Постанова від 11.07.2024 по справі 383/782/24

Справа № 383/782/24

Номер провадження 3/383/475/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2024 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Бондаренко В.В., за участю секретаря судового засідання - Могиленко В.М., прокурора - Гонтар А.Д. (в режимі відеоконференції), особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючогота зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого заступником директора Бобринецької школи-інтернат Кіровоградської обласної ради,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в період з 26.02.2022 року по 06.03.2023 року будучи військовослужбовцем, який обіймав посаду командира 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 тобто військовою посадовою особою Збройних Сил України, відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45, пункт 2-7 розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" даного Закону, 11.02.2024 о 11:02 без поважних причин, несвоєчасно (термін подачі якої сплинув 00 год. 00 хв. 01.02.2024), подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за 2022 рік, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого, за минулий рік за формою, що визначена Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП).

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнав та зазначив, що призваний на військову службу по мобілізації в особливий період, не мав організаційно-розпорядчих функцій, а тому не є суб'єктом правопорушення. На даний час працює заступником директора Бобринецької школи-інтернат Кіровоградської обласної ради.

Прокурор ОСОБА_2 у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією. ОСОБА_1 обіймаючи посаду командира взводу набув обов'язку декларування своїх доходів як військова посадова особа Збройних Сил України. Просила застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Вислухавши думки учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов до таких висновків.

Адміністративним правопорушенням (проступком) ч. 1 ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Так, ст. 280 КУпАП закріплює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У свою чергу, згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними матеріалами справи в їх сукупності, а саме:

протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 13.06.2024 року складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (а.с.1-8);

витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №32 від 24.02.2022 року, яким старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 прийнято на військову службу та зараховано з 26.02.2022 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 командиром 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.19);

копією поданої ОСОБА_1 11.02.2024 року о 11:02 щорічної декларації за 2022 рік тобто несвоєчасно (а.с.9-14);

копією витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №66 від 07.03.2023 року, старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 з 07.03.2023 року виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з призначенням на посаду командира стрілецького взводу стрілецької роти 412 окремого стрілецького батальйону ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.20);

витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №133 від 16.06.2023 року, яким старшого лейтенанта ОСОБА_1 з 16.06.2023 року виключено із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , якого звільнено в запас (а.с.21);

копією письмових пояснень ОСОБА_1 від 21.05.2024 (а.с.22-24);

Суб'єктами декларування є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань (абз. 16 ч. 1 ст. 1 та пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону).

Військові посадові особи ? це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством (ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»).

За своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців (ст.ст. 29, 33 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).

Згідно ст. 119 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV (далі - Статут), командир взводу (групи, башти) в мирний і воєнний час відповідає за бойову готовність взводу (групи, башти) та успішне виконання ним бойових завдань, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, за збереження і стан озброєння, боєприпасів, техніки та майна взводу (групи, башти), за підтримання внутрішнього порядку у взводі (групі, башті).

Командир взводу (групи, башти) підпорядковується командирові роти (бойової частини) і є прямим начальником усього особового складу взводу (групи, башти).

Начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання (ст.30 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).

Згідно пункт 2-7 розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону (в редакції Закону №3384-ІХ від 20.09.2023), установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, військовослужбовець ОСОБА_1 в період з 26.02.2022 року по 06.03.2023 року обіймав штатну посаду командира 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка передбачала виконання організаційно-розпорядчих обов'язків так як є прямим начальником усього особового складу взводу за посадою з правом віддавати підлеглим накази, тому ОСОБА_1 належав до військових посадових особіб Збройних Сил України та суб'єктів декларування згідно із Законом, а отже був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року.

Посилання ОСОБА_1 на те, що він не є суб'єктом декларування так як призваний на військову службу по мобілізації в особливий період суддя відхиляє з огляду на наступне.

Згідно ч.5 ст.45 Закону дія розділу VII цього Закону не поширюється на: зокрема військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу (крім військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 частини сьомої цієї статті).

В пункті 3 частини сьомої статті 45 Закону зазначені особи, які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №32 від 24.02.2022 року старший лейтенант запасу ОСОБА_1 , який прибув для проходження військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, прийнятий на військову службу та зарахований з 26.02.2022 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 командиром 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , шпк «старший лейтенант». Отже, старший лейтенант ОСОБА_1 відноситься до військовослужбовців офіцерського складу за правилом, встановленим ч. ст. 5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», до якого положення ч.5 ст.45 Закону не застосовувалась, а тому на нього поширювались вимоги розділу VII «ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ» Закону щодо подання щорічної декларації за 2022 рік.

Наведене свідчить про те, що ОСОБА_1 подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2022 рік, із пропуском визначеного законом строку, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особу правопорушника, його відношення до скоєного, вік та майновий стан останнього.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності приходжу до висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальних межах, визначених санкцією ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Такий вид та розмір стягнення на переконання суду не є завідомо непомірним та сприятиме виконанню завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП та ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

Враховуючи викладене та керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 7, 9, 40-1, ч.1 ст. 172-6, 245, 251, 280, 283-285, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що відповідно до положень ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, у порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік правопорушення.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривень.

Постанова судді набирає чинності після закінчення строку подання скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Бобринецький районний суд Кіровоградської області.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Суддя В.В. Бондаренко