04 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4802/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з визначенням розміру пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області з дати звернення (30.01.2024).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV). 30.01.2024 позивач звернулась до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком згідно з Законом України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016. ЇЇ було переведено на пенсію по віку та проведено перерахунок пенсії як державному службовцю по нормах зазначеного Закону, однак при обрахунку розміру пенсійної виплати не було взято до уваги довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, видані УФЗБО ГУНП у Волинській області, мотивуючи відсутністю законодавчого врегулювання обчислення заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, у зв?язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» про що повідомлено листом від 04.03.2024. З таким діями відповідача не погоджується, вважає їх неправомірними та такими, що не відповідають діючому законодавству, порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення у належному розмірі.
Вказує, що додані нею до заяви про перерахунок пенсії спірні довідки №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024 видані у відповідності до вимог діючої на сьогодні Постанови 622 та складені за формою, затвердженою постановою правління ПФ України № 1-3 від 17.01.2017 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» та містять відображення складових заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Отже, всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають прийматися до уваги при розрахунку розміру пенсії .
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.23-24). В обґрунтування цієї позиції вказав, що Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016, врегульовано, зокрема, питання призначення пенсій та обчислення пенсій згідно Закону України “Про державну службу” (далі Порядок №622).
Зокрема, Порядком №622 визначено складові заробітної плати державних службовців, які включаються в довідки для обчислення розміру пенсії.
З 1 січня 2024 року на законодавчому рівні відбулися зміни в системі оплати праці державних службовців. Пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України №3460-ІХ від 09.11.2023 “Про Державний бюджет України на 2024 рік” встановлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціальнопобутових питань та інших доплат, передбачених законами України.
З метою упорядкування умов оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінетом Міністрів України 29.12.2023 прийнято постанову №1409 “Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році”.
Цією постановою затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році та перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.
Крім того, пунктом 3 постанови встановлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби.
На даний час зміни до Порядку № 622 не внесені, отже, питання обчислення розміру пенсії за Законом України “Про державну службу” із заробітної плати, на посаді державного службовця у 2024 році не врегульоване.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , перебувала на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, як отримувач пенсії за віком по нормах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV), що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача (а.с.25).
30.01.2024 позивач звернулась до територіального управління ПФУ за місцем проживання із заявою про переведення на пенсію за віком згідно з Законом України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набув чинності 1 травня 2016 року (а.с.26, 27). До заяви були додані всі оригінали документів (паспорт, трудова книжка, ідентифікаційний номер облікової картки платника податків, а також довідки про заробітну плату за аналогічною посадою №173/05/29-2024, №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП з дати звернення (а.с. 28-39, 46-50).
ГУ ПФУ у Волинській області переведено ОСОБА_1 на пенсію по віку згідно з Законом України «Про державну службу», однак при обрахунку розміру пенсійної виплати не було взято до уваги довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024р. від 30.01.2024, видані УФЗБО ГУНП у Волинській області, що вбачається з протоколу про призначення пенсії від 28.02.2024 (а.с.54).
Позивач звернулась до відповідача із заявою від 20.02.2024 у якій просила надати письмову відповідь щодо врахування (неврахування) при призначенні пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024р. від 30.01.2024, видані УФЗБО ГУНП у Волинській області (а.с. 57).
ГУ ПФУ у Волинській області у листі від 04.03.2024 зазначило, що підстав для врахування при обчисленні пенсії довідок №172/05/29-2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024 немає, так як відсутнє законодавче врегулювання обчислення заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку із набуттям чинності постановою КМУ від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (а.с.58).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом №3723-XI.
01 травня 2016 року набрав чинності Закон №889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так згідно з пунктом 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" згаданого Закону державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як - 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, після 01 травня 2016 року зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.
Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18.
За своєю суттю спірні правовідносини у цій справі стосуються неврахування відповідачем довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області під час переведення позивачки з одного виду пенсії - за віком відповідно до Закону №1058-IV на інший вид - пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII за умов, визначених у Законі №889-VIII.
Суд відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 25.05.2023 у справі №580/3805/22 (де спір стосується переведення позивачки з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ), які полягають у такому.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Перерахунок пенсії за своїм змістом є зміною розміру одного і того ж виду пенсії у зв'язку із зміною показника, що був базою для визначення розміру пенсії (заробітної плати, грошового забезпечення тощо), чи з інших підстав, передбачених чинним законодавством. Вказані види пенсії відрізняються підставами їх призначення та механізмами визначення їх розміру, а наявність правових підстав для переведення позивачки на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ пов'язана виключно з дотриманням вимог, визначених пунктами 10 та 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII.
