11 липня 2024 року Справа № 480/1718/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1718/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову позивачу у перерахунку пенсії від 11.10.2023 № 959210143495;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області "зарахувати позивачу період роботи з 17.11.1998 по 03.07.2001 з наявністю запису у трудовій книжці про прийняття Присяги державного службовця, період роботи в органах місцевого самоврядування на виборній посаді голови Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області з 04.07.2001 по 16.11.2015 до стажу державної служби та перерахувати пенсію, згідно розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІ та ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- XІІ з моменту звернення з заявою, а саме з 28.09.2023 та на підставі доданих до заяви документів, з урахуванням виплачених сум".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». 28.09.2023 позивач направив до ГУ ПФУ в Сумській області заяву щодо перерахунку його пенсії, та здійснення переходу на пенсію за Законом України «Про державну службу». До заяви позивач додав довідку № 269/02-39 від 26.09.2023 видану Андріяшівською сільською радою Роменського району Сумської області, згідно з якою Андріяшівська сільська рада Роменського району Сумської області є правонаступницею Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області, де ОСОБА_1 займав посаду сільського голови у період з 26.09.2012 по 16.11.2015. Крім того, виконавчий комітет Андріяшівської сільської ради надав ОСОБА_1 довідку № 270/02-39 від 26.09.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з не зарахуванням записів з трудової книжки позивача з 17.11.1998 по 03.07.2001 оскільки відсутній запис про прийняття присяги державного службовця, а також у зв'язку з не зарахуванням періоду з 04.07.2001 по 16.11.2015, оскільки посади органів місцевого самоврядування не відносяться до категорії посад державних службовців. На думку позивача, таке рішення органу пенсійного фонду є протиправним, суперечить вимогам розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 (далі по тексту - Закон № 889-VІІІ), та порушує його законні права.
Ухвалою суду від 08.03.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позову.
Позивачем у встановлений судом строк усунуто недоліки позовної заяви шляхом направлення до суду уточненої позовної заяви.
Судом відкрито провадження у справі, розгляд якої ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало суду відзив на позов, у якому, заперечуючи проти позовних вимог, зазначає, що за результатами опрацювання заяви позивача від 28.09.2023 про перехід на пенсію за Законом "Про державну службу" та перерахунок пенсії, винесено рішення про відмову у задоволенні заяви. При цьому до спеціального стажу державного службовця зараховані періоди роботи з 03.04.1981 по 01.09.1985, з 05.05.1990 по 13.11.1998 та період військової служби, загальний стаж державного службовця складає 15 років 11 місяців 08 днів.
З 17.11.1998 по 03.07.2001 не зараховано до спеціального стажу державного службовця, оскільки відсутня інформація про прийняття присяги державного службовця. Період роботи з 04.07.2001 не зараховано, оскільки посади органів місцевого самоврядування не відносяться до категорії посад державних службовців.
Враховуючи, те що станом на 01.05.2016, ОСОБА_1 не має 20 років спеціального стажу державного службовця та не займав посади державного службовця, тому відсутні правові підстави для переведення з пенсії за віком відповідно ст. 26 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 11.10.2015.
28.09.2023 ОСОБА_1 звернувся до органу пенсійного фонду із заявою в про перехід на інший вид пенсії - за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 "Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961.
За результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 . Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області винесено рішення від 11.10.2023 № 959210143495.
Як вбачається з тексту рішення, заявник надав довідку № 270/02-39 від 26.09.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) та довідку № 271/02-39 від 26.09.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Довідки видані виконавчим комітетом Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області. У рішенні зазначено, що вказані довідки не можуть бути враховані в розрахунок заробітної плати (окладу) для пенсії по Закону № 889-VІІІ. При цьому, відповідач не вказує підстав неможливості врахування цих довідок.
Разом з тим, відповідачем на підставі записів трудової книжки ОСОБА_1 до спеціального стажу державного службовця зараховані періоди роботи з 03.04.1981 по 01.09.1985, з 05.05.1990 по 13.11.1998 та період військової служби, загальний стаж державного службовця складає 15 років 11 місяців 08 днів.
Період роботи позивача з 17.11.1998 по 03.07.2001 не зараховано до спеціального стажу державного службовця, у зв'язку з відсутністю запису у трудовій книжці про прийняття присяги державного службовця. Також не зараховано період роботи з 04.07.2001, так як посади органів місцевого самоврядування не відносяться до категорії посад державних службовців.
