Ухвала від 05.07.2024 по справі 946/4291/24

Справа № 946/4291/24

УХВАЛА

05 липня 2024 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., розглянувши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03528552, вул. Пушкінська, 3, м. Одеса, Одеська область, 65026) про визнання протиправними дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області 23 травня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Ізмаїльської окружної прокуратури (м. Ізмаїл, вул. Дмитрієвська,63, 68600), в якій позивач просить визнати протиправними дії прокурора в частині недотримання правил послідовності та відмови у передачі матеріалів до органу досудового розслідування ДБР, в частині направлення матеріалів на адресу Ізмаїльського РОП для проведення досудового розслідування та визнати відсутність повноважень Ізмаїльського РОП на проведення досудового розслідування по справі № 42024162300000006, так як не дотримані правила послідовності, передбачені п. 7 ст. 214 КПК України.

Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 28 травня 2024 року адміністративну справу ОСОБА_1 передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

З матеріалів справи вбачається, що 31 травня 2024 року через канцелярію Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області позивачем подано адресовану Одеському окружному адміністративному суду адміністративну його позовну заяву (уточнену) до Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03528552, вул. Пушкінська, 3, м. Одеса, Одеська область, 65026), відповідно до якої позивач просив:

Визнати протиправними дії прокурора в частині не дотримання правил послідовності і відмови передати матеріали до органу досудового розслідування ДБР

Визнати відсутність повноважень Ізмаїльської окружної прокуратури на проведення досудового розслідування по справі № 42024162300000006, так як не дотримані правила послідовності, передбачені п. 7 ст. 214 КПК України

Зобов'язати відповідача з дотриманням правил послідовності передати матеріали справи № 42024162300000006 в орган досудового розслідування - державне бюро розслідувань.

02 липня 2024 року через канцелярію суду надійшли матеріали вказаної адміністративної справи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим по справі призначено - Юхтенко Л.Р.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

За таких обставин, суд доходить висновку, що ця адміністративна справа належить до прийняття до провадження Одеським окружним адміністративним судом.

Разом з цим, розглянувши матеріали за вказаною позовною заявою, суд доходить висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. ст.160, 161 КАС України, а тому належить залишенню без руху з таких підстав.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 15 КАС України, судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.

Згідно з ч. 4 ст. 15 КАС України, учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.

У рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року (справа № 10-рп/99) зазначено, що українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п'ята статті 10 Конституції України).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» мовою нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова.

Згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.

Отже, учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, проте процесуальні документи мають бути подані лише державною мовою.

З огляду на зазначене, позовна заява повинна бути викладена державною (українською) мовою.

Також згідно з ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Разом з цим позовна заява не містить реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача за його наявності та інформації про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін.

Відповідно до ч. 1 ст.160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Фактично позивач оскаржує дії прокурора під час досудового розслідування, які можуть бути оскарженні до суду у порядку кримінального судочинства (глава 26 КПК України).

Разом з цим у позовній заяві відсутнє належне обґрунтування щодо звернення до суду з такими позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

До уточненої позовної заяви позивачем додані додатки, але в одному примірнику лише для суду, та відсутні додатки до позовної заяви для відповідача.

Окрім цього відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У позовній заяві позивач просить уменшити розмір судових витрат повністю або частково, і відстрочити або розстрочити судові витрати, але позивач не наводить жодних підстав на обґрунтування зменшення розміру судових витрат.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення, звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік.

Відповідно до ч. 2 цієї статті Закону, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Але як вже зазначено, позивачем не надано доказів на підтвердження необхідності у зменшенні розміру судового збору.

У свою чергу, суд зазначає, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 року (далі, - Закон № 3674-VI) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року - 3028 гривня.

Таким чином, позивач повинен подати клопотання про зменшення розміру судового збору або звільнення від сплати із обґрунтуванням підстав зменшення чи звільнення або квитанцію про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною другою зазначеної статті КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

При таких обставинах, позовна заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дії повинна бути залишена без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків шляхом подання позовної заяви, викладеної державною (українською) мовою, із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків позивача за його наявності та інформації про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін, обґрунтування щодо звернення до суду з такими позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства, додатки до позовної заяви для відповідача та клопотання про зменшення розміру судового збору або звільнення від сплати із обґрунтуванням підстав зменшення чи звільнення або квитанції про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160,161,167,169,256, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти до провадження Одеським окружним адміністративним судом справи за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03528552, вул. Пушкінська, 3, м. Одеса, Одеська область, 65026) про визнання протиправними дії.

2. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03528552, вул. Пушкінська, 3, м. Одеса, Одеська область, 65026) про визнання протиправними дії, - залишити без руху.

3. Повідомити заявника про необхідність усунути недоліки, викладені в ухвалі протягом п'яти днів з моменту її отримання шляхом надання безпосередньо до канцелярії Одеського окружного адміністративного суду (адреса: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога,14) документів, що підтверджують усунення викладених в ухвалі недоліків.

4. Роз'яснити заявнику, що в іншому випадку заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду не пізніше п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Л.Р. Юхтенко