Справа № 569/11652/23
1-кс/569/4082/24
про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні
13 червня 2024 року м.Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , захисника підозрюваного адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у судовому засіданні в м.Рівне, клопотання слідчого слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Рівненській області старший лейтенанта юстиції ОСОБА_3 (далі - слідчий), яке погоджене прокурором Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 (далі - прокурор), про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за №22023180000000120 від 06.06.2023 року за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111 КК України (далі - це ж кримінальне провадження), -
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Конституції України - Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права, представники державної влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та міжнародний збройний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів збройних сил рф (далі - ЗС рф) на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Збройна агресія російської федерації розпочалась з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності, в тому числі терористичних організацій «луганська народна республіка» та «донецька народна республіка», а з 24.02.2022 переросла в міжнародний збройний конфлікт.
Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою рф, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».
Таким чином, з початку окупації російська федерація чинить злочини агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань російської федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих міністерству оборони російської федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам російської федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи (терористичні організації «донецька народна республіка» та «луганська народна республіка»), які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
У ході досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , достовірно усвідомлюючи факти окупації російською федерацією частини територій України, в тому числі тих, що розташовані в Донецькій області, та створення на окупованих територіях терористичного квазідержавного утворення - «донецька народна республіка», діючи умисно за власною ініціативою, з в тому числі з мотивів особистої неприязні до діючої в Україні влади та держави у цілому, з метою завдання шкоди суверенітету, територіальній цілісності і недоторканності, державній безпеці України, а також з метою участі в злочинній діяльності підконтрольних рф органах, які здійснюють правозастосовні та правоохоронні функції (ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів»), діяльність яких спрямована на дестабілізацію суспільно-політичної обстановки та втрати авторитету органів державної влади України, у точно невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 24.12.2017 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Донецьк Донецької області, вступив на службу до так званого «міністерства надзвичайних ситуацій донецької народної республіки».
У подальшому, ОСОБА_6 продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи умисно з тих же мотивів та метою, у точно невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 06.12.2019, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Донецьк Донецької області, зайняв посаду «головного інспектора по пожежному нагляду Київського району Донецька міністерства надзвичайних ситуацій донецької народної республіки».
У даному кримінальному провадженні, у встановленому КПК України порядку, а саме - шляхом розміщення 24.05.2024 на сайті Офісу Генерального прокурора та 25.05.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» відповідних повісток, здійснено виклик ОСОБА_6 на 29 травня 2024 року задля вручення останньому повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, та проведення з ним слідчих (процесуальних) дій, однак ОСОБА_6 не з'явився і причини неявки не повідомив.
29.05.2024 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, яке вручено у спосіб, передбачений КПК України, а саме - шляхом його публікації у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора.
Також, шляхом розміщення 30.05.2024 на сайті Офісу Генерального прокурора та 31.05.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» відповідних повісток, здійснено виклик ОСОБА_6 на 04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024 для проведення процесуальних дій з його участю, однак ОСОБА_6 не з'явився і причини неявки не повідомив.
Оскільки підозрюваний ОСОБА_6 за викликами не з'являвся та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
06.06.2024 року ОСОБА_6 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам Рівненського РВ (з дислокацією у м. Здолбунів) Управління СБУ в Рівненській області.
Відповідно до відповіді на доручення Рівненського РВ (з дислокацією у м. Здолбунів) Управління СБУ в Рівненській області № 24/425 від 15.05.2024, на даний час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України - в м. Донецьк Донецької області, що дає достатні підстави вважити, що останній переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні даного кримінального правопорушення підтверджується матеріалами кримінального провадження в їх сукупності: протоколами огляду від 12.06.2023, 21.06.2023, 12.02.2024, 18.04.2024, 15.05.2024 протоколом допиту свідка: ОСОБА_7 від 18.04.2024, протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.04.2024, протоколом допиту свідка: ОСОБА_8 від 18.04.2024, протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.04.2024, іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Єнакієве Донецької області, остання відома адреса проживання: АДРЕСА_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 до 15 років.
Викладене вище вказує на те, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклики, оголошений у розшук та перебуває у м. Донецьк Донецької області, тобто на території, яка відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) з 07.04.2014 по даний час.
Слідчий у клопотанні вказав, що притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не видається за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
Прокурор та слідчий просили задоволити клопотання з підстав викладених у ньому.
Захисник підозрюваного заперечував проти задовлення клопотання.
Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та матеріали кримінального провадження, слідча суддя прийшла до наступного висновку.
У даному кримінальному провадженні, у встановленому КПК України порядку, а саме - шляхом розміщення 24.05.2024 на сайті Офісу Генерального прокурора та 25.05.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» відповідних повісток, здійснено виклик ОСОБА_6 на 29 травня 2024 року задля вручення останньому повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, та проведення з ним слідчих (процесуальних) дій, однак ОСОБА_6 не з'явився і причини неявки не повідомив.
29.05.2024 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, яке вручено у спосіб, передбачений КПК України, а саме - шляхом його публікації у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора.
Також, шляхом розміщення 30.05.2024 на сайті Офісу Генерального прокурора та 31.05.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» відповідних повісток, здійснено виклик ОСОБА_6 на 04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024 для проведення процесуальних дій з його участю, однак ОСОБА_6 не з'явився і причини неявки не повідомив.
Оскільки підозрюваний ОСОБА_6 за викликами не з'являвся та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
06.06.2024 року ОСОБА_6 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам Рівненського РВ (з дислокацією у м. Здолбунів) Управління СБУ в Рівненській області.
Відповідно до відповіді на доручення Рівненського РВ (з дислокацією у м. Здолбунів) Управління СБУ в Рівненській області № 24/425 від 15.05.2024, на даний час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України - в м. Донецьк Донецької області, що дає достатні підстави вважити, що останній переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Згідно ч.5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до положення ч.ч.1,2 ст.297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.111 КК України, органом досудового розслідування надано достатньо доказів які вказують на те, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування, на виклики прокурора не з'являється, без поважних причин, про причини неявки не повідомляє, у зв'язку з чим оголошений в розшук, а також у зв'язку з тим що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, а відтак переховується від органів досудового розслідування, і на даний час продовжує перебувати на тимчасово окупованій території, приходжу до висновку про наявність достатніх підстав для здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню стосовно підозрюваного ОСОБА_6 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 395 КПК України, слідча суддя -
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023180000000120 від 06.06.2023 року стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Єнакієве Донецької області, остання відома адреса проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, який підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
Якщо особа, стосовно якої слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затримана або добровільно з'явилась до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо неї здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування щодо підозрюваного ОСОБА_6 невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань, опублікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Копію ухвали надіслати прокурору, слідчому та захиснику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Рівненського міського суду Оксана КРИЖОВА