Рішення від 08.07.2024 по справі 140/5511/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/5511/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про:

визнання протиправними дій щодо відмови у поновленні виплати щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” та зобов'язання поновити з 01 грудня 2023 року нарахування та виплату щомісячної доплату в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”;

визнання протиправними дій щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання здійснити з 01 березня 2024 року нарахування та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-XII).

Після проведення перерахунку пенсії на виконання Постанови №713 ГУ ПФУ у Волинській області з 01 липня 2021 року здійснювало йому щомісячну доплату до пенсії у розмірі до 2000,00 грн. Однак, після проведеного на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року у справі №140/12837/21 перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, відповідач з 01 квітня 2022 року припинив виплату такої доплати до пенсії.

На звернення позивача в березні 2024 року про виплату доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, листом від 10 квітня 2024 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що оскільки від перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року у справі №140/12837/21 основний розмір пенсії з 01 квітня 2022 року збільшився на суму понад 2000,00 грн і становить 14579,82 грн, для встановлення щомісячної доплати в сумі, що не вистачає до 2000,00 грн немає підстав.

З такими діями відповідача позивач не погоджується, оскільки перерахунок з 01 грудня 2019 року був проведений ГУ ПФУ у Волинській області на виконання вказаних судових рішень з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, що не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому, на думку позивача, він має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.

Позивач вважає, що перерахунок та виплата пенсії має здійснюватися без обмеження загального її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою було встановлено обмеження пенсій максимальним розміром.

З наведених підстав та з урахуванням висновків Верховного Суду у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22 позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву №0300-0902-7/35954 від 13 червня 2024 року відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на те, що позивачу з 01 липня 2021 року встановлена щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн згідно з постановою КМУ №713. В подальшому позивачу на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року у справі №140/12837/21 проведено перерахунок пенсії, в результаті якого з 01 квітня 2022 року розмір пенсії позивача збільшився на суму понад 2000,00 грн і становить 16791,81 грн, а тому підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до Постанови №713 відсутні.

Щодо перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність зазначає, що статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статі, не повинен перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 28 лютого 2017 року та матеріалами пенсійної справи №ХА5410-МВС (а.с.9,12).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року у справі №140/12837/21 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 серпня 2021 року №33/23-1439д, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області”. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 серпня 2021 року №33/23-1439д, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області” здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вказане рішення суду було виконане у спосіб здійснення перерахунку пенсії позивача, розмір якої до перерахунку становив 9756,36 грн, у складі якої була доплата до пенсії відповідно до Постанови №713 у розмірі 2000,00 грн. Після перерахунку з 01 квітня 2022 року розмір пенсії склав 14579,82 грн, а у складі пенсійної виплати не була передбачена доплата до пенсії відповідно до Постанови №713, що підтверджується витягами про перерахунок пенсії з пенсійної справи №ХА5410-МВС (а.с.13-14).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати з 01 липня 2021 року невиплаченої надбавки до пенсії в сумі 2000,00 грн щомісячно згідно з Постановою №713 та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром.

Листом від 10 квітня 2024 року №5234-4218/С-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що з 01 липня 2021 року загальний розмір пенсійної виплати позивача складав 9756,36 грн, з яких 7585,54 грн - основний розмір пенсії, 2000,00 грн - щомісячна доплата до пенсії передбачена Постановою КМУ №713. Оскільки від перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року у справі №140/12837/21 з 01 квітня 2022 року основний розмір пенсії збільшився на понад 2000,00 грн і становить 14579,82 грн, тому для встановлення щомісячної доплати в сумі, що не вистачає до 2000,00 грн немає підстав. Крім того, з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії позивача, а розмір пенсійної виплати становить 23353,45 грн, в тому числі 1500,00 грн - підвищення до Постанови №185, що не перевищує максимального розміру пенсії (а.с.17-18).

Тобто, з 01 липня 2021 року позивачу встановлена щомісячна доплата відповідно до Постанови №713 в сумі 2000,00 грн, а з 01 квітня 2022 року позивачу не виплачується щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн, передбачена Постановою №713.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону №2262-XII.

