61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
11.07.2024 Справа №905/598/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І. за участю секретаря судового засідання Вологжаніної К.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, м.Дружківка, Донецька область,
до відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м.Покровськ, Донецька область,
про стягнення заборгованості у сумі 34503,88грн,
За участю:
від позивача: представник не з'явився
від відповідача: адвокат Єжова А.О. (в режимі відеоконференції)
Позивач, Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, м.Дружківка, Донецька область, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м.Покровськ, Донецька область, про стягнення заборгованості у сумі 34503,88грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у відповідача дебіторської заборгованості за договором №26 про надання та фінансування пільг, субсидій населенню від 06.02.2018, яка виникла внаслідок неповернення позивачу надмірно перерахованих грошових коштів за призначеними житловими субсидіями за період з 01.05.2018 по 31.12.2018. Разом з позовною заявою позивач подав клопотання про поновлення строку позовної давності.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив, посилаючись на недоведеність позивачем обставин виникнення у відповідача заборгованості у заявленому до стягнення розмірі. Зазначив, що згідно з Положенням про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджено постановою №848 від 21.10.1995 Кабінету Міністрів України, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається не надавачем послуг з постачання електричної енергії, а отримувачами субсидій. Зауважив на тому, що постановою №1532 від 27.11.2018 НКРЕКП анулювано ліцензію АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та з 01.01.2019 надавачем послуг з постачання електричної енергії стало ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», якому відповідачем передані особові рахунки споживачів. Розгляд справи відповідач просив здійснити в порядку загального позовного провадження.
Позивач у відповіді на відзив на позовну заяву, в якій з доводами відповідача не погодився, зазначивши, що договір №26 від 06.02.2018 про надання та фінансування пільг, субсидій населенню, у зв'язку зі зміною надавача послуг, відповідачем не був розірваний та продовжував діяти до 31.12.2019; виплата житлових субсидій до 31.01.2019 здійснювалась за рахунок субвенцій з державного бюджету відповідачу як надавачу комунальних послуг у спірний період 2018 року. Також позивач зазначив про відсутність у нього особових справ отримувачів житлових субсидій з огляду на їх передання ГУ ПФУ у Донецькій області в січні 2023 на підставі акту приймання-передачі справ від 22.12.2022 №4.
Відповідач подав до матеріалів справи заперечення на відповідь на відзив, доводи позивача заперечив.
Рух справи.
Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 29.04.2024; справу суд визначив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження; судові засідання були проведені 05.06.2024, 20.06.2024, 27.06.2024, 11.07.2024.
У судовому засіданні 11.07.2024 в режимі відеоконференції взяла участь представник відповідача, проти позову заперечила. Позивач представника у судове засідання не направив; 10.07.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
У судовому засіданні суд, розглянувши клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, не знайшов підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Умови, за яких суд має право розглядати вимоги про стягнення грошових сум у наказному провадженні, а справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються Господарським процесуальним кодексом України.
Згідно з ч.1 ст.247 Господарського процесуального кодексу України малозначні справи розглядаються судом у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.12 Господарського процесуального кодексу України малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Висновок щодо визначення даної справи як малозначної зроблений судом з урахуванням приписівип.1 ч.5 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, для цілей цього Кодексу визначені як малозначні.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
06.02.2018 між Дружківською міською радою (замовник), Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради (розпорядник коштів) та Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» (постачальник) був укладений договір №26 про надання та фінансування пільг, субсидій населенню, відповідно до якого постачальник поставляє житлово-комунальні послуги для громадян, які відповідно до чинного законодавства України мають встановлені пільги, субсидії щодо оплати житлово-комунальних послуг; розпорядник коштів забезпечує відшкодування постачальнику коштів за надані пільговій категорії громадян послуги на підставі отриманих від постачальника розрахунків, готує дані та акти звіряння розрахунків про нарахування пільговикам та одержувачам субсидій сум на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг; замовник здійснює фінансування пільг, субсидій пов'язаних зі споживанням житлово-комунальних послуг.
До договору сторони уклали додаткові угоди від 14.06.2018, 10.08.2018, 20.09.2018, 24.01.2019, якими внесли зміни у договір №26 від 06.02.2018 в частині зміни найменування постачальника, його банківських реквізитів, та строку дії договору.
