Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 липня 2024 року Справа№235/2509/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіна О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Красноармійського міськрайонного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області в якому просить:
- скасувати рішення Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про надання держаної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам №638, згідно якого ОСОБА_1 та її доньці ОСОБА_2 відмовлено у наданні державної допомоги на проживання ВПО - у зв'язку із тим, що особа не відповідає умовам визначеним порядком надання допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам згідно Постанови КМУ №332 від 20 березня 2022 (зі змінами).
Позовні вимоги оргументує тим, що 28 лютого 2024 нею до відповідача була подана заява про продовження соціальних виплат ВПО. За результатами якої документи повернуто на доопрацювання, а саме для долучення документів її чоловіка та 06.03.2024 було повторно направлено. 13.03.2024 позивачкою було отримано повідомлення «про надання державної допомоги сім'ям з дітьми», згідно якого було встановлено, що гр-ці ОСОБА_1 не призачено допомогу на проживання ВПО, у зв'язку з тим, що особа не відповідає умовам визначеним порядком надання допомоги на проживання ВПО. Вказує на те, що з 07.11.2023 року позивачка припинила працювати та пішла у декретну відпустку. ІНФОРМАЦІЯ_1 народила доньку - ОСОБА_2 . Зазначає, що її чоловік мешкає окремо, про його доходи позивачці не відомо. Допомога з його сторони надається періодично та становить меньше встановленого середньомісячного сукупного доходу на одного отримувача у розмірі 9444 грн. Вважає рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 30 квітня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву. Відкрито провадження в адміністративній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.
Ухвалою суду від 28 червня 2024 року витребувано від Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області обгрунтовані належним чином пояснення щодо підстав припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Постанови 332 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та її доньці - ОСОБА_2 із наданням відповідних доказів, що стали підставою винесення спірного повідомлення про надання державної допомоги сім'ям з дітьми.
05 липня 2024 року до суду надійшли пояснення Відповідно, згідно яких зазначено, що Позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Від 28.07.2023 року рішенням Управління соціального захисту населення Покровської міської ради ОСОБА_2 була призначена допомога переміщеним особам на проживання. 09.02.2024 року ОСОБА_1 звернулась з заявою № 113/5 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області для оновлення даних. Але 08.03.2024 року їй було відмовлено допомога на проживання ВПО у зв'язку з тим, що розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї відбувається з урахуванням складу сім'ї та доходів родини внутрішньо переміщених осіб. Призначення допомоги на проживання для ВПО на додаткові 6 місяців здійснюється, якщо середній дохід на одну особу в такій родині складає менше ніж 9 444 грн. У позивачці ОСОБА_1 доход перевищує 9 444 грн. Вказує на те, що в телефонному режимі заявниці було повідомлено про прийняття рішення та надано вичерпні роз'яснення з питання доходу її чоловіка. Зазначає, що при подачі заяви про надання допомоги на проживання ВПО позивачці треба було надати довідку, що її чоловік ОСОБА_3 військовослужбовець.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
У відповідності до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України згідно паспорту громадянина України № НОМЕР_2 , має доньку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , що сторонами не оспорюється.
Звернулась до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (згідно своєї заяви № 643/3 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам).
Рішенням Управління соціального захисту населення Покровської міської ради ОСОБА_2 від 28.07.2023 року була призначена допомога переміщеним особам на проживання.
09.02.2024 року ОСОБА_1 звернулась з заявою № 113/5 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області для оновлення даних.
Рішенням Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області від 08.03.2024 «повідомлення про надання державної допомоги сім'ям з дітьми» не призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Постанови 332 у зв'язку із тим, що особа не відповідає умовам, визначеним Порядком надання допомоги на проживання ВПО.
Згідно пояснень відповідача, допомогу ВПО не призначено, оскільки розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї відбувається з урахуванням складу сім'ї та доходів родини внутрішньо переміщених осіб. Призначення допомоги на проживання для ВПО на додаткові 6 місяців здійснюється, якщо середній дохід на одну особу в такій родині складає менше ніж 9 444 грн. У позивачці ОСОБА_1 дохід перевищує 9 444 грн.
