09 липня 2024 р. № 400/4077/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДПС у Чернівецькій області, вул. Героїв Майдану, 200А, м. Чернівці, Чернівецький район, Чернівецька область, 58013,
до відповідачаОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
простягнення податкового боргу у сумі 18922,55 грн,
01 травня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення з відповідача податкового боргу на загальну суму 18922,55 грн до місцевого бюджету.
Позов обґрунтовано позивачем тим, що у відповідача виник податковий борг на підставі податкових повідомлень-рішень (далі - ППР) з податку на нерухоме майно за 2019 і 2020 роки у розмірі 18458,38 грн, а також із земельного податку в розмірі 464,17 гривні. Зазначений податковий борг всупереч вимогам чинного законодавства відповідач не сплатив.
У відзиві на позовну заяву від 17.06.2024 відповідач заперечив проти позову і просив у їх задоволені відмовити. Відзив умотивовано тим, що позивач не надав доказів належного вручення відповідачу ППР і податкової вимоги на його податкову адресу, тому сума у розмірі 18922,55 грн не є податковим боргом, тобто не є узгодженою сумою грошового зобов'язання. Крім цього, позивач не навів у позовній заяві детальний розрахунок суми податку, зокрема, але не виключно, кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки та розмір пільги зі сплати податку.
Позивач у встановлений судом строк правом на подання відповіді на відзив не скористався.
02.05.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху та про надання позивачу десятиденного строку з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної шляхом подання до суду:
позовної заяви, оформленої відповідно до статей 160, 161 КАС України, із зазначенням у ній місця проживання відповідача згідно з даними Єдиного державного демографічного реєстру;
доказу надіслання відповідачу на адресу місця його знаходження згідно з даними Єдиного державного демографічного реєстру рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
15.05.2024 через канцелярію суду надійшла заява позивача про зміну предмета позову в частині зазначення у позовних вимогах адреси місця проживання відповідача згідно з даними Єдиного державного демографічного реєстру, до якої додав доказ надіслання позовної заяви відповідачу.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.06.2024 відповідач подав до суду заяву про розгляд справи за участю сторін, за результатами розгляду якої 09.07.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відмову в її задоволенні.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Відповідач з 30.10.208 проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується записами в його паспорті громадянина України, відповіддю на безкоштовний запит з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.06.2024 та відповіддю від 02.05.2024 № 574754 з Єдиного державного демографічного реєстру.
Очаківське управління Головного управління ДПС у Миколаївській області прийняло ППР щодо визначення відповідачу грошового зобов'язання за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:
від 22.05.2020 № 0076228-5306-1407 (форма «Ф») за 2019 рік на суму 8734,09 грн;
від 07.04.2021 № 0062987-2407-1407 (форма «Ф») за 2020 рік на суму 9885,24 гривні.
Крім цього, Головне управління ДПС у Чернівецькій області прийняло ППР щодо визначення відповідачу грошового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб:
від 12.09.2022 № 991457-2408-2401 (форма «Ф») за 2022 рік на суму 71,60 грн;
від 12.09.2022 № 991458-2408-2401 (форма «Ф») за 2022 рік на суму 149,29 грн;
від 28.06.2023 № 222545-2408-2401-UA73020030000022011 (форма «Ф») за 2023 рік на суму 71,60 грн;
від 28.06.2023 № 222546-2408-2401-UA73020030000022011 (форма «Ф») за 2023 рік на суму 171,68 гривні.
Позивач виставив відповідачу податкову вимогу від 09.11.2020 № 4196-13 (форма «Ф») на суму 8573,14 грн, яка була надіслана відповідачу на адресу: АДРЕСА_3 , та яку він не отримав, що підтверджується довідкою про причини повернення / досилання (ф. 20) до поштового відправлення № 5920002737205.
Загальний розмір податкового боргу відповідача на день звернення позивача до суду становив 18922,55 грн, що підтверджується розрахунком позивача від 12.04.2024 та витягом з інтегрованої картки платника.
З метою стягнення з відповідача відповідного податкового боргу позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 статті 38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 266.7.1 обчислення податку з об'єкта/об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (абзац другий підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України).
Водночас відповідно до абзацу першого пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Таким чином, розрахунок сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плата за землю здійснюється контролюючим органом, який направляє такий розрахунок разом із ППР про сплату суми податку платнику податку.
Згідно з абзацом першим пункту 31.1 статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Пунктом 57.2 статті 57 ПК України встановлено, що у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Відповідно до підпункту «а» підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно з абзацом першим пункту 287.5 статті 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 42.1 статті 42 ПК України встановлено, що податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).
Таким чином, надіслані контролюючим органом із порушенням вищенаведених правових норм не можуть вважатися надісланими (врученими) платнику податку, що відповідно, свідчить про неузгодженість грошового зобов'язання.
Суд встановив, що Очаківське управління Головного управління ДПС у Миколаївській області прийняло ППР щодо визначення відповідачу грошового зобов'язання за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:
від 22.05.2020 № 0076228-5306-1407 (форма «Ф») за 2019 рік на суму 8734,09 грн;
від 07.04.2021 № 0062987-2407-1407 (форма «Ф») за 2020 рік на суму 9885,24 гривні.
Поряд з цим, Головне управління ДПС у Чернівецькій області прийняло ППР щодо визначення відповідачу грошового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб:
від 12.09.2022 № 991457-2408-2401 (форма «Ф») за 2022 рік на суму 71,60 грн;
від 12.09.2022 № 991458-2408-2401 (форма «Ф») за 2022 рік на суму 149,29 грн;
від 28.06.2023 № 222545-2408-2401-UA73020030000022011 (форма «Ф») за 2023 рік на суму 71,60 грн;
від 28.06.2023 № 222546-2408-2401-UA73020030000022011 (форма «Ф») за 2023 рік на суму 171,68 гривні.
У підтвердження надіслання відповідачу вищезазначених ППР позивач додав до позовної заяви лише одну довідку у двох примірниках рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 5750604760196 та відповідного конверта.
У цих документах адресантом зазначено Очаківське управління ГУ ДПС у Миколаївській області, а адресою відповідача: вул. Короткова, 23, м. Очаків, Миколаївська область, 57508.
Натомість у них відсутні дані про дату надсилання та про вміст поштового відправлення.
Таким чином, на підставі рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 5750604760196 та відповідного конверта не можливо достовірно встановити, що цим поштовим відправленням Очаківське управління Головного управління ДПС у Миколаївській області надіслало відповідачу саме ППР від 22.05.2020 № 0076228-5306-1407 (форма «Ф») і від 07.04.2021 № 0062987-2407-1407 (форма «Ф»).
Водночас будь-яких доказів надіслання відповідачу ППР від 12.09.2022 № 991457-2408-2401 (форма «Ф»), від 12.09.2022 № 991458-2408-2401 (форма «Ф»), від 28.06.2023 № 222545-2408-2401-UA73020030000022011 (форма «Ф») та від 28.06.2023 № 222546-2408-2401-UA73020030000022011 (форма «Ф»), прийнятих Головним управління ДПС у Чернівецькій області, відповідач суду не надав.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на це, суд прийшов до висновку, що грошові зобов'язання, встановлені у вищенаведених ППР, є неузгодженими, оскільки позивач не надав суду належних, достовірних і достатніх доказів їх надіслання (отримання) відповідачем.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволені позову Головного управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200А, м. Чернівці, Чернівецький район, Чернівецька область, 58013; код ЄДРПОУ: 44057187) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу на загальну суму 18922 (Вісімнадцять тисяч дев'ятсот двадцять дві) гривні 55 копійок до місцевого бюджету - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 09 липня 2024 року