Умовами договору з урахуванням внесених додатковими угодами змін встановлено таке.
Постачальник зобов'язаний поставляти житлово-комунальні-послуги пільговим категоріям громадян, отримувачам субсидій на умовах даного договору (пп.2.1.1);щомісяця до 22-го числа, що настає за звітним, надавати у електронному вигляді та на паперових носіях розпоряднику коштів списки громадян пільгової категорії, яким фактично були надані послуги, у минулому місяці згідно форми « 2-пільга», та щомісяця в останній день місяця, що настає за звітним, складати акти звіряння за надані послуги (пп.2.1.2 пп.2.1 п.2 договору №26 від 06.02.2018).
Розпорядник коштів зобов'язаний проводити розрахунки з постачальником щодо пільговиків, по яким не виявлено розбіжностей при звіренні наданої постачальником інформації з програмним комплексом ЄДАРП (пп.2.2.4); щомісяця готувати дані про нарахування сум на покриття виплат з оплати наданих послуг пільгової категорії громадян, одержувачів субсидій і перевіряти акти звіряння за надані послуги (пп.2.2.8 пп.2.2 п.2 договору №26 від 06.02.2018).
Розпорядник коштів здійснює фінансування за житлово-комунальні послуги пільговій категорії громадян, одержувачів субсидії шляхом перерахування сум субвенцій, згідно з нарахованими грошовими коштами в об'ємі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (п.3.3 договору).
Договір набирає чинності з моменту його підписання (06.02.2018) і діє до 31.12.2019, але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором (п.7.1 договору №26 від 06.02.2018 в редакції додаткової угоди від 24.01.2019).
Позивач зазначає, що протягом 2018 року відповідач надавав послуги електропостачання населенню пільговим категоріям громадян, а позивач здійснював фінансування пільг та субсидій пільговим категоріям громадян, нарахованих Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі» за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.
Внаслідок проведення протягом січня-квітня 2020 року перевірок позивачем були виявлені порушення у отримувачів субсидій та пільг, зазначених в переліку уповноважених власників /наймачів, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за січень-квітень 2020, а саме: несвоєчасне повідомлення про проживання члена родини за іншою адресою, наявність другого транспортного засобу, придбання майна понад 50000 грн, зміни у складі домогосподарства та ін, що призвело до перерахунку позивачем раніше призначеної житлової субсидії та пільг не у грошовій формі за період з травня по грудень 2018 року, особам, які звернулися за її призначенням до 31.12.2018, та зняття сум субсидій на послугу електропостачання, яку надавав відповідач у зазначений період, на загальну суму 34503,88грн.
З наданих позивачем переліків уповноважених власників /наймачів, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, вбачається, що згідно з переліком за січень 2020 року (Дружківський РЕМ) позивачем здійснена перевірка 15 осіб, з яких у 6 осіб були виявлені порушення та проведено перерахунок житлової субсидії, за результатами чого позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018 по 31.12.2018 у розмірі 3732,72грн по таким особам: ОСОБА_1 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 25,96грн, червень 2018 у розмірі 103,84грн, жовтень 2018 у розмірі41,64грн, листопаді 2018 у розмірі 107,70грн; ОСОБА_2 - зняття сум субсидій за періоди: жовтень 2016 у розмірі 80,49грн, листопад 2016 у розмірі 347,88грн, березень 2017 у розмірі 113,37грн, квітень 2017 у розмірі 89,66грн, травень 2017 у розмірі 194,10грн, вересень 2017 у розмірі 129,40грн, жовтень 2017 у розмірі 108,20грн, листопад 2017 у розмірі 229,84грн, січень 2018 у розмірі 250,83грн, квітень 2018 у розмірі 75,10грн;листопад 2018 у розмірі 103,59грн; ОСОБА_3 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 59,86грн, червень 2018 у розмірі 239,44грн, жовтень 2018 у розмірі 0,21грн, листопад 2018 у розмірі 84,56грн; ОСОБА_4 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 39,96грн, червень 2018 у розмірі 159,84грн, жовтень 2018 у розмірі 109,10грн, листопад 2018 у розмірі 259,14грн; ОСОБА_5 - зняття сум субсидій за періоди:; травень 2018 у розмірі 36,60грн, червень 2018 у розмірі 146,40грн, жовтень 2018 у розмірі 55,79грн, листопад 2018 у розмірі 121.30грн; ОСОБА_6 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 39,22грн, червень 2018 у розмірі 156,88грн, жовтень 2018 у розмірі 63,67грн, листопад 2018 у розмірі 159,16грн;