Як вказав Верховний Суд (пункти 29, 30), ані розділ ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, ані стаття 37 Закону №3723-XII не містять обмеження щодо неможливості призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII особам, яким до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VІІІ) призначалась пенсія відповідно до Закону №3723-XII. Верховний Суд вважає безпідставним висновок судів попередніх інстанцій про відсутність у позивачки права на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII з підстави, що за вказаним законом їй вже призначалась пенсія.
Верховний Суд у наведеній справі виснував, що для правильного вирішення спору необхідно встановити, чи займала позивачка станом на 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VІІІ) посаду державної служби та який стаж державної служби вона мала станом на зазначену дату, оскільки норми розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ пов'язують збереження в особи права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-XII з наявністю в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже те, що позивач раніше отримувала пенсію відповідно до Закону №3723-XII, не позбавляє її права перейти з пенсії за віком, яку вона отримує наразі за Законом №1058-IV, на пенсію за віком в рамках дії Закону №889-VIII, адже за наявності в особи права на пенсію за різними законами або на різні види пенсії в межах одного закону, законодавець не забороняє після призначення пенсії перейти з одного виду пенсії на інший або звернутись із заявою про переведення пенсії за іншим законом. Одержавши заяву позивача про переведення на пенсію за іншим законом, відповідач міг виходити лише з оцінки об'єктивних обставин, тобто відповідного права особи, яке вона має, або ж відсутності такого права (наприклад за відсутності необхідного стажу роботи на посадах державної служби станом на відповідний момент часу).
З матеріалів справи, що розглядається вбачається, що позивача переведено з одного виду пенсії, за віком, на інший вид - пенсію за віком, в межах іншого закону.
Позивачем при зверненні до органу Пенсійного фонду подані дві довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області.
Зазначені довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII є джерелом інформації про доходи позивача, що повинні враховуватися при обчисленні розміру її пенсії, однак відповідачем не враховано вказані довідки, чим, на думку суду, допущено протиправну бездіяльність.
Так, ч.1 ст.1 Закону України від 24.03.1993 №108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з ч.1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
На момент виникнення спірних правовідносин призначення пенсії за віком, відповідно до Закону №889 визначено Порядком призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 (далі Порядок №622). Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними слубовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державною служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), які включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь- які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загально і суми цих виплатна 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.
Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначаєтеся в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу", що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, видані УФЗБО ГУНП видані у відповідності до діючої постанови 622 та складені за формою затвердженою постановою правління ПФ України № 1-3 від 17.01.2017р «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» та містять відображення складових заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Отже, всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають прийматися до уваги при розрахунку розміру пенсії .
01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1409 "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році", якою затверджено такі, що додаються: схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.
Пунктом 4 цієї Постанови установлено, що:
схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 Питання оплати праці працівників державних органів, не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби;
під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 Питання оплати праці працівників державних органів, для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади.
Згідно з пунктом 4 Постанови ця постанова набирає чинності з 01.01.2024.
Разом з тим, посилання відповідача щодо неможливості взяти до обрахунку спірні довідки з підстав відсутності законодавчого врегулювання обчислення заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, у зв?язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2024 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» є необгрунтованими, оскільки зазначена постанова регулює порядок оплати праці працюючим державним службовцям, а не порядок призначення пенсії державним службовцям.
З огляду на викладене довідки №172/05/29-2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області підлягають врахуванню відповідачем при вирішенні питання про перехід позивача на пенсію за віком за Законом України "Про державну службу".
У зв'язку з вищевикладеним суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обгрунтованими, а тому підлягають до задоволення шляхом визнання протиправними ді ГУ ПФУ у Волинській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VII та зобов'язання відповідача здійснити з 30.01.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу відповідно до Закону України “Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з визначенням розміру пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області, з урахуванням виплачених сум.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 30.04.2024 (а.с. 4), а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути зазначені витрати.
Керуючись статтями 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 30.01.2024 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з визначенням розміру пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №172/05/29-2024 від 30.01.2024 та №175/05/29-2024 від 30.01.2024, виданих УФЗБО ГУНП у Волинській області, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1211, 20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826)
Суддя Т.М. Димарчук