Рішення від 09.07.2024 по справі 240/6747/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/6747/24

категорія 106000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви від 27.02.2024 вх.№С-664 про виключення з військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву від 27.02.2024 вх.№С-664 про виключення його з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем направлено заяву засобами поштового зв'язку до відповідача щодо вирішення питання про виключення його з військового обліку, як громадянина України, який раніше був засуджений до позбавлення волі за тяжкі злочин. Однак відповідачем надано відповідь, в якій відповідач запропонував з'явитись особисто для оформлення військово-облікового документу, але жодним чином не проаналізував та не розглянув по суті заяву щодо виключення його з військового обліку, що і стало передумовою звернення до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

08.05.2024 через відділ документального забезпечення суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивачу було надано письмову відповідь у якій зазначено, що згідно облікових даних ІНФОРМАЦІЯ_3 у 2001 році позивач був переданий на облік як засуджений (Протокол №1/14 від 02.04.2001) і з того часу не оновлював свої облікові дані. Також зазначено, що відсутні відомості про видачу та отримання позивачем військово-облікових документів, а тому зауважує, що згідно чинного законодавства позивачу необхідно оформити та отримати військово-обліковий документ шляхом прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 з пакетом документів. Звертає увагу, що заявника було повідомлено, що після оформлення та отримання військово-облікових документів, документи, які долучені позивачем до його заяви, будуть розглянуті як підставу відповідно до якої він підлягає виключенню з військового обліку із внесенням таких відомостей у військово-обліковий документ.

17.05.2024 позивачем подано відповідь на відзив.

20.05.2024 відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив.

У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами із прийняттям рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що вироком Новоград-Волинського міського суду Житомирської області від 04.11.1998 у справі №1-248/1998 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 206 Кримінального кодексу України і призначено покарання 3 роки позбавлення волі.

Позивач, через свого представника, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив виключити його з військового обліку на підставі статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у зв'язку із засудженням його за вчинення тяжкого злочину.

Листом від 26.03.2024 за №2658 відповідачем надано відповідь, у якій звернув увагу, що згідно облікових даних ІНФОРМАЦІЯ_3 у 2001 році позивача передано на облік як засуджений (Протокол №1/14 від 02.04.2001), і з того часу не оновлював свої облікові дані. Також відсутні відомості про видачу та отримання військово-облікових документів. Тому, згідно чинного законодавства позивачу необхідно оформити та отримати військово-обліковий документ, шляхом прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 з наступним пакетом документів: копія паспорта, копія довідки про реєстрацію місця проживання, копія картки платника податків, копія посвідчення водія (у разі наявності), копія атестата або диплома про освіту (завірені нотаріально у разі наявності), фото 3*4 та приписне посвідчення. Після оформлення та отримання військово-облік їх документів, документи, які долучені до заяви будуть розглянуті як підставу відповідно до якої позивач підлягаєте виключенню з військового обліку із внесенням таких відомостей у військово-обліковий документ.

Позивач, вважаючи, що зазначеним листом відповідач протиправно відмовив у виключенні його з військового обліку, звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (надалі, також - Закон №2232-XII, Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Частинами 2, 3 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII, серед іншого, визначено, що стосується військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період (п.3 Порядку №1487).

Відповідно до п.20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами для військовозобов'язаних - є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

Згідно п.22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону №2232-ХІІ.

Пунктом 6 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (на момент виникнення правовідносин) встановлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Таким чином, для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, які раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину законодавцем не вимагається реальне відбуття покарання.

Згідно п.29 Порядку №1487 у разі виключення призовників, військовозобов'язаних та резервістів з персонально-первинного військового обліку виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у картках первинного обліку ставляться відповідні відмітки.

Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку (п.81 Порядку №1487).

Отже, виключення з військового обліку військовозобов'язаного передбачає проставлення відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного), для здійснення чого Порядком №1487 передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у РТЦКСП.

Законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.

Під час розгляду справи судом встановлено, що вироком Новоград-Волинського міського суду Житомирської області від 04.11.1998 у справі №1-248/1998 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 206 Кримінального кодексу України і призначено покарання 3 роки позбавлення волі.

Позивач, через свого представника, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив виключити його з військового обліку на підставі статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у зв'язку із засудженням його за вчинення тяжкого злочину.

До вказаної заяви додано нотаріально завірені копії паспорту громадянина України, ІПН та копію вироку суду №1-248/1998.

В свою чергу, відповідач, надаючи позивачу листами від 03.05.2023 №4/2244/11 та від 22.06.2023 року №4/3432 відповіді на заяви, не заперечував його право на виключення з військового обліку, а лише повідомляв про необхідність отримання позивачем військово-облікового документу, шляхом прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 з відповідним пакетом документу для подальшого вирішення питання щодо виключення його з військового обліку, що відповідає вимогам Порядку №1487.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про виключення з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону №2232-ХІІ.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України, суд -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.Г. Попова

09 липня 2024 р.