печерський районний суд міста києва
Справа № 757/27601/24-к
19 червня 2024 року
слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
за участю сторін кримінального провадження :
слідчого ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві судове провадження за клопотанням слідчого у кримінальному провадженні - заступника керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
19.06.2024 року до Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000001456 від 13.07.2015, стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так, в обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчою групою Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000001456 від 13.07.2015 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ( ОСОБА_9 ), ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ( ОСОБА_22 ), ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 ( ОСОБА_27 ), ОСОБА_29 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, ОСОБА_30 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України.Досудовим розслідуванням встановлено, що використовуючи протистояння, що виникли в Україні між владою і населенням у грудні 2013 року, та маючи на меті використати їх всупереч інтересам нашої держави для проведення підривної діяльності проти України, директором федеральної служби безпеки російської федерації ОСОБА_31 був розроблений план, що полягав у використанні військово-політичного керівництва України для силової протидії протестним акціям і сприяння у цьому для залишення при владі вищих посадових осіб України, які переслідували такі ж цілі та взаємодіяли з представниками рф задля їх досягнення. Таким чином, в основі плану лежало проведення силовими відомствами рф підривної діяльності проти України, у тому числі із використанням ситуації, яка склалася у м. Києві у зв'язку із протестними акціями, які там відбувалися. Для реалізації цього плану директором фсб рф ОСОБА_31 було прийнято рішення залучити громадян України із числа керівництва СБ України, зокрема її Голову ОСОБА_7 та окремих підлеглих йому співробітників, організувати вчинення ними злочинів - державної зради і залучити їм пособників з боку співробітників фсб рф, для розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образи їх почуттів у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, а також для незаконного перешкоджання проведенню громадянами України зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Розуміючи загострення ситуації та можливість зміни політичної влади в Україні і, як наслідок, звільнення з керівних посад в СБ України, Голова Служби безпеки України ОСОБА_7 погодився надати представникам російської федерації в особі фсб рф та її представникам допомогу у проведенні підривної діяльності проти України, у розпалюванні національної, релігійної ворожнечі та ненависті між прихильниками та противниками «Євромайдану», у приниженні національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образі почуттів учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, а також у незаконному перешкоджанні проведенню громадянами України зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. У період з 13 по 16 грудня 2013 року ОСОБА_7 , ОСОБА_32 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 провели із зазначеними 20 співробітниками фсб рф, які діяли за завданням ОСОБА_30 , ряд зустрічей у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_9, що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , в ході яких отримали від указаних представників іноземної спецслужби остаточне злочинне завдання, спрямоване на надання допомоги представникам іноземної держави в особі фсб рф та її представників на проведення підривної діяльності проти України, яке полягало, зокрема, у зібранні та передачі їм інформації (відеоматеріалів, публікацій у ЗМІ та інше), що з негативної сторони висвітлювала б прихильників «Євромайдану» та події навколо нього, наслідки можливого підписання Україною угоди про Асоціацію й вступу до Євросоюзу, критикувала дії представників опозиції, а також вчинення дій, направлених на дестабілізацію відносин між політичними силами та окремими соціальними групами всередині України, протидію протестним акціям, створення негативного іміджу Євроінтеграційного курсу держави в міжнародному середовищі, а також яка б розпалювала національну, релігійну ворожнечу та ненависть між прихильниками та противниками «Євромайдану», принижувала б національну честь та гідність учасників «Євромайдану», ображала б почуття учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями. На групу співробітників фсб рф ОСОБА_31 було покладено завдання щодо сприяння ОСОБА_7 , ОСОБА_33 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні дій, направлених на державну зраду, зокрема у проведені підривної діяльності проти України, що полягала у відшуканні, збиранні та використанні загальнодоступних відеоматеріалів, публікацій в Інтернет виданнях тощо, для подальшого використання у проведенні інформаційної боротьби проти України шляхом провокації конфліктів між представниками різних політичних поглядів та жителів різних регіонів України, розпалювання недовіри між ними та загострення боротьби і національних конфліктів, дискредитації подій, що відбувалися на « Євромайдані », протидії протестним акціям, створення негативного іміджу України в українському та міжнародному середовищі, сприянню розв'язуванню суспільно-політичних, ідеологічних, національних та територіальних конфліктів, а також для загострення протистояння прихильників та противників «Євромайдану», розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті між ними, приниження національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образу почуттів учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями. Метою збору таких матеріалів була їх подальша передача представникам фсб рф для використання у ході проведення інформаційної підривної діяльності проти України, тобто спланованих дій, спрямованих на аудиторію шляхом впливу на її свідомість і поведінку за допомогою використання організованої інформації та інформаційних технологій для досягнення певної мети, шляхом провокації конфліктів між представниками різних політичних поглядів та мешканцями східних і західних регіонів України, розпалення недовіри між ними та загострення політичної боротьби і національних конфліктів, дискредитації подій, що відбувались на « Євромайдані », протидії протестним акціям, створення негативного іміджу України в українському та міжнародному середовищі, сприяння розв'язанню суспільно-політичних, ідеологічних, національних та територіальних конфліктів, а також для розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті між прихильниками та противниками «Євромайдану», приниження національної честі та гідності учасників «Євромайдану», образи почуттів учасників «Євромайдану» у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями. При цьому, у розміщених на сторінці користувача під іменем « ОСОБА_35 » Інтернет-ресурсу YouTube.com відеоматеріалах, зокрема, у фрагментах текстів відеозаписів «ІНФОРМАЦІЯ_10», « ІНФОРМАЦІЯ_3 » містяться пропагандистські висловлювання, зміст яких спрямований на створення негативного образу тих, хто не поділяє радикальні націоналістичні погляди промовця (промовців) та на пропагування певних агресивних дій по відношенню представників інших (не української) національностей та прихильників протилежних політичних поглядів. Ці заклики та пропагандистські висловлювання можуть бути спрямовані на провокацію конфліктів між представниками різних політичних поглядів в Україні, розпалення недовіри між ними, що, загалом може сприяти розв'язанню суспільно-політичних, ідеологічних, національних та територіальних конфліктів. Містяться пропагандистські висловлювання, зміст яких полягає у змалюванні учасників ОУН та воїнів УПА «галицкими ублюдками», прибічниками фашизму, а лідерів і активістів сучасного націоналістичного руху в Україні, активістів Євромайдану та опозиційних до правлячої на період складання текстів партії, уряду і Президента фракцій, послідовниками «проклятого народами фашизму», а також у пропагуванні їх неповноцінності за ознаками ідеологічних і політичних переконань. Така підривна діяльність проти України, організована директором фсб рф ОСОБА_31 , була проведена ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_36 та ОСОБА_5 за пособництва співучасників злочину з числа співробітників фсб рф в інтересах іноземної держави - рф, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України, незаконного перешкоджання протестним акціям, розпалювання національної ворожнечі та ненависті, релігійної ворожнечі та ненависті, приниженню національної честі та гідності, образі почуттів громадян у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, сприяла спеціальним службам російської федерації в організації не передбачених Конституцією України референдумів в Автономній Республіці Крим, Донецькій та Луганській областях щодо їх незаконного відокремлення від України, та призвела до втрати Україною частин своєї території у вигляді анексії російською федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, утворення не передбачених законами України збройних формувань у складі терористичних організацій «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка», тимчасової втрати суверенної влади України на окремих територіях держави. Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці збройних сил рф шляхом відкритої збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Київській та інших областях, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, та здійснили окупацію частини території України та почали контролювати її, чим вчинили дії з метою змін меж території та державного кордону України усупереч порядку, встановленому Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків. Громадянин України ОСОБА_5 , достовірно знаючи про вищевказані факти, будучи колишнім начальником Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України, який приймав присягу на вірність Українському народові, раніше неодноразово обіймаючи керівні посади пов'язанні з управлінською діяльністю, проведенням оперативно-розшукових заходів та будучи обізнаним спеціальними знаннями у сфері проведення контррозвідувальних заходів, які передбачають використання різних форм і методів роботи у сфері забезпечення державної безпеки, продовжуючи свої злочинні наміри, направлені на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, зі своїх ідеологічних та корисливих мотивів, з метою повалення конституційного ладу та ослаблення держави України, почав усіляко сприяти окупаційній владі рф у підривній діяльності проти України у період воєнного стану та співпрацюючи з представниками спецслужб рф і незаконно утвореною «военно-гражданской администрацией Запорожской области», добровільно прийняв рішення зайняти посаду керівника в незаконно створеному правоохоронному органу (воєнізованому формуванні) - «государственная служба безопасности Запорожской области». ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на колабораційну діяльність з країною-агресором - російською федерацією, діючи умисно та свідомо, заручившись підтримкою невстановлених представників окупаційної влади про силове забезпечення йому умов для керівництва спеціальним правоохоронним органом (воєнізованим формуванням), здійснив незаконне захоплення приміщень та будівель, розташованих по проспект 50-річчя Перемоги, будинок 21, у місті Мелітополі Запорізької області , для розміщення вказаного формування та проведення подальших злочинних дій. У подальшому, з метою силового супроводження зміни меж території та державного кордону України, в порушення порядку, встановленого Конституцією України, для придушення будь-яких проявів незгоди з політикою окупаційної влади та усунення перешкод у реалізації заздалегідь запланованих намірів на тимчасово окупованій території Запорізької області, у тому числі місті Мелітополі, ОСОБА_5 , продовжуючи свій злочинний план, у порушення ст. ст. 17, 65 Конституції України, у змові з представниками окупаційної влади, створив не передбачений законами України спеціальний правоохоронний орган (воєнізоване формування), за аналогією зі спецслужбою рф - «федеральная служба безопасности», якому присвоєно назву - « государственная служба безопасности Запорожской области ». Разом з цим, щоб надати легітимності незаконно створеному правоохоронному органу (воєнному формуванню) «государственная служба безопасности Запорожской области», 28.06.2022 до державного реєстру рф («единого государственного реестра юридических лиц») внесено відомості щодо реєстрації юридичної особи - «государственная служба безопасности Запорожской области». Вказане незаконне утворення визнано казенною установою рф, якій присвоєно юридичну адресу: 272313, Запорізька область, м. Мелітополь, проспект 50-річчя Перемоги, будинок 21 . Згідно з випискою зазначеного реєстру, ОСОБА_5 , із визначеним індивідуальним податковим номером 910302038890, значиться керівником незаконно створеного правоохоронного органу. «Государственная служба безопасности Запорожской области» має організаційну структуру, що характеризується наявністю єдиноначальності, підпорядкованості, дисципліни та субординації. Вказане формування розділено на підрозділи з визначеним особовим складом, для його учасників введені військові звання, знаки розрізнення, службові посвідчення, вогнепальна та особиста вибухова зброя, характерні для такого формування. У структурі «государственная служба безопасности Запорожской области», у тому числі утворені такі підрозділи: керівництво (начальник та заступники), відділення кадрів та спецперевірки, відділ матеріально-технічного та тилового забезпечення, фінансово-економічне відділення. Діяльність зазначеного формування, не передбачено законами України, спрямована на встановлення та нав'язування по всій території Запорізької області політичного режиму окупаційної влади, відокремлення області від суверенної держави Україна та передачу її під юрисдикцію рф. З цією метою співробітники «государственная служба безопасности Запорожской области» займались відшукуванням та затриманням, у тому числі проукраїнськи налаштованих громадян, противників окупаційної влади, підприємців, інших цивільних осіб, застосовували до останніх методи морального, психологічного та фізичного впливу, відбирання майна та бізнесу. Отже, громадянин України ОСОБА_5 , зайнявши вказану посаду та тим самим очоливши незаконно утворений окупаційною владою, правоохоронний орган (воєнізоване формування) - «государственная служба безопасности Запорожской области», продовжив надавати іноземній державі рф, її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України в умовах воєнного стану, тим самим підтримуючи рішення та дії держави-агресора. ОСОБА_5 , займаючи посаду керівника незаконного правоохоронного органу (воєнізованого формування) так званої «государственной службы безопасности Запорожской области», маючи умисел направлений на колабораційну діяльність, в умовах воєнного стану, з метою повалення конституційного ладу та ослаблення держави України, користуючись підтримкою окупаційних військ держави-агресора, активно сприяв зусиллям рф заподіяти шкоду національній безпеці України, зокрема шляхом втручання у внутрішню політику України, розпалюванню сепаратистських та колабораційних настроїв серед населення регіону, участі в інформаційній експансії з боку рф, створенню умов для діяльності на території України представників держави-агресора, примушуванні до покори патріотично налаштованих громадян, встановленню та нав'язуванню по всій території Запорізької області політичного режиму рф, відокремленню області від суверенної держави Україна та передачі