згідно з переліком за лютий 2020 року (Дружківський РЕМ) позивачем здійснена перевірка 67 осіб, з яких у 58 осіб були виявлені порушення та проведено перерахунок житлової субсидії, за результатами чого позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018 по 31.12.2018 у розмірі 17319,31грн по таким особам: ОСОБА_7 -зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 668,30грн, листопад 2018 у розмірі 16,02грн; ОСОБА_8 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 98,85грн, листопад 2018 у розмірі 147,98грн; ОСОБА_9 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 264,25грн, листопад 2018 у розмірі 301,99грн; ОСОБА_10 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 47,95грн, листопад 2018 у розмірі 244,69грн; ОСОБА_11 - зняття сум субсидій за періоди: жовтень 2018 у розмірі 32,36грн, листопад 2018 у розмірі 87,54грн; ОСОБА_12 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 176,25грн; ОСОБА_13 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 80,13грн, листопад 2018 у розмірі 152,26грн; ОСОБА_14 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 1,90грн; ОСОБА_15 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 866,15грн, листопад 2018 у розмірі 536,63грн; ОСОБА_16 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 183,39грн; ОСОБА_17 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 27,16грн, червень 2018 у розмірі 108,64грн; ОСОБА_18 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 168,52грн; ОСОБА_19 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 56,10грн; ОСОБА_20 - зняття сум субсидій за періоди: жовтень 2018 у розмірі 30,65грн, листопад 2018 у розмірі 139,70грн; ОСОБА_21 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 166,94грн; ОСОБА_22 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 402,45грн, листопад 2018 у розмірі 114,95грн; ОСОБА_23 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 92,35грн, червень 2018 у розмірі 369,40грн, листопад 2018 у розмірі 91,76грн; ОСОБА_24 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 678,95грн; ОСОБА_25 - зняття сум субсидій за періоди: жовтень 2018 у розмірі 111,42грн; ОСОБА_26 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 122,92грн; ОСОБА_26 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 111,92грн; ОСОБА_27 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 153,59грн; ОСОБА_28 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 55,98грн; ОСОБА_29 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 45,60грн, листопад 2018 у розмірі 42,66грн; ОСОБА_30 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 374,72грн; ОСОБА_31 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 1,24грн, червень 2018 у розмірі 4,96грн, жовтень 2018 у розмірі 41,42грн, листопад 2018 у розмірі 78,54грн; ОСОБА_32 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 165,92грн, листопад 2018 у розмірі 166,55грн; ОСОБА_33 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 129,24грн, червень 2018 у розмірі 532,60грн; ОСОБА_34 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 127,40грн; ОСОБА_35 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 526,30грн, листопад 2018 у розмірі 384,27грн; ОСОБА_36 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 330,42грн; ОСОБА_37 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 89,54грн; ОСОБА_38 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 54,42грн; ОСОБА_39 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 136,42грн, червень 2018 у розмірі 545,68грн, жовтень 2018 у розмірі 138,15грн, листопад 2018 у розмірі 278,88грн; ОСОБА_40 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 60,50грн; ОСОБА_41 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 60,54грн, жовтень 2018 у розмірі 9,92грн, листопад 2018 у розмірі 195,60грн; ОСОБА_42 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 157,72грн; ОСОБА_43 - зняття сум субсидій за періоди: серпень 2018 у розмірі 113,45грн, листопад 2018 у розмірі 286,85грн; ОСОБА_44 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 944,50грн; ОСОБА_45 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 129,97грн; ОСОБА_46 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 164,20грн; ОСОБА_47 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 7,00 грн; ОСОБА_48 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 244,04 грн; ОСОБА_49 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 110,94грн; ОСОБА_50 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 29,12грн; ОСОБА_51 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 69,08грн; ОСОБА_52 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 61,00грн, жовтень 2018 у розмірі 33,96грн; ОСОБА_53 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 112,27грн; ОСОБА_54 - зняття сум субсидій за періоди: жовтень 2018 у розмірі 32,12грн, листопад 2018 у розмірі 131,76грн; ОСОБА_55 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 63,52 грн; ОСОБА_56 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 409,00грн, листопад 2018 у розмірі 320,95грн; ОСОБА_57 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 158,45грн, листопад 2018 у розмірі 176,09грн; ОСОБА_58 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 374,65грн, листопад 2018 у розмірі 349,44грн; ОСОБА_59 - зняття сум субсидій за періоди: жовтень 2018 у розмірі 34,74грн; ОСОБА_60 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 331,45грн; ОСОБА_61 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 637,80грн, листопад 2018 у розмірі 172,13грн; ОСОБА_62 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 124,12грн;
