печерський районний суд міста києва
Справа № 757/27605/24-к
19 червня 2024 року
слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
за участю сторін кримінального провадження :
слідчого ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві судове провадження за клопотанням слідчого у кримінальному провадженні - заступника керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
19.06.2024 року до Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000001456 від 13.07.2015, стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так, в обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчою групою Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000001456 від 13.07.2015 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ( ОСОБА_9 ), ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ( ОСОБА_22 ), ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 ( ОСОБА_27 ), ОСОБА_29 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, ОСОБА_30 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що використовуючи протистояння, що виникли в Україні між владою і населенням у грудні 2013 року, та маючи на меті використати їх всупереч інтересам нашої держави для проведення підривної діяльності проти України, директором федеральної служби безпеки російської федерації ОСОБА_31 був розроблений план, що полягав у використанні військово-політичного керівництва України для силової протидії протестним акціям і сприяння у цьому для залишення при владі вищих посадових осіб України, які переслідували такі ж цілі та взаємодіяли з представниками рф задля їх досягнення. Таким чином, в основі плану лежало проведення силовими відомствами рф підривної діяльності проти України, у тому числі із використанням ситуації, яка склалася у м. Києві у зв'язку із протестними акціями, які там відбувалися. Для реалізації цього плану директором фсб рф ОСОБА_31 було прийнято рішення залучити громадян України із числа керівництва СБ України, зокрема її Голову ОСОБА_5 та окремих підлеглих йому співробітників, організувати вчинення ними злочинів - державної зради і залучити їм пособників з боку співробітників фсб рф, для розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образи їх почуттів у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, а також для незаконного перешкоджання проведенню громадянами України зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. З цією метою, не пізніше 01.12.2013 директор фсб рф ОСОБА_32 за допомогою комутатора Держспецзв'язку встановив контакт з Головою СБ України ОСОБА_5 , якому у ході особистих розмов, що мали місце 01.12.2013, 06.12.2013, 09.12.2013, 11.12.2013, 12.12.2013 та 13.12.2013, довів вищевказаний план до відома і повідомив йому про необхідність сприяння представникам фсб рф в його реалізації, що у свою чергу обумовлювало вчинення названих злочинів ОСОБА_5 та іншими співробітниками СБ України. Розуміючи загострення ситуації та можливість зміни політичної влади в Україні і, як наслідок, звільнення з керівних посад в СБ України, Голова Служби безпеки України ОСОБА_5 погодився надати представникам російської федерації в особі фсб рф та її представникам допомогу у проведенні підривної діяльності проти України, у розпалюванні національної, релігійної ворожнечі та ненависті між прихильниками та противниками «Євромайдану», у приниженні національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образі почуттів учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, а також у незаконному перешкоджанні проведенню громадянами України зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Так, у період з 13 по 16 грудня 2013 року до м. Києва була відряджена група громадян російської федерації - співробітників фсб рф, окремі з них - позаштатні з інших органів, тобто службових осіб, у кількості 20 осіб, а саме: ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (анкетні дані документів прикриття, справжні - ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заступник головнокомандувача внутрішніми військами мвс російської федерації, генерал-полковник, колишній співробітник кдб срср); ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помічник міністра внутрішніх справ російської федерації, колишній співробітник кдб срср; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (анкетні дані документів прикриття, справжні - ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , начальник Служби захисту конституційного ладу та боротьби з тероризмом фсб рф, генерал-полковник); ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , заступник начальника - начальник управління захисту конституційного ладу Служби захисту конституційного ладу та боротьби з тероризмом фсб рф, генерал-лейтенант; співробітники фсб рф: ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (анкетні дані документів прикриття, справжні - ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ); ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_14 ; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_19 (анкетні дані документів прикриття, справжні - ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ); ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_20 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_21 (анкетні дані документів прикриття, справжні - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_21 ). Склад групи та необхідність організації її зустрічі було доведено директором фсб рф ОСОБА_31 до відома Голови СБ України ОСОБА_5 під час розмов за допомогою комутатора Держспецзв'язку у період 01-13 грудня 2013 року. Серед іншого, важливою складовою підривної діяльності проти України, передбаченою розробленим ОСОБА_31 планом, було збирання відеоматеріалів і публікацій для подальшого висвітлення негативної сторони подій на « Євромайдані » і створення видимості хибності європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України, зокрема шляхом перекручування, хибного тлумачення, компонування зафіксованої у таких відеоматеріалах, публікаціях інформації, її подальшому висвітленні через підконтрольні владі російської федерації медіаресурси, для зміни свідомості та ставлення громадян України щодо дійсності та значення подій, що насправді відбувались в Україні, проведення підривної діяльності проти України у іноземних державах, у тому числі країнах ЄС, а також для загострення протистояння прихильників та противників «Євромайдану», розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті між ними, приниження національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образу почуттів учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями. Виконання цього завдання було покладено ОСОБА_31 на співробітників фсб рф, яких було відряджено до м. Києва на період 13-16 грудня 2013 року та залучених ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_34 співробітників СБ України, які повинні були вищевказані відеоматеріали і публікації зібрати та опублікувати в мережі Інтернет. У свою чергу, начальник ІНФОРМАЦІЯ_28 ОСОБА_35 , діючи на виконання попередньої домовленості із Головою СБ України ОСОБА_5 , та виконуючи свою роль у спільному злочинному плані, в порушення вимог Інструкції про порядок міжнародних зносин, затвердженої наказом СБ України №73/ДСК від 05.02.2008, приховуючи дійсну мету приїзду вищевказаних працівників фсб рф шляхом її маскування під виглядом участі в міжнародній конференції, присвяченій проблемам боротьби із кіберзлочинністю, 13.12.2013 о 10 год 00 хв зустрів названу групу співробітників фсб рф, які прибули рейсом № 1804 «Шереметьєво - Київ» у Міжнародному аеропорту (Україна, Київська область, м. Бориспіль ) та забезпечив проходження ними у цьому аеропорту паспортного контролю за спрощеною процедурою. Після цього ОСОБА_35 , на заздалегідь підготовлених ним автомобілях, що належать Службі безпеки України, супроводив зазначених співробітників фсб рф до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_28, розташованого за адресою: АДРЕСА_2. Роль, відведена ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у їх спільному плані, полягала, зокрема, в організації відшукання в мережі Інтернет вищевказаних відеоматеріалів та публікацій для подальшої їх передачі ОСОБА_36 . У подальшому, з метою надання іноземній державі та її представнику - директору фсб рф ОСОБА_37 , допомоги в проведенні підривної діяльності проти України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_35 та ОСОБА_7 , діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, завдаючи шкоду державній та інформаційній безпеці України, в порушення ч. 2 ст. 19, ст. 65 Конституції України, ст. ст. 1-4 Закону України «Про Службу безпеки України», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 551-ХІV, ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також прийнятим Військовій присязі та зобов'язанню працівника Служби безпеки України, зобов'язанню громадянина України у зв'язку із допуском до державної таємниці, діючи за попередньою змовою, у період з грудня 2013 року по лютий 2014 року організували збирання підлеглими співробітниками СБ України, які не були обізнані щодо їх злочинних намірів, інформації (відеоматеріалів, статей та ін.), зміст якої може бути використаний у створенні негативного образу учасників «Євромайдану», представників опозиційних сил, прихильників націоналістичних поглядів та побудови української держави на засадах ідей національної самосвідомості та ідентичності, учасників національно-визвольного руху середини ХХ століття (ОУН, УПА) в очах українського суспільства та всієї світової спільноти, а також недоброзичливому ставленню до них, висвітлення учасників ОУН та воїнів УПА як прибічників фашизму, а лідерів і активістів сучасного націоналістичного руху в Україні, активістів «Євромайдану» та опозиційних до правлячої партії та на той час Президента України ОСОБА_38 політичних сил - послідовниками фашизму, пропагуванні їх неповноцінності за ознаками ідеологічних та політичних переконань, та навпаки - зверхності і винятковості прибічників тодішнього Президента України й прихильників ідеї відродження радянського майбутнього в Україні, а також поширення якої б розпалювало національну, релігійну ворожнечу та ненависть між прихильниками та противниками «Євромайдану», принижувало б національну честь та гідність учасників «Євромайдану», ображало б почуття учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями. Метою збору таких матеріалів була їх подальша передача представникам фсб рф для використання у ході проведення інформаційної підривної діяльності проти України, тобто спланованих дій, спрямованих на аудиторію шляхом впливу на її свідомість і поведінку за допомогою використання організованої інформації та інформаційних технологій для досягнення певної мети, шляхом провокації конфліктів між представниками різних політичних поглядів та мешканцями східних і західних регіонів України, розпалення недовіри між ними та загострення політичної боротьби і національних конфліктів, дискредитації подій, що відбувались на « Євромайдані », протидії протестним акціям, створення негативного іміджу України в українському та міжнародному середовищі, сприяння розв'язанню суспільно-політичних, ідеологічних, національних та територіальних конфліктів, а також для розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті між прихильниками та противниками «Євромайдану», приниження національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образи почуттів учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями. Зокрема, вищевказані співучасники злочину з числа співробітників фсб рф, будучи організованими директором фсб рф ОСОБА_31 та діючи за його завданням, умисно, на виконання спільного злочинного умислу, направленого на заподіяння шкоди територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України, а також на розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті, перебуваючи в приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_28, що за адресою: АДРЕСА_2 , з метою сприяння ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_39 та ОСОБА_7 у вчиненні злочину, у період з 13.12.2013 до 16.12.2013 здійснювали контроль за діями рядових працівників СБ України, яких ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_35 та ОСОБА_7 залучили, без сповіщення про свої злочинні плани, до збору та подальшого розміщення в мережі Інтернет зазначеної інформації. При цьому, у розміщених на сторінці користувача під іменем « ОСОБА_40 » Інтернет-ресурсу YouTube.com відеоматеріалах, зокрема, у фрагментах текстів відеозаписів «ІНФОРМАЦІЯ_29», « ІНФОРМАЦІЯ_23 » містяться пропагандистські висловлювання, зміст яких спрямований на створення негативного образу тих, хто не поділяє радикальні націоналістичні погляди промовця (промовців) та на пропагування певних агресивних дій по відношенню представників інших (не української) національностей та прихильників протилежних політичних поглядів. Ці заклики та пропагандистські висловлювання можуть бути спрямовані на провокацію конфліктів між представниками різних політичних поглядів в Україні, розпалення недовіри між ними, що, загалом може сприяти розв'язанню суспільно-політичних, ідеологічних, національних та територіальних конфліктів. Містяться пропагандистські висловлювання, зміст яких полягає у змалюванні учасників ОУН та воїнів УПА «галицкими ублюдками», прибічниками фашизму, а лідерів і активістів сучасного націоналістичного руху в Україні, активістів Євромайдану та опозиційних до правлячої на період складання текстів партії, уряду і Президента фракцій, послідовниками «проклятого народами фашизму», а також у пропагуванні їх неповноцінності за ознаками ідеологічних і політичних переконань. Аналогічні висловлювання містяться у інших відеозаписах. Надалі, директор фсб рф ОСОБА_32 організував використання зазначених та інших одержаних внаслідок вчинених ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_34 та ОСОБА_7 злочинних дій відомостей за допомогою засобів масової інформації для проведення підривної діяльності проти України, що виразилось в організації та проведенні спеціальних інформаційних операцій, метою яких було спотворення свідомості частини населення країни, зміна світоглядних настанов, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в самостійній, унітарній, суверенній державі Україна з європейським вектором розвитку, втручання у внутрішню та зовнішню політику держави. Зокрема, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України (Автономної Республіки Крим та Південно-Східних областей), провокування соціальних, політичних, національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів» тощо, котрі мають інші духовні та моральні цінності, які пропагують культ насильства та знущання над російськомовними населенням України, та прихильниками поглиблення асиметричних Україно-російських відносин, та такі дії сприяли розпалюванню національної ворожнечі та ненависті, релігійної ворожнечі та ненависті, приниженню національної честі та гідності, образі почуттів громадян у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями. Влада рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланувала, підготувала і розв'язала агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддала наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України. Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці збройних сил рф шляхом відкритої збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Київській та інших областях, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, та здійснили окупацію частини території України та почали контролювати її, чим вчинили дії з метою змін меж території та державного кордону України усупереч порядку, встановленому Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків. Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який у подальшому неодноразово продовжувався. За результатами воєнних дій, збройними силами рф з 24.02.2022 незаконно тимчасово окуповано частину території України, утому числі частину Херсонської області. Таким чином, з лютого 2022 року частина Херсонської області знаходиться під російською окупацією. В якості керівного органу рф створена так звана «военно-гражданская администрация Херсонской области». У цей час, громадянин України ОСОБА_5 , достовірно знаючи про вищевказані факти, будучи колишнім Головою Служби безпеки України, який приймав присягу на вірність Українському народові, раніше неодноразово обіймаючи керівні посади, пов'язанні з управлінською діяльністю, проведенням оперативно-розшукових заходів та будучи обізнаним спеціальними знаннями у сфері проведення контррозвідувальних заходів, які передбачають використання різних форм і методів роботи у сфері забезпечення державної безпеки, продовжуючи свої злочинні наміри, направлені на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, зі своїх ідеологічних та корисливих мотивів, з метою повалення конституційного ладу та ослаблення держави України, почав усіляко сприяти окупаційній владі рф у підривній діяльності проти України у період воєнного стану та співпрацюючи з представниками спецслужб рф і незаконно утвореною «военно-гражданской администрацией Херсонской области». З цією метою, у квітні-травні 2022 року (більш точний час та дата досудовим слідством не встановлено), реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на колабораційну діяльність з країною-агресором (російською федерацією), діючи умисно та свідомо, з метою силового супроводження зміни меж території та державного кордону України, в порушення порядку, встановленого Конституцією України, для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Херсонської області, ОСОБА_5 , в порушення ст. ст. 17, 65 Конституції України, у змові з представниками окупаційної влади, зайняв посаду керівника непередбаченого законами України спеціального правоохоронного органу (воєнізованого формування), створеного окупаційною владою за аналогією з федеральної службою безпеки рф та її регіональними органами, якому присвоєно назву - «государственная служба безопасности Херсонской области». Вказаний незаконно створений орган окупаційна влада розмістила у незаконно захоплених приміщеннях та будівлях, розташованих по вул. Театральній, 18 у м. Херсон . Разом з цим, щоб надати легітимності, незаконно створеному правоохоронному органу (воєнному формуванню) «государственная служба безопасности Херсонской области», 13.05.2022 до державного реєстру рф («единого государственного реестра юридических лиц») внесено відомості щодо реєстрації юридичної особи - «государственная служба безопасности Херсонской области». Вказане незаконне утворення визнано казенною установою рф, якій присвоєно юридичну адресу: 273003, м. Херсон, вул. Театральна, будинок 18 . Згідно з випискою із зазначеного реєстру керівником цього незаконно створеного правоохоронного органу являється ОСОБА_5 . «Государственная служба безопасности Херсонской области» має організаційну структуру, що характеризується наявністю єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни та субординації. Вказане формування розділено на підрозділи з визначеним особовим складом, для його учасників введені військові звання, знаки розрізнення, службові посвідчення, вогнепальна та особиста вибухова зброя, характерні для такого формування. У структурі «государственная служба безопасности Херсонской области» були утворені такі підрозділи: апарат начальника служби, відділ «М», відділ контррозвідувальних операцій, відділ захисту конституційного устрою та боротьби з тероризмом, оперативно-пошуковий відділ, відділ інформаційної безпеки, відділ економічної безпеки, слідчий відділ, відділ спеціального призначення, відділ внутрішньої безпеки, відділ технічного забезпечення, фінансово-економічний відділ та ін. Загальна чисельність учасників вказаного формування склала не менше 70 осіб. Діяльність зазначеного формування, не передбачено законами України, спрямована на встановлення та нав'язування по всій території Херсонської області політичного режиму окупаційної влади, відокремлення області від суверенної держави Україна та передачу її під юрисдикцію рф. З цією метою співробітники «государственной службы безопасности Херсонской области» займались відшукуванням та затриманням, у тому числі проукраїнськи налаштованих громадян, противників окупаційної влади, підприємців, інших цивільних осіб, застосовували до останніх методи морального, психологічного та фізичного впливу, відбирання майна та бізнесу. Отже, громадянин України ОСОБА_5 , у квітні-травні 2022 року, зайнявши вказану посаду та тим самим очоливши незаконно утворений окупаційною владоюправоохоронний орган (воєнізоване формування) - «государственная служба безопасности Херсонской области», продовжив надавати іноземній державі рф, її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України в умовах воєнного стану, тим самим підтримуючи рішення та дії держави-агресора. Як наслідок, за результатами проведених псевдореферендуму щодо приєднання Херсонської області до рф, 30.09.2022 президент рф підписав укази про «приєднання» до рф частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України. Далі, 03.10.2022 державна дума рф одноголосно підтримала незаконну анексію Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Отже, ОСОБА_41 , у квітні-травні 2022 року, займаючи посаду керівника незаконного правоохоронного органу (воєнізованого формування) так званої «государственной службы безопасности Херсонської области», маючи умисел на колабораційну діяльність, в умовах воєнного стану, з метою повалення конституційного ладу та ослаблення держави України, користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора, активно сприяв зусиллям рф заподіяти шкоду національній безпеці України, зокрема шляхом втручання у внутрішню політику України, розпалюванню сепаратистських та колабораційних настроїв серед населення регіону, участі в інформаційній експансії з боку рф, створенню умов для діяльності на території України представників держави-агресора, примушуванні до покори патріотично налаштованих громадян, встановленню та нав'язуванню по всій території Херсонської області політичного режиму рф, відокремленню області від суверенної держави Україна та передачі її під юрисдикцію держави-агресора. За наведеними обставинами пособництва у вчиненні громадянами України державної зради, розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, образу почуттів громадян у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій та колабораційної діяльності, 17.05.2024 у кримінальному провадженні № 42015000000001456 складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Кейла, Естонія, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_5 (військова частина), останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. У зв'язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_5 , що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити йому письмове повідомлення про підозру від 17.05.2024 у день його складення, зазначене повідомлення відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України направлено цього ж дня у спосіб, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України для вручення повідомлень. Виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінальних правопорушень, і посилання на обставини Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому злочинів підтверджуються наявними в матеріалах досудового розслідування доказами, зокрема: лист УВБ СБУ від 23.04.2014 №9/3408 про те, що ОСОБА_35 займався загальною організацією роботи трьох груп співробітників фсб рф, які відвідували України з 13 по 15 грудня 2013 року, з 26 по 29 січня та з 20 по 21 лютого 2014 року. ОСОБА_35 організовував проживання працівників фсб рф на території Навчального центру ЦСО «А». Останній надавав вказівки підлеглим з моніторингу інформації в мережі Інтернет щодо подій на Євромайдані та передачі їх до фсб рф. Безпосередній контакт зі співробітниками фсб рф підтримували ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ; протокол огляду від 27.03.2014, в ході якого отримано та зафіксовано вміст офіційної електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_28 « ІНФОРМАЦІЯ_24 » із листуванням між ІНФОРМАЦІЯ_28 та центром інформаційної безпеки фсб рф; протокол огляду від 01.04.2014, в ході якого оглянуто та зафіксовано листування між ІНФОРМАЦІЯ_28 та центром інформаційної безпеки фсб рф, зокрема пересилання на електронну скриньку ціб фсб рф файлів із посиланням на відеоматеріали, що були розміщені співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_25 на Інтернет-ресурсі YouTube.com на спеціально зареєстрованій для вказаної мети сторінці користувача під іменем « ОСОБА_40 », текстових файлів, які містили публікації, що негативно висвітлювали потенційну Асоціацію та вступ України до ЄС. Також в листуванні містяться інструкції ціб фсб рф для ІНФОРМАЦІЯ_28 щодо змісту файлів та їх короткого опису з метою прискорення їх подальшої розсилки; протокол огляду від 22-22 травня 2014 року, в ході якого оглянуто та зафіксовано сторінку користувача під іменем « ОСОБА_40 » на Інтернет-ресурсі YouTube.com , що використовувався співробітниками 4 відділу 2 управління ІНФОРМАЦІЯ_28 з грудня 2013 по лютий 2014 року для передачі відеоматеріалів до ціб фсб рф та для їх подальшого розповсюдження; висновок експерта за результатами проведення комплексної судової психологічно-лінгвістичної експертизи № 11436/13615/14-32 від 31.10.2014, відповідно до якого у фрагментах текстів відеозаписів (скопійованих слідством зі сторінки під іменем « ОСОБА_40 » на Інтернет-ресурсі YouTube.com ) наявні заклики та пропагандистські висловлювання, які можуть бути спрямовані на провокацію конфліктів між представниками різних політичних поглядів в Україні, розпалення недовіри між ними, що, загалом, може сприяти розв'язанню суспільно-політичних, ідеологічних, національних та територіальних конфліктів; висновок експерта за результатами проведення додаткової судової лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи № 23934/23-36 від 09.01.2024, відповідно до якого ряд відеозаписів, розміщених на сторінці під іменем « ОСОБА_40 » на Інтернет-ресурсі YouTube.com , містять висловлювання, які виражають негативне ставлення адресантів закодованої в них інформації до певних представників української національної групи і спрямовані на розпалювання в українському суспільстві ворожнечі та ненависті на ідеологічному і регіональному ґрунті та на образу почуттів громадян у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, на пряме обмеження прав громадян за ознаками їх політичних переконань та за ознаками національної (етнічної) належності. листи Департаменту контррозвідки СБУ від 04.06.2015 №2/2-22920 та від 11.06.2015 №2/6-24025 про системні візити співробітників фсб рф до України з грудня 2013 по лютий 2014 років, які планували заходи з силового припинення триваючих на той час протестних акцій. Безпосередній контакт зі співробітниками фсб рф підтримували ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Надано переліки цих співробітників фсб рф; лист Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19.02.2015 №16/34 про перебування зазначених співробітників фсб рф в Україні у грудні 2013-лютому 2014 років; протоколи допитів свідків співробітників СБУ ОСОБА_42 від 19.03.2014, 11.04.2014, 13.05.2014 та 14.11.2023, ОСОБА_43 від 20.03.2014, 14.05.2015, ОСОБА_44 від 28.03.2014, ОСОБА_45 від 01.04.2014, 25.05.2015, ОСОБА_46 від 02.04.2014 та від 21.05.2024, 26.05.2015, ОСОБА_47 від 15.05.2015, ОСОБА_48 від 15.04.2014 та від 16.11.2023, ОСОБА_49 від 13.05.2014, 19.05.2015 та 16.11.2023, ОСОБА_50 від 14.05.2014, ОСОБА_51 від 02.06.2014, ОСОБА_52 від 13.06.2014, ОСОБА_53 від 27.01.2014, які підтвердили описані вище обставини під час допиту. протоколи пред'явлення осіб для впізнання за фотознімками від 17.11.2023, у ході яких свідки ОСОБА_54 та ОСОБА_55 упізнали окремих співробітників фсб рф, які перебували 13-16 грудня 2013 року у приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_28. протокол огляду Журналу обліку з'єднань комутатора Держспецзвязку від 20.03.2024, відповідно до якого Голова СБ України ОСОБА_5 у грудні 2013 року неодноразово спілкувався із ОСОБА_31 , зокрема, 01.12.2013 (одне з'єднання), 06.12.2013 (два з'єднання), 09.12.2013 (одне з'єднання), 11.12.2013 (одне з'єднання). Напередодні виїзду делегації ФСБ до м. Києва, 12.12.2013, ОСОБА_5 мав чотири з'єднання з ОСОБА_56 , у день прибуття делегації - 13.12.2013, між вказаними особами відбулося одне з'єднання, іншими доказами в їх сукупності. 12. протокол огляду Інтернет-сервісу « ІНФОРМАЦІЯ_26 », на якому містяться дані про юридичну особу - «Государственная служба безопасности Херсонской области». Вказана юридична особа має ІПН 9500007106 , розташована за адресою м. Херсон, вул. Театральна, 18 , а її керівником являється ОСОБА_5 . 13. листами УСБУ в Херсонській області від 08.12.2022 та від 28.12.2022, відповідно до якого до облаштування катівні за адресою м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 15 , причетні представники так званої «Государственной службы безопасности в Херсонской области», створеної в квітні 2022 року під кураторством ФСБ РФ. Керівництво вказаною структурою здійснював громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , колишній Голова СБ України. Вказане підтверджується наданим ним ІНФОРМАЦІЯ_31 інтерв'ю в ефірі програми «ІНФОРМАЦІЯ_32» каналу «ІНФОРМАЦІЯ_30» на хвилі радіостанції «ІНФОРМАЦІЯ_33». 14. копія «розпорядження» так званої «Военно-гражданской администрации Херсонской области» № 233-р від 15.07.2022, відповідно до якого, на підставі звернення начальника «Государственной службы безопасности в Херсонской области» ОСОБА_5 , за вказаною структурою закріплено ряд об'єктів нерухомого майна на території м. Херсон. У свою чергу, системний аналіз норм чинного кримінального процесуального законодавства України дає підстави дійти висновку, що під «обґрунтованою підозрою» слід розміти існування фактів або інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити інкриміноване їй правопорушення. При цьому факти, що підтверджують «обґрунтовану підозру» не повинні бути такого ж рівня, що й факти, на яких має ґрунтуватися обвинувальний вирок. Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення. Отже, на стадії досудового розслідування для вирішення питання, зокрема, щодо обґрунтованості підозри слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини особи/осіб у вчиненні кримінального правопорушення чи її відсутності, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи/осіб до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою, зокрема, для здійснення відносно такої особи спеціального досудового розслідування. На думку сторони обвинувачення, отримані під час досудового розслідування докази дають можливість встановити сукупність обставин, які виключають будь-яке інше розуміння пояснення події, яка є предметом даного кримінального провадження, крім того, що мало місце вчинення кримінальних правопорушень і причетність ОСОБА_5 до їх вчинення є вірогідною та достатньою, зокрема, для здійснення відносно нього спеціального досудового розслідування. Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. Відомості про те, що підозрюваний виїхав та перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук. Встановлено, що ОСОБА_5 не перебуває на контрольованій Урядом території України, його точне місцезнаходження слідству не відоме, у зв'язку з чим останнього постановою слідчого від 05.11.2014 оголошено в регіональний, державний (міждержавний) та міжнародний розшук. За наслідками вжитих заходів оперативними підрозділами на виконання доручення слідчого здобуто відомості про можливе перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій російською федерацією території Автономної Республіки Крим та Херсонської області, однак не здобуто відомості про його точне місцезнаходження. 24.02.2022 російська федерація розпочала повномасштабну агресію проти України, що виключає можливість міжнародно-правову співпрацю з державною-агресором та виконання її компетентними органами запитів про міжнародно-правову допомогу, у т.ч. щодо вручення повісток про виклик, повідомлень про підозру, допиту підозрюваних тощо. Неодноразово вжитими з 2014 року заходами так і не встановлено місцезнаходження цього підозрюваного, що об'єктивно виключило можливість його виклику до слідчого. Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 12.11.2014 у справі №761/33625/14-к надано дозвіл на затримання ОСОБА_5 , однак вжитими заходами не встановлено його місцезнаходження, відтак і не затримано. ОСОБА_5 на контрольовану Урядом територію України не повертався, що підтверджується листами Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України. Також встановлено, що у 2022 році ОСОБА_5 очолив псевдо орган влади «управління фсб рф по Херсонській області». Вжиті заходи з метою виконання постанови слідчого та здійснення міжнародного розшуку ОСОБА_5 позитивного результату не дали, адже Департамент міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України (Укрбюро Інтерполу) відмовив у використанні каналів Інтерполу для міжнародного розшуку останнього з посиланням на неможливість їх використання у справах про державну зраду. В газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик до слідчого підозрюваного ОСОБА_5 на 07.09.2023, 16.10.2023, 17.10.2023 та 17.05.2024. Однак, в зазначеній у повістці час та дату, ОСОБА_5 до органу досудового розслідування не з'явився, про причини неявки не повідомив. У свою чергу органом досудового розслідування згідно зі ст. 278, ч. 1, 3, 7 ст. 135 КПК України, вжито всіх необхідних заходів для вручення ОСОБА_5 повідомлення про підозру шляхом направлення такого повідомлення за місцем проходження ним служби у фсб рф, а також вручення його захисникові. Таким чином, встановлені обставини, які вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_5 виїхав та перебуває на тимчасово окупованій території України. З огляду на викладене, слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва 25.09.2023 відносно ОСОБА_5 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Слідчий у судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив суд його задовольнити. Захисник підозрюваного, у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання. Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку. Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура. Відповідно до ч. 1 ст. 281 КПК України, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або особа перебуває за межами України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, то слідчий, прокурор оголошує його розшук. Зі змісту даної норми закону, випливає, що такий розшук може бути державним та міжнародним. Особа оголошується в міжнародний розшук після або одночасно з оголошенням в державний розшук. За наявності підтвердження відомостей про виїзд розшукуваної особи з України міжнародний розшук оголошується негайно. Судовим розглядом встановлено, що 17.05.2024 у кримінальному провадженні № 42015000000001456 складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Кейла, Естонія, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_5 (військова частина), останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. ОСОБА_5 17.05.2024 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. Обставини вчинення інкримінованих ОСОБА_5 злочинів, пов'язані між собою (часом та місцем вчинення протиправних дій, колом осіб, які причетні до їх вчинення), у зв'язку з чим виділення матеріалів щодо кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, не можливе, оскільки може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду цього кримінального провадження. Слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва 25.09.2023 відносно ОСОБА_5 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.. Враховуючи викладене, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 умисно переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності. Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Частиною 2 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо певних злочинів, у тому числі, передбачених ст. 111 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду. Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинення вказаних правопорушень на тимчасово окупованій території України, то чинним КПК України дозволяється здійснення спеціального досудового розслідування стосовно останнього у даному кримінальному провадженні.. Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення. Керуючись ст. ст. 3, 9, 22, 36, 40, 42, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В : Клопотання - задовольнити. Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Кейла, Естонія, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_5 (військова частина), останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_7, підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні № 42015000000001456 від 13.07.2015 відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали буде проголошено 24.06.2024 року о 09-45 год. Слідчий суддя ОСОБА_1