Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 1-в/733/44/24
Єдиний унікальний №733/629/16-к
Іменем України
12 липня 2024 року м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
у складі головуючого-судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ічня подання начальника ВП № 2 (м.Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Парафіївка Ічнянського району Чернігівської області, українця, громадянина України, з повною загальною середньою освітою, розлученого, непрацюючого, мешканця АДРЕСА_1 , неодноразово судимого, останній раз 09.09.2016 року Ічнянським районним судом за ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 71 КК України до п'яти років позбавлення волі, звільненого з місць позбавлення волі 06 жовтня 2020 року,
установив:
До суду надійшло подання заступника начальника ВП № 2 (м.Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про встановлення стосовно ОСОБА_3 адміністративного нагляду строком на 6 місяців із застосуванням таких обмежень: заборони залишати місце постійного проживання з 23-00 до 06-00 год наступного дня; заборони відвідувати розважальні та торгівельні заклади, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив; з'являтися на реєстрацію кожного понеділка щомісяця до поліцейського офіцера громади до поліцейської станції Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області; заборони виїзду за межі Прилуцького району по приватним справам без дозволу керівництва ВП № 2 Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області з посиланням на те, що останній після звільнення з місць позбавлення волі проживає в АДРЕСА_1 , при цьому на шлях виправлення не став, так як зловживає спиртними напоями, ніде не працює, порушує громадський порядок та веде антисуспільний спосіб життя.
У судове засідання представник ВП № 2 Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області та ОСОБА_3 не з'явилися, при цьому від останнього надійшла заява, в якій останній просив розглянути справу за його відсутності, проти встановлення стосовно нього адміннагляду не заперечує.
За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу за відсутності вказаних осіб.
За відсутності усіх учасників справи фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється відповідно до положень ч. 4 ст. 107 КПК України.
Дослідивши матеріали подання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
За правилами ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законослухняний спосіб життя та не порушувати громадський порядок.
Згідно з ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць. Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Судом установлено, що ОСОБА_3 неодноразово судимий, останній раз 09.09.2016 року Ічнянським районним судом за ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 71 КК України до п'яти років позбавлення волі, звільнений з місць позбавлення волі 06 жовтня 2020 року.
Із матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_3 у 2024 році неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу, стосовно якого виносилися попередження про припинення ведення антисуспільного способу життя, за місцем проживання характеризується негативно.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що ОСОБА_3 , перебуваючи під адміністративним наглядом, на шлях виправлення не став, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, за що попереджався, що є підставою для встановлення йому адміністративного нагляду.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Керуючись ст. 3, 4, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. 537, 539 КПК України, суд
ухвалив:
Встановити стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців.
Застосувати стосовно ОСОБА_3 такі обмеження:
1) заборонити залишати місце проживання ( АДРЕСА_1 ) в період з 23-00 год до 06-00 год наступного дня, якщо це не пов'язано з роботою;
2) заборонити відвідувати розважальні та торгівельні заклади, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив;
3)з'являтися на реєстрацію кожного понеділка щомісяця до поліцейського офіцера громади до поліцейської станції Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області за адресою: АДРЕСА_2 ;
4)заборонити виїзд за межі Прилуцького району по приватним справам без дозволу керівництва ВП № 2 Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області.
На ухвалу суду протягом семи днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд.
Головуючий суддя ОСОБА_1