Справа № №235/4417/24
Провадження № 3/235/2570/24
11 липня 2024 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді: Данилів С.В.
за участю секретаря судового засідання: Яворської В.В.,
учасника дорожнього руху ОСОБА_1 та його захисника Лещенко О.Д. (в режимі відеоконференції),
потерпілого ОСОБА_2 та його захисника Очеретько Є.О.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду № 5 м. Покровська матеріали, які надійшли від Покровського РУП ГУ НП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-4, ст.124 КУпАП,
встановив:
06.06.2024 до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області надійшов матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП.
Адвокатом Білашенка І.А - ОСОБА_3 було заявлено клопотання про повернення матеріалів на дооформлення, у зв'язку із порушенням працівниками поліції Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11. 2015 №1395 щодо належного оформлення схеми місця дорожньо-транспортної пригоди.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисника Лещенко О.Д. підтримали зазначене клопотання, просили задовольнити.
Потерпілий ОСОБА_2 та його захисника Очеретько Є.О. заперечили щодо даного клопотання, як таке що є передчасним.
Суд, вислухавши думку учасників, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Положеннями статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з приписами п.2 ч.1 статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, між іншим, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Судом встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що 02.06.2024 о 10 год. 30 хв. в м. Покровськ, по вулиці Добропільська, біля АЗС «24/7», водій транспортного засобу ВАЗ-21068, д.н.з. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 при зміні напрямку руху, не переконавшись в безпечності маневру, скоїв зіткнення з транспортним засобом ВАЗ-211540, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався у попутному напрямку. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження, потерпілих немає.
Схема місця ДТП є доказом, який засвідчує факт обставин ДТП, що дає можливість зробити висновок про неправомірність дій, за які передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до п.4 розділу 9 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 №1395, на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються, крім іншого, такі об'єкти:
1) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
2) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та
об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
3) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
4) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
5) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного
регулювання дорожнього руху.
Всупереч зазначеним вимогам Інструкції, у схемі місця ДТП, яка сталася 02.06.2024 року об 10 год 30 хв у м.Покровськ на вул.Допропільська (напроти АЗС “24/7”), долученій до протоколу про адміністративне правопорушення, не зазначено інформації стосовно:
-транспортних засобів, причетних до ДТП, координатів їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
-інших слідів та предметів, що стосуються пригоди;
-координатів місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
-ширини проїжджої частини разом з роздільними смугами;
-розташування дорожніх знаків.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вона не може бути розглянута судом, оскільки складена схема місця дорожньо-транспортної пригоди не відповідає вимогам Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 №1395.
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. № 14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.251, 256, 276,278 КУпАП, суддя -
Клопотання адвокатом Білашенка І.А - ОСОБА_3 про повернення матеріалів на дооформлення задовольнити.
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-4, ст.124 КУпАП повернути до Покровського РУП ГУ НП в Донецькій області для належного оформлення.
Адміністративний матеріал, після належного оформлення, направити до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області до 16 липня 2024 року для розгляду судом.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя : С.В. Данилів