За приписами частин першої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з преамбулою та абзацом першим пункту 1 Постанови №713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови №713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно з приписами частини п'ятої статті 242 КАС України суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22, які полягають у такому.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії. Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

При цьому Верховний Суд у постанові від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку.

З урахуванням наведеного суд у цій справі дійшов висновку про те, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ у Волинській області з 01 грудня 2019 року на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року у справі №140/12837/21 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

На думку суду, відповідач не довів, що припиняючи нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, він діяв відповідно до закону. Тому такі його дії є протиправними.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Разом з тим, з даним позовом до суду позивач звернувся 18 травня 2024 року.

Вирішуючи спір в частині позовних вимог щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд враховує, що відповідно до перерахунку пенсії з пенсійної справи №ХА5410-МВС розмір пенсійної виплати позивачу підлягав обмеженню максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто у сумі 20930,00 грн при нарахованих 21853,45 грн (з 01 березня 2023 року) (а.с.16).

Такі дії органу Пенсійного фонду є протиправними, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-ХІІ зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20 грудня 2016 у справі №7-рп/2016 є втрата чинності із 20 грудня 2016 року частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Зважаючи на те, що частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є відсутньою, то положення Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (далі - Закон №1774-VIII), яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено на у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, є нереалізованими.

Такий висновок узгоджується з правовим висновком у постановах Верховного Суду від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17, від 09 листопада 2020 року у справі №813/678/18, від 31 березня 2021 року у справі №815/3000/17 та ін.

Верховний Суд у постанові від 31 березня 2021 року у справі №815/3000/17 вказав про відсутність підстав для відступу від правового висновку, висловленого щодо питання обмеження граничного розміру пенсії у попередніх постановах (від 06 листопада 2018 року у справі №522/3093/17, від 08 серпня 2019 року у справі №522/3271/17, від 10 жовтня 2019 року у справі №522/22798/17, від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17).

Також суд зауважує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (далі -Закон №3668-VI, набрав чинності з 01 жовтня 2011 року).

Положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ та положення частини першої статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ) та є однаковими за змістом.

У постанові від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27 січня 2022 року у справі №240/7087/20, від 17 лютого 2022 року у справі №640/11168/20, від 18 травня 2022 у справі №380/12337/20, від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18, від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21.

Відповідачу має бути відомо й те, що Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до пункту 2 Рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

При вирішенні цього спору вважає за необхідне наголосити, що оскільки норма щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році, то положення статті 2 Закону №3668-VI при перерахунку пенсії військовослужбовців, у тому числі позивача, не підлягають застосуванню.

Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Незважаючи на наявність у як Постанові №713 (абзац четвертий пункту 1), так і Постанові №168 (пункт 2) застереження про виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн та підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру, визначеного законом, законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.

Суд зазначає, що рішення суду у випадку задоволення позову має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Позиція відповідача зі спірних питань є відомою з сукупності всіх обставин у справі. Вона не залишає підстав сподіватися, що у разі визнання за позивачем права на нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою №713, пенсія буде перерахована так, як про це просив позивач.

Відповідно до проведеного перерахунку пенсії з пенсійної справи №ХА5410-МВС розмір пенсії позивача з 01 березня 2024 року, який підлягає виплаті, становить 23353,45 грн. Разом з тим, суд зазначає, що при нарахуванні відповідачем щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою №713, розмір пенсії позивача буде перевищувати визначений частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII максимальний розмір пенсії в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто 23610,00 грн.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, правове врегулювання спірних правовідносин, наведені висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах суд з метою забезпечення ефективного правового захисту прав та інтересів позивача та недопущення необхідності наступного звернення до суду з позовом щодо перерахунку пенсії дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713 та зобов'язання відповідача провести з 01 грудня 2023 року (в межах шестимісячного строку позовної давності) нарахування позивачу щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713 та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) без обмеження пенсії максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 грудня 2023 року нарахування та виплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” без обмеження пенсії максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, буд. 22В, код ЄДРПО 13358826).

Суддя Т.М. Димарчук