Справа № 420/31187/23
05 липня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся адвокат, Попов Михайло Сергійович, діючий в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки починаючи з 01.08.2023 року з урахуванням фактично сплачених сум.
ІІ. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що позивач отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України « Про пенсійне забезпечення». Згідно заяви позивача його 01.08.2023 р. пенсійним органом переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, при цьому відповідачем незаконно здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, що враховувався під час призначення попереднього виду пенсії за 2016 -2017 роки, замість показника середньої заробітної плати за три календарні роки (2020-2022 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком. Протиправність вказаний дій відповідача стало підставою звернення до суду.
30.11.2023 р. відповідач-1 надав відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що позивач перебував на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області, у 2018 за його заявою була призначення пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Після досягнення 60-ти річного віку позивача з 01.08.2023 переведено на пенсію за віком призначену за нормами Закону №1058. При переведенні особи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при обчисленні пенсії відповідно до Закону №1058 в розмірі 6186,32 грн., з урахуванням індексацій пенсії. Тобто, у 2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженими цими постановами, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірах 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та на 1,197. Звертає увагу суду на те, що термін «обчислення пенсії» у правовому розумінні тотожний терміну «призначення пенсії», а не перерахунку. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії. Оскільки позивач вже отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788, підстави для повторного призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та визначення її розміру з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, відсутні. Відтак, застосовування показника середньої заробітної плати в розмірі 7405,03 для перерахунку пенсії та дії Головного управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, Законах України, а позовна заява ОСОБА_1 є безпідставною та такою, що не підлягає до задоволення.
05.12.2023 року представником позивача надана відповідь на відзив, в якій зазначає, зокрема, що ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, в межах одного закону. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії за цим законом має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року (справа №367/1830/17), від 28 листопада 2018 року (справа № 359/3000/17). Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення. Таким чином, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно частини 2 статті 40 цього Закону, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років, а відтак зазначені правовідносини слід розцінювати як нове призначення пенсії.
05.12.2023 р. на виконання ухвали суду від 20.11.2023 р. пенсійним органом надано копію пенсійної справи позивача.
08.05.2024 року ГУ ПФУ в Херсонській області надано відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що позивач перебував на обліку в Головному управлінні та з 31.07.2018 року отримував пенсію за вислугу років, як працівник плавскладу морського/річкового флоту. У зв'язку з переїздом на проживання до м. Ізмаїл Одеської області із 21.04.2023 перебуває на обліку Відповідача-І. Отже, первинно пенсію Позивачеві призначено за вислугу років плавскладу морського/річкового флоту, відповідно до Прикінцевих положень Закону № 1058, що свідчить про помилковість його позиції щодо первинного йому призначення пенсії відповідно до норм Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788 від 05.11.1991. 01 серпня 2023 року Позивач звернувся до Відповідача ІІ із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій. За результатами розгляду заяви Позивача від 01.08.2023 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком Головним управлінням прийнято рішення № 213050003816 від 08.08.2023 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Враховуючи норми статті 45 Закону № 1058, переведення здійснено з дня подання заяви. Відповідач-ІІ вказує, що «призначення пенсії» та «переведення» з одного виду пенсії, у т.ч. з виду трудової пенсії «за вислугу років» на інший вид трудової пенсії «за віком», тобто на інший вид трудової пенсії, якою в силу ч. 1 ст. 4 Закону № 1058 не є співставними та визначення “переведення” не може застосовуватись у значенні "первинного призначення" пенсії. При індивідуальному коефіцієнті заробітної плати 3, 86813 та коефіцієнт страхового стажу 0, 40250 за 40 років 3 місяці 10 днів трудової діяльності (враховані всі періоди), розмір пенсії Позивача з 01.08.2023 склав 11601,66 грн, де: - 11529,06 грн. - основний розмір пенсії (7405,02 грн х 3, 86813 х 0,40250), де: 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017рр збільшений на коефіцієнти 1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197; - 72,60 грн. - надбавка за понаднормовий стаж за 5 років (1452,00 грн х 5 % як працюючої особи). На сьогоднішній день пенсія Позивачу нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України та складає:12519,37, де: 12446,77 - основний розмір пенсії (7994,46 грн х 3,86813 х 0,40250), де: 7994,46 грн - показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016рр збільшений на коефіцієнти 1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197*1,0796; 72,60 грн - надбавка за понаднормовий стаж за 5 років (1452,00 грн х 5 % як працюючої особи). За таких обставин, дії Головного управління відповідають положенням чинного законодавства України. Порушення прав Позивача на здійснення перерахунку його пенсії у зв'язку з продовженням трудової діяльності, не допущено.
13.05.2024 року представником позивача надана відповідь на відзив відповідача-ІІ, в якій зазначає, зокрема, щодо доводи ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 спростовуються тим, що ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», а з 01.08.2023 р. за його заявою переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Відтак, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно частини 2 статті 40 цього Закону, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років, а відтак зазначені правовідносини слід розцінювати як нове призначення пенсії.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 20.11.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Цією ухвалою зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Ухвалою суду від 01 квітня 2024 року залучено до участі у справі другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ( далі - відповідач-ІІ)
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 21.04.2023 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області. У зв'язку з переїздом на проживання до м. Ізмаїл Одеської області із 21.04.2023 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
З 31.07.2018 року позивач отримував пенсію за вислугу років, як працівник плавскладу морського/річкового флоту у відповідності до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
01.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Ізмаїльського ОУ Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом пенсії за вислугу років на інший вид пенсії за віком у зв'язку з досягненням 60-ти річного віку позивача. (а.с.46)
Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту Порядок № 22-1), для розгляду вказаної заяви за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що приймає рішення про призначення або перерахунок пенсії - ГУ ПФУ в Херсонській області.
08.08.2023 року Херсонським ОУ Пенсійного фонду України рішенням №213050003816 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за видом перерахунку « з виду на вид», зарахувавши до страхового стажу 40 років 3 місяці 10 днів, внаслідок чого з 01.08.2023 року розмір пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” склав 11601,66 грн. (а.с.35)
06.10.2023 року Ізмаїльським ОУ Пенсійного фонду України рішенням №213050003816 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, вид перерахунку взяття на облік ( від ГУ ПФУ в Херсонській області) (а.с.36)
Вважаючи дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обчислення розміру призначеної пенсії за віком за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
V. Норми права, які застосував суд.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ (далі по тексту - Закон № 1058-ІУ), яким визначено, зокрема
- за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. ( частина перша статті 9 Закону №1058-ІV);
- особі, яка має одночасно право на різні види, призначається один з цих видів пенсії за її вибором. ( стаття 10 Закону № 1058-ІУ);
- заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. ( частина друга статті 40 Закону №1058-IV);
- переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. ( частина 3 ст. 45 Закону № 1058-ІУ).
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років. (пункти 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV)
VI. Оцінка суду.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Спірність питання полягає у правомірності застосування відповідачем-ІІ показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України при переведенні з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням права, встановленого Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII ( далі - Закон № 1788-XII) на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, варто зазначити, що позивач не оспорює інші показники, взяті відповідачем до уваги при розрахунку розміру пенсії (страховий стаж, коефіцієнт заробітної плати).
Як встановлено судом та не заперечується відповідачами позивачу первинно у 2018 році було призначено пенсію за вислугу років, як працівнику плавскладу морського/річкового флоту, тобто відповідно до пункту «д» статті 55 Закону України « Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII ( далі - Закон № 1788-XII), який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Так, згідно пункту "д" статті 55 Закону № 1788-XII в редакції чинній на момент призначення пенсії позивача, передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, д) плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення) після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.
Статтею 7 Закону № 1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з пунктом 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Як вбачається з рішення Херсонського ОУ Пенсійного фонду України від 08.08.2023 року № 21305000381, то з 01.08.2023 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за видом перерахунку «з виду на вид», зарахувавши до страхового стажу 40 років 3 місяці 10 днів, визначивши розмір пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”
Відтак, вказаним рішенням пенсія позивача була переведена з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, тобто мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Наведений висновок узгоджується з правовою позицією, Великої Палати Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року (справа №577/2576/17), Верховного Суду у постанові від 31 липня 2019 року (справа №720/208/17), від 16 червня 2020 року у справі № 127/7522/17, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17.
Так, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17 (№ 577/2576/17) погодилась з висновком Верховного Суду України, викладеним в постанові від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що при обчисленні пенсії позивача внаслідок переведення з одного виду пенсії на інший ГУ ПФУ в Херсонській області протиправно не застосувало показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначенню пенсії за віком, як того вимагає частина друга статті 40 Закону № 1058-ІV.
Пунктом 19 частини 1 ст. 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на встановлені судом обставини, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Херсонського ОУ Пенсійного фонду України від 08.08.2023 року № 213050003816 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за видом перерахунку « з виду на вид».
Щодо підстав визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має вчиняти дії та здійснювати розгляд заяви позивача з урахуванням висновків суду у даній справі, суд зазначає наступне.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі Порядок №22-1).
Відповідно до абз.13 п.4.2 вказаного Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п.4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
В даному випадку органом переведення з одного виду пенсії на інший визначено за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області..
З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви про переведення пенсії та винесення рішення за заявою позивача від 01.08.2023 року здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п.4.2 Порядку №22-1.
Проте, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд вважає наявними підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком у відповідності до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії за віком, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.08.2023 року, як визначений суб'єкт призначення за принципом екстериторіальності.
З огляду на вищевказане, відсутні підстави для задоволення позовних вимог, заявлених до ГУ ПФУ в Одеській області зі спірних питань.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
VIII. Розподіл судових витрат.
Частиною третьою статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. (ч.8 ст.139 КАС України)
Як вбачається з матеріалів справи, при звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 073,60 грн., що підтверджується платіжним документом від 08.11.2023 року.
Оскільки спір виник внаслідок дій/рішення відповідача, визнаних за результатом розгляду даної справи протиправними, тому сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1 073,60 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 в повному розмірі.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ( 73027, м. Херсон, вул. Комкова, 76-А, ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Херсонського ОУ Пенсійного фонду України від 08.08.2023 року № 213050003816 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за видом перерахунку « з виду на вид».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком у відповідності до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії за віком, та здійснити відповідні виплати, починаючи з 01.08.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна