ринкової економіки ціна в договорі визначається попитом і пропозицією, конкуренцією та іншими економічними чинниками, тому при укладенні договору та визначенні його умов сторони повинні розумно оцінювати ті обставини, за яких він буде виконуватись, зокрема враховувати тенденції зростання (падіння) цін на ринку товарів та послуг тощо.
Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
У абзаці другому пункту 14.1. договору та у графі “Можливість застосування тарифних коефіцієнтів” Комерційної пропозиції постачальника електричної енергії (Додаток 2 до договору) сторони передбачили, що істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених статтею 41 Закону України “Про публічні закупівлі”.
Оспорювані додаткові угоди № 1 від 29.06.2021, № 2 від 03.09.2021, № 3 від 10.09.2021, № 4 від 29.09.2021, № 5 від 20.10.2021, № 6 від 10.11.2021 укладені в порушення положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі”, оскільки при їх укладенні у сторін було відсутнє належне документальне підтвердження коливання (в бік збільшення) цін за одиницю електричної енергії на ринку.
Надані в підтвердження коливання цін на ринку фактографічні довідки № В-331 від 14.06.2021, № В-469 від 13.08.2021, № В-477 від 26.08.2021, № В-499 від 08.09.2021, № В-544 від 15.09.2021, № В-604 від 13.10.2021 видані Івано-Франківською торгово-промисловою палатою містять інформацію про зміну середньозважених цін лише на ринку “на добу наперед”, по ОЕС України та на внутрішньодобовому ринку у визначені відповідачем періоди: за 10 днів червня 2021 року порівняно з 10 днями травня 2021 року (фактографічна довідка № В-331 від 14.06.2021); за 10 днів серпня 2021 року порівняно з 10 днями липня 2021 року (фактографічна довідка № В-469 від 13.08.2021); за 20 днів серпня 2021 року порівняно з 20 днями липня 2021 року (фактографічна довідка № В-477 від 26.08.2021); за серпень 2021 року порівняно з липнем 2021 року та серпнем 2020 року (фактографічна довідка № В-499 від 08.09.2021; за 1 декаду вересня 2021 року в порівнянні з 3 декадою вересня 2021 року та 1 декадою вересня 2020 року (фактографічна довідка № В-544 від 15.09.2021); за 10 днів жовтня 2021 року в порівнянні з 10 днями вересня 2021 року (фактографічна довідка № В-604 від 13.10.2021).
Зі змісту статей 651, 652 ЦК України та пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок зроблений у постановах Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 927/636/21 та від 07.12.2022 у справі № 927/189/22).
У постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, Верховний Суд наголосив на тому, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених Законом
Укладання договору за результатами проведення процедури закупівлі встановлює обмеження, визначені Законом України “Про публічні закупівлі”. Зокрема, ціна на електричну енергію може збільшуватись у разі, коли коливання ціни на ринку обґрунтоване та документально підтверджене, якщо це не робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим та не може перевищувати збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10 %. Такий висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі № 903/383/22, що прийнята у подібних правовідносинах.
Надані відповідачем для обґрунтування збільшення ціни за одиницю товару фактографічні довідки та додані до них роздруківки за своїм змістом є лише документами довідково-інформаційного характеру і фактично дублюють дані із сайту Державного підприємства "Оператор ринку" та не містять точної інформації про коливання цін на електричну енергію станом як на момент звернення відповідача з пропозиціями про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод. Жоден із наведених документів не містить будь-якої інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівнянні з датою укладення договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до нього у частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару. За таких обставин в сторін не було підстав для збільшення ціни електричної енергії і відповідач не навів доводів на підтвердження того, що невнесення змін до договору у частині збільшення ціни на електричну енергію у спірному періоді було б очевидно невигідним та збитковим.
Так, як вище зазначив суд, у відповідності до положень ч. 5 статті 56 Закону України “Про ринок електричної енергії”, для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту.