згідно з переліком за лютий 2020 року (Костянтинівський РЕМ) позивачем здійснена перевірка 1 особи та було виявлено порушення і проведено перерахунок житлової субсидії, за результатами чого позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018 по 31.12.2018 у розмірі 408,08грн по споживачу ОСОБА_63 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 156,50грн, жовтень 2018 у розмірі 251,58грн;
згідно з переліком за березень 2020 року (Дружківський РЕМ) позивачем здійснена перевірка 37 осіб, з яких у 28 осіб були виявлені порушення та проведено перерахунок житлової субсидії, за результатами чого позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018 по 31.12.2018 у розмірі 11373,97грн по таким особам: ОСОБА_64 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 123,68грн; ОСОБА_65 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 10,10грн, листопад 2018 у розмірі 119,14грн; ОСОБА_66 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 146,10грн, листопад 2018 у розмірі 220,39грн; ОСОБА_67 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 662,15грн, листопад 2018 у розмірі 414,28грн; ОСОБА_68 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 1182,30грн, листопад 2018 у розмірі 713,18грн; ОСОБА_69 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 6,56грн, листопад 2018 у розмірі 112,77грн; ОСОБА_70 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 298,30грн, листопад 2018 у розмірі 236,99грн; ОСОБА_71 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 88,72грн; ОСОБА_72 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 319,50грн; ОСОБА_73 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 66,10грн; ОСОБА_74 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 67,66грн; ОСОБА_75 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 403,70грн, листопад 2018 у розмірі 261,30грн; ОСОБА_76 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 37,40грн, листопад 2018 у розмірі 357,60грн; ОСОБА_77 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 683,15грн, листопад 2018 у розмірі 416,62грн; ОСОБА_78 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 547,70грн, листопад 2018 у розмірі 501,27грн; ОСОБА_79 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 347,70грн; ОСОБА_80 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 200,33грн; ОСОБА_81 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 187,40грн, листопад 2018 у розмірі 73,52грн; ОСОБА_82 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 123,13грн; ОСОБА_83 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 70.06грн; ОСОБА_84 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 229,65грн, листопад 2018 у розмірі 252,44грн; ОСОБА_85 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 140,42 грн; ОСОБА_86 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 251,25грн, листопад 2018 у розмірі 367,67грн; ОСОБА_87 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 134,79грн; ОСОБА_88 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 416,35грн, листопад 2018 у розмірі 350,88грн; ОСОБА_89 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 80,88грн; ОСОБА_90 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 92,20грн, листопад 2018 у розмірі 171,13грн;
згідно з переліком за квітень 2020 року (Дружківський РЕМ) позивачем здійснена перевірка 13 осіб, з яких у 3 осіб були виявлені порушення та проведено перерахунок житлової субсидії, за результатами чого позивачем було зроблено зняття сум субсидій за період з 01.05.2018 по 31.12.2018 у розмірі 1669,80грн по таким особам: ОСОБА_91 - зняття сум субсидій за періоди: червень 2018 у розмірі 636,35грн, листопад 2018 у розмірі 229,99грн; ОСОБА_92 - зняття сум субсидій за періоди: листопад 2018 у розмірі 224,58грн; ОСОБА_93 - зняття сум субсидій за періоди: травень 2018 у розмірі 327,20грн, жовтень 2018 у розмірі 251,69грн.
У зв'язку з проведенням перерахунку раніш призначених житлових субсидій Управління соціального захисту Дружківської міської ради зверталось до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» з листами №0.211/3113/20 від 05.05.2020, №0.211/3979/20 від 11.06.2020, №0.211/5407/20 від 03.08.2020, №0.211/8374/20 від 06.11.2020 з вимогою про повернення дебіторської заборгованості.
Повернення різниці суми житлової субсидії, у зв'язку з перерахунком раніше призначеної житлової субсидії отримувачів, відповідач не здійснив. Наявність заборгованості відповідач заперечив (листи від 26.05.2020 №59/вих-569, від 06.08.2020 №0.21/1462/20, від 11.11.2020 №725-106-1), зазначивши, що з 01.01.2019 надавачем послуг з постачання електричної енергії є ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», просив розглянути можливість утримання перерахунків субсидій з нового постачальника або споживачів.
Оцінка судом аргументів учасників справи. Висновки суду.
Згідно зі ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
За змістом ч.1 ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Постановою №256 від 04.03.2002 Кабінету Міністрів України, чинною на момент виникнення спірних правовідносин (втратила чинність 01.01.2020 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1101), був затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок №256), який відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України визначав механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Згідно з п.п.3, 4 Порядку №256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя.
Відповідно до п.5 Порядку №256 підприємства - надавачі послуг з постачання електроенергії, транспортування, розподілу та постачання природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення, послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії готують реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій, і надсилають їх протягом місяця, але не пізніше 14 числа місяця, що настає за звітним періодом, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, та головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Форма та порядок заповнення реєстру встановлюються Мінфіном.
Відповідно до п.6 Порядку №256 фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри сум, що підлягають перерахуванню, та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі у визначені у цьому пункті строки. Казначейство перераховує протягом місяця, але не пізніше 24 числа місяця, що настає за звітним періодом, субвенцію для виплати пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за видами послуг згідно із зведеними реєстрами.
За приписами п.8 Порядку №256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу.
У відповідності до п.13 Порядку №256 звіряння, розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення здійснюються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» і від 23.08.2016 №534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо , електропостачання для індивідуального опалення».
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регламентуються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою №848 від 21.10.1995 Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» та Бюджетним кодексом України (далі - Положення №848).
Згідно з п.3 Положення №848 (в редакції до 01.10.2019 станом на період надання субсидій) призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, а також на рахунки виконавців комунальних послуг (п.18 Положення №848 (в редакції до 01.10.2019)).
Відповідно до п.22 Положення №848 (в редакції до 01.10.2019) у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту (припинення призначеної житлової субсидії в разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії, та ін.) на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.
У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до п. 125 Положення №848 (в редакції після 01.01.2019 станом на період здійснення перерахунку) у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення (припинення призначеної раніше житлової субсидії в разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; та ін.) на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
З аналізу наведених норм вбачається, що надмірно перераховані грошові кошти за призначеними житловими субсидіями внаслідок їх припинення підлягають поверненню виконавцем комунальних послуг, в даному випадку - постачальником електричної енергії у спірний період з 01.05.2018 по 31.12.2018 - АТ «ДТЕК Донецькі електромережі»
Вказаний висновок спростовує твердження відповідача щодо повернення надмірно сплачених сум субсидій споживачами, а не надавачем комунальної послуги.
Своєю чергою посилання відповідача на те, що з 01.01.2019 відповідач не є надавачем послуг з постачання електричної енергії та передав всі особові рахунки споживачів Товариству з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» не приймаються судом до уваги, оскільки спірні правовідносини виникли у 2018 році при наданні послуг пільговим категоріям громадян саме АТ «ДТЕК Донецькі електромережі».
Стосовно посилань відповідача на те, що позивач не надав доказів, які б підтверджували сплату субсидій відповідно до списку пільгових категорій громадян за період з 01.05.2018 по 31.12.2018, а отже не довів розмір існуючої заборгованості, суд зазначає, що на обставини відсутності надходження таких коштів відповідач не посилається, а лише вказує на відсутність надання доказів про це позивачем, що не є тотожним. Наявність договірних стосунків з позивачем у 2018-2019 роках на підставі договору №26 від 06.02.2018 про надання та фінансування пільг, субсидій населенню відповідач не заперечує, на існування спорів між сторонами з приводу надходження від позивача коштів для оплати послуг з електропостачання пільговим категоріям споживачів не посилається.
Суд також приймає до уваги лист Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради №вих.-0.211/3979/20 від 11.06.2020, в якому позивач повідомив відповідача про наявність станом на 01.01.2019 в Управління заборгованості перед АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» заборгованості у сумі 1081874,30грн, яка протягом січня-лютого 2019 була погашена. Вказані обставини відповідач у своїх відповідях не заперечив.