Відповідно до розрахунку сукупного доходу сім'ї ( ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ) за 6 місяців, що передують місяцю звернення за допомогою були враховані: за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 рік та складає: 276998,95 грн; сукупний середньомісячний дохід сім'ї - 92332,98 грн; середньомісячний дохід члена сім'ї - 30777,66 грн.
Доказів того, що чоловік позивачки - ОСОБА_3 є військовослужбовцем до органів управління соціального захисту та до суду надано не було.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 2 Закону №1706-VII встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Згідно з частиною 1 та 2 статті 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Частиною 1 статті 5 Закону №1706-VII передбачено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
За приписами частини першої статті 9 Закону №1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.
Згідно ч. 1 Постанови Кабнету Мінітрів України від 26 січня 2024 р. № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб» виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжується автоматично з 1 лютого 2024 р. на один місяць без додаткового звернення для осіб, у яких у січні 2024 р. закінчився шестимісячний період отримання такої допомоги;
подання заяви для продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають право на її продовження після 1 березня 2024 р. відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418; 2023 р., № 69, ст. 3990), може бути здійснено з 1 лютого 2024 р.;
допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають на неї право та звернулися за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому - березні 2024 р., призначається і виплачується починаючи з 1 березня 2024 року.
Як встановлено судом, у лютому 2024 року ОСОБА_1 звернулась з заявою № 113/5 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області для оновлення даних.
Рішенням Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області від 08.03.2024 «повідомлення про надання державної допомоги сім'ям з дітьми» не призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Постанови 332 у зв'язку із тим, що особа не відповідає умовам, визначеним Порядком надання допомоги на проживання ВПО.
Відповідно до п. 14 порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2024 р. № 94:
Період, за який враховуються доходи, становить один квартал, що передує місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням або продовженням виплати допомоги на другий шестимісячний період, або три місяці, що передують місяцю звернення за допомогою або продовженням виплати допомоги на другий шестимісячний період.
Обчислення середньомісячного сукупного доходу отримувача для призначення допомоги проводиться шляхом ділення на 3 загальної суми сукупного доходу осіб за період, за який враховуються доходи.
Середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї на кількість членів сім'ї.
Під час обчислення середньомісячного сукупного доходу не враховується щорічна державна грошова допомога, яку отримує особа або один із членів її сім'ї, щодо якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 61, ст. 1981).
Відповідно до порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України
від 22 липня 2020 р. № 632, обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу - на 12, якщо інше не передбачено законодавством.
Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї (домогосподарства) обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) на кількість членів сім'ї (домогосподарства).
4. До середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи:
заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб;
грошове забезпечення військовослужбовців;
пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці;
стипендія, у тому числі із сумою її індексації, нарахованої відповідно до закону (крім соціальної стипендії, яка надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа);
соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення);
допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;
грошові перекази, отримані із-за кордону;
дивіденди від цінних паперів;
інші доходи, відомості про які отримано від ДПС і Пенсійного фонду України, а також задекларовані особою доходи, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку сукупного доходу сім'ї ( ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ) за 6 місяців, що передують місяцю звернення за допомогою були враховані: за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 рік та складає: 276998,95 грн; сукупний середньомісячний дохід сім'ї - 92332,98 грн; середньомісячний дохід члена сім'ї - 30777,66 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для призначення допомоги на проживання для ВПО на додаткові 6 місяців, оскільки середній дохід на одну особу в родині складає більше ніж 9 444 грн.
Також, відповідно до порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї для усіх видів державної соціальної допомоги, п. 8:
до середньомісячного сукупного доходу осіб, які беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, і стримування збройної агресії Російської Федерації, не враховуються отримані ними у період безпосередньої участі у зазначених заходах грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, передбачені законодавством для працівників правоохоронних органів, військовослужбовців і працівників Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, інших військових формувань, утворених відповідно до закону.
Поряд із цим, до суду не надано жодних доказів того, що чоловік позивачки є особою, яка підпадає під п. 8 вищевказаного порядку.
Суд не приймає до уваги посилання позивачки на те, що вони з чоловіком мешкають окремо та не ведуть спільного господарства, оскільки доказів зазначеного до суду також надано не було.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду правомірність оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Суддя О.О. Галатіна