Справа № 296/5468/24
3/296/1761/24
"04" липня 2024 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Франчук С.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 162 КУпАП,-
До Корольовського районного суду м. Житомира надійшов протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 162 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 112761 від 05.06.2024, ОСОБА_1 04 червня 2024 року близько 08 год 05 хв на майдані Житній ринок, 2, м. Житомир, здійснив обмін валюти в сумі 100 (сто) злотих на суму 6090 грн, чим порушив ч. 3 ст. 6 Закону України "Про валюту і валютні операції".
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Згідно з ст. 268 КУпАП під час відсутності особи справу про адміністративне правопорушення може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 належним чином сповіщався про місце і час розгляду справи судовими повістками про виклик до суду.
Клопотання про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходили.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 162 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Суд, виходячи з вищезазначених правових норм, вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 .
Адвокат Короткий Т.С., захисник Балашкевича І.А., в судовому засіданні просив провадження у справі закрити, у зв'язку з відсутністю в діях підзахисного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 162 КУпАП, надав письмове клопотання.
Судом у судовому засіданні досліджено письмові докази, долучені до матеріалів справи, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 112761 від 05.06.2024;
- письмові пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ;
- рапорт оперуповноваженого УКР ГУНП в Житомирській області від 05.06.2024.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 162 КУпАП.
Стаття 162 КУпАП передбачає відповідальність за незаконні скуповування, продаж, обмін, використання валютних цінностей як засобу платежу або як застави.
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про валюту і валютні операції» визначено, що торгівля валютними цінностями здійснюється виключно через уповноважені установи, які отримали ліцензію на таку діяльність.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Наявні у матеріалах справи рапорти не є беззаперечними доказами здійснення ОСОБА_1 обміну валютних цінностей як засобу платежу, оскільки, рапорт це письмове офіційне повідомлення керівництву, в якому стисло, але докладно викладена суть справи, тобто є внутрішнім службовим документом у спілкуванні між працівниками поліції, але не є доказом вини особи у вчиненні правопорушення.
При цьому, суд звертає увагу на те, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», оскільки не випливає зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 заперечив факт здійснення обміну валюти.
Крім того, санкція ст. 162 КУпАП передбачає додаткове стягнення у виді конфіскації валютних цінностей.
Однак, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні відомості про вилучення незаконно проданих ОСОБА_1 валютних цінностей та їх долучення до матеріалів справи в якості речового доказу.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи вимоги ст. 62 Конституції України про те, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд вважає необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 162 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 247, 251, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 162 КУпАП - закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Cуддя С. В. Франчук