Провадження № 3/537/956/2024
Справа № 537/2284/24
18.06.2024 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі головуючої судді Мурашової Наталі Валентинівни, за участі секретаря Дьяченко В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду адміністративний матеріал, який надійшов з Крюківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації в Полтавській області» про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 15.11.2016 року Крюківським РВ у м. Кременчуці УДМС України в Полтавській області, яка не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП?
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №1, складеним 03.05.2024 року провідним інспектором Крюківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Шамшей А.В. дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.183-1 КУпАП по факту, що «15.05.2023 року постанова Крюківського районного суду м. Кременчука від 19.06.2023 року була отримана та прийнята до виконання Крюківським РВ. 09.04.2024 року ОСОБА_1 видане направлення до КП «СКРП», згідно якого остання повинна приступити до відпрацювання суспільно корисних робіт не пізніше 11.04.2024 року. Згідно повідомлення КП «СКРП» за вх.№523/4 від 29.04.2024 року правопорушниця ОСОБА_1 09.04.2024 року з'явилася на підприємство для складання графіку виходу на роботу в стані алкогольного сп'яніння, остання голосно розмовляла, лаялася нецензурною лексикою при інших працівниках підприємства, та наголошувала на відмову від відпрацювання покарання. За таких обставин графік відбування порушницею суспільно корисних робіт складений не був. У письмовому провадженні від 12.04.2024 року громадянка ОСОБА_1 пояснила, що відмовилася від відпрацювання стягнення на даному підприємстві у зв'язку з тим, що не має фінансової змоги добиратися до віддаленого по розташуванню підприємства для відпрацювання стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.»
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена. Проте ОСОБА_1 не зверталася із заявою про відкладення розгляду справи, не повідомила суду причини неявки, не подала заперечень проти протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, передбачена ст.183-1 КУпАП не відноситься до категорії справ, при розгляді якої присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Суд, у відповідності до приписів статті 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення - це встановлена адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Цими ознаками є об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт та суб'єктивна сторона і відсутність хоча б однієї з цих ознак означає відсутність складу адміністративного правопорушення в цілому.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Тобто, відповідно до вимог ст.ст. 251, 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, поряд з іншим, повинні бути чітко зазначені місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення (яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол) та відомості необхідні для вирішення справи, а до протоколу повинні бути додані докази вчиненого правопорушення.
Наведені вимоги законодавства не дотримані при складанні протоколу про адміністративне правопорушення №1 від 03.05.2024 року, згідно з яким ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Так, ч.1 ст. 183-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, передбачена ч.2 ст.183-2 КУпАП.
Враховуючи викладене суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, за яке вона притягається до відповідальності згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №1 від 03.05.2024 року, складеним провідним інспектором Крюківського РВ філії ДУ "Центр пробації" в Полтавській області Шамшей А.В.
Зазначене у протоколі про адміністративне правопорушення такого обов'язкового реквізиту, як «суть адміністративного правопорушення», не відповідає наданій кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, чим порушено вимоги ст.256 КУпАП.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувачення, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Таким чином суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 183-1, 247, 283, 284 КпАП України, суд
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна