Рішення від 08.07.2024 по справі 380/9388/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2024 рокусправа № 380/9388/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо індексації (перерахунку) пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2022 у порядку встановленому Законом;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області індексувати (перерахувати) пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2023 та 01.03.2024 виходячи з основного розміру пенсії проіндексованого (перерахованого) відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 та виплатити суму проіндексованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач здійснив з 01.03.2023 та 01.03.2024 збільшення до пенсії позивача, як особі з інвалідністю внаслідок війни 1 групи, на 25% від основного розміру пенсії без додавання сум індексацій, передбачених Постановою №118 та Постановою №168, що на переконання позивача не відповідає вимогам п. 1 Постанови №1381.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 2 травня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що підвищення основного розміру пенсії на 25% згідно із Постановою №1381, відповідач зазначив, що до Постанови Кабінету Міністрів України №1381 не були внесені зміни щодо порядку збільшення розміру пенсії на 25% з урахуванням індексації відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №118 та №168. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Представник позивача звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».

За наслідками розгляду заяви позивача, відповідач листом від 09.11.2023 №30296-31530/Ч-52/8-1300/23 повідомив позивача, що чинним законодавством не передбачено збільшення пенсії, обчисленої відповідно до статей 13 і 21 Закону №2262 на 25% з врахуванням індексації.

Розмір пенсії з 01.03.2024 року після проведеного перерахунку становить 16173,35 грн.

Вважаючи поведінку відповідача такою, що порушує його право на перерахунок пенсії, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статей 18, 19 Закону №2262-ХІІ, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.

Статтею 21 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:

а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Суд встановив, що позивач є особою з інвалідністю першої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, перебуває на обліку в ГУПФ, та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 100% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13, 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Отже, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Тобто, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.

При цьому суд встановив, що основний розмір пенсії позивача складається з: 100% грошового забезпечення у розмірі: 9830,24 грн., з урахуванням індексації: 16173,35 грн., водночас збільшення основного розміру пенсії на 25% розраховано від суми 9830,24 грн.

Тобто, з 01.03.2024 року відповідач здійснив розрахунок індексації пенсії за формулою: основний розмір пенсії х 25% підвищення відповідно до Постанови №1381.

Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що пенсійний орган в порушення вищезазначених вимог п. 1 Постанови №1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача, виходячи лише з основного розміру пенсії, без врахування її індексації.

Таким чином, відповідачем неправомірно розраховано суму збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови №1381 без урахування індексації, визначеної постановами Уряду від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185.

У відзиві відповідач не навів обґрунтувань правомірності здійсненого збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови №1381 без урахування нарахованої індексації.

За таких обставин судовому захисту підлягає порушене право позивача на отримання збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови № 1381 з урахуванням індексацій, запроваджених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185.

Тож підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, з урахуванням вимог частини 2 статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ щодо нарахування та виплати позивачу з 01.03.2024 пенсії без урахування збільшення пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 на 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексацій пенсії за 2023, 2024 роки, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185, а також зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2024 перерахунок пенсії позивачу з урахуванням збільшення пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 на 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексацій пенсії за 2023, 2024 роки, запроваджених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому відповідно до ст.139 КАС України, такий розподілу не підлягає.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 та 01.03.2024 пенсії без урахування збільшення пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 на 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексацій пенсії за 2023, 2024 роки, запроваджених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2023 та 01.03.2024перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням збільшення пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 на 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексацій пенсії за 2023, 2024 роки, запроваджених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185, та здійснити виплати, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Судові витрати зі сторін не стягуються.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович