Рішення від 05.07.2024 по справі 380/29659/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2024 рокусправа № 380/29659/23

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить - визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області № 135050004539 від 09.02.2023 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.01.2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду Україна у Львівській області у складі начальника відділу Галини Гарайди, головних спеціалістів Тетяни Комар і Віри Стадник від 22.09.2023 № 135050004539, яким відмовлено заявнику ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, тобто з 23.11.2019 року, з врахуванням розмірів страхового стажу і розмірів заробітної плати, що зазначені у матеріалах його пенсійної справи, зокрема: у довідці про заробіток для обчислення пенсії від 25.12.2008р. б/н; у довідці про роботу № 376 від 19.09.2018р.; у довідці про заробітну плату № 1088 від 22.09.2017р.; у довідці про заробітну плату № 1089 від 22.09.2017р. і у його трудових книжках, за результатами чого провести виплату такої пенсії з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 22 листопада 2014 року йому виповнялося 55 років і в цей день він набув право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту «б» частини першої статті 13 Закону "України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, оскільки після досягнення 55 років стаж роботи значно перевищує 25 років, з них значно перевищує 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Відповідно до трудових книжок позивача, атестата, виданого Стрийським професійно-технічним училищем № 35, військового квитка, загальний страховий стаж роботи позивача станом на 22.11.2014 року складає 29 років 11 місяців і 28 днів. Загальний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 2, затвердженими постановами Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 року, Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року, Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року та №36 від 16.01.2003 року, на посадах електрозварника ручної зварки, газоелектрозварника, електрогазозварника, пресувальника-вулканізаторника, електрозварника на півавтоматичних машинах, що дає позивачу право на пенсію за віком на пільгових умовах, станом на 22.11.2014 року складає 28 років 8 днів і підтверджується відповідними записами у трудових книжках, атестатом, військовим квитком та довідками.

Зазначає, що при призначенні пенсії не враховано страховий стаж і заробітну плату, що зазначені в довідках, які є у матеріалах пенсійної справи, зокрема у: довідці про заробіток для обчислення пенсії № б/н від 25.12.2008р.; довідці про роботу №376 від 19.09.2018р.; довідці про заробітну плату №1089 від 22.09.2017р.; довідці про заробітну плату №1088 від 22.09.2017р.; довідці №8 від 19.11.2014р. Повідомив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2023 року, у адміністративній справі №380/22342/21 визнано протиправним неврахування Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області до страхового стажу і розмірів заробітної плати ОСОБА_1 відомостей що зазначені у довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи зазначені у довідках б/н від 25.12.2008. №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.04.2021, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянуто заяву позивача від 26.04.2021 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 та прийнято рішення №135050004539 від 22.09.2023 яким відмовлено заявнику у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати. Позивач не погоджується з рішенням Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області № 135050004539 від 09.02.2023 про перерахунок пенсії з 25.01.2023 та з рішенням відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду Україна у Львівській області у складі начальника відділу Галини Гарайди, головних спеціалістів Тетяни Комар і Віри Стадник від 22.09.2023 № 135050004539, якими відмовлено заявнику ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати, вважають ці рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 09.01.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 1795ел від 26.01.2024), у якому проти позову заперечив. В обґрунтування зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку з 23.11.2019 та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Пенсію призначено за принципом екстериторіальності в порядку “єдиної черги”, відповідно обчисленого страхового стажу, який становив - 26 років 10 місяців 07 днів. Стаж пораховано до 31.12.2019. Зазначив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду з 25.01.2023 зроблено перерахунок пенсії по стажу. Після проведеного перерахунку страховий стаж становить - 35 років 11 місяців 10 днів, стаж пораховано по 31.01.2022. Індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,35917. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0,48988. Заробіток обчислено по 31.01.2022 (за 184 місяців). Показник середньої зарплати для призначення пенсії складає 7763,17 (за 2017-2019 роки). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 3800,46 грн. (7763,17 * 0,48955). Розмір пенсії станом на 25.01.2023 становить 2300,00 грн., а саме:1365,01 грн. - розмір пенсії за віком (ст.27) (3800,46*0,35917);198,99 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (ст.28 ч.І абз 1) (1564 грн);135,00 грн.-індексація з 01.03.2022;394,00 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093 грн);207,00 грн. - доплата на індексації зарплати при повному стажі 30/35. З 01.03.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2760,00 грн., а саме: 1365,01 грн. - розмір пенсії за віком (ст.27) (3800,46*0,35917); 198,99 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (ст.28 ч.І абз 1) (1564 грн); 135,00 грн. - індексація з 01.03.2022; 100,00 грн. - індексація з 01.03.2023; 294,00 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093 грн); 460,00 грн. - доплата особам, яким не виповнилось 70 років; 207,00 грн. - доплата на індексації зарплати при повному стажі 30/35. Вказав, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 з питань роз'яснення судового рішення у справі № 380/22342/21 у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз'яснення змісту рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі № 380/22342/21 відмовлено повністю. При цьому, у мотивувальній частині ухвали від 13.03.2023 у справі №380/22342/21, Львівський окружний адміністративний суд зазначив про те, що предметом розгляду справи було зарахування до страхового стажу позивача визначених періодів роботи зазначених у довідках. Питанню заробітної плати у таких довідках оцінка судом не надавалася. Розмір пенсії за віком ОСОБА_1 обчислений відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і нормативно - правових актів України. Просив відмовити у задоволенні позову.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

З 23.11.2019 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ у Львівській області, як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2023 року, у адміністративній справі №380/22342/21 визнано протиправним неврахування Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області до страхового стажу і розмірів заробітної плати ОСОБА_1 відомостей що зазначені у довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи зазначені у довідках б/н від 25.12.2008. №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.04.2021, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Вказаним рішенням встановлено, зокрема таке:

З 01.09.1975 по 10.03.1977, 1 рік 6 місяців 10 днів, позивач навчався в середньому професійно-технічному училищі №35 м. Стрия за професією електрогазозварника (запис 31 в трудовій книжці).

З 02.09.1977 по 06.01.1978, 4 місяці 5 днів, працював слюсарем у котельному цеху виробничого підприємства “Львівенергоремонт” згідно з наказом №160-к від 01.09.1977 (запис №4 в трудовій книжці) і наказу №6-к від 16.01.1978.

З 19.06.1978 по 17.11.1978, 4 місяці 29 днів, працював повний робочий день електрозварником ручного зварювання по другому розряду в цеху теплової автоматики і вимірювання Львівського спеціалізованого підприємства “СПЕЦЕНЕРГОАВТОМАТИКА” згідно з наказом №107 від 20.06.1978 (запис №6 в трудовій книжці) і наказом №197 від 17.11.1978 (запис №7 в трудовій книжці), що також підтверджується довідками Публічного акціонерного товариства “ЗАХІДЕНЕРГОАВТОМАТИКА” №131 і №132 від 30 жовтня 2014 року, №133 від 03 листопада 2014 року, наказами Львівського спеціалізованого підприємства “СПЕЦЕНЕРГОАВТОМАТИКА” від 20 червня 1978 року №107, від 17 листопада 1978 року №197 і особистою карткою ОСОБА_1 (форма №Т-2) від 19 травня 1978 року.

З 19.11.1978 по 18.12.1980, 2 роки 1 місяць, служба у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується військовим квитком та записом №2 в дублікаті його трудової книжки.

З 24.02.1981 по 04.03.1981, 11 днів, працював стрільцем об'єднаного пожежного поїзда станції Стрий згідно з наказом №22-к від 24.02.1981 (запис №8 в трудовій книжці) і наказом №25-к від 02.03.1981 (запис №9 в трудовій книжці).

