Справа № 766/11171/24
н/п 2-о/766/628/24
11 липня 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
Головуючого судді Булах Є.М.
Секретар судового засідання Арутюнова К.А.
Справа №766/11171/24; провадження №2-о/766/628/24
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за
заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) поданої та підписаної в інтересах заявника представником за ордером - адвокатом Дзюба Кариною Вадимівною (РНОКПП: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 )
заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ:04060246, місцезнаходження: 73025, Херсонська область, м. Херсон, вул. Торгова, буд..24)
предмет та підстави заяви: про встановлення факту смерті
учасники справи: не з'явились
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та,-
І. Виклад позиції заявника та зацікавленої особи:
11 липня 2024 року представник заявника через систему «Електронний суд» звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, у якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - с.м.т. Асканія Нова, Чаплинського району Херсонської області, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Ліві Саги Олешківського району, Херсонської області та була зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_3 .
Заява мотивована тим, що заявник є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території у с. Ліві Саги Олешківського району, Херсонської області, Україна. Оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, заявник наразі позбавлений можливості зареєструвати у встановленому Законом порядку смерть матері.
Встановлення факту, про який просить заявник має для нього юридичне значення. Іншого позасудового порядку встановлення даного факту, законом не передбачено.
Вказані обставини змусили заявника звернутись до суду.
Від зацікавленої особи будь-яких заяв та клопотань до суду не надходило.
ІІ. Заяви(клопотання) учасників справи.
У час призначений до розгляду справи, особи що приймають участь у розгляді справи у судове засідання не з'явились. Про час, місце та дату проведення судового засідання повідомленні належним чином.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у поданій через систему «Електронний суд» представником до суду заяві від 11.07.2024 року сторона заявника просить розглядати справу без їх участі.
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 11.07.2024 року через електронну адресу суду подав заяву про розгляд справи без його участі.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 11.07.2024 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судовий розгляд у справі на 11.07.2024 року.
Представник заявника через систему «Електронний суд» 11.07.2024 року подав заяву про розгляд справи без участі заявника та його представника.
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 11.07.2024 року надіслав до суду заяву про вирішення справи без участі представника заінтересованої особи, при ухваленні рішення покладалися на розсуд суду.
Судом, на підставі частини другої ст. 247 ЦПК України, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин.
ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 , про що 23.02.1982 р. Дніпровським районним відділом РАЦС м. Херсона зроблено відповідний актовий запис №174 та 24.02.1982 р. видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 . Матір'ю ОСОБА_3 зазначено ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Ліві Саги Олешківського району, Херсонської області, Україна померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 02.08.2023 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , та 25.07.2023 року Каланчацьким відділом Бюро судово-медичної експертизи серії №78/КЛ видано медичне свідоцтво про смерть.
ОСОБА_1 звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 10.01.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та рекомендовано звернутися до суду.
V. Оцінка Суду.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових дій) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі - Наказ №75). У період дії Наказу №75 та на дату смерті ОСОБА_2 до вказаного переліку належала, зокрема Олешківська міська територіальна громада Наказ №75 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22 грудня 2022 року «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі - Наказ №309). Відповідно до затвердженого Переліку Олешківська міська територіальна громада відноситься до тимчасово окупованої російською федерацією території України.
Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є таким, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не створює правових наслідків.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 1 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Таким чином, медичне свідоцтво про смерть від 25.07.2023 року серії №78/КЛ видане Каланчацьким відділом Бюро судово-медичної експертизи та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 видане 02.08.2023 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим є недійсними і не створює правових наслідків.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови (зокрема, «Mozer v. The Republic of Moldova and Russia») зроблено висновок, що документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п. 5 розділу III вищевказаних правил, підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о).
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-УІ від 01 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Як встановлено з матеріалів справи та підтверджується медичним свідоцтвом про смерть від 25.07.2023 року серії №78/КЛ видане Каланчацьким відділом Бюро судово-медичної експертизи та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 видане 02.08.2023 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим на тимчасово окупованій території у с. Ліві Саги, Олешківського району Херсонської області померла мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Оскільки реєстрація факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 . Медичне свідоцтво про смерть від 25.07.2023 року серії №78/КЛ видане Каланчацьким відділом Бюро судово-медичної експертизи та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 видане 02.08.2023 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим не має юридичної сили, через тимчасову окупацію території України проте сприймається судом як доказ в справі.
Отже, встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для реєстрації смерті ОСОБА_2 в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію смерті органом РАЦС.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України слід задовольнити, що дасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть особи, видане державним органом України.
Відповідно до ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
VI. Заходи забезпечення позову (заяви).
Заходи забезпечення позову (заяви) судом не застосовувалися.
VII. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати не відшкодовуються.
VIII. Порядок набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 17 статтею ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.ст. 12, 76-81, 89, 263-265, 273, 315-319, 354, 430 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) поданої та підписаної в інтересах заявника представником за ордером - адвокатом Дзюба Кариною Вадимівною (РНОКПП: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ: 04060246, місцезнаходження: 73025, Херсонська область, м. Херсон, вул. Торгова, буд. 24) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянки України, уродженки с.м.т. Асканія Нова, Чаплинського району, Херсонської області. Місце смерті: с. Ліві Саги, Олешківського району, Херсонської області, Україна.
Судові витрати не відшкодовуються.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без учасників справи до Херсонського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ:04060246, місцезнаходження: 73025, Херсонська область, м. Херсон, вул. Торгова, буд..24).
Повний текст судового рішення складено 11.07.2024 року.
Суддя Є.М. Булах