Справа № 351/1161/24
Номер провадження №3/351/630/24
11 липня 2024 року м. Снятин
Суддя Снятинського районного суду Івано-Франківської області Посохов І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 1 (м. Снятин) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 15.06.2024 серія ВАД № 206691, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, яке полягало в тому, що він 15.06.2024 об 11:25 год. в м. Снятин по вул. Шевченка, 400, керуючи транспортним засобом марки «Ford Transit», д.н.з. НОМЕР_1 , перевозив 7 блоків сигарет, зокрема 5 блоків по 10 пачок сигарет «Marlboro» та 2 блоки по 10 пачок сигарет «Прима» без акцизних марок встановленого зразка.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причину неявки суд не повідомив.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діяннях винної особи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП докази оцінюються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до змісту ст. 278 КУпАП посадовою особою при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду, серед інших питань, вирішується питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
З диспозиції ч. 1 ст. 164-5 КУпАП вбачається, що відповідальність за вчинення вказаного правопорушення настає за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств-виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Отже, об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 , є зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, що не є тотожним із поняттям транспортування тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Водночас, КУпАП не передбачає відповідальності за зберігання або транспортування алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
До матеріалів справи працівниками поліції не додано жодного належного та допустимого доказу наявності підроблених чи фальсифікованих марок акцизного податку на тютюнових виробах, вилучених у ОСОБА_1 . Натомість зазначені тютюнові вироби взагалі не містять буд-яких марок акцизного податку, а тому в даному випадку відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, яке інкриміновано ОСОБА_1 .
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 164-5 КУпАП суб'єктом цього адміністративного правопорушення є посадові особи підприємств-виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Проте матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів того, що ОСОБА_1 є суб'єктом даного правопорушення, а саме посадовою особою підприємств-виробників, імпортерів і продавців таких товарів, що виключає його відповідальність за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Європейський суд неодноразово наголошував, що судочинство у національних судах повинно здійснюватись «згідно із законом».
У п. 44 рішення по справі «Володимир Поліщук та Світлана Поліщук проти України» від 30 вересня 2010 року Суд наголосив, що суди повинні забезпечувати дотримання матеріальних та процесуальних норм.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Отже, в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
З матеріалів справи вбачається, що доказами вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, є: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 206691 від 15.06.2024, протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 15.06.2024, квитанція про отримання на зберігання речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час складання адміністративного протоколу від 15.06.2024, згідно з якою отримано на зберігання речові докази: сигарети 50 пачок «Marlboro», 20 пачок «Прима», письмові пояснення ОСОБА_1 .
При цьому, інших доказів на доведення винуватості особи в інкримінованому їй правопорушенні суду не надано.
Надаючи оцінку протоколу про адміністративне правопорушення, складеному стосовно ОСОБА_1 та іншим письмовим доказам, наявним у матеріалах справи, суд звертає увагу на наступне.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є джерелом права в Україні кожному гарантовано право на справедливий суд.
Суд не може самостійно перебирати на себе «функції обвинувачення» і відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, винуватість особи має доводитися саме в суді, що вимагає «обережності дій суду» при вирішені питання про тягар доказування в такій категорії справ.
В такій ситуації протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом у даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому, повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніву у суду.
Наведені вище факти, у відповідності до статті 62 Конституції України, повинні тлумачитись судом на користь ОСОБА_1 і вони не дають змоги суду однозначно оцінити дії останнього, як такі, що містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Ретельно вивчивши матеріали справи, суд вважає, що дані про винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, у зв'язку з чим провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
За таких обставин, враховуючи той факт, що справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, суд вважає, що вилучені у нього 7 блоків цигарок, а саме: 50 пачок «Marlboro» та 20 пачок «Прима», підлягають поверненню ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 7, 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, 251, 252, 265, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження в справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Речові докази по справі: 7 блоків цигарок, а саме: 50 пачок «Marlboro» та 20 пачок «Прима», які вилучені відповідно до квитанції про отримання на зберігання речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час складання адміністративного протоколу від 15.06.2024 та передані на зберігання до Відділення поліції № 1 (м. Снятин) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області - повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Снятинський районний суд.
Суддя Іван ПОСОХОВ