Справа №750/6884/24
Провадження №3/750/2885/24
09 липня 2024 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оператора відділення радіоперехоплення загону радіорозвідки військової частини НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.3 ст. 172-20 КУпАП
до Деснянського районного суду м. Чернігова вдруге надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 16.05.2024 начальником загону радіорозвідки військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_2 , відносно ОСОБА_1 , за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Проте, наведеним вимогам протокол про адміністративне правопорушення не відповідає, оскільки, всупереч вказаній статті, не зазначено та не долучено жодних доказів, які б підтверджували суть вчиненого адміністративного правопорушення.
Так, згідно протоколу №39 про військове адміністративне правопорушення від 16.05.2024, 10.05.2024 о 08 годині 00 хвилин начальником відділення радіоперехоплення загону радіорозвідки військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_3 виявлено, що оператор відділення радіоперехоплення загону радіорозвідки військової частини НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_1 не прибув на чергування. Приблизно о 08 годині 30 хвилин солдат ОСОБА_1 прибув до місця несення служби та доповів, що під час слідування на особистому транспорті до розташування підрозділу його зупинив екіпаж патрульної поліції та склав на нього протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП - керування транспортним засобом особою в стані сп'яніння. Під час спілкування з солдатом ОСОБА_1 начальник відділення радіоперехоплення загону радіорозвідки військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_3 виявив, що солдат ОСОБА_1 перебуває з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме нечітка мова та запах алкоголю з ротової порожнини. В подальшому, начальник відділення радіоперехоплення загону радіорозвідки військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_3 доповів рапортом начальнику загону радіорозвідки про те, що солдат ОСОБА_1 виконує обов'язки військової служби в нетверезому стані. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП серії ААД №884926 від 10.05.2024 у солдата ОСОБА_1 було встановлено ступінь алкогольного сп'яніння 0,43 проміле. Таким чином внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності старший солдат ОСОБА_4 своїми умисними діями, усвідомлюючи їх характер, порушуючи військову дисципліну, завідомо знаючи про відповідальність, порушив імперативні вимоги статей 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, тобто виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП встановлено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.
В Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, що затверджена наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 №329, не наведені підстави для провадження огляду на стан сп'яніння та не визначено порядок його проведення.
Тому суд звертається до інших нормативних актів, що регулюють схожі правовідносини.
Частиною 1 статті 266 КУпАП визначено, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Вказаною інструкцією затверджено і форму направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (Додаток 1). Зокрема, у направленні мають бути наведені ознаки сп'яніння, що виявлені посадовою особою.
Пунктом 7 розділу ІІ Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 КУпАП, що затверджена наказом Служби зовнішньої розвідки України №300 від 14.08.2018 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 №1018/32470, визначено таке.
У разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (додаток 2) уповноваженої посадової особи.
Зміст додатку 2 свідчить, що у направленні військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння повинні бути зазначені конкретні ознаки сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці), що були виявлені у військовослужбовця.
Крім того, статтею 266-1 КУпАП визначено порядок проходження огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Так, вказаною статтею передбачено, що огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
До того ж, частинами 4, 5 ст. 266-1 КУпАП визначено, що у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Частиною 7 статті 266-1 КУпАП визначено, що порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення від 16.05.2024 року, 10.05.2024 року солдат ОСОБА_1 під час виконання службових обов'язків перебував в стані алкогольного сп'яніння, і цей стан було визначено після зупинення того працівниками патрульної поліції та проведення освідування на місці зупинки за допомогою приладу Драгер, за що на останнього складено протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Нетверезий стан (стан алкогольного сп'яніння), повинен підтверджуватись належними та допустимими доказами (висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, приладами для визначення парів концентрації алкоголю у повітрі, що видихається, результатами спеціальних технічних засобів та тестів).
Суд зазначає, що у відповідності до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Із матеріалів адміністративної справи слідує, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме відсутні належні та допустимі докази (направлення до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноваженої посадової особи, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, роздруківка чеку з приладів для визначення парів концентрації алкоголю у повітрі, що видихається тощо), що ОСОБА_1 перебував під час виконання службових обов'язків в стані алкогольного сп'яніння, а долучена до протоколу про військове адміністративне правопорушення копія протоколу серії ААД №884926 від 10.05.2024, не може бути єдиною підставою для підтвердження того.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 29.05.2024 року матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 був повернутий командиру військової частини НОМЕР_1 на доопрацювання, однак зазначена постанова судді виконана не була, вказані в ній недоліки взагалі не усунуті, жодних дій щодо цього не вжито, вказана постанова взагалі відсутня в матеріалах справи, а отже така фактично проігнорована.
Зазначені недоліки є перешкодою для розгляду адміністративної справи по суті, у зв'язку з чим матеріали підлягають повторному поверненню для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 268, 283, 256 КУпАП,
Повернути адміністративний матеріал за ч.3 ст. 172-20 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 для належного оформлення командиру військової частини НОМЕР_1 .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Самусь