Рішення від 08.07.2024 по справі 140/6118/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6118/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо непроведення з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 про розмір грошового забезпечення; зобов'язання здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 про розмір грошового забезпечення, без обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення суду від 22 квітня 2024 року у справі №140/3021/24 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській підготувало довідку від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії та позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою, однак у здійсненні дій, вказаних у заяві, відповідач відмовив, мотивуючи відсутністю підстав для перерахунку пенсії.

Позивач зазначив, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсії за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №704) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Отже, зміна прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, є підставою для перерахунку грошового забезпечення, тому виникають підстави і для перерахунку пенсії.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка та з огляду на надання такої довідки, позивач вважає, що відповідач порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі.

Крім того, позивач просив врахувати, що після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 стаття 43 Закону №2262-ХІІ не містить норми про обмеження пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, максимальним розміром. Тож при виплаті пенсії відповідач не має права застосовувати обмеження максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву (а.с.21-26) відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю, зазначивши, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), визначено перерахунок пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснювати на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. При цьому Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям з 01 лютого 2023 року.

Відповідач вважає, що довідка від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 видана всупереч положенням Порядку №45 та вона не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

З приводу позовних вимог щодо нарахування та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром відповідач зазначив, що застосування обмеження розміру пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, запроваджено Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (далі - Закон №3668-VI), статтею 2 якого встановлено, що максимальний розмір не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів доходів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Такі ж положення містить частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ в редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.12).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року у справі №140/3021/24, яке набрало законної сили 23 травня 2024 року, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року за відповідною аналогічною посадою із визначенням посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Волинській області на виконання рішення суду у справі №140/3021/24 виготовило довідку від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача. Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року згідно з Постановою №704 за відповідною (аналогічною) посадою останній штатній посаді ОСОБА_1 становить: посадовий оклад -13540,00 грн, оклад за військовим званням - 2250,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 7895,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 11842,50 грн, премія (70%) - 9478,00 грн, а всього 45005,50 грн (а.с.13).

На заяву позивача щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки (а.с.14) відповідач листом від 04 червня 2024 року №7220-6779/Д-02/8-0300/24 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки станом на 01 січня 2023 року рішення щодо перерахунку пенсій Кабінет Міністрів не приймав (а.с.15).

Відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії за оновленою довідкою стала підставою для звернення до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-XII).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою, з-поміж іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та схеми тарифних розрядів (додатки 1-14 до Постанови №704).

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 також містили примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) пункт 4 Постанови №704 викладено в такій редакції: “4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14”.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.

За правовими висновками Верховного Суду у постанові від 02 лютого 2022 року у справі №440/6017/21 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У спірних відносинах грошове забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку на день звільнення зі служби обіймав позивач, станом на 01 січня 2023 року збільшилось (у порівнянні з грошовим забезпеченням станом на 05 березня 2019 року) та уповноваженим органом (Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області) за результатами вирішення спору судом підготовлено та надано до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45 (в редакції з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18), з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 в первинній редакції.

Суд зауважує, що довідка Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 видана органом, з якого звільнився позивач, із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії), виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року.

ГУ ПФУ у Волинській області не повідомило суд про наявність порушень в частині відомостей, зафіксованих у згаданій вище довідці, встановлених за наслідками перевірки правильності її складення, проведеної на виконання пункту 9 Порядку №45.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії відповідно до виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 довідки про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 01 січня 2023 року.

Підстави для перерахунку пенсії позивача виникли 01 січня 2023 року у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року.

Такі висновки узгоджуються із висновками Верховного Суду у постанові від 24 травня 2023 року у справі №160/19847/21 у подібних правовідносинах.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частиною другою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За приписами статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений з 01 лютого 2023 року, оскільки це є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Поряд з тим безпідставною є вимога позивача про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимальним розміром. Так з матеріалів пенсійної справи №0304007726-МВС слідує, що пенсія ОСОБА_1 наразі виплачується без обмеження максимальним розміром (з 01 липня 2024 року - у сумі 24151,85 грн, що перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто 23610,00 грн, відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік”), а КАС України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє. Тобто судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє. Доказів обмеження виплати пенсії позивач не надав, а матеріали справи не містять.

Крім того, судом враховано, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2023 року у справі №140/8703/23, яке набрало законної сили 08 вересня 2023 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії за вислугу років, відповідно до сум грошового забезпечення без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з часу отримання права на такі виплати. Висновки суду щодо перерахунку пенсії є обов'язковими під час виникнення/існування правовідносин, які пов'язані з пенсійним забезпеченням позивача.

Отже, позов підлягає задоволенню частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 та зобов'язання відповідача провести з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі вказаної довідки (з урахуванням раніше виплачених сум).

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 22 травня 2024 року №4801-2276.1/4812 (з урахуванням раніше виплачених сум).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк