Справа № 367/6602/24
Провадження №3/367/2366/2024
Іменем України
08 липня 2024 року Суддя Ірпінського міського суду Київської області Чернова О.В., вивчивши матеріали, які надійшли з ВП №2 Бучанського РУП ГУ НП у Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №241673 від 30.06.2024 року, відповідно до якого: 30.06.2024 року о 06:30 год. в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 перебуваючи в нетверезому стані, вчинив домашнє насильство до своєї дружини ОСОБА_2 психологічного, фізичного та сексуального характеру, а саме: без згоди хотів вступити у статевий контакт, погрожував фізичною розправою, кидався у бійку, чим завдав психологічної шкоди здоров'ю, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що не перебував в стані алкогольного сп'яніння, є чоловіком потерпілої та має право на статеві стосунки з нею. Вказав, що потерпіла сама й ого спровокувала на такі дії тим, що ходила перед ним у спідній білизні.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засінаннї пояснила, що спала, прийшов чоловік та почав вчиняти дії сексуального характеру та примушувати до статевого зв'язку.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суддя дійшла висновку, що даний протокол та додані до нього матеріали підлягають поверненню до ВП №2 Бучанського РУП ГУ НП у Київській області на доопрацювання для усунення виявлених недоліків, виходячи з наступного.
За змістом ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та ін.
Згідно з приписами ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
В п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення особою домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
При розгляді справи судом було встановлено, що протокол та складені адміністративні матеріали не відповідають зазначеним вимогам КУпАП, оскільки потерпілою подано заяву про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується, про сексуальне насильство з боку ОСОБА_1 , про що також зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, диспозиція статті 173-2 КУпАП не охоплює собою сексуальне насильство, натомість, такі діяння відповідають диспозиції ст.ст.152, 153, 154 КК України.
Як вбачається, адміністративні матеріали не містять постанови про закриття кримінального провадження по даному факту.
У зв'язку з вищевикладеним, вказані матеріали необхідно повернути до ВП №2 Бучанського РУП ГУ НП у Київській області на доопрацювання для належного оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог КУпАП, оскільки без усунення вищевказаних недоліків суд позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Керуючись ст.ст.221, 251, 256, 257, 278, 283, КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП, повернути на доопрацювання до ВП №2 Бучанського РУП ГУ НП у Київській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.В. Чернова