Справа № 756/12368/23
Номер провадження № 3/756/47/24
14 лютого 2024 року місто Київ
Оболонський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Пономаренка А. А.,
за участі секретаря судового засідання Селюкова І. О.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисника Філіна Е. В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Оболонського районного суду міста Києва адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
09.09.2023 о 14.12 год. ОСОБА_1 керував транспортним засобом - легковим автомобілем марки «Ford», моделі «Fiesta», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в м. Києві по вул. Олександра Орхипенка, у районі будинку № 12/3. Після зупинки в ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, порушення координації рухів, неприродна блідість обличчя. Від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку в лікаря нарколога Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія», яка розташована за адресою: Київ, вул. Петра Запорожця, буд. 20, на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 у встановленому законодавством порядку відмовився.
Отже, ОСОБА_1 учинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
До даних висновків суд дійшов з наступних підстав.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема щодо керування транспортним засобом, проте заперечував, що він перебував в стані наркотичного сп'яніння, а відмовився бо поспішав.
Захисник Філін Е. В. під час судового засідання уважав, що хоча ОСОБА_1 відмовся від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку в лікаря нарколога однак, надав висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, № 002537 від 10.09.2023, згідно з яким ОСОБА_1 не перебуває у стані сп'яніння та через це просив адміністративне провадження закрити на підставі ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Окрім цього, надав клопотання з проханням викликати лікаря-накролога ОСОБА_2 до приміщення суду та допитати останнього в якості свідка з метою підтвердження обставин проходження медичного огляду ОСОБА_1 .
Розглядаючи справи про адміністративні правопорушення, суд відповідно до положень ст. 1 КУпАП здійснює охорону прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно статей 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність не тільки за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а й за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2 п. 4 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними в пункті 6 розділу I Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
При цьому відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд в закладі охорони здоров'я для визначення стану сп'яніння.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 523722 від 09.09.2023, 09.09.2023 о 14.12 год. ОСОБА_1 керував транспортним засобом - легковим автомобілем марки «Ford», моделі «Fiesta», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в м. Києві по вул. Олександра Орхипенка, у районі будинку № 12/3. Після зупинки в ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, порушення координації рухів, неприродна блідість обличчя. Від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку в лікаря нарколога Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія», яка розташована за адресою: Київ, вул. Петра Запорожця, буд. 20, на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 у встановленому законодавством порядку відмовився.
Між тим, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується відеозаписами з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів), використання яких передбачено ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» та Інструкцію про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них», затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 03.02.2016 №100, що був досліджений у судовому засіданні, який містить обставини відмови від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння в установленому законом порядку.
Суд ураховує, що працівниками поліції було запропоновано пройти медичний огляд на стан сп'яніння в установленому законом порядку, проте ОСОБА_1 відмовився у зв'язку з чим було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно останнього.
Разом з цим, суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 має посвідчення водія, а отже проходив навчання, складав екзамени (тести) на знання теорії, повинен був знати п. 2.5 Правил дорожнього руху, та те, що останній поспішав, та чи як на відеозапис твердив, що його звільнять у разі відсутності на робочому місці, не є підставою для не проходження огляду на стані сп'яніння.
Даючи оцінку вказаним доказам як окремо, так і в їх сукупності, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, суд вважає, що в діях водія ОСОБА_1 , вбачається порушення Правил дорожнього руху, які були зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме - п. 2.5 ПДР України та наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Перевіркою матеріалів також не встановлено порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не встановлено, оскільки дії особи, уповноваженої на складання адміністративного протоколу, відповідають вимогам ст. 266 КУпАП та п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого Постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103.
Суд зазначає, що обґрунтовані та визначені законом підстави для притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП настали в момент його відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння у спеціальному медичному закладі.
Між тим, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду адміністративної справи, а також підтвердження всіх наявних обставин учинення ОСОБА_1 інкримінованого адміністративного правопорушення, судом скеровано запит до Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія», яка розташована за адресою: Київ, вул. Петра Запорожця, буд. 20 з проханням надати інформацію про проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ОСОБА_1 , згідно висновку № 002537 (складений о 16 год. 09 хв. 09.09.2023) від 09.09.2023, наданим захисником під час судового засідання.
Так, 19.10.2023 на електронну адресу суду надійшов лист № 1610 від 18.10.2023 від Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» згідно з якою огляд у встановленому законом порядку в лікаря нарколога Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» (м. Київ, вул. Петра Запорожця, буд. 20 та м. Київ, вул. Відпочинку, буд. 18) у ОСОБА_1 не проводився, а згідно запису в журналі реєстрації медичних оглядів осіб висновок № 002537 складено 25.04.2023 за результатом огляду на стан сп'яніня ОСОБА_4 .
Окрім цього, 13.02.2024 на електронну адресу суду надійшов лист № 123 від 13.02.2024 від Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» згідно з якого убачається, що під час самостійного звернення ОСОБА_1 до Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія», що за адресою: м. Київ, вул. Відпочинку 18 лікар-нарколог ОСОБА_5 не працював, а згідно табелю обліку використання робочого часу за вересень 2023 року у відділенні медичних оглядів на стан алкогольного та наркотичного сп?яніння (вул. Відпочинку, 18) 09 вересня 2023 року з 9-00 до 24-00, 10 вересня 2023 року з 00 год. до 9-00 працювала лікар-нарколог ОСОБА_6 .
Також, у своєму листі № 123 від 13.02.2024 Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» додатково повідомила, що на бланках актів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та висновків щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, які використовуються у відділенні медичних оглядів на стан алкогольного та наркотичного сп?яніння, у лівому верхньому куті ставиться прямокутний штамп з написом Департамент охорони здоров'я Комунальне некомерційне підприемство «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «СОЦІОТЕРАПІЯ», а не штами з написом «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «СОЦІОТЕРАПІЯ», який містить Висновок від 10.09.2023.
Отже, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002537 від 10.09.2023 наданий захисником Філіном Е. В. слід вважати недопустимим та недостовірним оскільки вказаний висновок не підтверджує обставини проходження ОСОБА_1 огляду у встановленому законодавством порядку в лікаря нарколога Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія», за адресою: м. Київ, вул. Відпочинку, 18, що було спростовано наведеними відповідями.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що підтверджується зібраними доказами, які на переконання суду, є належними та допустимими, повністю узгоджуються між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи встановленим у судовому засіданні.
При накладенні стягнення суд ураховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі викладеного, з урахуванням особи, майнового стану та ступеню винуватості ОСОБА_1 характеру та суспільної небезпеки вчиненого ним правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, тобто в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись статтями 9, 24, 27, 33, 40-1, 130, 221, 245, 251, 252, 256, 265-1, 268, 276, 277, 283, 284, 285, 289 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп. (отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/21081300, код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: IBAN 698999980313040149000026001, код класифікації доходів бюджету: 21081300), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Оболон.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA718999980313111206000026006, код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду в десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Оболонський районний суд міста Києва.
Суддя А. А. Пономаренко