її під юрисдикцію держави-агресора. За наведеними обставинами пособництва у вчиненні громадянами України державної зради, розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, образу почуттів громадян у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій та колабораційної діяльності, 17.05.2024 у кримінальному провадженні № 42015000000001456 складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю смт. Петрове Петрівського району Кіровоградської області, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_4 , остання відома адреса проживання: АДРЕСА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. У зв'язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_5 , що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити йому письмове повідомлення про підозру від 17.05.2024 у день його складення, зазначене повідомлення відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України направлено цього ж дня у спосіб, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України для вручення повідомлень. Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому злочинів підтверджуються наявними в матеріалах досудового розслідування доказами, зокрема: лист УВБ СБУ від 23.04.2014 №9/3408 про те, що ОСОБА_32 займався загальною організацією роботи трьох груп співробітників фсб рф, які відвідували України з 13 по 15 грудня 2013 року, з 26 по 29 січня та з 20 по 21 лютого 2014 року. ОСОБА_32 організовував проживання працівників фсб рф на території Навчального центру ЦСО «А». Останній надавав вказівки підлеглим з моніторингу інформації в мережі Інтернет щодо подій на Євромайдані та передачі їх до фсб рф. Безпосередній контакт зі співробітниками фсб рф підтримували ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 ; протокол огляду від 27.03.2014, в ході якого отримано та зафіксовано вміст офіційної електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_6 « ІНФОРМАЦІЯ_5 » із листуванням між ІНФОРМАЦІЯ_6 та центром інформаційної безпеки фсб рф; протокол огляду від 01.04.2014, в ході якого оглянуто та зафіксовано листування між ІНФОРМАЦІЯ_6 та центром інформаційної безпеки фсб рф, зокрема пересилання на електронну скриньку ціб фсб рф файлів із посиланням на відеоматеріали, що були розміщені співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_6 на Інтернет-ресурсі YouTube.com на спеціально зареєстрованій для вказаної мети сторінці користувача під іменем « ОСОБА_35 », текстових файлів, які містили публікації, що негативно висвітлювали потенційну Асоціацію та вступ України до ЄС. Також в листуванні містяться інструкції ціб фсб рф для ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо змісту файлів та їх короткого опису з метою прискорення їх подальшої розсилки; протокол огляду від 22-22 травня 2014 року, в ході якого оглянуто та зафіксовано сторінку користувача під іменем « ОСОБА_35 » на Інтернет-ресурсі YouTube.com , що використовувався співробітниками 4 відділу 2 управління ІНФОРМАЦІЯ_6 з грудня 2013 по лютий 2014 року для передачі відеоматеріалів до ціб фсб рф та для їх подальшого розповсюдження; висновок експерта за результатами проведення комплексної судової психологічно-лінгвістичної експертизи № 11436/13615/14-32 від 31.10.2014, відповідно до якого у фрагментах текстів відеозаписів (скопійованих слідством зі сторінки під іменем « ОСОБА_35 » на Інтернет-ресурсі YouTube.com ) наявні заклики та пропагандистські висловлювання, які можуть бути спрямовані на провокацію конфліктів між представниками різних політичних поглядів в Україні, розпалення недовіри між ними, що, загалом, може сприяти розв'язанню суспільно-політичних, ідеологічних, національних та територіальних конфліктів; висновок експерта за результатами проведення додаткової судової лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи № 23934/23-36 від 09.01.2024, відповідно до якого ряд відеозаписів, розміщених на сторінці під іменем « ОСОБА_35 » на Інтернет-ресурсі YouTube.com , містять висловлювання, які виражають негативне ставлення адресантів закодованої в них інформації до певних представників української національної групи і спрямовані на розпалювання в українському суспільстві ворожнечі та ненависті на ідеологічному і регіональному ґрунті та на образу почуттів громадян у зв'язку з їхніми ідеологічними переконаннями, на пряме обмеження прав громадян за ознаками їх політичних переконань та за ознаками національної (етнічної) належності. листи Департаменту контррозвідки СБУ від 04.06.2015 №2/2-22920 та від 11.06.2015 №2/6-24025 про системні візити співробітників фсб рф до України з грудня 2013 по лютий 2014 років, які планували заходи з силового припинення триваючих на той час протестних акцій. Безпосередній контакт зі співробітниками фсб рф підтримували ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 . Надано переліки цих співробітників фсб рф; лист Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19.02.2015 №16/34 про перебування зазначених співробітників фсб рф в Україні у грудні 2013-лютому 2014 років; протоколи допитів свідків співробітників СБУ ОСОБА_37 від 19.03.2014, 11.04.2014, 13.05.2014 та 14.11.2023, ОСОБА_38 від 20.03.2014, 14.05.2015, ОСОБА_39 від 28.03.2014, ОСОБА_40 від 01.04.2014, 25.05.2015, ОСОБА_41 від 02.04.2014 