Справа № 944/3676/24
Провадження №2/944/1296/24
08.07.2024 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Матвіїв І.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду у Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
08.07.2024 року ОСОБА_1 в порядку цивільного судочинства звернувся до Яворівського районного суду Львівської області надійшла з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду у Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
З позовної заяви вбачається, щопозивач просить визнати дії ГУ ПФ України неправомірними, що не відповідають чинному законодавству. Поновити виконання рішення суду і Висновку інспекції Держекспертиз праці. Зобов?язати Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області перерахувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з врахуванням індексацій, інфляцій та інших перерахунків, згідно діючого законодавства враховуючи Висновок інспекції Держекспертиз праці на вимогу Головного Управління пенсійного фонду України м.Львова провірених первинних документів НДГХП «Сірка», згідно ст..46 ЗУ «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та ст.87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Зобов?язати Головне Управління Пенсійного фонду України м.Львова згідно ст.101 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та Постанови №22-1 п.36 Міністерства соціальної політики витребувати довідку про характер та умови праці, які були провірені Держекспертиз праці. Виконання рішення суду взяти під судовий контроль. Судові витрати покласти на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно із п. п.3, 4 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, в тому числі шляхом: визнання дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії/утриматися від вчинення певних дій. Крім того, пунктом 6 ч.1 ст.5 КАС України передбачений такий спосіб захисту як прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до п.3 ч.6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Відповідно до ч.2 ст.20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Пунктом 2 ч.1 ст.263 КАС України передбачено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З наведеного випливає, що позовні вимоги, пов'язані із визнанням дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії/утриматися від вчинення певних дій - підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що вказана позовна заява повинна розглядатися в порядку адміністративного судочинства та підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду у Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити та роз'яснити позивачу його право звернутися із вказаною позовною заявою в порядку адміністративного судочинства до Львівського окружного адміністративного суду
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1, ч. 2-5 ст.186, 260, 261, п.7 ч.1 ст.353, 354, 355 ЦПК України, суддя,
У відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду у Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України у зв'язку із тим, що цей позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Копію цієї ухвали та позовну заяву з доданими до неї матеріалами надіслати позивачу ОСОБА_1 .
Роз'яснити позивачу ОСОБА_1 , що вказаний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства відповідним окружним адміністративним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу було подано протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя І.М.Матвіїв