Рішення від 10.07.2024 по справі 460/26914/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2024 року м. РівнеСправа №460/26914/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить:

визнати протиправними дії щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром та зняти обмеження;

зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату належної позивачу пенсії в розмірі 27918,98 грн з 01.03.2023 з урахуванням індексації, без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи позов, позивач вказав, що він отримує пенсію в сумі 20930,00 грн. Відповідно до отриманої в Дубенському об'єднаному управлінні ПФУ інформації розмір його пенсійної виплати має становити 27918,98 грн. У зв'язку з цим він 28.07.2023 звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати належної пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, без обмеження максимальним розміром пенсії. Відповідач у листі № 30555-28048/М-02/8-1700/23 від 31.08.2023 вказав, що з 01.03.2023 розмір його пенсії становить 26090,92 грн, в тому числі: 27918,98 грн - розмір пенсії по інвалідності; 379,60 грн - додаткова пенсія особі з інвалідністю ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; 837,20 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни II групи (2093,00 x 40%); 50,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни; (мінус) 3094,86 - обмеження в індексації до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168; розмір пенсії до виплати з 01.03.2023 становить 20930,00 грн, здійснення виплати без обмеження максимальним розміром суперечить чинному пенсійному законодавству. Позивач вважає, що пенсія, яка йому нараховується та виплачується без індексації (- 3094,86 грн) та з обмеженим максимальним розміром - 20930 грн, свідчить про порушення його конституційного права на соціальний захист.

Ухвалою від 23.11.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 12.12.2023 позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.03.2023 по 16.05.2023 повернуто позивачу.

Ухвалою від 12.12.2023 позовну заяву в частині позовних вимог з 17.05.2023 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву.

Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зокрема, зазначив, що до 10.01.2022 позивач отримував пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. З 10.01.2022 позивача переведено на пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір якої визначено відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. З 01.03.2023 органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,197 (тобто, 6186,32 грн х 1,197 = 7405,03 грн). Враховуючи зазначене, з 01.03.2023 розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 37225,31 грн (6186,32 грн х 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, х 5,02703 - коефіцієнт заробітної плати за роботу в зоні відчуження); основний розмір пенсії з урахуванням втрати працездатності 75 % становить 27918,98 грн (37225,31 грн х 75 %). Водночас, пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови не може перевищувати 1500,00 грн. Враховуючи зазначене, з 01.03.2023 розмір пенсії позивача становить 26090,92 грн, в тому числі: 27918,98 грн - розмір пенсії по інвалідності + 379,60 грн - додаткова пенсія особі з інвалідністю ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС + 837,20 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи (2093,00 грн х 40 %) + 50,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни, - (мінус) 3094,86 грн - обмеження в індексації відповідно до пункту 10 Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168. Покликаючись до положень статей 63, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” зазначив, що розмір пенсії до виплати з 01.01.2023 становить 20930,00 грн. Вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 10.01.2022 отримує пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень ч. 3 ст. 59 цього Закону.

З рішення про перерахунок пенсії від 04.05.2023 №172550004648 встановлено, що розмір пенсії позивача з 01.03.2023 довічно становить: основний розмір пенсії - 27918,98 грн; підвищення інвалідам війни 2 групи (1 кат) (40% від 2093 грн) - 837,20 грн; цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи - 50,00 грн; додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС, 1-ї категорії (постанова №112 п.5) - 379,60 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 - «-» (мінус) 3094,86 грн. Розмір пенсії з надбавками - 26090,92 грн, а з урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн.

28.07.2023 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою щодо перерахунку та виплати йому пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації без обмеження максимальним розміром.

Листом від 31.08.2023 30555-28048/М-02/8-1700/23 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії та виплати її без обмеження максимальним розміром з підстав, аналогічних викладеним у відзиві.

Вважаючи протиправними дії органу Пенсійного фонду щодо обмеження виплати пенсії з урахуванням індексації максимальним розміром, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).

Частиною першою статті 54 Закону №796-XII визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

За змістом частини другої статті 54 Закону №796-XII в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими, зокрема, для II групи інвалідності - 4800 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII при обчисленні пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа військовослужбовців, у тому числі військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт під час проходження військової служби (військових зборів), внаслідок чого стали особами з інвалідністю, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 31.08.2023 № 30555-28048/М-02/8-1700/23, з 10.01.2022 відповідно до поданої заяви позивача переведено на пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до ст. 54 Закону №796-XII з урахуванням ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII.

Після проведених перерахунків пенсії (поза межами спірного періоду) розмір пенсії позивача, з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.12.2022 становив 24590,92 грн, у тому числі: 23324,12 грн - розмір пенсії по інвалідності + 379,60 грн - додаткова пенсія особі з інвалідністю ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС + 837,20 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи (2093,00 грн х 40%) + 50,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни.

З урахуванням статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії позивача до виплати з 01.12.2022 становив 20930,00 грн.

З 01.03.2023 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,197 (тобто, 6186,32 грн х 1,197 = 7405,03 грн).

Як встановлено з рішення Дубенського об'єднаного управління ПФУ від 04.05.2023, після проведеного перерахунку основний розмір пенсії позивача від середнього заробітку з 01.03.2023 становить 27918,98 грн (6186,32 х 1,197 х 5,02703 х 75%). Також позивачу нараховано підвищення інвалідам війни 2 групи (1 кат) (40% від 2093 грн) - 837,20 грн; цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи - 50,00 грн; додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС, 1-ї категорії (постанова №112 п.5) - 379,60 грн.

Отже, сума всіх складових при розрахунку пенсії позивача після проведення індексації з 01.03.2023 становить 29185,78 грн.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст. 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (ч. 1).

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч. 5).

Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону №796-XII розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" регламентовано порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, та установлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Пенсії, передбачені цим Законом, підвищуються відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У 2023 році такий порядок встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168), згідно з пунктом 1 якої з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відповідно до п. 4 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.

Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Як встановлено судом та зазначено вище по тексту судового рішення, сума складових при розрахунку пенсії позивача після проведення індексації з 01.03.2023 становить 29185,78 грн.

При цьому, розрахована відповідачем пенсія позивача з урахуванням індексації з 01.12.2022 (після попереднього перерахунку) становила 24590,92 грн (до її обмеження максимальним розміром), про що зазначено в листі відповідача від 31.08.2023, і така сума не є спірною в цій справі.

Різниця нарахованих позивачу сум пенсії з урахуванням індексації станом на 01.12.2022 та на 01.03.2023 становить: 29185,78 грн - 24590,92 грн = 4594,86 грн.

Враховуючи, що всі інші складові розрахунку сум пенсії залишились незмінними (379,60 грн додаткова пенсія, 837,20 грн підвищення до пенсії, 50,00 грн щомісячна цільова грошова допомога), слід дійти висновку, що сума 4594,86 грн становить розмір збільшення в результаті індексації пенсії, проведеної на виконання Постанови № 168, тобто фактично така сума перевищує 1500 грн обмеження, встановленого пунктом 10 цієї Постанови.

Суд зазначає, що встановлення граничної суми індексації (верхньої межі) не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії.

Термін “індексація” визначений у ст. 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та “індексація грошових доходів населення” вживається в такому значенні: встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У той же час, термін “пенсія” - регулярна грошова виплата (у розрахунку на місяць), яка призначається у встановленому державою порядку як захід матеріального забезпечення певних категорій осіб за принципами пенсійного страхування.

При цьому, норма п. 10 Постанови № 168 про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн, не є дискримінаційною відносно позивача.

Аналогічний висновок у подібних спірних правовідносинах сформульований Верховним Судом, зокрема у постановах від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23, від 13.06.2024 у справі № 120/14637/23 та від 26.06.2024 у справі № 580/9314/23.

З огляду на встановлені обставини та проведені розрахунки, суд доходить висновку, що орган Пенсійного фонду правомірно застосував до обчисленої позивачу пенсії з урахуванням індексації з 01.03.2023 обмеження в частині індексації, включивши її в розрахунок в сумі 1500 грн, за рахунок зменшення на суму 3094,86 грн (4594,86 грн - 1500 грн = 3094,86 грн), що відповідає вимогам пункту 10 Постанови Уряду № 168, тому його поведінка в досліджуваній частині спірних правовідносин не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача.

Таким чином, суд вважає, що розмір пенсії з надбавками згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 04.05.2023 №172550004648 правомірно обчислений відповідачем в сумі 26090,92 грн, включно з індексацією в сумі 1500 грн.

Суд також вважає помилковими доводи позивача про те, що сума його пенсії має становити 27918,98 грн, оскільки, як встановлено судом, означена сума складає основний розмір пенсії позивача від середнього заробітку, при цьому не включає підвищення інвалідам війни 2 групи в сумі 837,20 грн, цільову допомогу інвалідам війни 2 групи в сумі 50,00 грн, додаткову пенсію інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС в сумі 379,60 грн, а також не враховує обмеження максимальної суми індексації 1500 грн відповідно до п. 10 Постанови № 168.

