Справа № 198/247/24
Провадження №3/0198/144/24
09.07.2024
іменем України
09 липня 2024 року Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області у складі судді Гайдар І.О., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , виданий ТСЦ 6821, який проходить службу у військовому званні майора у в/ч НОМЕР_2 на посаді начальника логістики - заступника командира з логістики, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-11Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за те, що останній 10 червня 2024 року о 19:00 годині, будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, в умовах особливого періоду самовільно залишив територію тимчасового розташування військової частини НОМЕР_2 - АДРЕСА_2 , а саме під час вечірньої перевірки особового складу був відсутнім за місцем несення служби.
Разом з тим, справа не може бути розглянута по суті та підлягає поверненню командиру військової частини НОМЕР_2 задля усунення недоліків, допущених при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, з таких підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається (окрім іншого) суть адміністративного правопорушення.
Особою ж, що склала протокол про адміністративне правопорушення, зазначена вимога закону належним чином не дотримана.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 172-11 КУпАП адміністративна відповідальність за диспозицією цієї норми настає за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.
Таким чином, об'єктивна сторона передбаченого ч. 3 ст. 172-11 КУпАП адміністративного правопорушення, що ставиться в провину ОСОБА_1 , не передбачає такої ознаки протиправної поведінки особи, як вчинення вказаних дій в умовах особливого періоду.
Відповідальність за вчинення в умовах особливого періоду дій, передбачених ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, передбачена частиною четвертою цієї ж статті.
Окрім того, в зазначеному вище протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього документах відсутня інформація про те, скільки тривала відсутність ОСОБА_1 на території військової частини, що також викликає сумніви у вірній кваліфікації дій останнього.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення не містить усіх даних, що мають бути обов'язково зазначені відповідно до ст. 256 КУпАП.
Вказані недоліки протоколу про адміністративне правопорушення є суттєвими, такими, що перешкоджають розгляду справи по суті, у зв'язку з чим підлягають усуненню.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП посадова особа при підготовці до розгляду справи вирішує чи правильно складений протокол про адміністративне правопорушення.
Також суд звертає увагу, що будь-які виправлення та доповнення до протоколу про адміністративне правопорушення можливі лише в присутності особи, яка притягується до відповідальності, що завіряються її підписом.
З огляду на викладене, протокол про адміністративне правопорушення від 12.06.2024 № А4759/006 не можна вважати таким, який складений правильно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 278 КУпАП, суд
Справу про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП повернути командиру військової частини НОМЕР_2 для усунення недоліків, допущених при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І. О. Гайдар