Справа № 560/20350/23
іменем України
05 липня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачці за період з 01.04.2014 по 14.08.2023 виплачена державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за ОСОБА_3 як особою з інвалідністю, яка розрахована за підгрупою Б замість А.
У відзиві на позов відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Хмельницький окружний адміністративний суд здійснює розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_2 , який відповідно до довідки МСЕК від 10.04.2014 серії АВ №0348370 є особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А.
21.03.2014 позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за особою з інвалідністю з дитинства І групи
ОСОБА_4 01.04.2014 позивачці за її заявою призначена державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за ОСОБА_3 як особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи Б.
15.08.2023 позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про перерахунок державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А.
Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на підставі заяви позивачки з 15.08.2023 здійснило останній перерахунок державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А у розмірі 7131,10 по довічно.
Позивачка вважаючи, що за період з 01.04.2014 по 14.08.2023 їй протиправно виплачена надбавка на догляд за ОСОБА_3 як особою з інвалідністю за підгрупою Б замість А, звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Закон України від 16.11.2000 № 2109-IIІ "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (далі - Закон №2109-III) (в редакції, чинній на момент призначенні позивачці державної соціальної допомоги) відповідно до Конституції України гарантує особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.
Статтею 1 Закону №2109-III передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2109-III державна соціальна допомога призначається у таких розмірах: особам з інвалідністю з дитинства I групи - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; особам з інвалідністю з дитинства II групи - 80 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; особам з інвалідністю з дитинства III групи - 60 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; на дітей з інвалідністю віком до 18 років - 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
За змістом статті 3 Закону №2109-ІІІ особам з інвалідністю з дитинства I групи встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі: інвалідам з дитинства, віднесеним до підгрупи А I групи - 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам з дитинства, віднесеним до підгрупи Б I групи, - 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи (частина перша статті 4 Закону №2109-III).
Як зазначено вище ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_2 , який відповідно до довідки МСЕК від 10.04.2014 серії АВ №0348370 є особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А.
Спір у цій справі стосується розміру виплати позивачці надбавки на догляд за ОСОБА_3 як особою з інвалідністю І групи підгрупи А за період з 01.04.2014 по 14.08.2023.
Так, дійсно позивачці за спірний період виплачена надбавка на догляд за особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи Б у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однак така надбавка позивачці виплачена за її особистою заявою.
Таким чином, в діях Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради відсутня вина щодо виплати позивачці державної соціальної допомоги з надбавкою на догляд за особою з інвалідністю за підгрупою Б замість А.
Водночас, суд враховує, що положеннями статті 12 Закону №2109-III передбачено, що суми державної соціальної допомоги, призначені, але не витребувані своєчасно одержувачем без поважних причин, виплачуються за минулий час не більш як за 12 місяців перед зверненням за її одержанням.
Таким чином, отримавши 15.08.2023 заяву позивачки про перерахунок державної соціальної допомоги в належному розмірі, суд вважає, що відповідач протиправно не здійснив останній перерахунок такої допомоги за 12 місяців перед зверненням, тобто за період з 15.08.2022 по 14.08.2023.
У зв'язку з цим, з метою захисту порушеного права позивачки слід зобов'язати відповідача здійснити останній перерахунок та виплату державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за ОСОБА_3 як особою з інвалідністю І групи підгрупи А за період з 15.08.2022 по 14.08.2023.
За таких обставин, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити позивачці перерахунок державної соціальної допомоги з надбавкою за період з 01.04.2014 по 14.08.2022 слід відмовити.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за ОСОБА_3 як особою з інвалідністю І групи підгрупи А за період з 15.08.2022 по 14.08.2023.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства із надбавкою на догляд за ОСОБА_3 як особою з інвалідністю І групи підгрупи А за період з 15.08.2022 по 14.08.2023.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського Підпілля, 32,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя О.Л. Польовий