та від 21.05.2024, 26.05.2015, ОСОБА_42 від 15.05.2015, ОСОБА_43 від 15.04.2014 та від 16.11.2023, ОСОБА_44 від 13.05.2014, 19.05.2015 та 16.11.2023, ОСОБА_45 від 14.05.2014, ОСОБА_46 від 02.06.2014, ОСОБА_47 від 13.06.2014, ОСОБА_48 від 27.01.2014, які підтвердили описані вище обставини під час допиту. протоколи пред'явлення осіб для впізнання за фотознімками від 17.11.2023, у ході яких свідки ОСОБА_49 та ОСОБА_50 упізнали окремих співробітників фсб рф, які перебували 13-16 грудня 2013 року у приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_9. протокол огляду Журналу обліку з'єднань комутатора Держспецзвязку від 20.03.2024, відповідно до якого Голова СБ України ОСОБА_7 у грудні 2013 року неодноразово спілкувався із ОСОБА_31 , зокрема, 01.12.2013 (одне з'єднання), 06.12.2013 (два з'єднання), 09.12.2013 (одне з'єднання), 11.12.2013 (одне з'єднання). Напередодні виїзду делегації ФСБ до м. Києва, 12.12.2013, ОСОБА_7 мав чотири з'єднання з ОСОБА_51 , у день прибуття делегації - 13.12.2013, між вказаними особами відбулося одне з'єднання, іншими доказами в їх сукупності. 12. протокол допиту свідка ОСОБА_52 від 06.02.2024 та протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 06.02.2024, у ході яких свідок повідомив, що йому відомо, що ОСОБА_5 очолював «Государственную службу безопасности в Запорожской области», а також впізнав цю особу за фотознімками. 13. протокол огляду Інтернет-мережі від 19.12.2023, у ході якого оглянуто документи з електронних з електронних інформаційних систем та відповідно до якого ОСОБА_5 являється керівником організації «Государственная служба безопасности в Запорожской области». 14. листи Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України від 11.08.2023 та від 22.09.2023, відповідно до якого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , представниками окупаційної влади 14.06.2022 призначено на посаду начальника «Государственную службу безопасности в Запорожской области». 15. лист ІНФОРМАЦІЯ_11 від 24.11.2023, відповідно до якого ОСОБА_5 являвся начальником «Государственную службу безопасности в Запорожской области» У свою чергу, системний аналіз норм чинного кримінального процесуального законодавства України дає підстави дійти висновку, що під «обґрунтованою підозрою» слід розміти існування фактів або інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити інкриміноване їй правопорушення. При цьому факти, що підтверджують «обґрунтовану підозру» не повинні бути такого ж рівня, що й факти, на яких має ґрунтуватися обвинувальний вирок. Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення. Отже, на стадії досудового розслідування для вирішення питання, зокрема, щодо обґрунтованості підозри слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини особи/осіб у вчиненні кримінального правопорушення чи її відсутності, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи/осіб до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою, зокрема, для здійснення відносно такої особи спеціального досудового розслідування. На думку сторони обвинувачення, отримані під час досудового розслідування докази дають можливість встановити сукупність обставин, які виключають будь-яке інше розуміння пояснення події, яка є предметом даного кримінального провадження, крім того, що мало місце вчинення кримінальних правопорушень і причетність ОСОБА_5 до їх вчинення є вірогідною та достатньою, зокрема, для здійснення відносно нього спеціального досудового розслідування. Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. Відомості про те, що підозрюваний виїхав та перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук. Встановлено, що ОСОБА_5 не перебуває на контрольованій Урядом території України, його точне місцезнаходження слідству не відоме, у зв'язку з чим останнього постановою слідчого від 05.11.2014 оголошено в регіональний, державний (міждержавний) та міжнародний розшук. За наслідками вжитих заходів оперативними підрозділами на виконання доручення слідчого здобуто відомості про можливе перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій російською федерацією території Автономної Республіки Крим та Запорізької області, однак не здобуто відомості про його точне місцезнаходження. 24.02.2022 російська федерація розпочала повномасштабну агресію проти України, що виключає можливість міжнародно-правову співпрацю з державною-агресором та виконання її компетентними органами запитів про міжнародно-правову допомогу, у т.