Ухвала від 09.07.2024 по справі 759/13626/24

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4615/24

ун. № 759/13626/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2024 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого СУ ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні № 42024110000000193 від 17.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Переяслав Бориспільського району Київської області, громадянки України, працюючої на посаді заступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не судимої, -

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду міста Києва звернувся слідчийСУ ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , з клопотанням, погодженим прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в якому він просить відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади заступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області.

Клопотання мотивовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42024110000000193 від 17.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

17.11.2020 Рішенням Переяславської міської ради VIII скликання № 13-02-VIII затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_4 .

Відповідно до Статуту Переяславської міської територіальної громади затвердженого рішенням Переяславської міської ради Київської області від 18.11.2021 - Переяславська міська територіальна громада утворена в результаті проведення місцевих виборів у 2020 році, відповідно до Постанов Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» та від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №600-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Київської області», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області».

Згідно з посадовою інструкцією заступник міського голови зобов'язаний: виконувати основні обов'язки, передбачені ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; дотримуватись вимог та обмежень, обумовлених Законами України «Про засади запобігання та протидії корупції» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», реалізація повноважень виконавчих органів міської ради у галузях соціально-економічного розвитку, планування та обліку, забезпечення комплексного соціально-економічного розвитку громади, зайнятості населення, здійснення державної політики у сфері сприяння розвитку підприємництва, торгівлі та побутового обслуговування, інвестиційної політики, формування та наповнення місцевого бюджету, посилення фінансово-бюджетної дисципліни, ефективного управління комунальним майном та інше визначене посадовою інструкцією.

Зі змісту примітки до ст. 364 КК України вбачається, що службовими особами у ст. ст. 364, 368, 369 Кодексу є особи, які постійно, тимчасово, чи за спеціальними повноваженнями здійснюють функції представника влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державнихчи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані

з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції. Тобто, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України, ОСОБА_4 є службовою особою.

Відповідно до ст. 19 Конституції України ОСОБА_4 , як заступник міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області, зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Враховуючи, що ОСОБА_4 є заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Переяславської міської територіальної громади Київської області, вона являється службовою особою.

Згідно зі ст. ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктам, на яких поширюється дія цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язаніз цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Однак, ОСОБА_4 , працюючи на посаді заступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області з метою особистого незаконного збагачення, вчинила корупційний злочин за наступних обставин.

На потачку травня 2024 року, в першій половині дня, більш точний час не встановлено, ОСОБА_6 звернувся до заступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області ОСОБА_4 з пропозицією розміщення дитячих атракціонів в літній період на території Переяславської територіальної громади Київської області.

Після чого, в ОСОБА_4 виник злочинний умисел в проханні та одержанні службовою особою, неправомірної вигоди за безперешкодне розміщення ОСОБА_6 дитячих атракціонів на території Переяславської територіальної громади Київської області.

Відтак реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_4 , діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, 16.05.2024 в першій половині дня, більш точний час не встановлено, знаходячись в своєму службовому кабінеті в адміністративній будівлі Переяславської міської ради розташованої за адресою: АДРЕСА_2 пояснила ОСОБА_6 , що за безперешкодне розміщення дитячих атракціонів на території Переяславської територіальної громади Київської області в літній період йому необхідно внести спонсорську допомогу на рахунок того підприємства, який вона йому надасть додатково, на що останній погодився.

Після чого, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, 17.05.2024 в другій половині дня, більш точний час не встановлено, засобом телефонного зв'язку повідомила ОСОБА_6 , що 21.05.2024 відбудеться засідання виконавчого комітету Переяславської міської ради на якому вона погодить прийняття позитивного рішення про надання дозволу на розміщення дитячих атракціонів в літній період на території Переяславської територіальної громади Київської області при умові виконання останнім раніше зазначеної домовленості про надання неправомірної вигоди в сумі 50000 гривень, на що останній погодився.

