майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"09" липня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/514/24
Господарський суд Житомирської області у складі судді Машевської О.П.,
розглянувши справу
за позовом: Андрушівської міської ради
до Фізичної особи-підприємця Тодорчука Андрія Валентиновича
про стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки на суму 17 914, 26 грн,
Рішенням Господарського суду Житомирської області ( далі - Суд), стягнуто з Фізичної особи-підприємця Тодорчука Андрія Валентиновича ( м. Андрушівка) на користь Андрушівської міської ради ( м. Андрушівка) - 17914, 26грн безпідставно збережених коштів у формі орендної плати за використання земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,2344 га з кадастровим номером 1820310100:01:009:0097 в період з 01.01.2023 по 31.01.2024 ( далі - Власник нерухомості та Власник земельної ділянки).
Фактичні обставини, встановлені Судом у спірних правовідносинах між Власником земельної ділянки та Власником нерухомості.
Земельна ділянка з кадастровим номером 1820310100:01:009:0097, площею 0,2344 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств на праві власності з 28.12.2022 зареєстрована за територіальною громадою Андрушівської міської ради ( доказ: інформаційна довідка Державного реєстру речових прав на нерухоме майно).
Земельна ділянка з кадастровим номером 1820310100:01:009:0097, цільове призначення: 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств; категорія земель: землі промисловості, транспорт, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; вид використання: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств; форма власності: власність територіальних громад; площа земельної ділянки: 0,2344; місце розташування: Житомирська обл., Андрушівський район, м. Андрушівка, вулиця Корольова, 10-Є; відомості про нормативну грошову оцінку ділянки - 548 207,80грн; дата оцінки 18.01.2023; відомості про суб'єктів права власності на земельну ділянку: Андрушівська міська рада ( доказ: інформація з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку).
Об'єкт нерухомого майна - будівля, арматурний цех поз. літ.Н-1, загальною площею 598,3 кв.м., розташований за адресою: Житомирська обл., Андрушівський р-н, м. Андрушівка, вулиця Корольова, будинок 10-Є. на праві приватної власності з 23.01.2016 належить фізичній особі-підприємцю Тодорчуку Андрію Валентиновичу (доказ: інформаційна довідка з державного реєстру речових прав на нерухоме майно).
Оскільки Власник нерухомості безпідставно зберіг кошти у формі орендної плати за використання земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,2344 га з кадастровим номером 1820310100:01:009:0097 в період з 01.01.2023 по 31.01.2024 у сумі 17914, 26грн , останні в судовому порядку стягнуті на користь Власника земельної ділянки.
Суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення ( ч.ч. 1,5,6 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Окрема ухвала суду є процесуальним засобом судового впливу на виявлені під час судового розгляду грубі порушення законності, а також причини та умови, що цьому сприяли. Правовими підставами постановлення окремої ухвали є виявлені під час розгляду справи порушення матеріального або процесуального права, встановлення причин та умов, що сприяли вчиненню таких порушень. Вирішення питання щодо постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду (постанова ВП ВС від 11.10.2023 у справі № 756/8056/19, від 27.03.2024 у справі № 2-493/2003 (2-173/2003).
Суд враховує таке.
1. Відповідно до положень статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Принцип платного використання землі передбачено й статтею 206 ЗК України, за змістом якої використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України у вказаній редакції).
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття «земельний податок» і «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності».
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України (постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України).
Верховний Суд у п. 6.31 постанови від 17.04.2024 у справі № 906/1141/22 вказав, що законодавець визначив можливість розрахунку річного платежу орендної плати за певними алгоритмом, передбаченим пунктом 288.5 статті 288 ПК України, зокрема для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
2. Так, правові підстави користування земельною ділянкою комунальної власності за змістом глави 15 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) реалізуються через право постійного користування або право оренди.
Частиною першою статті 93 і статтею 125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини першої статті 96 ЗК України).
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ч.1 ст.184 ЦК України річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її. Речі, визначені індивідуальними ознаками, є незамінними.
Відповідно до ч. 1 ст. 188 ЦК України якщо кілька речей утворюють єдине ціле, що дає змогу використовувати його за призначенням, вони вважаються однією річчю (складна річ). Згідно з ч. 2 цієї статті Кодексу правочин, вчинений щодо складної речі, поширюється на всі її складові частини, якщо інше не встановлено договором.
Нерухоме майно функціонує у натурально - речовій та вартісній формі. Фізичні характеристики об'єкта нерухомості включають, зокрема, місце розташування, форму, розміри, тобто визначають конкретні показники залежно від об'єкту нерухомості. Сукупність цих характеристик визначає індивідуальні ознаки об'єкту нерухомості, тобто ці ознаки характеризують та відрізняють різні об'єкти нерухомості, що дає змогу їх ідентифікувати ( постанова Верховного Суду від 02.08.2023 у справі № 917/1598/17).
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.
Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.
Згідно з принципом єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будинку, споруди, зміст якого розкривається у наведених нормах, висновує Велика Палата Верховного Суду, особа, яка законно набула у власність будинок, споруду, має цивільний інтерес в оформленні права на земельну ділянку під такими будинком і спорудою після їх набуття (п.п. 51 та 52 постанови від 03.04.2019 у справі № 921/158/18).
До викладеного, Велика Палата Верховного Суду доповнює, що у разі наявності в особи права власності на об'єкт нерухомості недопустимим є створення перешкод для реалізації такою особою права користування земельною ділянкою, необхідною для обслуговування її об'єкта, а також для оформлення відповідних договірних відносин щодо цієї ділянки (п. 57 постанови від 31.08.2021 у справі №903/1030/19).
Як встановлено Судом під час вирішення по суті спору між Власником земельної ділянки та Власником нерухомості у цій справі, не виявляють цивільного інтересу в оформленні права на земельну ділянку, на якій розташовані належні на праві власності об'єкти нерухомості такі особи:
- фізична особа ОСОБА_1 є власником нерухомого майна ( будівля бойні) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності; на підставі заяви власника нерухомого майна рішенням Андрушівської міської ради 29 сесії 8 скликання від 24.02.2023 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 0,0324га( докази: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 41898291 від 12.05.2021; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023) ;
- фізична особа ОСОБА_2 є власником нерухомого майна ( кормоцех з прибудовами) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності; заява у відділі земельних відносин та екології про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (докази: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 255844305 від 03.04.2018; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023);
- фізична особа ОСОБА_3 є власником нерухомого майна ( ветаптека поз.літ.Ц-1, свинарник-маточник поз.лі.Ф-1) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності; лист-заява про перебування на службі у ЗСУ (докази: витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 35868604 від 10.03.2020 та № 29929212 від 16.01.2019; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023);
- фізична особа ОСОБА_4 є власником нерухомого майна ( гараж, поз.літ.Я) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності; лист-заява про перебування на службі у ЗСУ (докази: витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 36925238 від 17.06.2020; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023);
- фізична особа ОСОБА_5 є власником нерухомого майна ( свинарник поз.лі.Щ) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності; заява у відділі земельних відносин та екології про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (докази: витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 36684349 від 29.05.2020; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023);
- фізична особа ОСОБА_6 є власником нерухомого майна ( свинарник-відгодівельник, поз. літ. Т-1) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності; на підставі заяви власника нерухомого майна рішенням Андрушівської міської ради 7 сесії 8 скликання від 23.04.2021 №40 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі у власність ( докази: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 28905293 від 08.11.2018; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023) ;
- фізична особа ОСОБА_7 є власником нерухомого майна ( свинарник-відгодівельник, поз. літ. С-1) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності; заява у відділі земельних відносин та екології про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ( докази: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 35932270 від 12.03.2020; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023) ;
- юридична особа ПП ІМПАК є власником нерухомого майна ( навіс біля плотні літ.Є-1, фундамент пилорами літ. Ж-1, вагова будка літ. Е-1) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 1820310100:04:000:0073 площею 2,7448га ( докази: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 035356 від 09.07.2015; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 15 від 28.02.2023);
- фізичні особи ОСОБА_8 ( ОСОБА_9 ) та ОСОБА_10 є співвласниками нерухомого майна (будівлі столової та будівлі складу-сараю) по АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності загальною площею 0,2432га; ( докази: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 813530 від 19.06.2003; протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 19 від 15.09.2023) ;
- фізична особа ОСОБА_11 є власником нерухомого майна по АДРЕСА_2 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності ( доказ: протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 19 від 15.09.2023) ;
- юридична особа ПВП фірма "ВОЛ" є власником нерухомого майна по АДРЕСА_3 , розташованого на земельній ділянці комунальної власності загальною площею 4,8162 га; рішенням 30 сесії 8 скликання від 24.03.2023 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,2 га в с. Тарасівка ( за межами населеного пункту) та передано в оренду; потрібно дооформити право користування земельною ділянкою площею 0,6162 га ( доказ: протокол засідання комісії з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам № 19 від 15.09.2023).
Відповідно до ч. 11 ст. 246 ГПК України окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, який повинен надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк.
Відповідно до ч.1 ст. 212 КК України умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах є кримінальним правопорушенням у сфері господарської діяльності.
Оскільки Суд господарської юрисдикції позбавлений процесуальної можливості самостійно встановити наявність або відсутність складу кримінального правопорушення в бездіяльності службових осіб юридичних осіб або осіб, що займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи - , з метою перевірки та уникнення сумнівів можливої наявності складу кримінального правопорушення за ч.1 ст. 212 КК України, керуючись ч. 11 ст. 246 ГПК України, Суд дійшов висновку про необхідність судового реагування на наявну інформацію щодо можливого ухилення від сплати податків ( земельного податку/ орендної плати), яка може привести до порушення прав та законних інтересів Андрушківської територіальної громади, шляхом надіслання Окремої ухвали з відповідним повідомленням до Житомирської обласної прокуратури.
Керуючись ч.2 ст. 2, ч. 5 ст. 13, ст. 18, ст. 232-235, 246 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Житомирській обласній прокуратурі у строк до 15.08.2024 вжити заходів для встановлення наявності або відсутності складу кримінального правопорушення в бездіяльності службових осіб юридичних осіб або осіб, що займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи -, з метою перевірки та уникнення сумнівів можливої наявності складу кримінального правопорушення за ч.1 ст. 212 КК України ( умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, яка може привести до порушення прав та законних інтересів Андрушівської міської територіальної громади в частині отримання місцевого податку (земельного податку/ орендної плати) в дохід місцевого бюджету.
Окрема ухвала складена та підписана 09.07.2024 року, набрала законної сили та підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду.
Окрема ухвала суду як судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковою до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України ( ч.1 ст. 18, ч.1 ст. 326 ГПК України).
Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом ( п.7 ч.2 ст. 2, ч. 2 ст. 18 та ч.2 ст. 326 ГПК України).
Суддя Машевська О.П.
Друк:
1 - в справу
2 - позивачу ( через Ел.суд)
3- Житомирській обласній прокуратурі ( через Ел. суд)