Рішення від 08.07.2024 по справі 400/1156/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2024 р. справа № 400/1156/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до відповідачаУправління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації, вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55210,

провизнання неправомірним рішення; зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась з позовом до Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації ради (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати неправомірним рішення Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації, а саме: повідомлення про відмову у наданні ОСОБА_1 державної допомоги сім'ям з дітьми - допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації призначити та виплатити з дати подачі заяви ОСОБА_1 державну допомогу сім'ям з дітьми - допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що відмова в призначенні їй допомоги при народженні дитини без дати, без номеру, без зазначення причин відмови є протиправною, оскільки вона має право на її отримання.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Від відповідача відзив на позовну заяву не надходив, хоча ухвала про відкриття провадження ним отримана.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

У позивачки ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась дитина ОСОБА_2 і згідно пояснень, зазначених позивачкою в позовній заяві, в лютому вона зверталась за призначенням допомоги при народженні дитини до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради та надала усі необхідні документи для призначення допомоги, але виплату допомоги при народженні дитини жодного разу не отримала, так як із 24 лютого 2022 р. розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. В подальшому, позивачка разом із дитиною виїхали із м. Маріуполя Донецької області до Первомайського району Миколаївської області.

Позивачка є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідками від 30.08.23 р. № 4826-5002934194 та № 4826-5002934263 про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб, виданих управлінням соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації.

18.10.23 р. позивачка звернулась на Урядову лінію щодо отримання допомоги на дитину та отримала відповідь, що у м. Маріуполі ОСОБА_1 було призначено тільки допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, а за даними Управління соціального захисту населення Первомайської районної військової адміністрації, ОСОБА_1 не зверталася за призначенням допомоги. Також, у листі зазначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови звернення не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини.

У позовній заяві позивачка зазначила, що вона звернулася до Управління соціального захисту населення Первомайської районної держадміністрації, але отримала усну відмову у призначені допомоги, так як звернулася після спливу 12 місяців після народження дитини.

В подальшому позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою з документами для призначення допомоги при народженні дитини.

Відповідач надав ОСОБА_1 письмове повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім'ям з дітьми. При цьому, у змісті цього повідомлення відсутні підстави такої відмови.

Позивачка не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні їй державної допомоги при народженні дитини.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 21.11.92 р. № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811), громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811, призначається державна допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка".

Як зазначено в ст. 5 Закону № 2811, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини (частина 6 ст. 11 Закону № 2811). Такий самий строк для звернення за призначенням допомоги, передбачений пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.01 р. № 1751 (далі - Порядок).

Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу). (п. 10 Порядку).

Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення (п. 43 Порядку).

З матеріалів справи вбачається, що дитина позивачки, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , з заявою про призначення допомоги при народженні дитини позивачка звернулась до відповідача в жовтні 2023 р. Доказом, що позивачка є матір'ю є свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 . Також, позивачкою надано докази, що вона звернулась за призначенням допомоги за місцем проживання - довідки від 30.08.23 р. № 4826-5002934194 та № 4826-5002934263 про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб, виданих управлінням соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації. Також, доказом того, що позивачка не отримувала допомогу при народженні дитини підтверджується листом Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної військової адміністрації від 19.10.23 р. № К-2742-04-414.

Таким чином, позивачка звернулась з заявою про призначення допомоги при народженні дитини з пропуском 12 місячного строку. Однак, як вбачається з матеріалів справи позивачка з об'єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою (початок повномасштабної війни росії проти України та окупація території Маріупольського району Донецької області). Відтак, пропуск строку звернення із заявою з об'єктивних причин, не може бути підставою для позбавлення позивачки та її дитини права на отримання допомоги виходячи з наступного.

Позивачкою заявлений позов фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення, а відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 р. (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 р.), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 р., в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. У цьому випадку, неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14.02.18 р. у справі № 591/610/16-а та від 02.10.18 р. у справі № 495/3711/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом, позивачка, у даному випадку, має право на отримання допомоги при народженні дитини.

Також суд враховує, що відмова відповідача, викладена в повідомленні взагалі не вмотивована, відсутні причини відмови.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації (вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55210, ЄДРПОУ 20905329), задовольнити.

2. Визнати неправомірним рішення Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації (вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55210, ЄДРПОУ 20905329) у вигляді повідомлення про відмову у наданні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) державної допомоги сім'ям з дітьми - допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації (вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55210, ЄДРПОУ 20905329) призначити та виплатити з дати подачі заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) державну допомогу сім'ям з дітьми - допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз