Справа № 346/3021/24
Провадження № 3/346/1727/24
09 липня 2024 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Коваленка Д.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце служби і посада: військова частина НОМЕР_1 , вожатий службових собак кінологічного відділення 142 роти охорони військової частини НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ),
До Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області, 31 травня 2024 року надійшов протокол № 13 від 27 травня 2024 року про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом - КУпАП), з матеріалами.
Аргументи держави Україна в особі командира військової частини № НОМЕР_3 полковника ОСОБА_2 , який склав протокол, полягали у тому, що 26.04.2024 року порушуючи законодавству України щодо встановленого порядку проходження військової служби, допустив порушення статей 11,16,30 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив військове адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 172-15 КУпАП.
Аргументи ОСОБА_1 . Подав заяву, в якій просив провести розгляд справи без його участі, вину не визнав.
Оцінка суду.
Положення пункту 22 частини 1 статті 92 Конституції України гарантують, що виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них.
А положеннями частини 2 статті 172-15 КУпАП передбачено, що недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду, є адміністративним правопорушенням.
Положення частини 1 статті 9 КУпАП передбачають, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Отже, склад будь-якого адміністративного правопорушення, що передбачене законом, характеризується єдністю чотирьох елементів: об'єкт і об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона. При цьому, не доведення або відсутність в діянні конкретної особи будь-якого з цих елементів, виключає склад відповідного правопорушення, а значить і адміністративну відповідальність за вчинення такого діяння.
І з огляду на зміст частини 2 статті 172-15 КУпАП, об'єктивною стороною даного адміністративного правопорушення, є бездіяльністю військової службової особи в умовах особливого періоду.
Однак суду не надано належних, достовірних та допустимих доказів того, що 26.04.2024 року порушуючи законодавству України щодо встановленого порядку проходження військової служби, допустив порушення статей 11,16,30 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України чим вчинив військове адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 172-15 КУпАП.
Що стосується протоколу (а.с.1), як окремого доказу, передбаченого частиною 1 статті 251 КУпАП, то суд враховує те, що він містить відомості про те, що ОСОБА_3 проходив лікування у КНП «Коломийська районна лікарня», в період з 23.04.2024 року по 25.04.2024 року та 26.04.2024 року мав прибути до розташування військової частини НОМЕР_1 . Проте військовослужбовець 26.04.2024 року був відсутній та прибув до військової частини 27.04.2024 року. Але такі фактичні дані не підтверджуються іншими, будь-якими доказами, які повинні узгоджуватись із протоколом, оскільки сам по собі, за відсутності згоди із ним людини, протокол не може вважатись достовірним доказом будь-якого діяння людини, позаяк він складається після настання будь-якої події, і його зміст залежить виключно від волі особи яка його складає. І цей протокол не підписаний ОСОБА_4 .
Суд бере до уваги акт службового розслідування, який наявний в матеріалах справи, однак на ньому відсутня дата його складання та номер акту за яким він зареєстрований, у зв'язку із чим суд не може взяти вказаний документ як належний доказ того, що ОСОБА_3 вчинив недбавле ставлення до військової служби в умовах воєнного стану, на умовах, вказаних у цьому Акті, який не має підпису ОСОБА_5 про ознайомлення із ним чи згодою із даними, які вказані у ньому.
В силу положень частини 2 статті 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. А згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.
Тому враховуючи це, і оскільки суду не надано доказів наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 КУпАП, в діянні ОСОБА_1 , вчиненого ним 26 квітня 2024 року провадження у справі слід закрити.
Відповідно до положень статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Тому враховуючи, що судом прийнята постанова про закриття провадження, судовий збір стягненню не підлягає.
Отже, керуючись статтями 1, 2, 7, 8, 9, 10, 17-24, 26, 27, 33-38, 40-1, 173, 221, 245-253, 254-255, 268, 271, 276, 279, 280, 283-285, 287, 294, 298-300, 304, 305, 306 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 закрити, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 (десяти) днів, з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги у вказаний строк, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення.
Копію постанови направити ОСОБА_1 та до Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області.
Суддя: Коваленко Д. С.