Провадження № 22-ц/803/7107/24 Справа № 176/434/23 Суддя у 1-й інстанції - Крамар О. М. Суддя у 2-й інстанції - Єлізаренко І. А.
09 липня 2024 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді Єлізаренко І.А.
суддів Деркач Н.М., Свистунової О.В.
за участю секретаря Попенко Ю.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Повалій Олени Василівни на ухвалу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 23 травня 2024 року у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Фещук Олени Андріївни,-
У травні 2024 року представник ОСОБА_1 - адвокат Повалій О.В. звернулася до суду із скаргою на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Фещук О.А.
В обґрунтування вимог скарги посилалася на те, що Жовтоводським міським судом Дніпропетровської області було видано виконавчий лист №176/434/23 про стягнення з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” на користь ОСОБА_1 грошових коштів в сумі 120 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров'я внаслідок хронічного професійного захворювання. З листа начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України І.Нещадима від 24 квітня 2024 року вбачається, вказаний вище виконавчий лист та інші перебувають на виконанні в даному відділі, однак державним виконавцем було зупинено вчинення виконавчих дій в цьому виконавчому провадженні. Вказаний лист скаржник отримав 07 травня 2024 року засобами поштового зв'язку. Телефоном йому вдалось з'ясувати, що державним виконавцем, який здійснює виконавче провадження, є ОСОБА_2 Вказує, зазначеним листом заявника серед іншого поінформовано, що Законом України “Про внесення змін до розділу ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження” від 07 лютого 2024 року № 3577-ІХ розділ ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження” доповнено пунктом 1-4 такого змісту, зокрема: що до 01 січня 2025 року зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень (у тому числі накладення арешту на майно та кошти) у виконавчих провадженнях, за якими боржником є ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” (крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, про відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, про стягнення аліментів, про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Також у вказаному вище листі зазначено, що керуючись пунктом 1-4 розділу ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження”, державним виконавцем винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій до 01 січня 2025 року. Вважаює дії державного виконавця щодо зупинення вчинення виконавчих дій незаконними. Зазначає, що за судовим рішенням у цій справі стягнуто з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” на користь ОСОБА_1 грошові кошти в рахунок моральної шкоди, яка заподіяна ушкодженням здоров'я. Така заподіяна шкода вважається саме моральною, а що підпадає від визначення матеріальної шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, законодавець не визначив. Крім того, моральна шкода, заподіяна ушкодженням здоров'ю, в даній конкретній справі підпадає під визначення “інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами”, оскільки відповідні вимоги та судове рішення за такими вимогами обґрунтовані положеннями КЗпП України. Вказує, якщо працівнику належать до отримання певні грошові кошти і право на ці кошти виникло згідно положень КЗпП України, то їх слід вважати виплатами (компенсаціями), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами. Інших правовідносин між працівником (стягувачем) і роботодавцем (боржником) не виникало. Вимоги стягувача до боржника в цьому випадку обґрунтовуються виключно як вимоги працівника до роботодавця і підставою таких вимог є ушкодження здоров'я при виконанні умов трудового договору. Вважає, що виконавець не врахував, що дія п.1-4 розділу ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження” не передбачає безумовного зупинення всіх виконавчих проваджень, боржником за якими є ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, а встановлює певні винятки, при наявності яких виконавчі провадження не підлягають зупиненню. Такі винятки наявні у цій конкретній справі і виконавчому провадженні, а саме: стягується шкода, заподіяна ушкодженням здоров'я, а також стягнення даної шкоди відноситься до виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами. На підставі викладеного просила суд визнати неправомірними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Фещук О.А. щодо зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №72148440 на підставі пункту 1-4 розділу ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження”, скасувати відповідну постанову про зупинення вчинення виконавчих дій, та зобов'язати відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України поновити вчинення виконавчих дій з виконання виконавчого листа про стягнення з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” на користь ОСОБА_1 грошових коштів в сумі 120 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров'я внаслідок хронічного професійного захворювання.
Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 23 травня 2024 року відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Фещук О.А.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - адвокат Повалій О.В. просить ухвалу суду від 23 травня 2024 року скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення вимог скарги, посилаючись на її незаконність та необґрунтованість.
У відзиві на апеляційну скаргу Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України просить ухвалу суду від 23 травня 2024 року залишити без змін, апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Повалій О.В. залишити без задоволення, посилаючись на безпідстьавність її вимог.
Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку суд переглядає справу за наявними і ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно зі статтею 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною першою статті 18 ЦПК України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожному гарантовано право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні “Юрій Миколайович Іванов проти України” наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
Відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном.
Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, виконувалися відповідно до вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
ЄСПЛ неодноразово наголошував, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатися ініціюванням виконавчих процедур.
Конституційний Суд України, беручи до уваги статті 3, 8, частини першу, другу статті 55, частини першу, другу статті 129-1 Конституції України, свої юридичні позиції щодо визначення виконання судового рішення складовою конституційного права на судовий захист, вважає, що держава, створюючи належні національні організаційно-правові механізми реалізації права на виконання судового рішення, повинна не лише впроваджувати ефективні системи виконання судових рішень, а й забезпечувати функціонування цих систем у такий спосіб, щоб доступ до них мала кожна особа, на користь якої ухвалене обов'язкове судове рішення, у разі, якщо це рішення не виконується, у тому числі державним органом (Рішення Конституційного Суду України від 15 травня 2019 року № 2-рп(ІІ)/2019).
Конституційний Суд України в зазначеному рішенні також наголосив, що визначений у законі порядок забезпечення державою виконання судового рішення має відповідати принципам верховенства права та справедливості, гарантувати конституційне право на судовий захист; невиконання державою позитивного обов'язку щодо забезпечення функціонування запроваджуваної нею системи виконання судових рішень призводить до обмеження конституційного права на судовий захист та нівелює його сутність.
Відтак, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, складовою права на справедливий суд.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України “Про виконавче провадження” примусовому виконанню підлягають виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 18 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Законом України “Про внесення змін до розділу ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження” від 07 лютого 2024 року № 3577-ІХ розділ ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження” доповнено пунктом 1-4 такого змісту, зокрема: до 1 січня 2025 року: зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень (у тому числі накладення арешту на майно та кошти) у виконавчих провадженнях, за якими боржником є ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” (крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, про відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, про стягнення аліментів, про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); підлягають зняттю накладені арешти на кошти та/або майно ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”.
У справі встановлено, рішенням Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 25 квітня 2023 року у справі №176/434/23 за позовом ОСОБА_1 до ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” про відшкодування моральної шкоди у зв'язку з ушкодженням здоров'я внаслідок професійного захворювання - частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 Стягнуто з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди у зв'язку з отриманим професійним захворюванням - 120000 грн. з урахуванням утримання податку з доходів фізичних осіб та інших обов'язкових платежів. В задоволенні решти позовних вимог, відмовлено. Стягнуто з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” на користь держави судовий збір в розмірі 1200 грн. (а.с.34-37).
29 травня 2023 року Жовтоводським міським судом Дніпропетровської області на виконання вказаного рішення суду було видано виконавчий лист №176/434/23 про стягнення з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” на користь ОСОБА_1 грошових коштів в сумі 120 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров'я внаслідок хронічного професійного захворювання (а.с.66).
03 липня 2023 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Загребельською Д.С. винесено постанову ВП №72148440 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №176/434/23 від 29 травня 2023 року про стягнення з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди, у зв'язку з ушкодженням здоров'я внаслідок професійного захворювання грошових коштів у розмірі 120000 грн. Боржником у вказаному виконавчому провадженні зазначено ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” (а.с.67).
20 лютого 2024 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Фещук О.А. винесено постанову у ВП №72148440 про прийняття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №176/434/23 від 29 травня 2023 року (а.с.68).
20 лютого 2024 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Фещук О.А. винесено постанову у ВП №72148440 про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження №71263686 (а.с.69).
21 березня 2024 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Фещук О.А. винесено постанову у ВП №72148440 про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання виконавчого листа №176/434/23 від 29 травня 2023 року, на підставі п.1-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про виконавче провадження” (а.с.70).
24 квітня 2024 року представник ОСОБА_1 адвокат Мотуз О.В. звернувся до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України із заявою про повернення виконавчого документа стягувачу (а.с.73).
Згідно листа Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на виконанні у відділі перебуває зведене виконавче провадження №71263686 до складу якого входить 855 виконавчих проваджень про стягнення коштів з ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”. Як зазначено у листі, керуючись розділом ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” пунктом 1-4 Закону, державним виконавцем винесено постанови про зупинення вчинення виконавчих дій до 01 січня 2025 року (а.с.47, 48).
У постанові від 01 лютого 2023 року у справі №165/1292/21 Верховний Суд вказав, виокремлюючи виплати, виконавчі провадження щодо яких не підлягають зупиненню, законодавець конкретизував їх перелік, та виділив серед іншого: виплату заробітної плати; вихідної допомоги; інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами; відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, при цьому не відніс до вказаного переліку відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої каліцтвом. Що стосується поняття інших виплат (компенсацій), то відшкодування моральної шкоди, завданої трудовим каліцтвом, хоч і випливає з трудових правовідносин, однак не охоплюється поняттям компенсації в розумінні норм трудового законодавства, в тому числі статей 72, 83 та норм глави VІІІ «Гарантії та компенсації» КЗпП України.
Таким чином, відшкодування моральної шкоди у зв'язку з ушкодженням здоров'я не входить до переліку виключень, зазначених в п.1-4 розділ ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження”, не відноситься до заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами.
Отже, оскаржена постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, винесена 21 березня 2024 року у ВП №72148440 про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання виконавчого листа №176/434/23 від 29 травня 2023 року, на підставі п.1-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про виконавче провадження”, не порушує конституційну вимогу щодо обов'язковості судових рішень, оскільки не припиняє взагалі виконання рішення суду, а лише призупиняє його виконання на строк, встановлений законом.
Посилання в апеляційній скарзі на висновок Верховного Суду у постанові від 20 червня 2019 року у справі № 336/9595/14 є безпідставними, оскільки вказаний висновок висловлений у справі при застосуванні іншого закону та з приводу інших правовідносин. Зокрема, у цій справі Верховний Суд розглядав питання повороту виконання рішення про відшкодування моральної шкоди, завданої трудовим каліцтвом, та надав тлумачення приписам частини 2 статті 382 Цивільно-процесуального Кодексу України в редакції 1963 року.
Доводи апеляційної скарги про обґрунтованість вимог скарги, наявність підстав для задоволення скарги є безпідставними.
Приведені в апеляційній скарзі інші доводи зводяться до тлумачення діючого законодавства, незгоди з ухвалою суду, переоцінки висновків ухвали суду та не спростовують правильність ухвали суду першої інстанції.
Будь-яких інших доказів, що спростовують правильність ухвали суду в апеляційній скарзі не наведено, тому ухвалу суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Повалій Олени Василівни - залишити без задоволення.
Ухвалу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 23 травня 2024 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І.А.Єлізаренко
Судді Н.М.Деркач
О.В.Свистунова