08 липня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/1133/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.11.2023 №0444501-2410-1127-UA35080170000077673.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що належне позивачу нежитлове приміщення за своїм функціональним призначенням відноситься саме до групи 123 ДКБС ДК 018-2000 "Будівлі торгівельні" за кодом 1230.5, проте податковим органом було помилково віднесено його до групи 125 ДКБС "Будівлі промисловості та склади" за кодом 1252 та невірно визначено ставку, за якою нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що лише внесення змін до державного реєстру речових прав на нерухоме майно буде використовуватися при нарахуванні податку на нерухомість із застосуванням відповідної ставки податку (а.с.40-41).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Згідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно позивач є владником нежитлової будівлі - складу, загальною площею 413,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9-10).
Податковим органом, на виконання вимог пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України, проведено розрахунок позивачу, як власнику вищевказаного об'єкту нерухомості, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік, та сформовано податкове повідомлення-рішення від 14.11.2023 № 0444501-2410-1127- НОМЕР_1 на суму 26890,50 грн (а.с.8).
При цьому, суму податкового зобов'язання зі сплати податку визначено виходячи зі ставки 1% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом до відповідного податкового періоду за 1 кв. м., як до об'єктів нежитлової нерухомості - будівлі промисловості та склади (склади для резервуарів, силосів та складів (1252) (а.с.8).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі - ПК України).
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Нормами пп. 266.2.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування у відповідності до пп. 266.3.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Згідно пп. 266.3.2 п. 266.1 ст. 266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. (пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України).
Підпунктом 266.6.1 п.266.6 ст.266 ПК України закріплено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до пп. 266.7.1 п. 266. 7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Позивач є власником нежитлової будівлі - складу, загальною площею 413,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Молодогвардійська, 18.
Відповідачем визначено суму податкового зобов'язання зі сплати податку на нерухоме майно за 2022 рік виходячи зі ставки 1% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом до відповідного податкового періоду за 1 кв.м., як до об'єктів нежитлової нерухомості - будівлі промисловості та склади (склади для резервуарів, силосів та складів (за кодом 1252 ДКБС)).
Згідно пп.14.1.129-1 п.14.1 ст.14 ПК України об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, їх складові частини, що не є об'єктами житлової нерухомості. До об'єктів нежитлової нерухомості відносяться:
а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;
б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;
в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;
г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;
ґ) будівлі промислові та склади;
д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);
е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;
є) інші будівлі;
Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації наказом від 17 серпня 2000 року № 507 затверджено і введено в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, який призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) України.
Об'єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.
До групи 125 "Будівлі промислові та склади" належить клас "Резервуари, силоси та склади" (1252), який включає, крім іншого: 1252.5 - склади спеціальні товарні; 1252.7 - складські майданчики; 1252.8 - склади універсальні; 1252.9 - склади та сховища інші.
В свою чергу, до групи 123 "Будівлі торговельні" належить клас "Будівлі торгівельні" (код 1230), який включає, крім іншого: 1230.5 - бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування; 1230.9 - будівлі торговельні інші .
Слід зазначити, що визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 31.01.2018 року у справі № 822/2624/16, ДК 018-2000 використовується для визначення статусу нежитлового приміщення, від якого залежить ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, яке не зазначено у реєстрі прав на нерухоме майно, але визначено у технічній документації на об'єкт нерухомого майна.
17.01.2024 року позивач звернувся до Державного підприємства "Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві" Міністерства розвитку громад та територій України із заявою про видачу експертного висновку на будівлю за адресою: Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Молодогвардійська, 18 (а.с.14).
Згідно отриманого Експертного висновку АС1 № 2401905 від 19.01.2024: для класифікації об'єктів нерухомого майна Замовник правомірно використаний чинний державний класифікатор будівель та споруд ДК 018:200 (пункт 7.1 Висновку); віднесення об'єктів нерухомого майна за класифікаційними ознаками державного класифікатора будівель і споруд ДК018-2000 відповідно до функціонального призначення об'єктів, визначено Замовником, виконано вірно (пункт 7.3 Висновку); класифікація за державним класифікатором будівель і споруд ДК018-2000 в Переліку нерухомого майна, наведеному у додатку 1 до листа фізичної особи ОСОБА_1 від 17.01.2024 № 9 (1 об'єкт) відповідає чинним нормативно-правовим вимогам і може бути використана, не обмежуючись, для цілей визначених ДК 018:2000 (пункт 7.4 Висновку); експертний висновок дійсний до моменту зміни функціонального призначення об'єктів нерухомого майна його власником (пункт 8 Висновку) (а.с.15-18).
Ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням міської ради.
Рішенням 14 сесії Світловодської міської ради 8 скликання "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік" від 22.06.2021 було № 572 встановлено на 2022 рік на території Світловодської міської територіальної громади ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1.
Згідно додатку 1 ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлено у таких розмірах: 1230.5 бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування - 0,5% (а.с.25-30).
Зважаючи, що належний позивачу на праві власності об'єкт нерухомості за своїм функціональним призначенням належать до групи 123 ДКБС ДК 018-2000 "Будівлі торгівельні" за кодом 1230.5 (бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування), ставка податку для такого об'єкту нежитлової нерухомості має становити 0,5%.
Натомість, податковим органом помилково було віднесено вказаний об'єкт нерухомості до групи 125 ДКБС ДК 018-2000 "Будівлі промисловості та склади" за кодом 1252 (резервуари, силоси та склади) та невірно визначено ставку, за якою нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, відповідач правомірності оскаржуваного рішення належним чином не довів.
Таким чином, нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 рік в сумі 26890,50 грн. є неправомірним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 1211,20 грн. (а.с.33, 36), який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.11.2023 № 0444501-2410-1127- НОМЕР_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП - 43995486).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України, та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО