Рішення від 09.07.2024 по справі 340/2770/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2770/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П, розглядаючи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 20108,29 грн. згідно Довідки 31.08.2022 №56 року Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплату пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 20108,29 грн. згідно Довідки 31.08.2022 №56 року Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що розмір його пенсії слід розраховувати із суми додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці перед звільненням - 20108,29 грн, яка зазначена у довідці Донецького державного університету внутрішніх справ від 31.08.2022 року №56, оскільки саме з цієї суми сплачений соціальний внесок.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 ркоу відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) та відповідачу встановлений строк на подання відзиву.

Головне управління ПФУ в Кіровоградській області (надалі відповідач) не погоджуючись із доводами позову подало відзив у якому зазначає, що розрахунок суми пенсії проведений згідно пункту 7 Порядку №393. При цьому, вказано про наявну невідповідність сум, вказаних у графі 9 ''сума, з якої сплачено єдиний соціальних внесок (грн)'' довідки №56 від 31.08.2022 року, як приклад, пенсійний орган зазначає:

- вересень 2020 року у графі 9 зазначена сума 29500,48 грн, тоді як згідно арифметичного обрахунку дана сума становить 19576,69 = 5005,00 (посадовий оклад) + 2000,00 (оклад за спеціальним званням) + 3502,50 (надбавка за стаж служби) + 2800,00 (посадовий оклад за рівнозначною посадовою в НП) + 2088,63 (надбавка за специфічні умови проходження служби) + 1180,56 (премія).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи Донецький державний університет внутрішніх справ та витребувані додаткові докази.

14.06.2024 року на виконання вимог суду відповідачем надана копія пенсійної справи позивача та інформація про розмір пенсії позивача (а.с.41-51).

26.06.2024 року Донецький державний університет внутрішніх справ надав копію довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача. При цьому, вимоги ухвали суду в частині надання інформації про види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільнення ОСОБА_1 із детальною розшифровкою грошової суми, вказаної у графі 9 (сума, з якої сплачено єдиний соціальний внесок) довідки №56 від 31.08.2022 року, не виконані.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін), дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як пенсіонер, якому з 01.09.2022 року призначена пенсія згідно Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' в розмірі 11431,64 грн (70% грошового забезпечення, а.с.44).

Розрахунок пенсії пенсійним органом проведений на підставі, зокрема, грошового атестата №82 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення №56 від 31.08.2022 року (а.с.8).

Не погоджуючись із розміром пенсій, позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Кіровоградській області про проведення перерахунку.

Листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 20.02.2024 року №2033-1484/Ч/-03/8-1100/24 повідомлено позивача про те, що за матеріалами пенсійної справи йому проведений обрахунок розміру пенсії на підставі діючого законодавства (а.с.7).

Вважаючи вказану відмову у перерахунку пенсії протиправною (надалі спірна відмова), позивач звернувся до суду.

Отже, правомірність та законність спірної відмови є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Пенсія за віком є видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.

У постанові від 18 лютого 2020 року у справі № 1840/3344/18 Верховний Суд зазначив, що ''пенсія за віком'' - це свого роду ''державний депозит'' (примусовий та індивідуальний) кожної особи, який залежить від праці такої особи, та підлягає безумовному поверненню з боку держави у встановленому розмірі протягом всього життя пенсіонера після досягнення певного віку.

Закон України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною третьою статті 43 Закон України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно грошового атестату №82 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення №56 від 31.08.2022 року відповідачем проведено обрахунок суми грошового забезпечення з якої визначено розмір пенсії.

При обрахунку враховані такі складові: посадовий оклад (5005), оклад за військове звання (2000), процентна надбавка за вислугу років (3502,05) та середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (5823,41). Розмір посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки визначений у грошовому атестаті №82 (а.с.46 зв.). А середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (5823,41) розрахована на підставі довідки №56 від 31.08.2022 року (графа 6 + графа 8)/24.

Так, 5005 + 2000 + 3502,20 + 5823,41 = 16330,91 х 70% = 11431,63 грн.

Отже, відповідач вірно провів обрахунок суми пенсії відповідача.

Позивач, як на підставу позову, зазначає, що пенсія розраховується з суму (2008,29), вказаної у графі 9 довідки №56 від 31.08.2022 року, оскільки саме з цієї суми сплачений єдиний соціальний внесок.

Вказані доводи суд відхиляє, оскільки вони не ґрунтуються на нормах законодавства. При обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, доплати за участь у бойових діях, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Відповідач здійснює обрахунок розміру пенсії на підставі довідок, складених роботодавцем позивача. При цьому, у разі, якщо позивач вважає, що до певних граф включені не усі суми грошового забезпечення, він має право звернутись до роботодавця для вирішення питання видання оновленої довідки.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач при обрахунку розміру пенсії та при розгляді заяви позивача про перерахунок розміру пенсії, діяв у межах та у спосіб, визначений статтею 2 КАС України, а відтак не допустив порушення прав позивача.

Вказане свідчить про відмову в задоволенні позову, у зв'язку з чим судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК