Справа № 674/1064/24
Провадження № 3/674/407/24
11 липня 2024 року м.Дунаївці
Суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області Шафікова Ю.Е., розглянувши матеріали Кам'янець-Подільського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 26 червня 2024 року серії ААД №305042, 26 червня 2024 року о 21 год. 45 хв. в с.Мушкутинці вул. Ювілейна, 1, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ИЖ планета 5, номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу DRAGER ALKOTEST 6810, тест №1704, результат 0,54 проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2,9 а Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, про необхідність направлення справи на доопрацювання з наступних підстав.
Стаття 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У зв'язку із вищевикладеним, суд не може самостійно перебирати на себе функції обвинувачення і відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №305042 року від 26 червня 2024 року в графі свідки чи потерпілі зазначений: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 м.Дунаївці вул. Красінських,7.
В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_2 , згідно якої вбачається, що ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом ИЖ планета 5, номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння здійснив наїзд на ОСОБА_2 , в результаті чого пошкодив йому ногу.
Однак, в матеріалах справи відсутня інформація про внесення до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення щодо ОСОБА_1 , наявність в потерпілого тілесних ушкоджень в результаті ДТП (наїзд на пішохода) та тяжкості тілесних ушкоджень, даних про проведення перевірки за вказаним фактом та її результати.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Виявлені недоліки позбавляють можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи, а відтак вирішити справу у відповідності до закону.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню органу, який їх підготував та спрямував до суду, з метою усунення недоліків, допущених при складанні даних матеріалів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 251, 256, 268, 277, 278 КУпАП,-
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Кам'янець-Подільського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю. Е. Шафікова