Рішення від 10.07.2024 по справі 340/4289/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2024 року справа № 340/4289/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 64% до 59% грошового забезпечення.

Водночас просить суд зобов'язати відповідача перерахувати пенсію за період з 27 березня 2024 року і виплатити додаткові кошти.

У позовній заяві зазначає, що після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ встановили пенсію у розмірі 64% грошового забезпечення, до яких входить 5%, як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія).

Вважає, що зміни до законодавства стосовно розміру пенсійного забезпечення військовослужбовців (після звільнення зі служби) не поширюються на правовідносини, які припинились до набрання ними чинності.

Управління заперечило щодо задоволення позову, надіславши відзив на нього (а.с.23-26).

Пояснило, що ОСОБА_1 з березня 2024 року по даний час пенсію виплачують у розмірі 59% грошового забезпечення.

Зазначає, що після набуття права на пенсію законодавство зазнало змін в частині збільшення розміру пенсії на 5%, як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія).

01 липня 2024 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.19-20).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, 03 листопада 2003 року ОСОБА_1 звільнений зі служби в органах внутрішніх справ (а.с7).

15 січня 1993 року набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) (а.с.4).

З 08 листопада 2003 року позивачу (пенсіонер по лінії Міністерства внутрішніх справ України) призначили пенсію за вислугу років і отримує на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осію, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (а.с.23-26).

Станом на день призначення пенсія становила 64 (59 + 5) % грошового забезпечення (а.с.23-26).

08 листопада 2022 року Кіровоградським окружним адміністративним судом прийнято рішення у справі №340/4797/22, яким зобов'язав Управління здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» (далі - Установа) від 23 лютого 2022 року №7737, з урахуванням раніше виплачених сум, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії (а.с.32-38).

Рішення суду набрало законної сили 09 грудня 2022 року.

У довідці Установи зазначено, що грошове забезпечення становить 17922 грн (а.с.30 (на звороті)).

З 27 березня 2024 року Управління нараховує і виплачує пенсію у розмірі 59% грошового забезпечення (а.с.23-26).

Позов подано до суду 27 червня 2024 року (а.с.17).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, ОСОБА_1 оскаржує дії Управління, що стосуються процесу виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року у справі №340/4797/22 з 27 березня 2024 року.

Вирішуючи спір, у суду виник обов'язок дати відповідь на таке запитання: який відсоток грошового забезпечення складає пенсія станом на день призначення, яким є 08 листопада 2003 року?

Пенсія призначена на підставі статей 12-13 Закону.

Приписами частини 1 статті 13 Закону (в редакції на день призначення пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за

станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Отже, Управління, призначаючи пенсію, дотрималось вимог Закону.

Пенсія склала 64 (59 + 5) % грошового забезпечення.

Правовідносини військовослужбовця і держави завершуються під час звільнення зі служби.

Військовослужбовцю призначається пенсія відповідно до законодавства, яке діяло на час звільнення.

Ним визначається відсоткове співвідношення пенсії до грошового забезпечення за останньою посадою, яке складається з певних складових, та умови перерахунку, якщо таке право встановлено законом.

Наступні зміни законодавства стосовно проходження військової служби не можуть стосуватись військовослужбовця, якого звільнено, оскільки припинили діяти правовідносини.

Таке правило стосується і законодавства щодо виплати пенсії військовослужбовцю, крім випадків, коли відбувається покращення прав останніх.

Зменшивши відсоткове співвідношення пенсії до грошового забезпечення, Управління надало змінам до статті 13 Закону, які набрали чинності 29 квітня 2006 року (скасування збільшення відсоткового відношення пенсії до грошового забезпечення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), зворотну дію (поширивши дію на припинені правовідносини), що призвело до погіршення прав позивача.

Такі дії суперечать приписам статті 58 Конституції України.

Нею встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Збільшення пенсії пов'язане виключно зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців, що встановлено приписами частини 4 статті 63 Закону.

Цією нормою права передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Закон не дозволяє під час перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців зменшувати відсоткове співвідношення пенсії до грошового забезпечення, яке встановлено на час звільнення, до тієї межі, щоб новий розмір пенсії (грошовий вираз) був більшим, ніж попередній.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що вчинено протиправні дії стосовно зменшення відсоткового співвідношення пенсії до грошового забезпечення (порушення припису пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України).

Такий правовий висновок поділяє і Верховний Суд (справа №686/12623/17).

Порушене право підлягає захисту шляхом зобов'язання перерахувати пенсію і виплатити додаткові кошти з 27 березня 2024 року.

Таким чином позов належить задовільнити.

Сторони не понесли судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовільнити позов.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 64% до 59% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 27 березня 2024 року, враховуючи розмір у 64% грошового забезпечення, і виплатити додаткові кошти.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині нарахування і виплати пенсії за один місяць.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