Постанова від 04.07.2024 по справі 300/1282/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2024 рокуСправа № 300/1282/24 пров. № А/857/8528/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді-доповідача - Качмара В.Я.,

суддів - Гудима Л.Я., Кузьмича С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року (суддя Матуляк Я.П., м.Івано-Франківськ),-

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУПФ) в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність ГУПФ, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до розміру пенсії в сумі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 за № 713 (далі - Постанова №713);

зобов'язати ГУПФ здійснити з 01.07.2021 нарахування та виплату щомісячної доплати до розміру пенсії ОСОБА_1 в сумі 2000 грн відповідно до Постанови № 713.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року позов задоволено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволені позову відмовити.

В доводах апеляційної скарги вказує, що позивачу не здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, оскільки пенсія останнього збільшилась, а тому немає підстав для виплати доплати до пенсії в сумі 2000 грн.

Позивач відзиву на апеляційну скаргу не подав.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно не виплатив позивачу доплату до пенсії у сумі 2000 грн, яка передбачена Постановою № 713.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ та отримує пенсію за вислугу років (24 роки, в календарному обчисленні 24 роки), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).

З 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача в розмірі 62% грошового забезпечення, виходячи із таких його складових: посадовий оклад - 2910 грн; оклад за військове звання - 1020 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 1768,50 грн, що підтверджується протоколом за пенсійною справою ХД-17492 (Міноборони) від 01.01.2018 (а.с.32).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 травня 2021 року у справі № 300/982/21, що набрало законної сили 07.06.2021 (далі - Рішення суду), зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до ГУПФ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) та з врахуванням положень Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; зобов'язано ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 05.03.2019.

ГУПФ на виконання зазначеного судового рішення, 01.07.2021 здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із розрахунку 62% таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2910 грн; оклад за військове звання - 1020 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 1768,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія - 7079,63 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) склав 7922,44 грн, що підтверджується матеріалами пенсійної справи № ХД17492 (Міноборони) (а.с.10).

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) та від 24.02.2023 за № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), 01.03.2022 та 01.03.2023 ОСОБА_1 установлено підвищення пенсії, внаслідок якого розмір пенсійної виплати визначено у сумі 9031,58 грн (а.с.27) та 10531,58 грн відповідно (а.с.28).

На підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2023 року у справі № 300/6399/23, яке набрало законної сили 05.02.2024 (далі - Рішення суду-1) зобов'язано ГУПФ провести ОСОБА_1 з 01.02.2021 перерахунок пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 15.05.2023 № 8/1/2366/30 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (далі - Довідка, ОТЦК відповідно) та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів, відповідачем 01.03.2024 здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу в загальному розмірі 13148,05 грн, що підтверджується розрахунком за пенсійною справою ХД17492 - Міноборони (а.с.30).

Згідно матеріалів пенсійної справи ХД17492 (Міноборони), позивачу не нараховувалась та не виплачувалась з липня 2021 року щомісячна доплата в сумі 2000 грн до розміру його пенсії, передбачена Постановою № 713 (а.с.9-11, 26-30).

На заяву ОСОБА_1 від 18.12.2023 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням щомісячної доплати (а.с.6), відповідач, листом від 18.01.2024 за № 871-12613/Б-02/8-0900/24, повідомив позивача, що оскільки розмір його пенсійної виплати внаслідок проведеного перерахунку на виконання Рішення суду збільшився більше ніж на 2000 грн, відтак ОСОБА_1 не мав права на встановлення щомісячної доплати відповідно до абзаців 1 і 2 пункту 1 Постанови № 713 (а.с.7-8).

Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 року виплачувати особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ(крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000 - 2700 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду, з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІдо 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого, згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей13,21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд в постанові від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21.

Таким чином, оскільки перерахунки пенсії позивача, проведені ГУПФ 01.07.2021 на виконання Рішення суду та Рішення суду-1, з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то ОСОБА_1 має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватися для досягнення мети прийняття цього рішення Уряду - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Щодо посилання скаржника на пропуск строків звернення до суду з даним позовом, апеляційний суд зазначає, що системний аналіз статті 51 Закону №2262-ХІІ дає підстави для висновку про відсутність строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція стосовно застосування процесуального строку у спорах, пов'язаних із правом особи на соціальний захист, викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 по справі №522/2738/17, Верховного Суду від 29.11.2019 по справі №642/7479/16-а, від 30.01.2020 по справі №554/5119/16-а, від 23.07.2020 по справі №761/28365/16-а.

Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 324, 325, 328, 329 КАС суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Суддя-доповідач В. Я. Качмар

судді Л. Я. Гудим

С. М. Кузьмич