Провадження № 3/235/2882/24
Справа № 235/5009/24
11 липня 2024 року місто Покровськ
Суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Карабан І.І., які надійшли з Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Слов'янка Синельніківського району Дніпропетровської області, громадянки України, ПП, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1
- за ч.4 ст.156 КУпАП, -
До Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з Покровського РУП ГУНП в Донецькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.156 КУпАП.
В протоколі серії ВАД № 218657, що складений ДОП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області Назарко Ю.Ю. 24 червня 2024 року зазначено, що 08 червня 2024 року о 09.40 годині, за адресою: АДРЕСА_2 , у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП « ОСОБА_1 » здійснювала продаж алкогольними напоями на території Покровського району Донецької області, яка заборонена законом, а саме пиво «Львівське світле», об'ємом 2,35 л, вміст спирту 4,3% проміле, за ціною 160 гривень громадянину ОСОБА_2 , чим порушила ст.8 п.13 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», від 12 травня 2015 року № 389-VIII, п.3 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях» від 29 грудня 2021 р. № 1457, ч.1 Розпорядження голови облдержадміністрації начальника обласної військової адміністрації ОСОБА_3 «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного етану на території Донецької області» від 11 серпня 2022 року № 365/5-22, ч.1 Розпорядження міського голови Покровської міської ради від 25 лютого 2022 року №116рг, повторно протягом року, чим вчинила правопорушення ч.4 ст.156 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання, що призначено на 09 годину 00 хвилин 11 липня 2024 року, не з'явилась. Про місце та час розгляду справи сповіщена своєчасно, що підтверджується судовою повісткою зміст якої переданий за телефоном, що зазначений в її письмових поясненнях, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Враховуючи вищезазначене, а також приписи ст.268 КУпАП, яка не містить заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, суддя приходить до висновку про можливість проведення розгляду адміністративної справи за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступних висновків.
За змістом ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Диспозиція ч.4 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку. Торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.
Вказана норма права є бланкетною, що відповідно вимагає зазначення при викладені суті правопорушення положення спеціального закону, який встановлює території, що заборонені законом для продажу зокрема алкогольних напоїв.
Особою, що склала протокол, при викладені суті правопорушення, зазначено, що ОСОБА_1 порушила п. 13 ст.8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», від 12 травня 2015 року № 389-VIII, п.3 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях» від 29 грудня 2021 р. № 1457, п.1 п.п.1 Розпорядження голови облдержадміністрації начальника обласної військової адміністрації від 11 серпня 2022 року № 365/5-22, п.1 Наказу командира оперативно-тактичного угруповування «Донецьк» № 73 від 15 березня 2023 року, п.1 Розпорядження міського голови Покровської міської ради (без зазначення реквізитів цього розпорядження).
Також в протоколі зазначено, що ФОП « ОСОБА_1 » здійснювала продаж алкогольними напоями, а саме пиво «Львівське світле», об'ємом 2,35 л, вміст спирту 4,3% проміле, за ціною 160 гривень громадянину ОСОБА_2 .
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Крім вищезазначеного протоколу, як докази правопорушення, до протоколу додані:
- пояснення ОСОБА_2 , який вказав, що придбав в магазині пляшку пива «Львівське світле» , об'ємом 2,35 л, вміст спирту 4,3% проміле, за ціною 160 гривень;
- протоколом огляду та вилучення речей від 08 червня 2024 року, відповідно до якого ДОП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області Батраком Д.С. проведено огляд алкогольних напоїв, які надав ОСОБА_2 , а саме оглянуто: пляшку пива «Львівське світле», об'ємом 2,35 л, вміст спирту 4,3% проміле, яка у ОСОБА_2 не вилучалися.
- пояснення ОСОБА_1 , яка вказала, що алкогольними напоями в магазині не торгує, а наявні в приміщенні алкогольні напої придбала для власного споживання;
- протокол огляду та вилучення алкогольних напоїв від 08 червня 2024 року, а саме оглянуто: пиво «Туборг», об'ємом 0,5 л - 24 м/б, пиво «Львівське», об'ємом 2,35 л - 17 пляшок; горілка «Старольвівська», об'ємом 0,5 л - 14 пляшок. Додатком до протоколу є фото таблиця. Алкогольні напої передані зберіганні до Покровського РУП ГУНП в Донецькій області (квитанція №521);
- пояснення ОСОБА_4 , яка працює продавцем в магазині «Бджілка», яка вказала, що у вказаному магазині здійснюється продаж продуктами харчування, безалкогольними напоями та тютюновими виробами. 08 червня 2024 року вона жодних алкогольних напоїв не продавала, про походження алкогольних напоїв, що були виявлені співробітниками поліції в приміщенні магазину їй нічого не відомо;
- копія постанови судді Красноармійського міськрайонного суду донецької області від 28 вересня 2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за правопорушення, передбачене ч.3 ст.156 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ч.2 цієї ж статті обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.156 КУпАП полягає у торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, тобто торгівля означеними виробами особами, які не мають право здійснювати таку торгівлю, а також торгівля такими виробами на територіях заборонених законом.
Тобто обов'язковими ознаками об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4ст.156 КУпАП є: торгівля алкогольними напоями; наявність факту такої торгівлі; отримання виручки від продажу предметів торгівлі.
Протокол про адміністративне правопорушення, який є не тільки доказом в розумінні ст.251 КУпАП, а і є документом, що містить обставини правопорушення, суть правопорушення, і направляється на розгляду до органу або посадової особи, уповноваженої на розгляд справи, тобто по суті є актом обвинувачення.
При цьому, нормами КУпАП не передбачено компетенцію суду щодо зміни суті правопорушення, його редагування, збору доказів, тощо. Такі дії порушили би принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Проаналізувавши докази по справі, а саме протокол та долучені до нього матеріали, приходжу до висновку, що вказані докази в свої сукупності не доводять, що «ФОП ОСОБА_1 » здійснювала торгівлю алкогольними напоями, а лише доводять факт перебування алкогольних напоїв в приміщення магазину.
Відсутні відомості, що «ФОП ОСОБА_1 » отримала прибуток від передачі ОСОБА_2 пляшки пива. Жодні грошові кошти, отримані саме від продажу пива або інших алкогольних напоїв не вилучалися в магазині.
Отже, вважаю, що надані докази не доводять поза розумним сумнівом, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.4 ст.156 КУпАП України.
Відповідно до ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст.156 , 247, 251, 283 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.4 ст.156 КУпАП, закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 08 червня 2024 року алкогольні напої, а саме: пиво «Туборг», об'ємом 0,5 л - 24 м/б, пиво «Львівське», об'ємом 2,35 л - 17 пляшок; горілка «Старольвівська», об'ємом 0,5 л - 14 пляшок, що перебувають на зберіганні в Покровському РУП ГУНП в Донецькій області (квитанція №521) - повернути їх володільцю.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя І.І. Карабан