Слід зазначити, що відсутність особових справ на кожного з одержувачів субсидії з документами, які підтверджували б підстави для призначення та нарахування сум субсидій за спірний період відповідним особам, підстави для здійснення перерахунку призначених субсидії, не впливає на вирішення спору між сторонами, оскільки в межах даної справи суд не оцінює правомірність призначення та припинення надання субсидій споживачам.
Крім того, жодна зі сторін не заявляла клопотання про витребування вказаних доказів. Підстав для витребування особових справ за власною ініціативою суд, виходячи з положень ст.81 Господарського процесуального кодексу України, не вбачає.
Як було зазначено, позивач посилається на виникнення у відповідача заборгованості в сумі 34503,88грн внаслідок проведення позивачем протягом січня-квітня 2020 року перерахунку раніше призначеної житлової субсидії за спірний період з 01.05.2018 по 31.12.2018 по особовим справам отримувачів житлової субсидії, які звернулись за її призначенням до 31.12.2018, та їх зняття, а саме за перерахунком січня 2020 року у сумі 3732,72грн; за перерахунком лютого 2020 року у сумі 17727,39грн; за перерахунком березня 2020 року у сумі 11373,97грн; за перерахунком квітня 2020 року у сумі 1669,80грн.
При цьому за перерахунком січня 2020 позивач здійснив перерахунок зокрема за споживачем ОСОБА_2 у вигляді зняття сум субсидій за періоди жовтень 2016 у розмірі 80,49грн, листопад 2016 у розмірі 347,88грн, березень 2017 у розмірі 113,37грн, квітень 2017 у розмірі 89,66грн, травень 2017 у розмірі 194,10грн, вересень 2017 у розмірі 129,40грн, жовтень 2017 у розмірі 108,20грн, листопад 2017 у розмірі 229,84грн, січень 2018 у розмірі 250,83грн, всього у сумі 1543,77грн. Суд враховує, що позовні вимоги ґрунтуються на укладеному між позивачем і відповідачем договорі №26 від 06.02.2018, який діяв з моменту підписання і до 31.12.2019. Водночас доказів того, що з жовтня 2016 року до моменту укладання договору №26 від 06.02.2018 між сторонами були наявні врегульовані договором зобов'язальні правовідносини до матеріалів справи не надано.
Отже позивачем в порядку норм ст.ст.13, 74 Господарського процесуального кодексу України не доведено, що саме відповідач був виконавцем послуг споживачу Дворник А.Ф. та, відповідно, був особою, на рахунок якої позивач перерахував такі суми житлових субсидій на цього споживача. Вказане зумовлює висновок суду про відсутність доведених матеріалами справи підстав для задоволення позову в частині стягнення з відповідача на користь позивача сум переплати призначених раніше субсидій у сумі 1543,77грн.
Відповідно до ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Як встановлено ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
За приписами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Підсумовуючи, за висновками суду позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, м. Дружківка, Донецька область, до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м. Покровськ, Донецька область, про стягнення заборгованості у сумі 34503,88грн підлягають частковому задоволенню в сумі 32960,11грн.
Клопотання позивача про поновлення строку позовної давності суд залишає без розгляду з мотивів відсутності підстав для вчинення судом такої процесуальної дії як поновлення строку, що не є процесуальним строком в розумінні Глави 6 Господарського процесуального кодексу України. При цьому суд враховує, що відповідач на пропуск строку позовної давності не посилається. Разом з тим про пропуск позивачем строку позовної давності матеріали справи не свідчать.
Розподіл судових витрат.
З урахуванням часткового задоволення позовних вимог згідно з п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору, належний розмір якого з урахуванням ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» становить 2422,40грн покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інших судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, до розподілу між сторонами заявлено не було.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (85302, Донецька область, м.Покровськ, вул.Шосейна, 32, код ЄДРПОУ 00131268) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (84206, Донецька область, м.Дружківка, вул.Машинобудівників, 64, код ЄДРПОУ 26010987) заборгованість у сумі 32960,11грн та витрати зі сплати судового збору у сумі 2314,02грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 11.07.2024 суд проголосив та підписав вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення суд склав та підписав 12.07.2024.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів; зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя К.І. Аксьонова