Відтак, викладена у фактографічних довідках інформація про зміну середньозваженої ціни лише на ринку “на добу наперед”, ОЕС України та на внутрішньодобовому ринку в окремо взяті відповідачем періоди, сама по собі не доводить обставин, що не внесення змін до договору в частині підвищення ціни робить виконання договору для постачальника вочевидь невигідним чи збитковим, оскільки не враховує змін ціни на ринку в інші періоди виконання договору, а закупівля електричної енергії відповідачем могла бути здійснена і за прямими двосторонніми договорами чи на інших сегментах ринку.
Крім того, суд погоджується з доводами позивача, які підтверджені наявними в матеріалах справи документами, що поточна ціна на електроенергію, навіть після її збільшення порівняно з попереднім взятим відповідачем періодом, що слугувало обґрунтуванням необхідності її збільшення та укладення додаткових угод, в окремих випадках була меншою, ніж ціна одиниці електричної енергії, що існувала на тому ж сегменті ринку електричної енергії на час укладення договору про закупівлю та від ціни одиниці електричної енергії, передбаченої договором про закупівлю.
Так, при укладенні додаткової угоди № 1 від 29.06.2021 сторони керувались фактографічною довідкою № В-331 від 14.06.2021, за якою середньозважена ціна купівлі електроенергії на ринку “на добу наперед” за 10 днів червня 2021 року зросла на 34,19% у порівнянні із середньозваженою ціною купівлі електроенергії на ринку “на добу наперед” за 10 днів травня, і складає 1339,27 грн/МВт*год (без ПДВ).
В той же час, у пропозиції щодо зміни ціни електричної енергії № 2222 від 18.06.2021, за наслідками розгляду якої укладено додаткову угоду № 1 від 29.06.2021, розраховуючи збільшення ціни у рівнянні, викладеному в п. 1 цієї пропозиції, відповідач визначив складову вартості електроенергії, збільшену на 9,8%, без урахування ПДВ, тарифу на послуги передачі та тарифу на послугу розподілу електричної енергії наступним чином: 3,80/1,2 - 0,29393 - 1,27622 ? 1,098 = 1,753667 грн.
За такого, без збільшення на 9,8%, і будь-якого наступного збільшення, вартість електроенергії, без ПДВ, тарифу на послуги передачі та тарифу на послугу розподілу електричної енергії, визначена сторонами на день укладення договору (02.03.2021), розраховується так:
3,80/1,2 - 0,29393 - 1,27622 = 1,59651667 грн/КВт-год., де:
3,80 - тариф за одиницю електричної енергії, передбачений сторонами в договорі про закупівлю з ПДВ;
1,2 - розрахункова величина для визначення тарифу одиниці електричної енергії без врахування ПДВ;
0,29393 - тариф на послуги передачі електричної енергії, встановлений постановою НКРЕКП від 09 грудня 2020 року № 2353 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ПРАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2021 рік»;
1,27622 - тариф на послуги розподілу електричної енергії, встановлений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 09.12.2020 року № 2375.
Відтак, з наведених розрахунків слідує, що на час укладення договору про закупівлю, до укладення додаткових угод про збільшення вартості електричної енергії, сторони заклали в умови укладеного договору № 56 від 02.03.2021 вартість одиниці електричної енергії (без урахування ПДВ, тарифу на послуги передачі електричної енергії та тарифу на послуги розподілу електричної енергії) в розмірі 1,59651667 грн/КВт-год., що математично відповідає 1596,51667 грн/МВт-год.
Як зазначено вище, в обґрунтування необхідності підвищення вартості одиниці електричної енергії за додатковою угодою № 1 від 29.06.2021 відповідач покликався на дані фактографічної довідки Івано-Франківської торгово-промислової палати від 14.06.2021 № В-331, про те, що середньозважена ціна купівлі електроенергії на РДН за 10 днів червня 2021 року зросла на 34,19% у порівнянні із середньозваженою ціною купівлі електроенергії на РДН за 10 днів травня 2021 року.
При цьому, з самої фактографічної довідки від 14.06.2021 № В-331 слідує, що середньозважена ціна на РДН за 1 декаду червня 2021 року складає 1339,27 грн/МВт-год. (без ПДВ).