Разом з тим, суд встановив, що обчисливши розмір пенсії позивача з надбавками в сумі 26090,92 грн, орган Пенсійного фонду нараховану суму пенсії в спірному періоді обмежив максимальним розміром, у зв'язку з чим пенсія позивачу виплачується в сумі 20930,00 грн.

Оцінюючи доводи відповідача про законність вказаного обмеження, відповідно до положень статті 67 Закон № 796-XII, а також Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік”, суд виходить з такого.

Згідно з ч. 3 ст. 67 Закону №796-XII (в редакції Закону №107-VI від 28.12.2007) максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказана норма внесена до Закону №796-XII підпунктом 17 пункту 28 розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 28 розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”.

Відповідно до пункту 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, вищенаведену зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008.

Водночас, в редакції Законів України № 3668-VI від 08.07.2011 та № 1774-VIII від 06.12.2016, частина третя статті 67 Закону №796-XII має наступний зміст: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Як встановлено судом з матеріалів справи, внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 (у зв'язку із необхідністю проведення індексації пенсії згідно з Постановою №168) її розмір перевищив максимальний (20930 грн) та становив 26090,92 грн.

При цьому, як на момент такого перерахунку, так і на момент виникнення спірних правовідносин (17.05.2023) зазначені положення Закону України № 3668-VI від 08.07.2011, а також частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ неконституційними не визнавалися, були чинними, а тому підлягали застосуванню.

Проте, Рішенням Конституційного Суду України №2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 припис статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно зі статтею 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом № 3668-VI з урахуванням рішення Конституційного Суду України №2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 дозволяє стверджувати, що у Законі №796-XII відсутня частина третя статті 67.

Щодо застосування рішення Конституційного Суду України №2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 до правовідносин у цій судовій справі, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Конституційний Суд України у межах розгляду справи №3-123/2023(229/23), в рішенні №2-р(ІІ)/2024 дійшов висновку, що припис статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII зі змінами та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII зі змінами визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним).

У пункті 2 резолютивної частини вказаного рішення зазначено, що означені приписи Закону №3668-VI та Закону № 796-XII втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення.

За приписами частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Позиція Верховного Суду щодо застосування цієї норми Конституції України, сформована, зокрема, у постановах від 09.11.2018 у справі № 747/1151/16-а, від 27.11.2018 у справі № 537/2348/16-а, від 11.12.2018 у справі № 826/7385/16, від 22.01.2019 у справі № 826/562/16, від 25.04.2019 у справі № 826/3169/16, від 31.07.2019 у справі № 826/3432/16, від 30.03.2021 у справі № 620/614/20, від 25.11.2021 у справі № 200/941/20-а та від 27.09.2023 у справі №260/1656/22.

Рішення Конституційного Суду України мають лише пряму (перспективну) дію в часі (змінюючи замість законодавця закон (законодавче регулювання)) і поширюються на суспільні відносини, що виникли після набрання ним чинності, гарантуючи, при цьому, конституційний принцип розподілу державної влади, а також стабільність суспільно-управлінських відносин в Україні. При цьому визначені темпоральні межі чинності положень нормативно-правового акта, що визнаний неконституційним, забезпечує неможливість настання непередбачуваних наслідків, зокрема, для правової та бюджетної системи, а також суб'єкта (позивач або відповідач), на користь якого винесено судове рішення.

Отже, правова позиція Конституційного Суду України щодо неконституційності приписів статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII зі змінами, та першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII зі змінами має пряму дію у часі і може бути застосована до правовідносин, що виникли або принаймні тривали після ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, тобто з 21.03.2024.

З огляду на викладене, у спірний період з 17.05.2023 по 20.03.2024 положення статті 2 Закону №3668-VI, що поширює свою дію на Закон №796-XII, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796-XII, які встановлювали обмеження пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, були чинними, а тому підлягали обов'язковому застосуванню відповідачем.

Враховуюче викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, керуючись положеннями вказаних законів і обмежуючи розмір пенсійної виплати позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, у період з 17.05.2023 по 20.03.2024 діяв правомірно, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Водночас, враховуючи висновки Конституційного Суду України, викладені у Рішенні №2-р(II)/2024, з 21.03.2024 правові підстави обмежувати пенсію позивача максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) у відповідача відсутні.

Такий правовий підхід застосовано Верховним Судом в постанові від 04.07.2024 у справі № 580/7744/23 і суд його враховує при вирішенні цієї адміністративної справи.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин, позов слід задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 21.03.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням її індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром, починаючи з 21.03.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 10 липня 2024 року.

Суддя Н.О. Дорошенко