Враховуючи викладене, відповідач прийняв рішення про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, так як станом на 01.05.2016 року заявник не займає посади державної служби та не має 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.
ОСОБА_1 , вважаючи таке рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Суд, надаючи правову оцінку обставинам справи, виходить з наступного.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до преамбули Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) цей Закон визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Статтею 9 Закону №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.
Відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою ст. 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
За наведеного правового регулювання, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Подібних висновків щодо застосування зазначених норм матеріального права дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.04.2018 у зразковій справі №822/524/18, а також у постановах від 01.12.2020 у справі №466/6057/17, від 16.12.2021 у справі №538/804/17, від 22.06.2021 у справі №308/67/17, від 29.09.2022 у справі №234/6967/17 та від 29.11.2022 у справі №431/991/17.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (діяв до набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889), робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.
Згідно із пунктом 4 цього Порядку, до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
З оскаржуваного рішення вбачається, що позивачу не зарахований до стажу державної служби період його роботи з 17.11.1998 по 03.07.2001 у зв'язку з відсутністю запису у трудовій книжці про прийняття присяги державного службовця, а також не зараховано період роботи з 04.07.2001, так як посади органів місцевого самоврядування не відносяться до категорії посад державних службовців.
Суд не погоджується з такими висновками відповідача з огляду на наступне.
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 з 17.11.1998 займав наступні посади: з 17.11.1998 по 12.10.1999 - завідуючий відділом взаємодії з політичними партіями і громадськими організаціями секретаріату Роменської районної державної адміністрації; з 13.10.1999 по 18.07.2003 - заступник голови Роменської районної державної адміністрації; з 18.07.2003 по 21.04.2006 - заступник голови Роменської районної ради; з 04.07.2007 по 10.07.2008 - начальник відділу соціальної політики та з гуманітарних питань виконавчого апарату Роменської районної ради; з 11.07.2008 по 16.06.2010 - заступник голови Роменської районної державної адміністрації; з 14.05.2012 по 25.09.2012 - секретар виконкому Хоминцівської сільської ради; з 26.09.2012 по 16.11.2015 - сільській голова Хоминцівської сільської ради.
Відповідно до запису №18 трудової книжки ОСОБА_1 прийняв Присягу державного службовця 03.05.1994, а згідно із записом №28 позивач прийняв Присягу посадової особи місцевого самоврядування 18.07.2003.
Тому, твердження відповідача щодо не зарахування стажу у зв'язку з відсутністю запису у трудовій книжці про прийняття позивачем присяги державного службовця є необгрунтованим.
Щодо не зарахування періоду роботи з 04.07.2001, оскільки посади органів місцевого самоврядування не відносяться до категорії посад державних службовців, суд зазначає, що таке твердження відповідача суперечить пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (діяв до набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889), відповідно до якого, робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.
Також, згідно із пунктом 4 цього Порядку, до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Отже періоди роботи позивача з 17.11.1998 по 03.07.2001 та з 04.07.2001 по 16.11.2015 повинні бути зараховані до стажу державної служби.
Щодо вимог позивача про перерахунок пенсії суд зазначає, що Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993.
Тобто, чинним законодавством передбачено право позивача на призначення іншого виду пенсії, а саме з пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» на пенсію за Законом України «Про державну службу». Оскільки позивач досяг відповідного віку, його стаж державної служби станом на 01.05.2016 складає понад 20 років, то належним способом захисту є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити (перевести) позивачу пенсію за Законом України «Про державну службу».
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову позивачу у перерахунку пенсії від 11.10.2023 № 959210143495; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати періоди роботи позивача з 17.11.1998 по 03.07.2001 та з 04.07.2001 по 16.11.2015 до стажу державної служби, та призначити (перевести) позивачу пенсію за Законом України «Про державну службу» з моменту звернення із заявою, а саме з 28.09.2023.
В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн, сплачених за квитанцією від 05.03.2024.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 21108013), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, код ЄДРПО 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії від 11.10.2023 № 959210143495.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 17.11.1998 по 03.07.2001 та з 04.07.2001 по 16.11.2015 до стажу державної служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити (перевести) ОСОБА_1 пенсію за Законом України "Про державну службу" з моменту звернення із заявою, а саме з 28.09.2023.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар