Справа № 569/9979/23
1-кс/569/4404/24
про тимчасовий доступ до речей і документів
25 червня 2024 року м. Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшої слідчої слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області майора поліції ОСОБА_3 , відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023180000000068 від 04.04.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190, ч.3 ст.358 КК України, -
Старшої слідчої слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області майора поліції ОСОБА_3 звернулась до Рівненського міського суду із клопотанням, яке погоджене прокурором Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів.
В обґрунтування клопотання слідча зазначила, що група осіб із числа жителів Рівненської області, діючи з корисливим умислом, шляхом шахрайства, організувала схему виведення у 2020 - 2021 рр. земельних ділянок розташованих на території Сарненської міської ради Рівненської області, у минулому садового товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які перебували у комунальній власності, у приватну власність загальною площею близько 1 Га шляхом виготовлення підроблених витягів із рішень ІНФОРМАЦІЯ_2 1995 та 1997 років, в подальшому на підставі, яких розробили Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі для індивідуального садівництва, та здійснили державну реєстрацію права власності на дані земельні ділянки.
За заявою про державну реєстрацію права власності від 18.01.2021, поданої ОСОБА_5 , державним реєстратором ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , прийнято Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), від 20.01.2021 (11:07:08), на підставі якого відкрито розділ в Державному реєстрі прав № 2272704756254 та проведено державну реєстрацію права власності за Заявником.
До заяви додано Витяг з Рішення виконкому с/р № 39 від 03.12.1997.
Заявником не надано, а державним реєстратором не витребувано державний акт, що посвідчує право власності на земельну ділянку. А згідно відомостей ДЗК право власності за ОСОБА_5 не зареєстровано.
08.01.2024 за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 встановлено, що при проведенні перевірки на предмет дотримання вимог законодавства в сфері державної реєстрації, що діяло на момент вчинення реєстраційних дій державним реєстратором ОСОБА_6 ; Комісія виходить з того, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру прав.
Згідно з статті 3 Закону однією із засад державної реєстрації є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом.
Відповідно до статті 10 Закону, пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (зі змінами) (далі - Порядок № 1127), розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Згідно з пунктом 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі-Порядок), державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом, іншими законами України та цим Порядком.
Пунктом 812 Порядку № 1127 встановлено, що для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у постійне користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.
Статтею 23 Земельного кодексу України (в редакції від 22.06.1993, чинній на момент прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 03.12.1997 № 39) встановлено, що право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, міськими, районними Радами народних депутатів.
Відповідно до частини третьої статті 29 Закону державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, набутих та оформлених в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться без подання заявником документа, на підставі якого набуто речове право, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, у тому числі перенесеної із Державного реєстру земель, документів, що відповідно до законодавства, яке діяло до 1 січня 2013 року, посвідчували право власності або право користування землею (земельними ділянками), а також книг записів (реєстрації) таких документів.
Пунктом 1 частини першої статті 23 Закону визначено, що розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках, а саме: подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
Таким чином, державним реєстратором ОСОБА_6 порушено вимоги статей 3, 10, 23 Закону, статті 23 Земельного кодексу України, оскільки проведено державну реєстрацію права власності без державного акту, що посвідчує право власності на земельну ділянку та за відсутності зареєстрованого в ДЗК права власності на земельну ділянку.
Згідно договору дарування від 16.09.2021 ОСОБА_5 подарувала земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер:5625482500:05:001:0199, площа 0,12 га. ОСОБА_7 . Ціна договору 2 645, 93 грн, згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, наданого ІНФОРМАЦІЯ_6 07.09.2021. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 20.09.2021, внесено приватним нотаріусом ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , Рівненська обл.
23.11.2023 призначено почеркознавчу експертизу по договору Дарування. Відповідно до висновку експерта № СЕ-19/118-23/12722-ПЧ від 22.01.2024, підпис від імені ОСОБА_5 у договорі Дарування виконаний вірогідно ОСОБА_5 .
У ході здійснення тимчасового доступу вилучені у нотаріуса ОСОБА_8 , а саме копія Договору дарування, оригінал Витягу із рішення виконкому с/р № 39 від 03.12.1997, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Витяг з Державного земельного кадастру.
Відповідно до Наказу ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.12.2010 № 3253/5 «Про затвердження Правил ведення нотаріального діловодства», а саме Додатку 23 до Правил ведення нотаріального діловодства, Реєстр для реєстрації нотаріальних дій містить підписи осіб (їх представників), які звернулися за вчиненням нотаріальної дії.
Слідча у клопотанні вказала, що в органа досудового розслідування виникла необхідність у призначенні судової почеркознавчої експертизи, для встановлення особи, якою виконаний підпис у Реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, куди внесено відомості про те, що 16.09.2021 приватним нотаріусом ОСОБА_9 засвідчено факт дарування земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер:5625482500:05:001:0199, площа 0,12 га. ОСОБА_5 для ОСОБА_7 (зареєстровано в реєстрі за № 1045).
Слідча у судове засідання не з'явилась, однак подала до суду заяву в якій клопотання підтримала та просила суд провести розгляд без її участі.
З урахуванням заяви дізнавача, відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Згідно із ч.2 ст.163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі чи документи.
Дослідивши надані матеріали клопотання в судовому засіданні, слідча суддя дійшла висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Згідно положень ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідча у своєму клопотанні довела достатньо підстав вважати, що документи, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Сарненського міського нотаріального округу ОСОБА_8 ( АДРЕСА_1 ), мають істотне значення у даному кримінальному провадження, оскільки в них містяться відомості, що підтверджують або спростовують вчинення кримінального правопорушення.
За наведених обставин, суд вважає клопотання слідчого обґрунтованим, наведені у ньому обставини свідчать про наявні усі підстави для його задоволення.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 159, 162-164 КПК України, слідча суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Рівненській області ОСОБА_10 , заступнику начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Рівненській області ОСОБА_11 , слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Рівненській області ОСОБА_3 та слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_12 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Сарненського міського нотаріального округу ОСОБА_8 ( АДРЕСА_1 ), шляхом надання можливості ознайомитися із ними та вилучити їх (здійснити їх виїмку), а саме до оригіналу реєстру для реєстрації нотаріальних дій (журналу реєстрації (обліку), куди внесено відомості про те, що 16.09.2021 приватним нотаріусом ОСОБА_9 засвідчено факт дарування земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер:5625482500:05:001:0199, площа 0,12 га. ОСОБА_5 для ОСОБА_7 (зареєстровано в реєстрі за № 1045).
Ухвала залишається в силі протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя Рівненського міського суду Оксана КРИЖОВА