Постанова від 09.07.2024 по справі 400/10007/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/10007/23

Перша інстанція: суддя Устинов І. А.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача-Шляхтицького О.І.,

суддів: Домусчі С.Д., Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі № 400/10007/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа Комунальне підприємство "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У серпні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просив:

- визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку позивачу доплати до пенсії за понаднормовий стаж роботи;

- зобов'язати відповідача виконати перерахунок належної пенсійної виплати за понаднормово відпрацьований час з вересня 2019 року по вересень 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком з вересня 2019, проте, після виходу на пенсію, останній продовжував працювати. Через 24 місяці після призначення пенсії позивач набув право на перерахунок пенсійної виплати у вересні 2021, однак з листа відповідача вбачається, що понаднормовий стаж роботи не був взятий до уваги і надбавку за понаднормовий стаж роботи він отримав лише через 7 місяців після того як сплило 24 місяці.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що з 01.04.2022 позивачу автоматично проведено перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 та зараховано до страхового стажу період роботи з жовтня 2019 року по червень 2021 року відповідно до відомостей наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Страховий стаж позивача склав 40 років 2 місяці 8 днів. Розмір доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) за 5 років склав 75,84 грн., розмір пенсії - 2300,00 грн. Отже, розмір пенсії позивача розраховано з урахуванням норм чинного законодавства.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Миколаївський окружний адміністративний суд рішенням від 29.02.2024 у справі № 400/10007/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив.

Визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 1384159) у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням страхового стажу з вересня 2019 по вересень 2023 (понаднормовий відпрацьований час).

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 1384159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням страхового стажу з вересня 2019 по вересень 2023 (понаднормовий відпрацьований час).

Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції помилково зазначив, що страховий стаж з вересня 2019 по вересень 2023 у розрахунку пенсії позивача врахований не був;

- суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що автоматичний перерахунок пенсії позивача з 01.04.2022 не стосувався перерахунку пенсії через додатково набутий пенсіонером стаж.

Обставини справи.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058) з 03.09.2019.

Після призначення пенсії позивач продовжив працювати і працює по теперішній час у комунальному підприємстві “Первомайськводоканал”, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 , копія якої міститься у матеріалах справи.

01.04.2022 позивачу автоматично проведено перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 та зараховано до страхового стажу період роботи з жовтня 2019 року по червень 2021 року відповідно до відомостей наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Страховий стаж позивача склав 40 років 2 місяці 8 днів. Розмір доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) за 5 років склав 75,84 грн, розмір пенсії - 2300,00 грн.

Позивач 03.07.2023 звернуся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок пенсії, у зв?язку з тим, що він вийшов на пенсію за віком у вересні 2019 і продовжив працювати в КП “Первомайськводоканал”.

Відповідач листом від 17.07.2023 повідомив позивача, що перерахунок згідно ч. 4 ст. 43 закону № 1058 проведено позивачу з 01.04.2022, за результатами якого страховий стаж позивача склав 40 років 2 місяці 8 днів (враховано протягом серпня 1976 - червня 2021), розмір доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) за 5 років склав 75,84 грн., розмір пенсії - 2300,00 грн.

Позивач вважаючи, що перерахунок пенсії за понаднормовий стаж роботи йому проведено з порушенням строку (через 7 місяців) і не зараховано весь понаднормовий стаж, звернувся до суду з даним позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, відповідно до Закону №1058-IV право на перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати; в застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсії, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. При цьому пенсіонеру, який продовжував працювати і набув стажу, достатнього для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-IV (35 років для чоловіків чи 30 років для жінок або шахтар набув права на мінімальну пенсію), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Так, суд вказав, що звернення позивача від 03.07.2023 зумовлене набуттям додаткового страхового стажу після призначення пенсії. Закон №1058-IV визначає право працюючого пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданої ним заяви до органів Пенсійного фонду, виходячи із того, коли настало право на такий перерахунок, тобто у кожному конкретному випадку залежно від того, коли набуто 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії. Страховий стаж з вересня 2019 по вересень 2023 у розрахунку пенсії позивача врахований не був.

Суд виснував, що зазначений страховий стаж становитиме більше 24 місяців, що дає позивачу право на перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Як встановлено частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу.

Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію. Перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що з 01.04.2022 ОСОБА_1 автоматично проведено перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 та зараховано до страхового стажу період роботи з 01.09.2019 по 30.06.2021 відповідно до відомостей наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж ОСОБА_1 склав 40 років 2 місяці 8 днів. Розмір доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) за 5 років склав 75,84 грн., розмір пенсії - 2300,00 грн (а.с. 39).

Так, при автоматичному перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2022 пенсійним органом врахований додатково набутий пенсіонером стаж.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовляючи у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу з вересня 2019 по вересень 2023 діяв правомірно.

На думку колегії суддів, доцільно зазначити, що оскільки з 01.04.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058, тому право на зарахування періоду страхового стажу з 01.07.2021 останній набуде у 2024 року без додаткового звернення.

З огляду на наведене, колегія суддів констатує, що при ухваленні оскаржуваного рішення суд першої інстанції помилково дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

У силу п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи те, що при постановлені оскаржуваного рішення судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до її неправильного вирішення, колегія суддів дійшла висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нової постанови, якою у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі № 400/10007/23 - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа Комунальне підприємство "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький

Судді С.Д. Домусчі Г.В. Семенюк