Справа № 635/6595/24
Провадження по справі №3/635/2611/2024
11 липня 2024 року смт Покотилівка Харківського району Харківської області
Суддя Харківського районного суду Харківської області Даниленко Т.П., розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №3 Харківського РУП №1 Головного управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
03.07.2024 до Харківського районного суду Харківської області з відділу поліції №3 Харківського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Харківській області надійшли вищевказані матеріали.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД № 096230 від 30.06.2024, ОСОБА_1 за місцем проживання вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 насильство психологічного характеру - висловлювався в її бік нецензурною лайкою, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Дослідивши адміністративні матеріали, суддя зазначає про таке.
У відповідності до вимог ст.ст.245,280 КУпАП суд зобов'язаний повно та всебічно з'ясувати усі обставини справи, зокрема, чи мало місце адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають суттєве значення для правильного її вирішення. При цьому, встановити істину по справі необхідно з аналізу наявних доказів, які, згідно до чинного законодавства, представляють собою будь-які фактичні дані, які підтверджують або спростовують ті чи інші обставини і мають суттєве значення для вирішення справи по сутті.
У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак, вказаний протокол не відповідає вимогам, встановленим ст. 256 КУпАП, виходячи з наступного.
У вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено місця вчинення адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення було складено 30.06.2024 року в смт Безлюдівка Харківського району Харківської області, в той час як адресою місця проживання ОСОБА_1 та відповідно скоєння адміністративного правопорушення зазначено: АДРЕСА_1 .
Згідно ч. 1 ст.276КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Згідно з чинними нормами КУпАП, відносно справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, альтернативної підсудності не встановлено і діє загальне правило, визначене ч. 1 ст. 276 КУпАП.
Відповідно до висновку Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 276 КУпАП від 26 травня 2015 року № 5-рп/2015 передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. В аспекті цього питання необхідно розуміти, що використане словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, із зазначеного не вбачається, що місце вчинення адміністративного правопорушення входить до адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюється юрисдикція Харківського районного суду Харківської області. Тому у зв'язку з вказаними обставинами, матеріали справи щодо ОСОБА_1 повинні бути направлені до суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
За вказаних обставин суддя позбавлений можливості об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення, зазначені недоліки суддя відносить до суттєвих порушень вимог чинного КУпАП, що не дозволяють здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення у справі відповідно до чинного КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. 268, 277, 278 КУпАП, суддя
Повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП до ВП №3 Харківського РУП №1 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Т.П.Даниленко