За такого, зазначена середньозважена ціна на ринку “на добу наперед” за 1 декаду червня 2021 року (1339,27 грн/МВт-год. (без ПДВ)), хоч і збільшилась на 34,19% порівняно з першою декадою травня 2021 року, однак все одно є меншою, ніж вартість одиниці електричної енергії, (без ПДВ, тарифу на послуги передачі електричної енергії та тарифу на послуги розподілу електричної енергії), яку сторони погодили в договорі № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021, яка за наведеними вище розрахунками суду становить 1596,51667 грн/МВт-год.
Зазначене свідчить, що в період між датою укладення договору (02.03.2021) та днем укладення додаткової угоди № 1 від 29.06.2021 вартість електричної енергії на ринку “на добу наперед”, як збільшувалась, так і зменшувалась, а тому збільшення середньозваженої ціни за одиницю електричної енергії за 10 днів червня 2021 року в порівнянні з 10 днями травня 2021 року не може бути достатньою підставою для збільшення ціни одиниці товару, визначеної договором про закупівлю, оскільки не враховує всіх коливань ціни на ринку з часу укладення договору про закупівлю.
Тому, хоча додатковою угодою № 1 від 29.06.2021 сторони і не збільшили вартість одиниці електричної енергії на понад 10% порівняно з ціною договору, укладеного за наслідками публічної закупівлі, зазначена додаткова угода укладена в порушення вимог п. 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки середньозважена ціна купівлі електроенергії на ринку "на добу наперед" за 10 днів червня 2021 року була меншою ніж вартість електричної енергії, закладена сторонами у тариф, погоджений в умовах договору станом на 02.03.2021. Зростання середньозваженої ціни купівлі електроенергії на ринку "на добу наперед" за 10 днів червня 2021 року порівняно із 10 днями травня 2021 року у даному випадку не має значення, оскільки не відображає коливання ціни на ринку, яке є підставою для збільшення ціни за одиницю товару у договорі, укладеному за наслідками публічної закупівлі.
Про те, що протягом квітня-червня 2021 року середньозважена ціна на ринку електричної енергії була нижчою, ніж у березні 2021 року свідчать і відомості з сайту ДП "Оператор ринку" у формі діаграми, які додав до свого відзиву сам відповідач.
Також, за наведених обставин, збільшення середньозваженої ціни за одиницю електричної енергії за 10 днів червня 2021 року в порівнянні з 10 днями травня 2021 року не може свідчити про те, що виконання договору про закупівлю стало вочевидь невигідним або збитковим для відповідача, як постачальника електричної енергії, оскільки не враховує порівняння середньозваженої цина на ринку “на добу наперед” з вартістю одиниці електричної енергії, яку сторони погодили в укладеному договорі про закупівлю.
Тому доводи позивача про те, що у фактографічній довідці ТПП № В-331 від 14.06.2021 не наведено розрахунок вартості електроенергії станом на попередні календарні дати, у тому числі дату укладання Договору (02.03.2021), а також на дату укладання Додаткової угоди № 1 (29.06.2021), дату, з якої вносяться зміни до договору (01.06.2021), та дані про відсоток коливання ціни електроенергії на ринку у вказаний період є обґрунтованими, і підтверджують відсутність у сторін передбачених п. 5 ч. 2 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі підстав для збільшення ціни одиниці електричної енергії, визначеної договором про закупівлю.
Обґрунтованими є також доводи прокурора в тій частині, що за інформацією з вебсайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 02.03.2021 (дата укладення Договору) - 1507,5 грн/МВт-год., станом на 29.06.2021 (дата Додаткової угоди) - 1 782,38 грн/МВт-год., станом на 01.06.2021 (дата внесення змін) - 1 028,95 грн/МВт-год. При цьому середньозважена ціна на РДН України у травні та напередодні укладення договору мала тенденцію до зменшення у порівнянні із квітнем 2021 року і становила 1 018,74 грн/МВт год (квітень 1 450,22 грн/МВт-год.), тобто зменшилась на 29,75 %.
Таким, чином для обґрунтування необхідності збільшення вартості електричної енергії та укладення додаткової угоди № 1 від 29.06.2021 відповідач виокремив лише два окремо взяті періоди формування середньозваженої ціни на ринку “на добу наперед”, без урахування середньозваженої ціни одиниці електроенергії на цьому ж сегменті ринку в інших періодах, що передували пропозиції про внесення змін до договору. Відповідач не врахував вартості електричної енергії, погодженої сторонами в умовах договору про закупівлю, та не обґрунтував, яким чином збільшення середньозваженої ціни електричної енергії на ринку “на добу наперед” у першій декаді червня 2021 року порівняно з 1 декадою травня 2021 року робить збитковим і неможливим до виконання договір про закупівлю на визначених в ньому умовах, без збільшення вартості електричної енергії.
За таких обставин, додаткова угода № 1 від 29.06.2021 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021 не відповідає положенням п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі”.
Щодо додаткових угод № 2 від 03.09.2021, № 3 від 10.09.2021, № 4 від 29.09.2021, № 5 від 20.10.2021, № 6 від 10.11.2021, то, як вище зазначив суд такі не відповідають положенням п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі” щодо того, що загальне збільшення ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, а також у зв'язку з відсутністю належного документального підтвердження коливання (в бік збільшення) цін за одиницю електричної енергії на ринку порівняно з днем укладення договору про закупівлю.
Додатково суд вважає за необхідне зазначити, що підставою для укладення додаткової угоди № 2 від 03.09.2021, № 3 від 10.09.2021, № 4 від 29.09.2021, стало відповідно: зростання середньозваженої ціни купівлі електроенергії на ринку “на добу наперед” за періоди відповідно: за 10 днів серпня 2021 року порівняно з 10 днями липня 2021 року; за 20 днів серпня 2021 року порівняно з 20 днями серпня 2021 року; за серпень 2021 року порівняно з липнем 2021 року.
Однак, зростання середньозваженої ціни на ринку “на добу наперед” за 20 днів серпня 2021 року уже включає в себе фактор зростання такої середньозваженої ціни за 10 днів серпня 2021 року, а зростання ціни в цілому за серпень 2021 року уже включає в себе фактор зростання такої середньозваженої ціни як за 10 днів серпня 2021 року, так і за 20 днів серпня 2021 року. Відповідно, укладаючи додаткову угоду № 3 від 10.09.2021, сторони повторно врахували те саме зростання середньозваженої ціни на ринку “на добу наперед”, яке уже було враховане як підстава для укладення додаткової угоди № 2 від 03.09.2021, а укладаючи додаткову угоду № 4 від 29.09.2021, сторони повторно врахували ті самі зростання середньозваженої ціни на ринку “на добу наперед”, які уже було враховані, як підстава для укладення додаткової угоди № 2 від 03.09.2021 та додаткової угоди № 3 від 10.09.2021.
Зазначене додатково підтверджує відсутність належного обґрунтування для укладення додаткових угод № 3 від 10.09.2021 та № 4 від 29.09.2021.
У постанові від 16.02.2023 у справі № 903/383/22, прийнятій у подібних правовідносинах, Верховний Суд вже звертав увагу на: “сталу та послідовну позицію Верховного Суду, що будь-який покупець товару за звичайних умов не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір. Метою регулювання, передбаченого статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 % є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника”.
При цьому Івано-Франківська обласна прокуратура як споживач мала беззаперечне право на отримання електричної енергії за ціною, визначеною в укладеному сторонами договорі.
Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Відтак, суд дійшов висновку що оспорювані додаткові угоди не відповідають положенням п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі” також і внаслідок неподання постачальником споживачу належного документального підтвердження коливання ціни на ринку, та що невнесення змін до договору у частині збільшення ціни на електричну енергію буде для постачальника очевидно невигідним та збитковим.
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Щодо стягнення зайво перерахованих коштів за електричну енергію в сумі 61618,10 грн, то статтею 669 ЦК України передбачено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до частини першої ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Оскільки відповідач оплатив позивачу на виконання договору 514 520 грн, тобто повну ціну, зазначену в договорі про закупівлю, то обов'язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами гл.54 ЦК "Купівля-продаж", зокрема статтею 670 ЦК України.
Вище суд дійшов висновків, що додаткові угоди № 1 від 29.06.2021, № 2 від 03.09.2021, № 3 від 10.09.2021, № 4 від 29.09.2021, № 5 від 20.10.2021, № 6 від 10.11.2021, які сторони укладали до договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, не відповідають вимогам п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі”, а тому такі додаткові угоди суд визнає недійсними.
Доводи відповідача про правомірність збільшення вартості природного газу виходячи з коливання цін на ринку спростовано наведеними вище мотивами суду. Лист-роз'яснення Міністерства економічного розвитку та торгівлі від 14.08.2019 № 3304-04/33869-06, на який покликається відповідач, не має для суду обов'язкового значення, оскільки право тлумачити норму права є виключним правом суду. Роз'яснення державних органів (листи, рекомендації) не є нормою права і не мають юридичного значення.
Доводи відповідача про те, що законодавством не визначено вимог до документа, який підтверджує коливання цін на ринку суд не бере до уваги, оскільки суд проаналізував зміст фактографічних довідок, якими відповідач обґрунтовував необхідність збільшення ціни одиниці електричної енергії, і в мотивувальній частині зазначив чому ці документи у даних конкретних обставинах справи не підтверджували підстав для збільшення ціни одиниці товару за договором про закупівлю.
Оскільки зазначені додаткові угоди є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між Івано-Франківською обласною прокуратурою та ТОВ “Прикарпатенерготрейд” щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021, мали регулюватись додатком № 2 “Комерційна пропозиція постачальника електричної енергії”, підписаним сторонами при укладенні зазначеного договору, згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії складає 3,80 грн за 1 кВт-год. з ПДВ, без врахування додаткових угод.
В період березня-листопада 2021 року ТОВ “Прикарпатенерготрейд” поставило, а Івано-Франківська обласна прокуратура отримала та спожила на підставі договору № 56 про постачання електричної енергії споживачу від 02.03.2021 загалом 119 184,71 кВт-год електричної енергії. Отже, загальна вартість поставленої відповідачем за договором електричної енергії, за ціною 3,80 грн за 1 кВт-год з ПДВ становить 452 901,90 грн.
Натомість, Івано-Франківська обласна прокуратура за вказаний обсяг спожитої електричної енергії сплатила 514 520 грн.
Відповідно, отримана відповідачем оплата у сумі 61 618,10 грн (514 520 грн - 452 901,90 грн. = 61618,10 грн ) за товар, який не був ним поставлений, підлягає стягненню з відповідача на підставі ч.1 ст.670 ЦК України, що ефективно захищає порушені права та інтереси Івано-Франківської обласної прокуратури.
Судові витрати.
Згідно з приписами п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 розділу I ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні з позовом Івано-Франківська обласна прокуратура сплатила судовий збір в сумі 16956,80 грн (за шість немайнових вимог та одну майнову вимогу, що оплачується судовим збором в мінімальному розмірі, з урахуванням понижувального коефіцієнта 0,8, передбаченого ч. 3 статті 4 Закону України “Про судовий збір”), що підтверджується платіжними інструкціями № 640 від 19.06.2024 та № 738 від 02 травня 2024 року.
Враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 16956,80 грн, суд покладає на відповідача і стягує з нього в користь Івано-Франківської обласної прокуратури.
Дата складення повного судового рішення: 12.07.2024.
Керуючись ст. 13, 73, 74, 86, 129, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов Івано-Франківської обласної прокуратури до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 61618,10 грн задовольнити.
Визнати недійсною Додаткову угоду № 1 від 29.06.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, укладену між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд».
Визнати недійсною Додаткову угоду № 2 від 03.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, укладену між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд».
Визнати недійсною Додаткову угоду № 3 від 10.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, укладену між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд».
Визнати недійсною Додаткову угоду № 4 від 29.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, укладену між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд».
Визнати недійсною Додаткову угоду № 5 від 20.10.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, укладену між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд».
Визнати недійсною Додаткову угоду № 6 від 10.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 56 від 02.03.2021, укладену між Івано-Франківською обласною прокуратурою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» (вул. Надрічна, 4б, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019, ідентифікаційний код юридичної особи: 42129720) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, ідентифікаційний код юридичної особи: 03530483) грошові кошти в сумі 61 618 (шістдесят одна тисяча шістсот вісімнадцять) грн 10 коп. та судовий збір у розмірі 16 956 (шістнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) грн 80 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Вебадреса, за якою можна знайти текст судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя І.Є. Горпинюк