03 липня 2024 року
м. Київ
справа № 816/1529/18
касаційне провадження № К/9901/835/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Юрченко В.П., Ханової Р.Ф.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 (суддя Удовіченко С.О.) та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2018 (головуючий суддя - Тацій Л.В., судді - Подобайло З.Г., Григоров А.М.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Фурнітура" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс Фурнітура" (далі - Товариство, позивач, платник) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області (далі - Управління, відповідач, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.05.2018 №0025151209, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 83709,00 грн.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на протиправність збільшення контролюючим органом йому податкових зобов'язань з податку на прибуток з підстав того, що ним допущено помилку під час заповнення податкової декларації, а не перекручувалися податкові дані, що могло б призвести до необхідності сплати податків.
Полтавський окружний адміністративний суд рішенням від 27.07.2018, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2018, позов задовольнив, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 02.05.2018 №0025151209.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що при заповненні уточнюючих декларацій на прибуток за I квартал, півріччя, три квартали 2017 року та декларації за 2017 рік позивачем було допущене порушення ведення Товариством податкового обліку в частині недотриманні порядку самостійного виправлення помилок у податкових деклараціях (неправильному заповненні рядків декларацій), а не завищення податку на прибуток.
Відповідач, не погодившись з прийнятими судовими рішеннями, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення попередніх інстанцій і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на правомірність проведення ним камеральної перевірки та прийняття податкового повідомлення-рішення за її результатами. В касаційній скарзі не вказано, в чому саме полягає неправильне застосування судами норм матеріального права, контролюючий орган фактично викладає обставини, якими він керувався під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 10.01.2019 відкрив провадження за касаційною скаргою відповідача та витребував матеріали справи з суду першої інстанції.
Позивач у відзиві на касаційну скаргу, посилаючись на законність і обґрунтованість судових рішень попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 02.07.2024 визнав за можливе розглянути справу у попередньому судовому засіданні 03.07.2024.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи відповідача та дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку податкової декларації Товариства з податку на прибуток підприємств за 2017 рік, за результатами якої складено акт від 30.03.2018 №3068/16-31-12-09-12/32753365 (далі - акт перевірки), яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 46.5 статті 46, пункту 48.1 статті 48 ПК України, наказу Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за №1415/27860, що призвело до завищення платником податку на прибуток, який підлягає зменшенню, на суму 83709,00 грн.
На підставі висновків акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.05.2018 №0025151209, яким платнику збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 83709,00 грн.
Зі змісту акту перевірки вбачається, що фактичною підставою для прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, слугував відображений в акті висновок контролюючого органу про те, що за попередній звітний період, а саме - три квартали 2017 року, відповідно до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (уточнююча) (№9291639297 від 12.01.2018) задекларовано нульове значення податку на прибуток за звітний (податковий) період по рядку 17, значення якого переноситься у рядок 18 податкової декларації за 2017 рік. Платник, в порушення пункту 46.5 статті 46, пункту 48.1 статті 48 ПК України, наказу Міністерства фінансів України №897 від 20.10.2015, задекларував у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 2017 рік податок на прибуток за результатами попереднього звітного періоду поточного року з урахуванням уточнень в розмірі 83709,00 грн та визначив податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду, а саме - четвертого кварталу 2017 року до зменшення в розмірі 83709,00 грн.
Надаючи оцінку правомірності оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, Верховний Суд виходить із такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до положень підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з пунктом 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1 статті 49 ПК України).
За правилами пункту 48.1 статті 48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Форма податкової декларації з податку на прибуток підприємства затверджена Міністерством фінансів України №897 від 20.10.2015.
Судами установлено, що платником подано до податкового органу:
26.04.2017 звітну податкову декларацію з податку на прибуток за I квартал 2017 року, в якій самостійно розрахувало дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (код рядка 01) сума 10159309,00 грн; фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -) (код рядка 02) сума 285544,00 грн; об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-) (код рядка 04) сума 285544,00 грн; податок на прибуток ((позитивне значення) (рядок 04 - рядок 05ПЗ) *182 / 100) (код рядка 06) сума 51398,00 грн; податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12 + рядок 15 - рядок 16 ПЗ) (код рядка 17) сума 51938,00 грн; податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -) (код рядка 19) сума 51398,00 грн;
03.08.2017 звітну податкову декларацію з податку на прибуток за півріччя 2017 року, в якій самостійно розрахувало дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (код рядка 01) сума 18787318,00 грн; фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -) (код рядка 02) сума 452904,00 грн; об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-) (код рядка 04) сума 452904,00 грн; податок на прибуток ((позитивне значення) (рядок 04 - рядок 05ПЗ) *182 / 100) (код рядка 06) сума 81523,00 грн; податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12 + рядок 15 - рядок 16 ПЗ) (код рядка 17) сума 81523,00 грн; податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року) (код рядка 18) сума 51398,00 грн; податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -) (код рядка 19) сума 30125,00 грн,
31.10.2017 звітну податкову декларацію з податку на прибуток за три квартали 2017 року, в якій самостійно розрахувало дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (код рядка 01) сума 27668230,00 грн; фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -) (код рядка 02) сума 465050,00 грн; об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-) (код рядка 04) сума 465050,00 грн; податок на прибуток ((позитивне значення) (рядок 04 - рядок 05ПЗ) *182 / 100) (код рядка 06) сума 83709,00 грн; податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12 + рядок 15 - рядок 16 ПЗ) (код рядка 17) сума 83709,00 грн; податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року) (код рядка 18) сума 81523,00 грн; податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -) (код рядка 19) сума 2186,00 грн.
За правилами пункту 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Як установлено судами, платник 12.01.2018 подав до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за I квартал 2017 року, в якій самостійно розрахував дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (код рядка 01) сума 10159309,00 грн; фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -) (код рядка 02) сума 285544,00 грн; різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+,-) (код рядка 03РІ) сума - 1392354,00 грн; об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-) (код рядка 04) сума «-» 1106810,00 грн.
Також 12.01.2018 позивачем подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за півріччя 2017 року в якій самостійно розрахував дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (код рядка 01) сума 18787318,00 грн; фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -) (код рядка 02) сума - 154096,00 грн; різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+,-) (код рядка 03РІ) сума - 1106810,00 грн; об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-) (код рядка 04) сума «-» 1260906,00 грн.
Окрім того, 12.01.2018 позивач подав до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за три квартали 2017 року в якій самостійно розрахував дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (код рядка 01) сума 27668230,00 грн; фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -) (код рядка 02) сума - 2854550,00 грн; різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+,-) (код рядка 03РІ) сума - 1260906,00 грн; об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-) (код рядка 04) сума «-» 4115456,00 грн.
28.02.2018 позивачем подано до контролюючого органу звітну податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2017 року, в якій самостійно розрахував дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (код рядка 01) сума 40257727,00 грн; фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -) (код рядка 02) сума - 2429812,00 грн; різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+,-) (код рядка 03РІ) сума - 1392354,00 грн; об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-) (код рядка 04) сума - 3822166,00 грн; податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року) (код рядка 18) сума 83709,00 грн; податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -) (код рядка 19) сума «-» 83709,00 грн.
Відповідно до додатку до акту документальної планової виїзної перевірки Товариства від 15.02.2018 №216/16-31-14-01-10/32753365 об'єкт оподаткування за 9 місяців 2017 року за даними перевірки становив «-» 3245904,00 грн, тобто підприємство мало в цьому періоді збитки.
Згідно інформації з Інтегрованої картки платника податків Товариство станом на 30.04.2017 мало переплату в розмірі 181689,91 грн.
За результатами подання декларацій з податку на прибуток за I квартал, півріччя та три квартали 2017 року списано суми, які платником податків самостійно розраховано у вищевказаних деклараціях (код рядка 19), а саме 51398,00 грн, 30125,00 грн та 2186,00 грн, що в загальному розмірі складає 83709,00 грн.
Враховуючи, що за 9 місяців 2017 року позивач мав збиткову діяльність, ним подано уточнюючі декларації та декларацію за 2017 рік, в яких позивач всупереч вимогам наказу «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» №897 від 20.10.2015 року (з наступними змінами), не вніс до рядка 26 виправлення помилок, а відніс дані суми до рядка 19 річної декларації, що свідчить про те, що при заповненні уточнюючих декларацій на прибуток за I квартал, півріччя, три квартали 2017 року та декларації за 2017 рік Товариством фактично було допущено порушення порядку відображення показників самостійного виправлення помилок у податкових деклараціях, а не завищення податку на прибуток.
При цьому, судами попередніх інстанцій було встановлено, що вказана сума відображена із знаком «-» 83709 грн. в Інтегрованій картці платника податків - Товариства.
Доводи касаційної скарги наведеного не спростовують.
За таких обставин, касаційна скарга Управління підлягає залишенню без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 та постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2018 підлягають залишенню без змін.
З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів попередніх інстанцій про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд
Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Полтавській області залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2018 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
СуддіЛ.І. Бившева В.П. Юрченко Р.Ф. Ханова