Справа № 345/1302/23
09.07.2024 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Стефанів Т. В., розглянувши заяву Державної судової адміністрації України № 10-12698/24 від 14.06.2024 (вх. № 5723/24 від 24.06.2024) про виправлення помилки у виконавчому документі та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання у справі
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Калуської міської ради
про відшкодування моральної шкоди,
учасники справи в судове засідання не з'явилися,
У провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебувала справа № 345/1302/23 за позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради про відшкодування моральної шкоди.
Рішенням від 28.02.2024 суд частково задоволив позовні вимоги позивача; стягнув з Калуської міської ради на користь ОСОБА_1 5000 грн 00 к. моральної шкоди.
На виконання вищевказаного рішення 26.03.2024 суд видав накази.
24.06.2024 на адресу суду надійшла заява Державної судової адміністрації України № 10-12698/24 від 14.06.2024 (вх. № 5723/24) про виправлення помилки у виконавчому документі та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.
В обґрунтування заяви заявник посилається на невжиття відповідачем заходів щодо добровільного виконання рішення, а також на відсутність у органів Державного Казначейства можливості виконати рішення суду, у зв'язку тим, що Калуська міська рада не має відкритих рахунків в органах Державного Казначейства та просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2024 у справі № 345/1302/23, на виконання якого видано наказ від 26.03.2024 про стягнення з Калуської міської ради в дохід Державного бюджету України 268 грн 40 к. судового збору, шляхом стягнення з Виконавчого комітету Калуської міської ради в дохід держави судового збору у розмірі 268 грн 40 к. з відкритих у Казначействі рахунків Виконавчого комітету Калуської міської ради.
Ухвалою від 01.07.2024 суд призначив до розгляду вищезазначену заяву на 09.07.2024.
Суд належним чином повідомив усіх учасників справи про розгляд заяви.
Учасники справи в судове засідання не з'явилися (явка не визнавалася судом обов'язковою).
Статтею 326 ГПК України визначено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Частиною 1 ст. 327 ГПК України передбачено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 1-3, 7 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Таким чином, суд розцінює подану заяву Державної судової адміністрації України про виправлення помилки у виконавчому документі та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання як заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі.
Господарський суд зауважує, що необхідною та обов'язковою умовою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є факт існування обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим.
Як вбачається із матеріалів заяви, Калуське Управління Державної казначейської служби України Івано-Франківської області листом від 02.05.2024 № 05-15/373 повідомило, що Калуська міська рада не має відкритих рахунків в Калуському управлінні Державної казначейської служби України Івано-Франківської області, натомість Виконавчий комітет Калуської міської ради має відкриті рахунки в органі Казначейства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
За змістом ч. 1, 8 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч. 2 ст. 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Частиною 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України встановлено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: 1) за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників; 2) за бюджетними призначеннями, визначеними рішенням про бюджет Автономної Республіки Крим, - уповноважені юридичні особи (бюджетні установи), що забезпечують діяльність Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а також міністерства та інші органи влади Автономної Республіки Крим в особі їх керівників; 3) за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
З наведеного вбачається, що виконати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2024 у справі № 345/1302/23 об'єктивно неможливо, оскільки, як було встановлено раніше, у боржника Калуської міської ради відсутні відкриті рахунки в органах Казначейства або інших банківських установах, тому безумовне списання з них коштів за рішенням суду неможливе.
Крім того, суд враховує, що рішення суду по цій справі набрало законної сили ще 25.03.2024, проте з боку відповідача не було вжито жодних дій щодо добровільного виконання рішення суду, що суперечить конституційному принципу обов'язковості судових рішень.
В той же час, суд приймає до уваги, що без зміни порядку виконання рішення наказ не зможе бути виконаний органами Державної казначейської служби України, адже у спосіб, який встановлено у рішенні його виконати неможливо. Вказане в сукупності нівелює значення самого права звернення до суду як засобу захисту та забезпечення реального відновлення порушених прав та інтересів. При цьому суд вказує, що за даним судовим наказом кошти фактично будуть стягнуті із територіальної громади м. Калуша.
За таких обставин, враховуючи вищезазначене, а також беручи до уваги, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2024 у справі № 345/1302/23 боржником добровільно не виконано, а розпорядження Калуською міською радою коштами місцевого бюджету відбувається через Виконавчий комітет Калуської міської ради, діяльність якого спрямована на забезпечення виконання завдань, покладених на міську раду, як на орган місцевого самоврядування, та даний комітет обслуговується органом казначейства, а також враховуючи, що Калуська міська рада не має рахунків в органах державного казначейства, суд вважає за необхідне змінити порядок виконання рішення, шляхом стягнення з Калуської міської ради в дохід Державного бюджету України суми судового збору за рахунок місцевого бюджету з рахунку розпорядника бюджетних коштів місцевого бюджету Виконавчого комітету Калуської міської ради.
Як вбачається з матеріалів справи, строк пред'явлення вищезазначеного наказу до виконання з 26.03.2024 до 26.06.2024.
Судом встановлено, що даний наказ не міг бути пред'явлений стягувачем до виконання, у зв'язку з відсутністю у боржника Калуської міської ради відкритих рахунків в органах Казначейства.
Згідно з ч. 1 ст. 329 ГПК України, у разі пропуску строку для пред'явлення наказу, судового наказу до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження", стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне поновити строк для пред'явлення наказу до виконання.
Щодо визначення нового строку для пред'явлення наказу до виконання суд враховує приписи ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження".
Керуючись ст. 234, 235, 329, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву Державної судової адміністрації України № 10-12698/24 від 14.06.2024 (вх. № 5723/24 від 24.06.2024) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 345/1302/23 задоволити.
Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2024 у справі № 345/1302/23, на виконання якого видано наказ від 26.03.2024 про стягнення з Калуської міської ради в дохід Державного бюджету України 268 грн 40 к. судового збору та визначити його наступним чином: Стягнути з Калуської міської ради (вул. Івана Франка, буд. 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300; ідентифікаційний код: 33578261) в дохід Державного бюджету України 268 (двісті шістдесят вісім) грн 40 к. судового збору, шляхом стягнення грошових коштів з рахунків Виконавчого комітету Калуської міської ради (вул. Івана Франка, буд. 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300; ідентифікаційний код: 04054300).
Поновити Державній судовій адміністрації України строк для пред'явлення до виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області, виданого 26.03.2024 на виконання рішення від 28.02.2024 у справі № 345/1302/23 про стягнення з Калуської міської ради в дохід Державного бюджету України 268 грн 40 к. судового збору .
Визначити строк для пред'явлення наказу Господарського суду Івано-Франківської, виданого 26.03.2024 на виконання рішення від 28.02.2024 у справі № 345/1302/23 про стягнення з Калуської міської ради в дохід Державного бюджету України 268 грн 40 к. судового збору до виконання з 10.07.2024 по 10.10.2024.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду у визначені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України строк та порядку.
Ухвала підписана 10.07.2024.
Суддя Т. В. Стефанів