У подальшому, 22.05.2024, в другій половині дня, більш точний час не встановлено, ОСОБА_4 перебуваючи в своєму службовому кабінеті в адміністративній будівлі Переяславської міської ради розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою приховування своїх протиправних дій, повідомила ОСОБА_6 , що вона виконала взяті на себе забов?язання підписавши з ФОП « ОСОБА_6 » договір пайової участі в утриманні об'єктів благоустрою на території м. Переяслава під час розташування тимчасових споруд та відповідно до раніше досягнутих між ними домовленостями, останній повинен перерахувати частинку неправомірної вигоди в сумі 25 000 грн на рахунок ФОП ОСОБА_7 з призначенням платежу «сплата за послуги», на що останній погодився.

В подальшому, 22.05.2024, о 17 год. 21 хв., ОСОБА_6 виконуючи протиправні вимоги ОСОБА_4 перебуваючи у відділенні АТ КБ «Приватбанк» за адресою: АДРЕСА_3 , через касу здійснив платіж в сумі 25 000 гривень на рахунок ФОП « ОСОБА_7 »

Одже, ОСОБА_4 діючи умисно, в інтересах третьої особи, а саме ФОП « ОСОБА_7 », в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, забезпечила отримання від ОСОБА_6 неправомірної вигоди у сумі 25 000 гривень на користь ФОП « ОСОБА_7 » за підписання договору пайової участі в утриманні об'єктів благоустрою на території м. Переяслава під час розташування тимчасових споруд, без підписання якого останній не зміг би здійснювати законну господарську діяльність на території Переяславської міської ради.

13.06.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Підозра ОСОБА_4 , в інкримінованому їй кримінальному правопорушенні обґрунтовується зібраними доказами, а саме:заявою ОСОБА_6 про вчинення кримінального правопорушення від 17.05.2024;протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 17.05.2024;протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 21.05.2024; протоколом проведення обшуку службового кабінету ОСОБА_4 у приміщенні Переяславської міської ради від 22.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 22.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 22.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 23.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 28.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 28.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 28.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 04.06.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 04.06.2024.

ОСОБА_4 , відповідно до ст. 12 КК України, підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

ОСОБА_4 є службовою особою, вона, використовуючи своє службове становище, перебуваючи на посаді заступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Так, ОСОБА_4 , користуючись авторитетом та міцними соціальними зв'язками серед співробітників, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом з метою знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Поряд із цим, перебуваючи на посаді заступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області, ОСОБА_4 може як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на осіб, які ще не були допитані в якості свідків у кримінальному проваджені із числа співробітниківПереяславської міської територіальної громади Київської області.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з підстав, наведених у ньому та просив його задовольнити.

Підозрювана не заперечувала з приводу задоволення клопотання.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, підозрюваної, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

За приписами ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Таким чином, відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.

Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.

Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.

Відповідно п. 15 листа Вищого Спеціалізованого Суду України "Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження" від 05.04.2013 N 223-559/0/4-13 відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється: з метою: припинення кримінального правопорушення; припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного/обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження (наприклад, притягнути до дисциплінарної відповідальності свідка, який є підлеглим обвинуваченого/підозрюваного) або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

В судовому засіданні прокурор належним чином обґрунтував, що ОСОБА_4 продовжуючи обіймати посадузаступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області, використовуючи службове становище з метою уникнення кримінальної відповідальності може знищити, підробити речі та документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконно впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження.

Таким чином, слідчий суддя, з урахуванням вищенаведеного, прийшов до висновку, що прокурором доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади є необхідним для запобігання протиправній поведінці підозрюваної.

При цьому, слідчим суддею також враховано правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на обгрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

За встановлених в судовому засіданні обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 154, 156, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СУ ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні № 42024110000000193 від 17.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Відсторонити підозрювану у кримінальному провадженні

№ 42024110000000193від 17.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади заступника міського голови Переяславської міської територіальної громади Київської області, строком на два місяці, в межах строку досудового розслідування, а саме до 09.09.2024 включно.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1