З 26.05.1981 по 04.09.1981, 3 місяці 9 днів, працював повний робочий день електрозварником ручного зварювання 3-го розряду на базі виробничо-технічного обслуговування і комплектації тресту “Львівнафтогазрозвідка” згідно з наказом №48-к від 26.05.1981 (запис №10 в трудовій книжці) і наказом №89-к від 08.09.1981 (запис №11 в трудовій книжці), що також підтверджується довідками Стрийської нафтогазорозвідувальної експедиції від 7 червня 2016 року № 9-24 і № 9-24/1.

З 01.10.1981 по 23.05.1983, 1 рік 7 місяців 23 дні, працював повний робочий день газоелектрозварником 3-го розряду в Стрийському АТП-31414 згідно наказу №319л/с від 30.09.1981 (запис №12 в трудовій книжці) і наказу №122л/с від 23.05.1983 (запис №13 в трудовій книжці), що також підтверджується архівною довідкою архівного відділу виконавчого комітету Стрийської міської ради від 03.06.2016, №115, наказами Стрийського автотранспортного підприємства №1414 №319л/с від 30 вересня 1981року, №122л/с від 23 травня 1983 року і особистою карткою ОСОБА_1 (форми №Т-2) від 30 вересня 1981 року.

З 27.07.1983 по 27.02,1984, 7 місяців 1 день, працював повний робочий день газоелектрозварником третього розряду в Прикарпатському будівельно-монтажному управлінні Укркурортрембуду згідно наказу №48к від 25.07.1983 (запис №14 в трудовій книжці) і наказу №13-к від 27.02.1984 (запис №15 в трудовій книжці).

З 17.05.1984 по 10.01.1985, 7 місяців 24 дні, працював повний робочий день газоелектрозварником 4-го розряду на Стрийському склозаводі згідно розпорядження №123 від 17.05.1984 (запис №16 в трудовій книжці) і розпорядження №5 від 15.01.1985 (запис №17 в трудовій книжці), що також підтверджується архівною довідкою архівного відділу виконавчого комітету Стрийської міської ради від 03.06.2016 року №116, наказами (розпорядженнями) Стрийського склозаводу №123 від 17.05.84, №5 від 15.01.1985 і особистою карткою ОСОБА_1 (форми № Т-2) від 17 травня 1984 року.

З 11.02.1985 по 14.03.1985, 1 місяць 4 дні, працював повний робочий день електрогазозварником 4-го розряду в Стрийському міжгосподарському тепличному комбінаті згідно наказу №11 від 11.02.1985 (запис №18 в трудовій книжці) і наказу №23 від 14.03.1985 (запис №19 в трудовій книжці).

З 01.04.1985 по 15.04.1985, 15 днів, працював повний робочий день електрогазозварником 4-го розряду у водогрязелікарні курорту Моршин Прикарпатської територіальної Ради з управління курортами профспілок згідно з наказом №23 від 01.04.1985 (запис №20 в трудовій книжці) і наказу №34 від 04.05.1985 (запис №21 в трудовій книжці).

З 21.06.1985 по 31.07.1985, 1 місяць 11 днів, працював стрільцем команди №39 з охорони Львівської залізниці згідно наказу №64к від 19.06.1985 (запис №22 в трудовій книжці) і наказу №78к від 01.08.1985 (запис №23 в трудовій книжці).

З 12.08.1985 по 14.01.1986, тобто 5 місяців 3 дні, працював повний робочий день на ДП “Стрийський ВРЗ” у вагоноскладальному цеху і виконував електрозварювальні роботи під час ремонту вантажних вагонів в шкідливих умовах праці за професією, посадою електрозварник ручної електродугової зварки згідно наказу №643 від 11.08.1985 (запис №24 в трудовій книжці) і наказу №5 від 14.01.1986 (запис №25 в трудовій книжці), що також підтверджується довідками Державного підприємства “Стрийський вагоноремонтний завод” від 11.11.2014 №24к-9/231 і №24к-9/232.

З 03.02.1986 по 20.03.1987, 1 рік 1 місяць 18 днів, працював повний робочий день на Стрийському виробництві гумового взуття Львівського заводу гумових технічних виробів і за період з 03.02.1986 по 02.04.1986, з 03.04.1986 по 20.03.1987 виконував роботу пресувальника-вулканізаторника в цеху гумового взуття та роботу слюсара по мийці пресформ на дільниці гумового взуття згідно наказу №8 від 03.02.1986 (запис №26 в трудовій книжці), наказу №11 від 03.04.1986 (запис №27 в трудовій книжці), наказу №10 від 20.03.1987 (запис №28 в трудовій книжці), що також підтверджується довідками Відкритого акціонерного товариства “Стрийський завод гумових виробів” №140 і №141 від 09.11.2014.

З 23.12.1987 по 02.03.1988, 2 місяці 10 днів, працював слюсарем ремонтником 4-го розряду на Стрийському заводі хромових шкір згідно наказу №67 від 23.12.1987 (запис №29 в трудовій книжці) і наказом №15 від 02.03.1987 (запис №30 в трудовій книжці).

З 06.09.1988 по 14.11.1988, 2 місяці 9 днів, працював повний робочий день на ДП “Стрийський ВРЗ” в цеху підготовки вагонів і виконував електрозварювальні роботи під час ремонту вантажних вагонів в шкідливих умовах праці за професією, посадою електрозварник на напівавтоматичних машинах, зайнятий зварюванням у середовищі вуглекислого газу згідно знаказом №540 від 17.08.1988 (запис №31 в трудовій книжці) і наказу №87 від 30.11.1988 (запис №32 в трудовій книжці), що також підтверджується довідками Державного підприємства “Стрийський вагоноремонтний завод” від 11.11.2014 №24к-9/232 і №24к-9/233.

З 14.08.1989 по 29.01.2003, 13 років 5 місяців 16 днів, працював повний робочий день в Стрийському райсількомунгоспі, який 23.08.1996 був перейменований на АТЗТ “Райсількомунгосп”, а 19.12.2003 на ТзОВ "Стрийсільрембуд" згідно наказу №89-к від 14.08.1989 (запис №5 в дублікаті трудової книжки), наказу №89-к від 14.08.1989 (запис №5 в дублікаті трудової книжки), наказу №104-к від 24.09.1989 (запис №6 в дублікаті трудової книжки), розпорядження Стрийської РДА №486 від 23.08.1996 (запис №7 в дублікаті трудової книжки), наказу № 8-к від 29.01.2003 (запис №8 в дублікаті трудової книжки), розпорядження голови Стрийської РДА від 19.12.2003 (запис №9 в дублікаті трудової книжки), що також підтверджується довідкою форми ОК-5 від 26.01.2021 про застраховану особу - ОСОБА_1 .

З 03.02.2003 по 25.12.2008, 5 років 10 місяців 23 дні, ОСОБА_1 працював повний робочий день протягом повного робочого тижня у ЗАТ Виробничо-будівельній фірмі “АБО” на посаді електрозварника ручного дугового зварювання 5-го розряду по вахтовому методу роботи в місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі, згідно наказу №15-к від 03.02.2008 (запис №10 в дублікаті трудової книжки), наказу №95-к від 25.12.1989 (запис №11 в дублікаті трудової книжки), що також підтверджується довідками ЗАТ Виробничо-будівельної фірмі “АБО” від 25.12.2008 б/н про заробітну плату для нарахування пенсії, за вихідним №72 від 25.12.2008 про стаж роботи, копії яких є у матеріалах справи, та довідкою ЗАТ Виробничо-будівельної фірмі “АБО” за вихідним №215 від 01.11.2017.

З 04.05.2009 по 27.01.2010, 9 місяців, працював повний робочий день у Приватному підприємстві “Стрийтеплиця” згідно з наказом №15-к від 04.05.2009 (запис №12 в дублікаті трудової книжки), наказом №3-к від 27.01.2010 (запис №13 в дублікаті трудової книжки), що також підтверджується довідкою форми ОК-5 від 26.01.2021 про застраховану особу - ОСОБА_1 .

З 25.11.2014 по 31.01.2015, 2 місяці 16 днів, працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Стрийтеплиця”, що підтверджується довідкою форми ОК-5 від 26.01.2021 про застраховану особу - ОСОБА_1 .

З 02.02.2015 по 28.02.2015, 1 місяць, він працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Стрийтеплиця”, що підтверджується довідкою форми ОК-5 від 26.01.2021 про застраховану особу - ОСОБА_1 .

З 16.03.2015 по 26.06.2015, 4 місяці, працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Стрийтеплиця”, що підтверджується довідкою форми ОК-5 від 26.01.2021 про застраховану особу - ОСОБА_1 .

З 21.08.2015 по 28.08.2017, 2 роки 8 днів, ОСОБА_1 працював електрогазозварником згідно наказу №145-К-1 від 21.08.2015 і наказу №127-К від 28.08.2017 в ЗАТ “ПРОМСПЕЦСТРОЙ”, розміщеному за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками Закритого акціонерного товариства “ПРОМСПЕЦСТРОЙ” вих. №376 від 19 вересня 2018 року, вих. №1088 від 22 вересня 2018 року, вих. №1089 від 22 вересня 2018 р. та архівною довідкою муніципального архіву адміністрації м. Новий Уренгой від 14.09.2021 №12/04/02/4661.

З 09.10.2018 по 06.11.2018, 1 місяць 2 дні, працював у Приватному підприємстві “Анміра” зварником згідно наказу №25-К від 08.10.2018 (запис №14 в дублікаті трудової книжки), наказу №48-К від 06.11.2018 (запис №15 в дублікаті трудової книжки), що також підтверджується довідкою форми ОК-5 від 26.01.2021 про застраховану особу - ОСОБА_1 .

З 10.12.2018 ОСОБА_1 працює електрозварником ручного зварювання 6-го розряду в цеху ЦФО Приватного акціонерного товариства “Галенергобудпром” згідно наказу №647/к від 07.12.2018 (запис №16 в дублікаті трудової книжки), що також підтверджується довідкою форми ОК-5 від 26.01.2021 про застраховану особу - ОСОБА_1 .

31.01.2020 ГУПФУ у Львівській області прийняло рішення №135050004539 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виходячи із тривалості стажу 26 років 10 місяців 07 днів.

Після ознайомлення із матеріалами пенсійної справи позивач дізнався, що при призначенні йому пенсії не було враховано його страховий стаж і заробітну плату, що зазначені в довідках, які є у матеріалах його пенсійної справи, зокрема, у:

- довідці про заробіток для обчислення пенсії б/н від 25.12.2008;

- довідці про роботу №376 від 19.09.2018;

- довідці про заробітну плату №1089 від 22.09.2017;

- довідці про заробітну плату №1088 від 22.09.2017;

- довідці №8 від 19.11.2014.

Позивач звернувся до ГУПФУ у Львівській області із заявою в якій просив провести перерахунок його пенсії за віком з врахуванням розмірів його страхового стажу і розмірів його заробітної плати, що зазначені у матеріалах його пенсійної справи, зокрема, у довідці про заробіток для обчислення пенсії б/н від 25.12.2008 /арк.спр.15/, у довідці про роботу №376 від 19.09.2018, у довідці про заробітну плату №1089 від 22.09.2017, у довідці про заробітну плату №1088 від 22.09.2017, у довідці №8 від 19.11.2014 і у його трудовій книжці (дублікаті трудової книжки).

Листом від 27.05.2021 відповідач повідомив позивача, що зарахування до страхового стажу періодів роботи та врахування заробітної плати у Російській Федерації з 01.01.2004 здійснюється за умови підтвердження сплати страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Зазначено, що у матеріалах пенсійної справи наявні довідки видані установами російської федерації:

- від 25.12.2008 №б/н, видана ПСФ "АБО" про заробітну плату за період з лютого 2003 року по грудень 2008 року, в якій зазначено що на всі виплати нараховані страхові внески;

- від 19.09.2018 №376, видана ЗАТ "Промспецстрой" про період роботи з 21.08.2015 по 28.08.2017, інформація про сплату внесків у довідці відсутня;

- від 22.09.2017 №1088 та від 22.09.2017 №1089 видані ЗАТ "Промспецстрой" про заробітну плату з серпня 2015 року по серпень 2017 року, де зазначено, що на всю заробітну плату нараховувалось 22% у Федеральний бюджет Пенсійного фонду РФ.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі №380/22342/21 прийнято рішення від 22.09.2023 № 135050004539.

У рішенні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначено таке: «Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі №380/22342/21 02.02.2023 зараховано ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи» зазначені у довідках: б/н від 25.12.2008, № 376 від 19.09.2018, № 1088 від 22.09.2017, № 1089 від 22.09.2017.

28.02.2023 до Львівського окружного адміністративного суду подано заяву щодо роз'яснення рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі № 380/22342/21 відповідно до статті 254 КАС України, оскільки суд першої інстанції зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи, зазначені у довідках: б/н під 25.12.2008. №376 під 19.09.2018. № 1088 від 22.09.2017, № 1089 від 22.09.2017.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 з питань роз'яснення судового рішення у справі № 380/22342/21 у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз'яснення змісту рішення Львівського окружного адміністративного сулу під 05.10.2022 у справі № 380/22342/21 відмовлено повністю.

Крім цього, суд у мотивувальній частині своєї ухвали від 13.03.2023 у справі №380/22342/21 акцентував увагу на те, що предметом розгляду справи було зарахування до страхового стажу позивача визначених періодів роботи, зазначених у довідках. Питанню заробітної плати зазначеної у цих довідках оцінка судом не надавалася.

Враховуючи викладене, відмовлено заявнику в проведені перерахунку пенсії, з врахуванням заробітної плати», визначено у вищевказаних довідках.

Позивач не погоджується з рішенням Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області № 135050004539 від 09.02.2023 про перерахунок пенсії з 25.01.2023 року та з рішенням відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду Україна у Львівській області у складі начальника відділу Галини Гарайди, головних спеціалістів Тетяни Комар і Віри Стадник від 22.09.2023 № 135050004539, якими відмовлено заявнику ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати, відтак звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV).

За змістом частин першої, другої статті 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

За визначеннями, наведеними у статті 1 вказаного Закону: страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частинами 1-3 ст. 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із абз. 1-2 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Водночас статтею 4 Закону №1058-IV визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України та складається поряд з національним законодавством, із міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює міжнародне співробітництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами України з питань, що належать до його компетенції (підпункт 13 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23 липня 2014 року).

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 6 Угоди між Урядом України і Урядом російської федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та росії, які працюють за межами кордонів своїх країн (дата підписання: 14 січня 1993 року) (була чинна станом на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

При цьому згідно зі статтею 7 цієї Угоди питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.

Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - також Угода), яка була чинною на момент звернення позивача за призначенням пенсії, поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (стаття 5).

Згідно з ч. 2 ст. 6 Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.

При цьому необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 01 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації (стаття 11 Угоди від 13 березня 1992 року), а Держави-учасниці Співдружності, у свою чергу, беруть на себе зобов'язання інформувати одна одну про діюче в їхніх державах пенсійне законодавство, наступні його зміни, а також вживати необхідних заходів щодо встановлення обставин, які мають вирішальне значення для визначення права на пенсію та її розміру (стаття 10 Угоди від 13 березня 1992 року).

Суд зазначає, що Угодою встановлено правила обчислення розміру пенсій.

Згідно із ч. 3 ст. 6 цієї Угоди обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Зазначеною Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, і відповідно, заробіток за такий період також підлягає включенню при обчисленні пенсії.

Рішенням Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав №01-1/2-07 від 26.03.2008 визначено, що норма пункту 3 статті 6 Угоди від 13 березня 1992 року встановлює правило, згідно з яким розмір пенсії визначається із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу, і застосовується при первинному призначенні пенсії в державах-учасницях Угоди.

Отже, наведені положення зазначених вище Угод передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, враховується при встановленні права на пенсію і її обчисленні. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалася трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться за законодавством держави, на території якого вони проживають. При цьому обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі №380/22342/21 визнано протиправним неврахування Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області до страхового стажу і розмірів заробітної плати ОСОБА_1 відомостей що зазначені у довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до страхового стажу періоди роботи зазначені у довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.04.2021, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тож з огляду на те, що періоди роботи періоди роботи зазначені у довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017 зараховуються до страхового стажу позивача та дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, то, відповідно, і обчислення пенсії має проводитися із заробітку (доходу) за такі періоди роботи.

Розміри доходу позивача у вказані періоди зазначені у відповідних довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017, які були подані позивачем відповідачу при зверненні з заявою про призначення пенсії від 23.01.2020.

Відтак позивачем подані документи, необхідні для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди роботи зазначені у довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017.

Відтак, бездіяльність відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачу, враховуючи заробітну плату за вказаний період є протиправною.

Щодо дня, з якого позивачу належить здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди роботи зазначені у довідках б/н від 25.12.2008, №376 від 19.09.2018, №1088 від 22.09.2017, №1089 від 22.09.2017, суд зазначає таке.

Згідно з п. а ч. 1 ст. 83 Закону № 1788-XII пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку.

Судом встановлено, що 22.11.2019 позивачу виповнилося 60 років.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 23.01.2020 (протягом тримісячного строку з дня досягнення пенсійного віку), що не заперечується відповідачем, то перерахунок пенсії слід здійснити саме з 23.11.2019.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” № 3477-IV від 23.02.2006 суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень вказаної Конвенції.

У рішенні від 31.07.2003 у справі “Дорани проти Ірландії” Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття “ефективний засіб” передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Салах Шейх проти Нідерландів”, ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи “Каіч та інші проти Хорватії” (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

На підставі аналізу наведених вище норм суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області № 135050004539 від 09.02.2023 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.01.2023 року; визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22.09.2023 № 135050004539; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, з 23.11.2019 року, з врахуванням розмірів страхового стажу і розмірів заробітної плати, що зазначені у матеріалах його пенсійної справи, а також у довідці про заробіток для обчислення пенсії від 25.12.2008р. б/н, у довідці про роботу № 376 від 19.09.2018р., у довідці про заробітну плату № 1088 від 22.09.2017р., у довідці про заробітну плату № 1089 від 22.09.2017р. і у трудових книжках ОСОБА_1 , та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір, сплачений ним при зверненні до суду з цим позовом.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-

ухвалив:

1. Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10,м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н,79016 ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області № 135050004539 від 09.02.2023 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.01.2023 року;

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22.09.2023 № 135050004539.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, з 23.11.2019 року, з врахуванням розмірів страхового стажу і розмірів заробітної плати, що зазначені у матеріалах його пенсійної справи, а також у довідці про заробіток для обчислення пенсії від 25.12.2008р. б/н, у довідці про роботу № 376 від 19.09.2018р., у довідці про заробітну плату № 1088 від 22.09.2017р., у довідці про заробітну плату № 1089 від 22.09.2017р. і у трудових книжках ОСОБА_1 , та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГрень Наталія Михайлівна