Ухвала від 09.07.2024 по справі 560/3497/22

Справа № 560/3497/22

УХВАЛА

09 липня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить:

1. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі №560/3497/22 шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати впродовж 15 днів звіт по виконанню рішення.

2. У разі невиконання рішення суду, а саме, не врахування при обчисленні пенсії сум заробітної плати зазначених у довідці від 08.12.2021 №1398, накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області ОСОБА_2 , відповідального за виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі №560/3497/22, в розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з якого половину суми стягнути на мою користь, а іншу половину - до Державного бюджету суми стягнути України.

Дослідивши подану заяву, суд встановив наступне.

Суд встановив, що Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі №560/3497/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату мені з 08.12.2021, пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати, зазначені у довідках Управління соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької, області від 08.12.2021 №1397, №1398.

Постановою від 21.04.2023 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) відкрив виконавче провадження №71635638 з виконання виконавчого листа та надав боржнику строк для добровільного виконання судового рішення.

За невиконання цього судового рішення, державним виконавцем двічі накладався штраф на ГУ ПФУ в Хмельницькій області, правомірність накладення яких підтверджено рішенням у справах 560/17692/23 та 560/13122/23.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з частиною 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З наведеного слідує, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в цьому рішенні, яке набрало законної сили.

Відповідно до частини 6 статті 245 КАС України у випадках, визначених у частинах 3 - 5 цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.

Згідно з частинами 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення. З набранням чинності нової редакції КАС України, законодавцем розширено повноваження суду та надано судам право встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення після ухвалення ним рішення, у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що органом влади порушується принцип обов'язковості судового рішення. При цьому, суд першої інстанції вірно вказав, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.

В той же час, такі повноваження суду повинні бути реалізовані з урахуванням статті 129-1 Конституції України, і ці повноваження надані суду з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Згідно матеріалів справи, рішення суду від 07.04.2022 по справі №560/3467/22, яке набрало законної сили 30.05.2022 відповідачем не виконано. Відповідачем не надано жодних доказів щодо повного виконання рішення суду.

З матеріалів справи вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило державного виконавця, що на виконання рішення суду боржником призначено та здійснено нарахування стягувачу з 08.12.2021 пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати, зазначені у довідці Управління соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької, області від 08.12.2021 №1397. Оскільки довідка Управління соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької, області від 08.12.2021 №1398 видана з порушенням, виконати рішення суду не можливо.

Суд зазначає, що зазначені доводи відповідача не можуть вважатися обставиною, що свідчить про виконання судового рішення.

Також суд вважає за необхідне вказати, що при прийняті рішення про зобов'язання подати звіт, судом не надається оцінка можливості чи не можливості виконання судового рішення (наявності поважних причин невиконання), а перевіряється обґрунтованість зави про невиконання судового рішення. Оцінка ж аргументам відповідача про неможливість виконання рішення має надаватися за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду.

Таким чином, суд вважає, що відповідач не виконав рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі №560/3497/22, а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до змісту статті 382 КАС України, звіт щодо виконання судового рішення повинен бути поданий до суду, який його ухвалив, в даному випадку до Хмельницького окружного адміністративного суду, що також забезпечить виконання судом вимог щодо контролю за поданням такого звіту, без направлення справи до апеляційної інстанції та відповідатиме принципу процесуальної економії.

Керуючись статтями 248, 254, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, подану в порядку статті 382 КАС України, задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протягом 30 днів подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі №560/3497/22.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя В.В. Матущак