Справа № 467/991/24
Провадження № 3/467/458/24
09.07.2024 року Суддя Арбузинського районного суду Миколаївської області Догарєва І.О розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Арбузинка справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , в смт.Арбузинка Миколаївської області, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , не притягувався до адміністративної відповідальності,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
Судом визнано доведеним, що 04.07.2024 року, о близько 07 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та економічного характеру відносно особи, з якою спільно проживав однією сім'єю, але не перебував у шлюбі ОСОБА_2 , а саме: ображав її брутальною лайкою, образливими словами, відібрав у неї банківські картки та паспорт, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 339012 від 04.07.2024 року надійшов до суду 05.07.2024р.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що дійсно близько півтора року спільно проживали за зазначеною адресою з ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу. 04.07.2024 року на побутовому підґрунті в них виник словесний конфлікт, під час якого ОСОБА_3 висловлювалась в його адресу брутальною лайкою та звинувачувала його в тому, що він нібито вкрав у неї банківські картки та паспорт громадянина України, які він насправді не брав. На теперішній час разом не проживають.
ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що дійсно півтора року проживала по АДРЕСА_1 спільно з ОСОБА_1 без реєстрації шлюбу. 04.07. 2024 року близько 07 год 30 хв. в них виник конфлікт, під час якого останній висловлювався в її адресу грубою, нецензурною лайкою та відібрав у неї банківські картки та паспорт громадянина України. На даний час разом не проживають.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п.п. 4, 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, склад якого полягає у вчиненні домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису, за яке передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, тощо.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суд, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що не дивлячись на позицію ОСОБА_1 , його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2КУпАП доведена повністю та підтверджується матеріалами справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення Серії ВАД 339012 від 04.07.2024 року за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у якому викладено обставини вчинення правопорушення;
- відомостями щодо реєстрації в ЖЄО відділення поліції №1 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області 04.07.2024 року за №1179 повідомлення зі служби 102 про те, що ОСОБА_2 телефоном заявила про факт домашнього насильства щодо неї, а саме, 04.07.2024 року о 07-30 год. за адресою: АДРЕСА_1 співмешканець ОСОБА_1 вчиняє домашнє насильство.
- протоколом прийняття заяви ОСОБА_2 від 04.07.2024 року, згідно якого вона просить прийняти міри до співмешканця ОСОБА_1 , який вчиняє відносно неї насильство в сім'ї, тобто ображав її брутальною лайкою та образливими словами, відібрав у неї банківські картки та паспорт громадина України.
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 04.07.2024 року, про те, що 04.07.2024 року приблизно о 07 год 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 ображав її брутальною лайкою та образливими словами, відібрав банківські картки та паспорт громадина України.
04.07.2024 року працівниками поліції стосовно ОСОБА_1 винесено терміновий заборонний припис у зв'язку зі скоєнням ним домашнього насильства відносно ОСОБА_2 строком на 10 діб.
При призначенні адміністративного стягнення, враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, які пом'якшують відповідальність, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність і з урахуванням встановленого, вважаю доцільним застосувати по відношенню до ОСОБА_1 з метою його виховання та попередження вчинення нових правопорушень адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,передбачене санкцією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. Оскільки ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з домашнім насильством, вперше, сторони разом на даний час спільно не проживають, положення ст. 39-1 КУпАП щодо проходження програми, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суд вважає за доцільне не застосовувати.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп. на користь держави.
Керуючись ст.ст. 33-35, 39-1, 40-1, 173-2, 221, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і призначити йому адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу на користь держави у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня її винесення.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя І.О. Догарєва