Справа № 320/19090/23 Головуючий у 1-й інстанції: Леонтович А.М.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
11 липня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Ганечко О.М., Кузьменка В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2023 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" від 12.08.2021 № 1641, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" від 12.08.2021 №1641, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2023 позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" від 12.08.2021 № 1641, з урахуванням проведених раніше виплат; зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" від 12.08.2021 № 1641, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.03.2022; у задоволенні решти адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити оскаржуване рішення в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" від 12.08.2021 № 1641, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів ухвалено рішення про продовження апеляційного розгляду даної справи на розумний строк.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII.
Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області» видано довідку від 12.08.2021 №1641 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , до якої включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за стаж служби в поліції; надбавка за специфічні умови; премія.
08.02.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії на підставі довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області» від 12.08.2021 №1641.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області 07.03.2023 №1000-0202-8/33710 повідомлено про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення, до якої включено додаткові види грошового забезпечення, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що із набранням законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, а тому дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі наданої оновленої довідки є протиправними. За висновками суду, такий перерахунок має бути здійснений з 01.03.2022, а не з 01.12.2019, оскільки за правилами ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок здійснюється за період не більш як за 12 місяців.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що судом не було враховано, що Верховний Суд у зразковій справі № 160/8324/19 підкреслив, що перерахунок пенсій, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Колегія суддів частково не погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта обґрунтованими, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Зважаючи, що рішення суду першої інстанції в частині наявності у позивача права на перерахунок пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" сторонами не оскаржується, то суд апеляційної інстанції здійснює перегляд судового рішення у межах доводів та вимог апеляційної скарги позивача.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Викладене свідчить, що право позивача на перерахунок пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону, оскільки у спірному випадку перерахунок пенсії ОСОБА_1 не був своєчасно проведений саме через несвоєчасність складання та направлення до органу Пенсійного фонду України його довідки та допущення відповідачем протиправної бездіяльності. У свою чергу, як було встановлено вище, довідка про розмір грошового забезпечення була виготовлена державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області» 12.08.2021.
Викладене, у свою чергу, свідчить про необґрунтованість висновків Київського окружного адміністративного суду про те, що право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виникло у позивача з 01.03.2022 з урахуванням положень ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», адже до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи ч. 3 ст. 51 указаного Закону. Відтак, перерахунок пенсії на підставі поданої позивачем довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області» від 12.08.2021 № 1641 ГУ ПФ у Київській області зобов'язане здійснити позивачу з 01.12.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії перерахунку основного розміру пенсії позивача з огляду на набрання законної сили 19.11.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, на необхідність врахування якої обґрунтовано посилається апелянт.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині дати, з якої відповідач зобов'язаний провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Київській області» від 12.08.2021 № 1641, а саме з 01.03.2022 на 01.12.2019.
Отже, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийняте рішення з частковим порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач надав до суду докази, що спростовують правомірність рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив його частково змінити, оскільки судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2023 змінити, виклавши абзац третій його резолютивної частини наступним чином:
«Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" від 12.08.2021 № 1641, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2029».
В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2023 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Ганечко О.М.
Кузьменко В.В.