ч. щодо вручення повісток про виклик, повідомлень про підозру, допиту підозрюваних тощо. Неодноразово вжитими з 2014 року заходами так і не встановлено місцезнаходження цього підозрюваного, що об'єктивно виключило можливість його виклику до слідчого. Ухвалами слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 12.11.2014 у справі №761/33615/14-к та Печерського районного суду м. Києва від 01.09.2017 у справі №757/50880/17-к, від 02.03.2018 у справі №757/11392/18-к, від 03.09.2018 у справі №757/43275/18-к, від 04.03.2019 у справі №757/10878/19-к, від 25.09.2019 у справі №757/51439/19-к надано дозвіл на затримання ОСОБА_5 , однак вжитими заходами не встановлено його місцезнаходження, відтак і не затримано. Відповідно до листа Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України від 07.04.2023 №6.2-5125/6-23 місце проживання ОСОБА_5 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_4 . ОСОБА_5 на контрольовану Урядом територію України не повертався, що підтверджується листами Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України . Також встановлено, що ОСОБА_5 у 2022 очолив псевдоорган «управління фсб рф по Запорізькій області». Вжиті заходи з метою виконання постанови слідчого та здійснення міжнародного розшуку ОСОБА_5 позитивного результату не дали, адже Департамент міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України (Укрбюро Інтерполу) відмовив у використанні каналів Інтерполу для міжнародного розшуку останнього з посиланням на неможливість їх використання у справах про державну зраду. В газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик до слідчого підозрюваного ОСОБА_5 на 07.09.2023, 16.10.2023, 17.10.2023 та 17.05.2024. Однак, в зазначеній у повістці час та дату, ОСОБА_5 до органу досудового розслідування не з'явився, про причини неявки не повідомив. Відповідно до ст. 281 КПК України, розшук підозрюваного оголошується слідчим або прокурором у конкретному кримінальному провадженні, про що ними виноситься відповідна постанова. Лише така постанова осіб - слідчого або прокурора, є підставою для здійснення іншими уповноваженими особами за дорученням (запитом) слідчого або прокурора дій, направлених на розшук підозрюваного, у тому числі за межами України (міжнародний розшук). У свою чергу органом досудового розслідування згідно зі ст. 278, ч. 1, 3, 7 ст. 135 КПК України, вжито всіх необхідних заходів для вручення ОСОБА_5 повідомлення про підозру шляхом направлення такого повідомлення за місцем проходження ним служби у фсб рф, а також вручення його захисникові. Таким чином, встановлені обставини, які вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_5 виїхав та перебуває на тимчасово окупованій території України. З огляду на викладене, слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва 25.09.2023 відносно ОСОБА_5 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду. Слідчий у судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив суд його задовольнити. Захисник підозрюваного, у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання. Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку. Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура. Відповідно до ч. 1 ст. 281 КПК України, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або особа перебуває за межами України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, то слідчий, прокурор оголошує його розшук. Зі змісту даної норми закону, випливає, що такий розшук може бути державним та міжнародним. Особа оголошується в міжнародний розшук після або одночасно з оголошенням в державний розшук. За наявності підтвердження відомостей про виїзд розшукуваної особи з України міжнародний розшук оголошується негайно. Судовим розглядом встановлено, що 17.05.2024 у кримінальному провадженні № 42015000000001456 складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю смт. Петрове Петрівського району Кіровоградської області, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_4 , остання відома адреса проживання: АДРЕСА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. ОСОБА_5 17.05.2024 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. Обставини вчинення інкримінованих ОСОБА_5 злочинів, пов'язані між собою (часом та місцем вчинення протиправних дій, колом осіб, які причетні до їх вчинення), у зв'язку з чим виділення матеріалів щодо кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340 КК України, не можливе, оскільки може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду цього кримінального провадження. Слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва 25.09.2023 відносно ОСОБА_5 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Враховуючи викладене, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 умисно переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності. Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Частиною 2 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо певних злочинів, у тому числі, передбачених ст. 111 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду. Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинення вказаних правопорушень на тимчасово окупованій території України, то чинним КПК України дозволяється здійснення спеціального досудового розслідування стосовно останнього у даному кримінальному провадженні. Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення. Керуючись ст. ст. 3, 9, 22, 36, 40, 42, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В : Клопотання - задовольнити. Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Петрове Петрівського району Кіровоградської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , остання відома адреса проживання: АДРЕСА_5 , підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161, ч. 2 ст. 28, ст. 340, ч. 7 ст. 111-1 КК України. Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні № 42015000000001456 від 13.07.2015 відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали буде проголошено 24.06.2024 року о 09-35 год.
Слідчий суддя ОСОБА_1